Frizer Frizer komentáře u knih

Meta Meta Pavel Bareš

Tak tohle ne, celá kniha na mě působila asi jako když jedu metrem, čtu si něco kvalitního a do toho vedle na sedačkách blábolí polo češtinou, polo angličtinou pár rozjívených pubertaku. Chápu že dnešní mladá generace ani neví co byly internetové kavárny...ale ta kombinace angličtiny a češtiny byla něco otřeseného. Tím jak všichni vyrůstají s youtubem, netflixem, twitchem a sociálními sítěmi se z většiny mladých stává jednolitá masa která konzumuje totéž. Autor se snaží využívat popkulturni odkazy na seriály, filmy, komiksy a anime, bohužel má očividně přehled jen o těch nejznámějších a nejzprofanovanejsich. Dále se snaží upozorňovat na "problémy"dnešního světa, bohužel viděnou optikou amerického univerzitního woke studenta. Být náctiletou dívkou, asi by mě kniha zaujala....a chápu že je to psané hlavně pro ně, vzhledem k tomu že asi tvoří největší fanbase...dá se propagovat na YA festivalu.....lol,such cool....ale tahle kniha mě opravdu minula. Jediné co mě těší je, že alespoň polovina mých kolegů ve věku kolem dvaceti let se chová a mluví rozumněji než hlavní hrdinka knihy......

17.12.2022 1 z 5

Štvrté krídlo Štvrté krídlo Rebecca Yarros

Z toho, že je toto soft-porno řazeno pod Fantasy, je mi na zvracení.

29.12.2023

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Rozsahem spíše novela než román. Přečteno za jedno sezení. Další variace na apokalyptický průběh konce lidstva, tentokrát říznutý lehce eko pointou. Příběh se čte dobře, ale vzhledem k délce si nejde nijak extra pohrát s charaktery. Konec byl vcelku očekáváný...podobné ražení jako Tma od Neffa a spousta jiných. Knihám jako Stand nebo Swan Song z podobného žánru se kniha neblíží ani smykem, na druhou stranu mě docela bavili místní reálie. Jako rychlá jednohubka poslouží a neurazí.

03.09.2023 3 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Precteno za dve sezeni. Zabavny thriller hrajici si s alternativnimi realitami. Zfilmovani pribehu by mohlo byt vytecne...konec zustal na muj vkus trochu vice otevreny nez bych si pral a urcite jsou zde technicke nejasnosti a nepresnosti, to ale zas tak nevadilo. Knizka se cetla lehce a dobre a i nejake ty "plot twisty" se objevily. Jako sci-fi thriller jednohubka naprosto dostacujici.

01.07.2023 4 z 5

Z pekla Z pekla Alan Moore

Alan Moore si tímto dílem udělal Ph.D z Viktoriánské Anglie a my máme to štěstí že nás vzal na výlet s sebou. Atmosféra by se dala krájet a hlavním hrdinou na pozadí " Jackova mýtusu" je Londýn jako takový. Množství materiálu které se vám dostane za cenu pár šupů je bezprecedentní. Doporučuji číst stránku po stránce zároveň s dodatky.

21.06.2023 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

(SPOILER) Tak tato kniha byla pro me bohuzel rozcarovani. Cekal jsem " pohadkove fantasy" ve stylu Dracich oci a dostal jsem zcela neco jineho. Po prokleti Salemu jde o druhou nejmene oblibenou knihu od Stephena a dle meho by se nemel poustet do "fantasy" pribehu, pokud nema z moderniho zanru alespon neco nacteno. Kniha je napsana velice dobre, remeslo je stale kvalitni, ale aby byla tretina knihy jen pokec s ne uplne sympatickym duchodcem a zbytek variace na Jacka a fazolku pretrenou sedym nadechem, to jsem necekal...

25.05.2023 3 z 5

Skleník Skleník Brian Wilson Aldiss

Za mě skvělé čtení a super sci-fi i když spousta lidí bude mít jiný názor. Vykreslení světa prorostlého kompletně florou je skvělé a celkově zápletka s pointou je také fajn. Ale svět hraje prim. Skvělá Sci-fi jednohubka.

05.02.2023 4 z 5

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

Zásadní dílo pro kohokoliv kdo neopovrhuje "grafickými romány". Četbu si jistě užijí více lidé kteří mají načtené skvělé klasiky ze světa Marvelu a DC, protože toto dílo je staví celé na hlavu s takovou nápaditostí jaká se vidí málokdy. V celém díle navíc rezonuje hrozba " Studené války" která musela být v době napsání díla zažraná do milionů lidí po celém světe....o to je celé dílo ještě silnější....zásadní dílo media, a kdokoliv nečte " komiksy" ten se připraví o moc.

02.01.2023 5 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

Česká variace na Geralta s Marigoldem, Royce a Hadriana a mnoho dalších. Je z toho cítít až moc inspirace 90.kovými fantasy, a trochu Kelstké mytologie. S moderní Fantasy to nemá moc společného. Sapkowski, Gemmell atp hlavní inspirace....Nenadchne, neurazí...

29.12.2022 3 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Skvělé převyprávění legendy o čarodejnici Kirké. I když je postava v řecké mytologii spíše vedlejší, její příběh byl velice pěkně uchopen a Kirké fandíte všemi deseti. Pomalé tempo vyprávění ale určitě ne nudné, zajímavá hrdinka propojená s Oddyseou....supr kniha pro jakýkoliv věk.

18.12.2022 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Konecne jsem zmaknul tuhle klasiku...v podstate dost podobne jako film s DeNirem. Resp. naopak. Jako zaklad pro mnoho dalsich del je to skvele a na svou dobu nadcasove. Tezko hodnotit z dnesniho uhlu pohledu vzhledem k tomu ze je cela popkultura timto dilem prodchnuta...

11.12.2023 4 z 5

Osamělá holubice Osamělá holubice Larry McMurtry

Příběh, který je větší než život. Je to Epos z americké minulosti...z pohraničí a tvrdého života v těch místech. Celý příběh je studium charakterů, přátelství a toho, co je dobré, špatné, hloupé a nesmyslné v lidech. Je to opravdu výjimečný a vzácný příběh, který musí v každém nějak rezonovat. Zůstávám beze slov, instantní klasika a už se těším, až si Holubici někdy přečtu znovu. Pulitzerovu cenu nedostala kniha nadarmo.

18.07.2023 5 z 5

Šninklova veliká moc Šninklova veliká moc Jean van Hamme

Není to špatný příběh, i když možná až trochu moc depresivní. Sledujeme příběh malého
J´ona v krutém a nepřejícím světe. V tomto případě spíše platí že cesta je cíl a tak příběhem procházíme v pár lepších, pár horších epizodkách k jakémusi zakončení které má být asi plné katarze a biblických odkazů....ve 13 letech mi to bylo ale jedno. Thorgal je zcela jinde, ale na jedno dvě přečtení neurazí.

05.06.2023 4 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Taková snůška všeho. Knížku jsem prolétl, přečetl pár scén, ale nikdy jsem se neodhodlal do kontinuálního čtení stánku po stránce. Jako knižní "péčko" pro puberťáky může posloužit, ale to je trochu málo.

17.04.2023 2 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

Knížku jsem četl jako náctiletý a byla to paráda. Kulisy známé, příběh zajímavý, deprese všude kolem, rozpad společnosti možná moc rychlý ale uvěřitelný. Hlavním hrdinům fandíte a rozhodně v knize najdete pár zásadních prepperských rad.....díky tomu vim, že jakmile nastane katastrofa, vydávám se opevňovat nejbližší studnu s naostřenym klackem v ruce....o popravě celuloidovým filmem se mi také asi párkrát zdálo....konec mohl být promakanější, ale jako brutální zkušenost ve známých kulisách byla kniha fajn.

05.02.2023 4 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Kniha moc dobře nezestárla, alespoň pro mě....Ignácius mi nebyl ani trochu sympatický a v podstatě žádná z postav které se v knize vyskytovali. Kniha mi byla doporučena že se mi bude velice líbit, ale bohužel....možná jen vykazuji dost znaků Ignácia, možná preferuji jiný druh humoru. Nicméně nechápu co by na této knize měli lidé nepochopit jak naznačuje kolega pár příspěvků pode mnou....věc je jasná, žádnou mnohovrstevnatost bych zde nehledal...

19.01.2023 3 z 5

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Mnoho lidí považuje Elantris za Brandonovu nejslabší knihu, mě se ale vystavěný svět líbil velmi. Linka s Inkvizitorem byla skvělá a celou dobu jsem čekal jaké bude rozuzlení a pointa příběhu. Konec nezklamal a vše do sebe pěkně zapadlo....nápadité vyústění a přitom docela prosté....jako Fantasy jednohubka ideální...

02.01.2023 4 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

Jde o docela konzistentní příběh "cestování v čase" s několika hlavními postavami a opravdu dobře napsaným dějem.

I když má pár drobných "zápletkových děr", je to jeden z nejlepších příběhů o cestování časem, které jsem zatím četl, Dveře do léta jsou pro mě stále na prvním místě.

Pro každého, kdo má rád sci-fi se zápletkou o cestování v čase, je to skvělé čtení a pro mě solidní 4. V budoucnu se těším na Temnou hmotu od stejného autora.

18.12.2022 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

První polovina knihy byla fajn, příjemná atmosféra, postavy ok, příprava na loupež. Dokonce občas i věci pro dospělé. Druhá polovina už nebyla tak silná...na můj vkus šlo všechno až moc hladce a jednoduše. Žádný dějový zvrat, pouze hladké dovnitř a ven. Postavy měly také trochu dementní dialogy... zdálo se mi, že autorka by uměla psát fantasy pro dospělé, ale pak se rozhodla, že musí být prodávána pro teenagery kvůli penězům a upravila to spíše pro dívky, které hladoví po romantice. Chtěl jsem si přečíst něco jednoduchého a v tomto ohledu to splnilo svůj účel.

18.12.2022 3 z 5

Hlad bohů Hlad bohů John Gwynne

Tato kniha se mi líbila mnohem více než první díl. Zatímco první kniha byla o popisu světa, se spoustou nezodpovězených otázek, tahle měla mnohem lepší tempo. Je tu více postav než dříve, takže někdy byl příběh trochu matoucí. Hlavně se mi ale líbil příběh Guddwara, zrádce, zbabělce a survivora... mám rád tyhle záporné charaktery. Stále se mi nelíbí některá slova jako seax a myšlenková klec místo hlava nebo mysl. Ale to je problem AJ verze. Autor zbytečně machruje vymýšlením již vymyšleného . Akce nebyla úplně skvělá, ale dostatečně věrohodná. Solidní 4 hvězdy a pokud třetí kniha udělá další velký skok jako druhý díl z prvního, máme se opravdu na co těšit.

02.11.2023 4 z 5