filispin filispin komentáře u knih

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Srovnávat aktuálně vládnoucího amerického prezidenta s Hitlerem? Timothy Snyder se nás v této knize snaží přesvědčit, že srovnávání je v tomto případě na místě. A je to čtení velice znepokojující. Jsem velice rád, že tato kniha vznikla. Myslím, že ji všichni (a převážně mladí lidé mé generace) v této době dost potřebujeme. Není třeba dalších slov, přečtěte si ji, prosím.

04.06.2017 4 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Číst si Svěrákovy povídky je opravdu balzám pro duši. Každá z povídek měla skvělou pointu, na kterou se vyplatilo čekat a všechno tak hezky plynulo, jako život sám. Nejvíce mě potěšily povídky Sraz naší třídy, Nákup, Ve vlaku, Ujetá láska a Dvojí vidění. Poslední jmenovaná se mnou dost zamávala, nečekal jsem to. Děkuji Vám, pane Svěráku. Chutnalo.

01.06.2017 4 z 5

Marathon, příběh běžce Marathon, příběh běžce Radůza (p)

Útlá a přitom tak silná knížka! Alespoň co do obsahu. Ten, kdo si poslechne pouze hudební nahrávku o hodně přichází. Vnímám totiž, že teprve po přečtení knihy začnou písňové texty dávat větší smysl a lze je více prožít. Za příběh běžce bych dal hvězdičky čtyři - neoslovily mě intermezza a použití archaické češtiny (na můj vkus jí někde bylo až moc). Ale musím dát pět, kvůli tématu, které mi je blízké. Také kvůli tomu, že to muselo dát spoustu práce. A nakonec nemůžu přece vynechat hudební část, která je obdivuhodná. Marathon je opravdu velké dílo, které teprve čeká na docenění v širším měřítku. Moc bych to Radůze přál. Vlastně nám všem, protože ty tři tečky na poslední stránce jsou velice znepokojující.

31.05.2017 5 z 5

Že mě nenajdeš! a další hrůzostrašné příběhy Že mě nenajdeš! a další hrůzostrašné příběhy Anica Mrose Rissi

Vydat knížku pro nejmladší čtenáře s hororovými příběhy je chvályhodný počin. Občas si zaslouží trochu postrašit. :) Být o hodně mladší, tak by mi obzvláště některé výjevy nedaly spát. Ale vzhledem k tomu, že patřím mezi stárnoucí mileniály a horor je mým nejoblíběnějším žánrem, mé nároky jsou trochu jinde. Střídání forem vyprávění mi nevadilo. To co bych knize vytknul je to, že většina příběhů je pouze načtrnutá a vůbec nikam nevedou. A nemyslím tím otevřené konce (ty mám u hororů rád) nebo vytvoření prostoru pro vlastní fantazii. Je to spíš o pocitu, že kdyby se takový příběh nezačal ani vyprávět, vůbec nic by se nestalo. Neviděl jsem prostě důvod, proč to bylo napsané. Z celé kolekce měly nějaké uspokojivé vyústění a skvělou strašidelnou atmosféru pouze tři povídky a to mi přijde málo. Speciální hvězdičku přidávám za parádní ilustrace, které byly často lepší než samotné příběhy. Rád jsem si to přečetl, ale pro mě už to asi není. Na příšery pod postelí si ale dám pozor i tak.

09.03.2023 3 z 5

Miro Žbirka – Zblízka Miro Žbirka – Zblízka Honza Vedral (p)

Hlásím se do klubu hudebních fanoušků (čti bláznů), ke kterým patřil i Miro Žbirka. Fantastické čtení. Honza Vedral zde vykonal perfektní práci. Kniha je napsána s respektem, obdivem a obrovským zápalem pro věc, díky čemuž se čte úplně sama. Příbeh je to doslova "hollywoodský" - o to lepší je, že se opravdu stal. A my, kteří jsme tvorbu Žbirky v dobách jeho největší slávy aktivně poslouchali, jsme jej prožívali společně s ním. Byla to jízda. Díky, Meky, za všechny ty úžasné písně a vůbec za to, že jste byl.

28.09.2022 5 z 5

Dominika Dominika Jaroslav Konáš

Relight my fire! Hele, nejsem žádný příznivec fantasy a podobných žánrů. Nečekal jsem, že Dominika bude směřovat právě do těchto zákoutí, nicméně dobře jsem se pobavil! Kniha se příjemně četla, bylo to takové pěkně snové a to mám rád. Vzpomněl jsem si u toho na jednoho mého kamaráda, který také napsal nějakou tu knížku a pár básnických sbírek. Jeho první literární dílo, přestože se mi opravdu líbilo a bavilo mě, mělo podobný nešvar jako tuhle Dominika. Autor do svého příběhu příliš nadšeně vkládal své nerdské vědomosti, až to začalo být trochu otravné. Možná za to oba pánové nemohou, třeba se jedná o klasickou chybu prvních románů, ale nejsem v tomto oboru erudovaný. Třeba bych nakonec udělal to samé a kniha by byla jedním velikým eklektickým odkazem na kulturu. Pan Konáš mě jako hudební novinář velice baví, mám rád jeho práci a jako autor prózy mě po tomto příjemném zážitku také začíná zajímat. Moc pěkný příběh se zajímavým koncem, po kterém jsem měl velmi dobrou náladu. Což se o takovém kamenném chrliči říci nedá.

20.01.2021 4 z 5

Futurista: Život a filmy Jamese Camerona Futurista: Život a filmy Jamese Camerona Rebecca Keegan

Určitě by se nenašel nikdo, kdo by neviděl alespoň jeden z jeho nejvýznamnějších filmů. A pokud by tomu tak přeci bylo, po vyslovení jména Jamese Camerona by se i u toho největšího kulturního zabedněnce objevilo nepatrné přikývnutí hlavou. Proč tedy brát do ruky tuto knihu, když o něm to nejpodstatnější víme a mnohdy nám to k životu bohatě stačí? Proboha, je to přece James Cameron! Renesanční člověk, který světu přinesl novátorské a propracované filmy, které vždy využívaly nových technologických postupů nejen pro svou potřebu ohromit diváky, ale zároveň tyto postupy mnohdy vytvořené jím samotným, dokázaly posunout hranice i ve vědecké oblasti. Cesta tohoto „krále světa“, ať už profesní nebo osobní, je nesmírně poutavá, zábavná a pro nás obyčejné smrtelníky těžko uvěřitelná. A to je možná ten důvod, proč si tento životopis přečíst. I když se s režisérem třeba nikdy ve svém životě nesetkáte, může Vás skrze řádky této knihy inspirovat a vyburcovat k mimořádným výkonům. Protože někdy se prostě vyplatí riskovat.

13.03.2018 4 z 5

David Lynch: Temné stránky duše David Lynch: Temné stránky duše Robert Fischer

Tak předně je tato monografie jedním velkým spoilerem. To může být varování pro ty, kteří od Lynche toho zatím moc neviděli a nechtějí se připravit o jedinečné zážitky. Jednotlivé obsahy filmů jsou zde totiž rozebrané do detailů a zbytečně zdržují od toho podstatného, co se vlastně chci dozvědět – o temných stránkách duše mistra svého řemesla. Tím nechci naznačovat, že zde není nic zajímavého a inspirativního, přišlo mi to spíše jako zbytečné promrhání potenciálu této knihy. Fanoušci Lynche by si ji ale určitě měli přečíst. Verze s českým dodatkem od Kamila Fily celkový dojem zlepšuje a koneckonců jakákoli informace o tomto svérázném umělci je prostě dobrá.

29.08.2017 3 z 5

Petr píše :-) Petr píše :-) Petr Fiala

Osobní i profesní Život popsaný s lehkostí, zápalem pro věc, vtipem a nadhledem. Jak prosté. Koncentrace pozitivní nálady. To je ve stručnosti tato kniha Petra Fialy. Bavilo mě to a rozhodně "to není blbé" :)

05.02.2017 4 z 5

Lettipark Lettipark Judith Hermann

Hodně se toho napsalo o jedinečném, někdy až kontroverzním stylu autorky a po přečtení této sbírky musím uznat, že se dá souhlasit s jakýmkoli pohledem na věc. S Lettiparkem jsem to měl někdy docela těžké. Než jsem se stihl do většiny povídek začíst a zvyknout si na způsob vyprávění, najednou byl konec. Proto se mi nakonec líbily ty nejdelší, tam si totiž sedlo úplně všechno - atmosféra, poutavý příběh, myšlenka a pod povrchem bující emoce. Škoda, že jim autorka nedala větší průchod. Nejvíce mě bavily povídky Východ, Matka a Pár vzpomínek. Konkrétně ta poslední jmenovaná mi toho předala asi úplně nejvíc.

06.01.2024 3 z 5

O zvuku v českém filmu: Z pamětí filmaře O zvuku v českém filmu: Z pamětí filmaře Miloslav Hůrka

Je velmi záslužné, že tato kniha vyšla. Pan Hůrka byl velkým profesionálem a mnohdy i průkopníkem ve své branži a tato publikace toto vše dokazuje i přesto, že jde o autobiografii. Kniha je kombinací osobních vzpomínek, dějin filmu a technických informací ohledně zvuku. Je doslova nabitá informacemi a záleží na čtenáři, která kapitola ho bude bavit více, či méně. Kniha má sice 192 stran, ale prostrkání jednotlivých písmen je až neúnosné, proto se čte dost obtížně a rozhodně Vám spolkne více času, než jste si původně mysleli. Vzhledem k úctě nebožtíka autora, mohla být zpracována lépe (sazbou i korektorsky). Doporučuji pro všechny milovníky zvuku (i nefilmového) a filmové historie. Kapitolu o vidění ušima a slyšení očima by si měli přečíst všichni, kteří to s filmem a zvukem myslí vážně. Ta je z celé knihy asi nejhodnotnější, čistě subjektivně. :)

16.04.2017 3 z 5

Dívka - Život ve stínu Romana Polanského Dívka - Život ve stínu Romana Polanského Samantha Geimer

Tento příběh se opravdu těžce hodnotí a bylo by snad lepší, kdyby vůbec nevznikl. Ale bohužel. Kniha je napsaná velice poutavě a nejupřímněji, jak to jen šlo. Líbilo se mi zasazení všech událostí do historického kontextu, který čtenáři dokáže pochopit celou situaci. Nejméně upoutal moji pozornost, na můj vkus dost podrobný popis začátku soudního procesu (není to zrovna má oblíbená problematika), který ovšem - jak jsem později zjistil - měl dost logický důvod. Právě v tomto okamžiku mě kniha naplno pohltila. Je neuvěřitelné, jak obrovský vliv mají média i tam, kde byste to nejméně čekali. Společně s dokumentárním filmem Mariny Zenovich tvoří tato autobiografie skvělý tandem, který dokáže celý případ objasnit a pochopit. S koupí knihy neváhejte, doporučuji!

26.03.2017 4 z 5

Ennio Morricone a jeho filmový svět Ennio Morricone a jeho filmový svět Jan Šmíd

Přidávám se k ostatním a musím knihu pochválit. Velice oceňuji grafické provedení a bohatou zásobu informací (pravděpodobně díky zahraničním zdrojům). Přečetl jsem to jedním dechem, což myslím v pozitivním slova smyslu. Pravda - také mi trochu vadilo velmi časté odbíhání k Leonemu a dalším režisérům, nicméně si uvědomuji, že i to je nezbytné pro lepší vnímání souvislostí. U poslední kapitoly příjemně zamrazilo v zádech, velice emotivní. :) A některá slova Maestra by se daly tesat do kamene (o filmové hudbě). Parádní kniha!

25.02.2016 5 z 5