Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Frankenstein

Světově proslulý hororový román. Dramatický příběh vynálezce a jeho vynálezu. Mladý vědec Viktor Frankenstein stvoří umělého člověka, monstrum ohyzdné podoby s nadlidskou silou. Umělý člověk svou obrovskou sílu po prvních trpkých zkušenostech zasvětí mstě a zkáze. Zloba je směřována hlavně proti rodině jeho tvůrce – vynálezce ...celý text

Světově proslulý hororový román. Dramatický příběh vynálezce a jeho vynálezu.
Mladý vědec Viktor Frankenstein stvoří umělého člověka, monstrum ohyzdné podoby s nadlidskou silou. Umělý člověk svou obrovskou sílu po prvních trpkých zkušenostech zasvětí mstě a zkáze. Zloba je směřována hlavně proti rodině jeho tvůrce – vynálezce Frankensteina. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/74_/7423/frankenstein-7423.jpg 4.1423

Frankenstein, or, The Modern Prometheus

Horory, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1818 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
May11.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Při čtení jsem přemýšlela kolik filmových zpracování jsem viděla ..... Ovlivněna vším co jsem od příběhu Frankensteina čekala, díky četným filmovým ztvárněním jsem "skutečným" příběhem Netvora a jeho stvořitele byla příjemně překvapena, protože je to příběh pro mě zcela nový a nečekaný ...... Rozhodně stojí za čas u jejich příběhu ztrávený :-)

sgjoli15.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Frankenstein je označován coby horor a věřím tomu, že ve své době musel být pro mnoho lidí slabší povahy opravdu děsivý a strašidelný. Dnes asi nejspíš mnoho lidí nevyděsí, nicméně i tak je to rozhodně kniha, která umí zaujmout a má co říct i v dnešní době. A rozhodně se řadí mezi klasiku svého žánru. Osobně tento román vnímám jako niterné vyprávění o hlubokých vnitřních touhách člověka dosáhnout něčeho velkého, o zasvěcení části svého života k něčemu, co má pro člověka nějakou hodnotu či mu dává hlubší smysl, a jako vyprávění o následné ztrátě víry v tento smysl. O tom, jak si člověk cílevědomě jde za svým, ale už mnohdy nedokáže domyslet, jaké následky by to mohlo přinést. Zároveň bych řekla, že je jakousi obžalobou společnosti, která hodnotí lidi podle vzhledu a se zhnusením se obrací zády k tělesně poznamenaným jedincům bez sebemenšího náznaku snahy tohoto člověka blíže poznat i z jeho vnitřní stránky.
Rozhodně je to pro mne jedna z těch knih, ke které se budu ráda pravidelně vracet.

kikizubik14.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Čekala jsem od toho víc a také trochu něco jiného, ale i přesto jsem ráda, že jsem si Frankensteina přečetla..

Janet1114.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Klasické dílo, které by si měl každý milovník knih povinně přečíst. Sáhla jsem po starším vydání, takže jsem trochu "louskala" dlouhé popisy krajin a některých situací, ale příběh jako takový mi přijde skvělý. Nevím, jestli to byl záměr, ale hlavní hrdina Viktor mi byl svým chováním krajně nesympatický, protože původně stvořil cítící bytost toužící po přijetí a lásce, a teprve po odvržení samotným stvořitelem se z něj stalo ono monstrum, za jakého ho všichni považovali.
Místy mi to navozovalo pocit "stanfordského experimentu", aneb jak se z rozumně uvažujícího člověka (v tomto případě monstra) stane v krutých podmínkách tvor zlý a nepředvídatelný.

lucie.826.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Každý zná Frankensteina nebo si to alespoň každý myslí.
Po přečtení knihy musím říct, že je úplně jiná než jsem si ji představovala - ještě lepší. Jediné, co bych vytkla, je Viktorovo nelogické chováni.

MiroslavŠváb05.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu jsem četl poměrně nedávno, i když filmů na toto téma jsem viděl nespočet. Kniha se čte v podstatě sama a pro příznivce tohoto žánru je to vlastně povinnost. Jedno z vrcholných hororových děl.

Kozel29.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Skutečně strhující příběh, který nepustí a který se zcela právem stal jedním ze základních kamenů sci-fi hororů až dodnes. Dvě krátká odpoledne stačila k tomu, aby mě vypravování Viktora Frankeinsteina znovu utvrdilo v tom, že lidstvo má stále neutuchající potřebu přetvářet, či dokonce tvořit, přírodu, což ovšem se stejným odporem k zodpovědnosti často (nejen) na knižních stránkách končí dalekosáhlými důsledky doprovázených bolestí, smutkem a smrtí.

Mrazivé momenty střídané chvilkami zdánlivého klidu mě nedokázaly zastavit od úplného ponoření se do příběhu, jehož nejsilnější okamžiky jsem zažíval při netvorově vypravování a rozhovorech s Frankensteinem. Top scénou však pro mě byl zvrat na konci, kde se s netvorem setká kapitán Walton a díky níž se chtě nechtě člověk (řekl bych právem) přikloní na stranu umělého stvoření, které je skutečnou oběti ve smutném temném příběhu.

Mary Shelley pak do jeho úst vložila jednu neúmyslnou lež v podobě slov: "Ten, kdo mi daroval život, je mrtev, a až nebudu ani já, vzpomínka na nás oba brzy zmizí." Nebyla to pravda v roce 1818, kdy román vyšel, není to pravda dnes a věřím, že ani následující roky nedokážou uvrhnout Frankensteina s jeho výtvorem do zapomnění.

hetzerjoke19.01.2016

Vždy jsem si monstrum představoval jako zeleného tupého dlouhána který škrtí, co vidí.
Kniha mě k mé radosti přesvědčila, že i nelidsky ohyzdná lidská bytost má city a je schopna milovat a nenávidět.
Užíval jsem si každou morbidní chvilku knihy a cinické vystupování netvora, kterého bych na místě těžce zkoušeného Viktora střelil mezi oči. Až ke konci mi začalo být monstra líto a zaslepený Viktor u mne pomalu ztrácel "body"...
Každopádně doporučuji každému, kdo má v srdci místo pro nešťastné hrdiny a smutný konec.

Viky00715.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

"Proklatý stvořiteli! Proč jsi uvedl na svět tak odporného tvora, že i ty ses ode mě zhnuseně odvrátil? Bůh ve své milosti stvořil člověka krásného a přitažlivého, ale má podoba je hnusné znetvoření člověka, působící ještě odporněji právě pro svou podobu s ním! Satan měl své druhy, ďábly, kteří ho obdivovali a posilovali, já jsem však sám a každý mnou opovrhuje."

Nádherná a neuvěřitelně smutná kniha plná myšlenek o životě. Vždycky jsem si myslela, že Frankenstein je ten netvor, což sice není pravda, ale jako netvor se tedy choval. Nejdřív stvořil tvora, ale jelikož se mu nelíbil jeho vzhled, tak ho od sebe odehnal a nepřevzal za něho odpovědnost. A netvor přitom jen toužil po lásce. Poté se začal choval přesně tak, jak se lidé chovali k němu. Nebyla to jeho vina, že se stal zlým.

Knize však musím odebrat jednu hvězdičku za neuvěřitelně nudné popisy přírody. Na můj vkus jich tam bylo příliš mnoho, ale s tím se bohužel nedá nic dělat. Přesto tuto knihu rozhodně doporučuji. Určitě si v ní najdete to své :-).

medvídě 08.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

velmi poutavý příběh, který stojí za přečtení. Viděla jsem hodně filmových zpracování, četla komiks, ale nic nebylo jako tento ucelený příběh.

Shay-chan21.12.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Po této knize ve Frankesteinovi nevidím takové monstrum jako dřív. Kniha se mi líbila a doporučuji ;)

ZajDa3708.12.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Nad Frankensteinem budu ještě dlouho přemýšlet. Jak moc byl Viktor odpovědný za své monstrum, když v okamžiku stvoření odmítl to, co vytvořil? Rodinu de Laceyů jsem neměl rád, přišla mi taková falešná.
Plynulost mi, ale kazily časté popisy přírody, takže 4 *.

zylla02.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Výborná, ovšem velice smutná kniha. Vždycky jsem si myslela že příběh o Frankensteinovi přece znám, jaký byl ale můj omyl. Úplně stejně jsem to měla s Draculou, ovšem ten se oproti této knize četl nesrovnatelně hůře. Mary Shelley byla skvělá spisovatelka.

terrybel17.09.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha mě velmi zaujala.. Když jsem byla mladší, vždycky jsem si myslela, že Frankenstein je ono monstrum, časem mi došlo, že je to jeho stvořitel.
Bylo zajímavé číst život Viktora Frankensteina i jeho monstra.. Kniha se čte velmi dobře

lazarus14.09.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Tak tahle "klasika" mě vážně dostala. Jeden by čekal výborný příběh s prvky hororu, i když ze staré školy. Po přečtení mnoha recenzí a komentářů jsem čekal něco malinko jiného. Snad filozofičtějšího, romantičtějšího, no každopádně jiného. Jenže realita byla, jak už to bývá, naprosto jiná. Dostalo se mě něčeho pro mě neuchopitelného a skutečně jiného, jenže ne tak docela podle mých představ. Tohle, že je klasika a zásadní dílo literatury? Monstra jsem se dočkal, to je pravda. Monstra poraženeckého, veskrze zbabělého a života si nevážícího, zahleděného jen a pouze do svých vlastních splínů a nočních můr. Monstra, které není sto učinit cokoliv, byť jen mizerný pokus o nápravu svého omylu, kterého si je vědomo a důsledky je schopno vcelku slušně předvídat. Monstra, které s naprostým klidem nechá umírat své bližní a milované. Jeho jméno je Viktor Frankenstein.
Jeho výtvor má drobátko zkratkovité chování, kdy po několika měsících "vychovávání" k lásce a lidskému chování sledováním těch asi jedinných kladných postav knížky, zanevře na všechny mozkem oplývající bytosti a spustí lavinu totálních průserů, kterým jeho tvůrce jen přihlíží a občas je zbaběle okomentuje.
Proč se jej poté snaží vysledovat, z toho jsem doteď jelen. Jenže on Viktor to asi stejně dělá jen na oko, protože to co svého "potomka" nechá nakonec spáchat překonává všechny myslitené meze lidskosti. No, nebudu to protahovat, chtělo se mě ke konci příběhu opravdu reálně blít a brečet zároveň. Bylo to jednoduše odporné, nízké a musím říct, že jsem se dlouho u žádné knížky tak nenasral.
Tímto dalším čtenářům přeju příjemnou zábavu a snad ve Frankensteinovi najdete trošku světla, které mu tak moc už 200 let chybí.

Valentine07.09.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Miluju ten jazyk. Ty obraty, slovní hříčky, to kouzlení se slovy. Jen za to bych dala 5 hvězd. Taktéž za příběh a charaktery. Jednu hvězdu však uberu kvůli začátku a závěru. Postavy námořníka, jehož jméno jsem již úspěšně zapomněla, tam vůbec nebylo potřeba.

mdracek31.08.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Po všemožných hororových filmových adaptacích díla jsem očekávala něco jiného, tenhle příběh se mi však i přes svou odlišnost líbil. Spíše než o horor se jedná o hlubokou analýzu psychiky člověka, v čemž spočívá děsivost a případná hororovost díla. Zápletka je promyšlená a - jak bývá u děl z této doby obvyklé - vyprávěna retrospektivně.

veronica 0127.06.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Upřímně řečeno, nevím co si mám myslet. První myšlenka, která mi po přečtení proletěla hlavou byla ,,A mám to za sebou" přitom se nedá říct, že bych se u čtení nudila. Je to klasika svého žánru a jsem ráda, že má své místo v mé knihovně, ale rozhodně se k této knize vracet nebudu. Frankensteina jsem si přečetla vlastně jen ze zvědavosti, ale nelituji.

Nunee08.06.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Na tu dobu? Myslím, že velmi kvalitní práce. Spíš jde o hloubku myšlenky než o děj samotný. A hlavně, málo o čem se dá říci s tak čistým svědomím, že je to klasika, jako o tomhle. Dlouho jsem se na tuto knihu chystala a rozhodně nejsem zklamaná. Když jsem se koukla na letopočet, kdy byla napsána, tak se musím přiznat, že jsem se trochu obávala, zda bude vůbec čtivá, ale příjemně mě překvapila :-)

dva.v.109.05.2015Hodnocení knihy 5 z 5

smutný úděl tvora,který měl duši čistou jak nepopsaný list papíru,snažil se konat dobro a zpočátku dobro konal,ale od lidí se mu dostávalo jen nenávisti...to jediné jej lidé naučili....

kklepkaa06.05.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Jsem ráda, že jsem se konečně dostala k této knize. Jako milovníka fantasy a hororu by mě mrzelo nečíst jeden ze základních kamenů těchto žánrů. V té době bylo toto dílo jistě hrůzostrašné. Dnešní čtenář si ho však přečte s ledovým klidem. Co se týče sympatií k postavám, tak si myslím, že obě postavy měly v něčem pravdu a dá se litovat životní úděl obou.

Ladys18.04.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Zklamání. Od tak slavného příběhu jsem čekal bombu. Na druhou stranu, když si vezmu, kdy a kdo to napsal... Ženy to měli asi dřív mnohem těžší se prosadit. A otázka je, jsetli to brát jako horor, nebo spíš jako podobenství. Možná, že hodnota příběhu je jinde, než ve škatulce strašidelna

Eigis21.03.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Na to v jaké době to bylo napsáno je to vcelku síla. Dnes už to pochopitelně působí takovým úsměvným dojmem, především v pasážích, které se zabývaly úvahami hlavního hrdiny. Rozhodně se, ale nejedná o nějaký krvák bez hlavy a paty. Tenhle příběh je spíše o zodpovědnosti a následcích nerozvážného jednání a musím uznat, že se mi líbil.

lord-artoo19.03.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Ještě nikdy jsem se nesetkal s literárním dílem, které by tak utrpělo filmovým zpracováním, jako právě Frankenstein. Při vyslovení jména se snad každému obyvateli civilizovaného světa, který nežil pod kamenem, vybaví šedovlasý doktor, experiment s elektřinou, sešívané monstrum se šroubem v krku. Kdo chce číst předlohu, měl by se od těchto představ oprostit. Měl by se dokonce oprostit od pojmu horror v moderním slova smyslu.

Dílo hrůzu vzbuzuje, ovšem pouze pro toho, kdo umí číst mezi řádky a rozumí autorčině myšlenkovému světu. Frankensteinův horror začíná hříchem proti Bohu - chce být jako on, být tvůrcem života, ale v důsledku hříchem zasažené přirozenosti není schopen stvořit dílo dobré / krásné (tím spíše ne velmi dobré). Podoba hříšného tvůrce se obrazí v díle stejně tak, jako tvář Boží v tváři lidské. Frankenstein je zděšen odporností svého díla a zřekne se jej, čímž nedostojí ani kvalit Tvůrce, který by měl být odpovědný za své stvoření, měl by o něj pečovat. Monstrum se stává ztělesněným hříchem, který tvůrce pronásleduje. Je však hříchem nerozhřešitelným - má vlastní život... O horroru lze mluvit i z druhé strany. Monstrum má lidské vlastnosti, ale nesplňuje kritéria pravého lidství, a tak zůstává nepřijato a trpí samotou, která dá vyrůst zášti.

Kniha vládne dobře zvládnutým jazykem. Na můj vkus je autorka někdy až moc návodná. Dějový spád občas vázne a střed knihy připomíná Windows 95: Walton vypraví, že Viktor vypráví, že monstrum vypráví, že rodině De Lacey se stalo... Nic z toho však nesráží kvalitu díla, které se stalo klasikou, jež inspirovala a inspiruje mnohé spisovatele.

milunka2110.03.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Nejdříve jsem se bála protože filmového frankensteina nemam moc v lásce,ale do knihy jsem se zamilovala,úplně něco jinýho než sem čekala.

JolanaC28.11.2014Hodnocení knihy 3 z 5

Zase má očekávání byla příliš vysoká a kniha je nemohla splnit. Spíš se děj táhl, než aby vtáhl.
Viktor byl jako postava jedna z nejprotivnějších. Žádná jiná mě v žádné jiné knize tak hluboce neiritovala jako on.
Nicméně je to klasika a na svou dobu přelomové dílo, jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale nemyslím si, že se k ní ještě někdy vrátím.

maca544925.11.2014Hodnocení knihy 3 z 5

Bylo to jiné, než jsem čekala.

Začátek utekl velmi rychle, ale pak už se to začalo táhnout. Pořád jsem čekala na nějakou velkou akci nebo hrůzostrašné pasáže a místo toho jsem byla pořád vtahována do opakujících se myšlenek Viktora a jeho životního utrpení.

V době vydání musela být kniha jistě přelomová a velmi hororová, ale dnes už je to jen takový lehký odvar.
Nicméně se kniha dobře čte, je to klasika a i dnes si v ní můžeme hodně najít.

verunali14.11.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Frankensteina miluju, škoda, že autorka už později nic tak hvězdného nevytvořila. Její hvězda geniálně zazařila a pak už nic.

I.Zi...09.09.2014Hodnocení knihy 2 z 5

Hlavní hrdina Viktor mě neskutečně iritoval a připadlo mi to celé takové naivně povrchní.. :( Možná kdyby byly postavy víc propracované, našla bych si k nim bližší vztah (což při čtení potřebuju), ale i přes ta vzletná slova mi to připadalo takové chladné a nakonec mi nebylo líto ani netvora ani Viktora, ten si všechno vyloženě zasloužil.

Sakafalinka04.09.2014Hodnocení knihy 3 z 5

Čekala jsem víc akce - lidé s pochodněmi a tak, ale je to prostě klasika a musela jsem si to přečíst :)
Hodnocení zakládám hlavně myšlence, že člověk není Bůh... Na tu dobu je to opravdu přelomové dílo, už díky tomu, že knihu napsala žena :)

Autor a jeho další knihy:

M. W. Shelley

Mary Wollstonecraft Shelley