fénix56 fénix56 komentáře u knih

Džungle v kuchyni Džungle v kuchyni Ivanka Devátá

Je to moje již několikátá kniha od Ivanky Deváté. Mám ráda její styl psaní, knížky jsou vtipné, osvěžující, zábavné. Jen v této knížce bylo kvůli receptům míň prostoru na její postřehy s typickým nadhledem.

01.09.2020 3 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Kdyby se daly hodnotit dvě části této knihy zvlášť, dala bych linii z koncentračního tábora za plný počet hvězdiček, ale nějak mne neuchvátila linie z poválečného období.
Nejsilnější okamžik z celé knihy byla samozřejmě "Sophiina volba". Jako žena si vůbec nedovedu představit, že bych něco podobného měla řešit. Asi bych se s tím, podobně jako Sophie, nikdy nesrovnala.

26.08.2020 3 z 5

Příliš dlouhé zásnuby Příliš dlouhé zásnuby Sébastien Japrisot (p)

Byla to třetí kniha od S. Japrisota, kterou jsem četla. Past na Popelku a Vražedné léto se mi líbily mnohem víc. Námět knížky byl neotřelý, zajímavý. Mathilda pátrá po osudu svého snoubence, o kterém je přesvědčena, že žije, přestože dostala úřední zprávu, že padl v zákopech. Vychází z nesrovnalostí v pěti dopisech na rozloučenou od odsouzených k smrti za pokus o sebezmrzačení. Děj je ovšem překomplikovaný. Kdybych neviděla dříve film, asi bych se v knize těžko orientovala.

24.08.2020 3 z 5

Pohádky (26 pohádek) Pohádky (26 pohádek) Hans Christian Andersen

Tuto knihu jsem kdysi dávno četla jako dítě, teď ji čtu svému vnukovi. Pohádky jsou sice některé dost drsné, ale co to je proti pohádkám bratří Grimmů. Moje nejoblíbenější pohádka je o malé mořské víle, v této knize má název Mořská ženka. A kromě pohádek jsou v tomto vydání úžasné ilustrace od Jiřího Trnky.

22.08.2020 4 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Můj pocit z této knihy napsalo přede mnou už několik čtenářů: nádherný, ale velice smutný příběh. Prostě v určitých situacích neexistuje správné řešení. Co je dobré pro jednoho, druhému těžce ublíží....
Podle knihy byl natočen i film a myslím si, že byl natočen stejně poutavě, jako kniha, což se stává málokdy.

19.08.2020 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Nejvíce se mne dotkla první povídka, poněvadž jsem něco podobného zažila ve své rodině. Spisovatelka perfektně popsala typ psychopata manipulátora. Všichni jedou podle stejného vzorce, který se jim vyplácí. A v momentě, kdy objeví bytost s nízkým sebevědomím, vědí, co na tyto osoby platí. Naštěstí to hlavní postava Kristýna i díky psychoterapiím poznala, i když ne bez následků....

06.08.2020 5 z 5

Sága rodu Forsytů I. díl - Vlastník Sága rodu Forsytů I. díl - Vlastník John Galsworthy

Souhlasím s komentářem "tsal", taky se mi nejvíc líbí první část trilogie, poněvadž popisování nešťastné lásky Soamese k Ireně mně z celé knihy přijde nejzajímavější. Soames, na první pohled obrovský suchar bez špetky citu a empatie Irenu vášnivě miluje. Ona to bere tak, že to je z jeho strany jen pocit vlastnictví. Ano, Soames opravdu rád něco vlastní, ale přesto mám pocit, že v jeho vztahu k Ireně jde u něho o víc než jen o vlastnictví. I když by se to dalo nazvat spíše vášeň než láska.
Ságu rodu Forysthů jsem viděla i jako seriál, nejdříve někdy na konci šedesátých let a novější zhruba před dvaceti léty a troufám si říct, že se oba seriály povedly.

08.07.2020 5 z 5

Líbilo se mi komentování stejné situace z pohledu muže i ženy. Perfektně je tak vidět rozdíl v myšlenkových pochodech obou pohlaví. Samozřejmě, že Dominik Landsman hodně využívá nadsázky, tak jako i v ostatních svých knihách. Ale mně ta nadsázka nevadí, naopak. Rozhodně se při čtení těchto knih bavím víc než při nějakých českých romantických filmových komediích.

03.07.2020 5 z 5

Jak se dostat z Anglie do Żywce a zase zpátky Jak se dostat z Anglie do Żywce a zase zpátky Hana Parkánová-Whitton

Na knížku jsem se moc těšila, protože jsem kdysi v jedné malé anglické vesnici byla na krátkém pobytu. Ale nesplnila moje očekávání. Občas se mi některé momenty líbily, ale kolem nich byla spousta takové popisovací "vaty" (byla jsem tam a tam, řekla jsem to a ono....)

01.07.2020 3 z 5

Sbohem, baby Sbohem, baby Dennis Lehane

Nejdříve jsem viděla film, pak jsem si přečetla knihu. Přestože dle mých zkušeností kniha většinou vysoce předčí film, toto je výjimka. Kniha i film, přestože jsou v lecčems rozdílné, jsou vynikající. Téma je otřesné, pátrání po zmizelé malé holčičce. Ale když příběh končí, přejete si, aby vlastně ve skutečnosti skončil špatně. Někdy jsou důležitější jiné věci než zákon....

27.06.2020 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Přestože skoro celá kniha je o zoufalé snaze dvou lidí, Bena a Ashley, dostat se po nehodě letadla ven ze zasněžených hor, nenudila jsem se. A i když některé pasáže mohou působit nerealisticky, věřím, že když jde člověku o život, je schopný učinit nemožné. Jako např. v případě nehody ragbyového mužstva v Andách (kterou připomněl i hlavní hrdina Ben).
O minulosti Bena se dozvídáme hlavně v hovorech na záznamníku, sám je v tomto směru skoupý na slovo. Dobře se mi četl jak popis strastiplné cesty, tak retrospektivy z Benova života. Jediné, za co ubírám hvězdičku, byl na můj vkus moc patetický konec.

27.06.2020 4 z 5

Kouzlení s hedvábím Kouzlení s hedvábím Alena Isabella Grimmichová

Poněvadž ráda maluji na hedvábí, knížka byla pro mne přínosem. Byly zde popsány i techniky, které jsem neznala (sluneční šablony, sítotisk atd.) Zrovna malování pomocí slunečních šablon (použila jsem kapradiny) mělo velký úspěch.

22.06.2020 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Kniha vypráví skutečný příběh autorky, která se přestěhovala se svým manželem Bobem do hor na severozápadě USA, kde si založili slepičí farmu. Betty, zvyklá na život v civilizaci, musela najednou žít v místech, kde nebyla ani elektřina ani vodovod, starat se o tisíce slepic, malou dcerku a manžela, který jí rozhodně nepomáhal a jen ji podceňoval. K nejbližším sousedům je to hodně hodin chůze, navíc jsou všichni zdejší lidé velmi svérázní.
Betty má však velký dar, smysl pro humor, s pomocí kterého vše zvládá a ještě o tom dovede zábavně psát.

04.06.2020 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Nejdříve mi vadilo, že jsem se dost dobře neorientovala v postavách, hlavně v těch, jichž se týkalo genealogické pátrání hlavního hrdiny. Nicméně se to skládalo jako detektivka, gradovalo to až do konce, kdy vyšla najevo známá pravda, že krása je pomíjivá, ale lidská zloba a mstivost nikoliv.
Kromě děje se mi líbila i dobře popsaná atmosféra horkého, úmorného léta....

27.05.2020 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

V knize bylo napětí, láska, taky je zde popsán i netradiční pohled na Němce, nebyli všichni jen zlí fašisté. Hlavní hrdinka Franka udělala oblouk od obdivu k národním socialistům až po odboj v organizaci Bílá růže. Jen její vztah s Johnem na mne působil dost studeně, přes všechno, co jeden pro druhého udělali. A hvězdičku dolů dávám i za ne moc pravděpodobný konec.

19.05.2020 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Hlavní postava si mé sympatie rozhodně nezískala, ale zajímalo mne, jak se situace vyvine. Byly tam nečekané zvraty, napětí, ovšem překomplikovaný závěr mi dojem z celé knihy poněkud pokazil.

12.05.2020 3 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Knížku jsem přečetla jedním dechem... Hlavnímu hrdinovi jeho přítulnost k alkoholu poznamenala celý život. Ať už v práci nebo v jeho soukromí. Následují další úlety i pády a přesto z něj mám pocit, že pokud bych si na chirurgii mohla zvolit svého lékaře, bude to on. Protože přes všechny jeho slabosti v osobním životě, je v něm větší lidství než v ostatních jeho kolezích.
Zpočátku mi ale dost vadilo používání slangu. Naštěstí děj byl natolik poutavý, že jsem si časem zvykla a přestala to vnímat.

10.05.2020 5 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Další díl Písně ledu a ohně a další lahůdka. Přestože jsem si už zvykla, že pan Martin nechává zemřít všechny bez rozdílu, ať už je to padouch nebo hrdina (i když ty hrdiny častěji), Rudá svatba byla nářez....
Začíná se objevovat čím dál více rozdílů mezi knihou a seriálem, Nevadí mi to, líbí se mi knihy i seriál. Ale samozřejmě jsou knihy více propracované. Obdivuju pana Martina, jak do sebe všechno zapadá jako puzzle. Na nějaký sebemenší detail naváže o několik dílů později a všechno to sedí. A asi nejvíc hodnotím vykreslení jednotlivých charakterů. I u těch největších sket jde pochopit, proč se chovají, tak jak se chovají. Ale samozřejmě to nejde tolerovat.

27.04.2020 5 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Příběh statkářky Batsheby, která musí být hodně silná, aby se zvládla postarat o zděděný statek, navzdory počasí, přírodě i lidem. Dá se ale říct, že vedení statku zvládá lépe než vztahy ke třem osudovým mužům. Přestože jí nejvíce pomáhá obětavý ovčák Oak Gabriel a má o ni zájem i bohatý statkář Boldwood, tak se Batsheba bláznivě zamiluje do seržanta Troye, který si její lásku vůbec nezaslouží.
Batsheba mne svým chováním notně rozčilovala, nechápala jsem, jak jinak schopná žena může takhle ztratit hlavu. Ale to se bohužel stává i v životě, nejen v knihách...
Za mne děj knihy zajímavý, ovšem styl odpovídá době napsání knihy, takže některé pasáže (hlavně rozhovory o ničem) jsem přeskakovala.

25.04.2020 3 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Nejdříve jsem viděla pár dílů o Harrym Potterovi díky svému vnukovi (pětiletému). Protože ještě neumí číst, začala jsem mu Harryho číst a stal se ze mne stejný fanatik, jako je on. Mou nejoblíbenější postavou se stal Snape, největší strach jsem měla z Mozkomorů a samozřejmě z toho, jehož jméno se nesmí vyslovit....

25.04.2020 5 z 5