flyingandie flyingandie komentáře u knih

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Nešlo to. Kniha neměla spád, lékařsky až příliš popisná, pan profesor má prostě názor na vše. Gymnastický supertalent co proměnil v úspěch vše, na co sáhnul. Nuda obsahově, formát rozhovoru se vůbec nepovedl. Očekávání veliká, bohužel nedočteno.

27.02.2022 1 z 5

Dobrá země Dobrá země Pearl S. Buck

Zvláštní kniha. První polovina se dost vlekla a už už jsem měla pocit, že z té proklaté chudoby není cesty ven a že knihu odložím. Když v tom se stane něco nečekaného. Zbohatnutí a život se rázem obrátí naruby. Vše, co dříve bylo vzácné a neměnné, bylo rázem dosažitelné a mnohdy ještě víc. Obě knihy spojuje jedno - půda, která je neměnná. Je to zdroj života a všeho bohatství. Místo, kam se v dobrých i špatných chvílích vracíme. I pro dnešní svět, je tam řada poučení. Když nebude země, nebude života..

02.04.2021 4 z 5

Tchaj-pan Tchaj-pan James Clavell

Prvních sto stran jsem měla z knihy rozporuplné pocity. Příliš mnoho postav, nějaké lodě, politické konflikty. Byla jsem z knihy zmatená. Dalších třista stran jsem se začítala a posledních 300 stran jsem přečetla během jediného dne. Rázem se z Clavella stal jeden z mých oblíbených autorů.
Tchaj-pan, alias Dirk Struan, je obchodník s opiem. Ale ne jen tak ledajaký. Naučil se totiž chápat zemi, ve které obchoduje a poměrně jednoduchou strategií našeptávání svých myšlenek ostatním dokázal dávat věci do pohybu. Kniha nenápadně pluje v čínských vodách napětí, aby postupně vyústila přes kolizi a krizi do neodvratné katastrofy. A nebo ne :)?

07.03.2021 5 z 5

Drobky v peřinách Drobky v peřinách Marie Maderová

Poměrně čtivá knížka o českých zvycích a obyčejích. Co mi na ni vadilo byly pokusy autorky o vlastní tvorbu nevalné kvality (zejména tu básnickou či jinak uměleckou) a snahu proložit text rozhovory s ne příliš dobrými otázkami ani hosty.
Nejvíc mě ale asi iritoval product placement časopisu Venkov a styl. Jinak milé čtení, kterému ale bohužel ke konci dochází dech.

29.12.2022 3 z 5

Třikrát život a skutky soudce Ti Třikrát život a skutky soudce Ti Robert van Gulik

Příběhy asijského Hercula Poirota, který ze střípků zmatených stop skládá v hlavě komplikovaný příběh. Vlastně ne jeden, aby se neřeklo, řeší vždy alespoň tři najednou. Při vymáhání pravdy nešetří bičováním ani čtvrcením zaživa. K ruce má vždy spolehlivé a protřelé rádce, kteří svou špionážní činností zjišťují klíčové informace a důležité části kriminální skládanky. První příběh byl pro velké množství postav s asijskými jmény pro mě malinko matoucí, u zbylých dvou jsem se však už nedokázala odtrhnout a plně se ponořila do tajů starověkého čínského vyprávění.

02.04.2021 5 z 5

Tančím tak rychle, jak dokážu Tančím tak rychle, jak dokážu Barbara Gordon

"Pilulky. Pro všechno tu byla nějaká pilulka - pro uklidnění, pro spaní, pro smrt. Třeba by existovala i nějaká zázračná pilulka, která by mi vrátila i můj život?"
Člověk se občas diví kolik síly v sobě ještě dokáže najít, když si myslí že je na dně a už se z něj nikdy neodrazí. Obdivuji autorku, že se dokázala z takřka nekonečného kruhu bezmoci dostat.
Místy až příliš lítostivé, pokud však vezmeme v potaz, že kniha byla sepsána jako součást psychoterapie, pak čtenář promine a ještě smekne klobouček.

02.01.2021 3 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Člověk, aby si už od první stránky kreslil strom. I přesto mě knížka dokázala chytnout. Byly chvíle (a nebylo jich zrovna málo), kdy jsem nevěděla kdo je Arcadio a kdo Jose Arcadio, a o které generaci je vlastně řeč. Kolikrát jsem byla překvapena, že je někdo naživu, i když na předchozí stránce se mluvilo o jeho smrti. I přes všechny ty zmatky, je to knížka magická a realistická a závěr ve mě ještě dlouho zanechal pocit samoty.

16.09.2018 4 z 5

Ze života fotografa Ze života fotografa Petr Jan Juračka

Z počátku jsem měla problémy knihu pochopit. Úryvky myšlenek, částečně vzaté jako životopis, částečně jako fotografická diskuze. Postupem času mě to ale začalo bavit. Juračka je fenomén a neskutečná studnice energie a nápadů. Jeho cestovatelský přednášky jsou vždy inspirací a zábavou. A jeho žena si zaslouží obrovský obdiv.

15.04.2023 4 z 5

Sestry Makiokovy Sestry Makiokovy Džuničiró Tanizaki

Velmi pomalá knížka, která plyne aniž by se něco dělo. Kniha postrádá hloubky, postavy jsou ploché a samy o sobě ne příliš zajímavé.
Zaujmou ovšem způsoby námluv a obecně vhled do života japonské střední třídy před 2.světovou válkou.

11.10.2022 3 z 5

Mýtus Versace Mýtus Versace Minnie Gastel

Takový Versace letem světem. Některé pasáže jsou na můj vkus až přehnaně detailní, jiné naprosto postrádám. Za mě je jeho tvorba stále dost rozporuplná a bohužel ani knížka mi jí nedokázala přiblížit. Jediné, co mi asi utkví je, že inspirace je všude kolem nás. Stačí se jen rozhlédnout.

28.01.2022 2 z 5

Islám - Historie, současnost a perspektivy Islám - Historie, současnost a perspektivy Carole Hillenbrand

Skvělá kniha ve stylu islám for dummies. Autorka popisuje stěžejní myšlenky islámu od jeho vzniku až do současnosti. Je škoda, jak se píše níže, že jsou vynechány i negativní stránky. Čím víc se snažila o přesvědčení o nevinnosti víry, tím méně ji člověk věří. S ohledem na kontext dnešní doby nenávisti k muslimům by ale asi jen skutečně přilila ještě více oleje do ohně.

30.06.2021 4 z 5

3x soudce Ti 3x soudce Ti Robert van Gulik

Tentokát se děje povídek točí kolem jediného příběhu, narozdíl od sbírky 3x Život a skutky soudce Ti, kde jich bylo více. Snad je to ke škodě, ubírá to na akceschopnosti a děj, který byl dříve vyplněn jiným příběhem, pomalu plyne. Snad to bylo i tím, že Gulik píše pořád stejně a je tedy celkem jednoduché si domyslet, kdo je ve skutečnosti pachatelem. Soupis postav je vždy na začátku (většinou je jich kolem 5) a máte tak 20% šanci vylučovací metodou ve stylu pátera Knoxe zjistit, kdo to byl :). Poslední příběh byl asi nejsilnější.

22.04.2021 3 z 5

Čingischán Čingischán C. C. Bergius

Recept na dobrou knihu je jednoduchý. Vemte si popis života Čingischána z Wikipedie a napište kolem něj příběh. Skromné kapitoly líčící intriky a úklady jednoho z největších velikánů dějin lidstva. Skvělé promyšlené strategie dobývání nových zemí, spojené s prozíravostí a předvídatelností. Jak dokázalo táhnout půl milionové vojsko s 2 miliony koní přes celou poušť a hory Pamíru? I na to měl Čingischán odpověď. Na celou Asii se teď dívám jinou optikou - optikou kolem roku 1200.

22.04.2021 5 z 5

Až na konec světa. Výpravy v Himálaji a v Karakoramu. Až na konec světa. Výpravy v Himálaji a v Karakoramu. Reinhold Messner

Mám z Messnera rozpačité pocity. Pasujíc se do role hrdiny a průkopníka lezení alpským stylem, není o nic větší hrdina než šerpové, které pro své cesty používal. Jako samozvaný průkopník, je to ale především on, kdo může za popularizaci vysokohorského lezení komerčním způsobem, které tak barvitě kritizuje. Proč to celé? Jak sám připouští, aby posouval své vlastní hranice. Aby poznal, jak daleko může zajít. Riskuje svůj život a životy ostatních, které velmi často končí tragicky, pro to, aby si honil ego.
Pokud se vám podaří mentálně překonat rozpory kontroverzní osoby Messnera, je kniha plná neskutečných příběhů, u kterých se tají dech a u kterých je těžké knihu zavřít. Škoda jen, že většina z nich končí tragicky..

05.10.2020 4 z 5

Skafandr a motýl Skafandr a motýl Jean-Dominique Bauby

"O půl deváté přichází fyzioterapeutka, aby vrátila funkčnost mým nehybným pažím a nohám. Říkají tomu rehabilitace nebo mobilizace a tato vojenská terminologie je směšná když vidíme pohublost vojska: třicet kilo dole za dvacet týdnů. Takový výsledek jsem opravdu nečekal, když jsem osm dní před nehodou začínal s dietou."

Smutný příběh muže upoutaného do svého těla, braný s nadhledem a jemným humorem. Tyto knihy jsou důležité, aby si člověk uvědomil pomíjivost svého života a vzácnost každého okamžiku, který dokážeme plnohodnotně prožít.

29.02.2020 3 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

"Být chudá, ošklivá a navíc inteligentní, to člověka v naší společnosti odsuzuje k vystřízlivění a k pochmurné budoucnosti, na niž je potřeba si začít zavčas zvykat. Krása omlouvá všechno, dokonce i neslušnost. Inteligence už dnes není kompenzací stavu věcí, dorovnáním, které příroda nabízí méně šťastným dětem, ale stala se nadbytečnou hračkou, která zvyšuje hodnotu šperku. Ošklivost je vždy už předem vinna, a tak jsem byla odsouzena k tragickému osudu, který byl o to bolestnější, že jsem nebyla hloupá."
Knížka obsahuje řadu krásných pasáží a zamyšlení, celek byl ale pro mě velmi těžko uchopitelný. Příběh se v podstatě dost vlekl, nechápala jsem propojenost osudů, které mi závěrem přišly až příliš fantastkní. Myslím, že se musí přečíst vícekrát, aby člověk dokázal myšlenky opravdu vstřebat: "Ti se mi něco navyčítali za válku i za mír... a všechno přišlo právě včas.. Všechno přijde právě včas tomu, kdo umí čekat...."

02.11.2018 3 z 5

Něžná je noc Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald

Nevím příliš, co si o této knize myslet, a i když mi přišlo, že mě kniha místy nudila, nechala ve mě po přečtení ještě dlouho nepříjemnou pachuť. Nenáviděla jsem Rosemary, která se snažila rozvrátit téměř idylický vztah. Obdivovala jsem Dicka, že se dal na vojnu s duševně nestabilní Nicole. Závěr byl ale příliš rychlý a než se člověk nadál, byl na posledním prázdném listu a nedokázal pochopit, že se Dick dokázal tak snadno vzdát svého osudu. Něco mi tam chybí dodnes.

18.10.2018 4 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Nejvíc mě na této knížce mrzí to, že člověk ví jak to dopadne hned na začátku. Příběh sám o sobě je až příliš předvídatelný. Mám pochopení pro lásku až za hrob, ale místy se děj příliš táhnul, dokonce natolik, že jsem sama sebe přistihla některá místa přeskakovat, aby už tomu konečně byl konec. Za mě zatím nejslabší kniha od Marquéze.

18.10.2018 3 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Milé, stručné, k zamyšlení. Útlá knížečka prostě baví. Přitom stačí napsat pár nosných témat na lepíky, které seskupíte podle podobných témat a hle, knížka je na světě! Za mě geniální příklad toho, že kniha nemusí mít 400 stránek na to, aby předala myšlenku.

28.01.2022 5 z 5

Webcopywriting pro samouky Webcopywriting pro samouky Pavel Šenkapoun

Za mě velké zklámání a ztracená příležitost. Pro člověka, který někdy v životě něco napsal, to nemá hodnotu vůbec žádnou. Jako návod psaní pro dummies také ne, jen zjistí, že než se mořit s nějakými poučkami, tak si raději rovnou zaplatím služby pana Šenkapouna.

28.01.2022 1 z 5