Fazulajda Fazulajda komentáře u knih

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Vskutku působivý kus literatury, u nějž člověka dopředu ani tolik netáhne děj kapitolu od kapitoly jako spíše vývoj celé situace. Nejednou jsem četla se zatajeným dechem, pak musela knihu odložit a chvíli to rozdýchávat. Navzdory hutným popisům a sáhodlouhým rozmluvám se kniha četla jedna báseň, jen na ni, pravda, musí mít člověk klid.

19.11.2022 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Je to, pravda, trochu složitější čtení, ale už jen pro krásu jazyka určitě stojí za to.

30.03.2022 5 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Překrásná kniha. Pomalá, plná popisů a pasáží, které na příběh nemají přílišný vliv, ale ta atmosféra na člověka z knihy přímo dýchá. Ono se to s tím příběhem obecně má tak, že tam jakože je, ale víceméně se chodí okolo a vše je odhalováno polehoučku. Ideální kniha na lenivé podzimní večery.

05.11.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Mám z toho dosti rozporuplné pocity. Když jsem knihu poprvé otevřela, chtěla jsem ji hned zase odložit. Jazyk takhle sice působí autenticky, ale já nejsem úplně fanouškem tahle až buransky napsaných knih. Poté mě to však chytlo a musím říct, že tak silné emoce ve mně už dlouho žádná kniha nevyvolala. Poté však přišel konec a spolu s tou metaforou mi to připadalo, jako by to přišlo úplně odnikud. Když si představím, že je to napsáno krásným poetickým jazykem, tak ten konec vezmu, ale co autorka nedala do jazyka, musí být v příběhu. Velmi by mě zajímalo, jak se to řešilo dál, ale co už. Za zmínku určitě stojí i nádherná obálka.

19.06.2020 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Rozhodně se musí nechat, že je kniha krásně napsaná. Ačkoliv to někdy znělo spíše jako reptání, něco na tom přece jenom bude, byť, jak vidíme, že je doba přetechnizovaná, lidé říkají už dlouho a civilizace se stále nezřítila.

15.03.2022 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Velmi zajímavé čtení musím říct, ať už jde o náboženské motivy nebo jazyk. Některé básně jsem si oblíbila více některé méně.

04.04.2020 4 z 5

Město schodů Město schodů Robert Jackson Bennett

Ehm. To bylo zajímavé, místy až podivné zvrácené, ale rozhodně to bylo originální. I takhle zpětně si připadám podivné hypnotizovaná. Co mi vůbec nesedlo byl podivně přítomně budoucí čas, který byl použit.

23.09.2019 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Nápad skvělý, začátek dobrý, konec obstojný a všechno mezitím vcelku zklamání. Vesměs jednotvárné cestování náklaďáky, potkávání různých skupinek atd., přičemž samotní trifidi jsou pouze kulisou na pozadí, to mě úplně ze židle nezvedne. Škoda, čekala jsem víc.

26.07.2022 2 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Trochu mě napřed zaskočil jazyk, ale na to jsem si brzy zvykla a slovník potřebovala jen velmi zřídka. Těžko se mi formulují myšlenky, nicméně až na trošinku slabší konec, jsem měla hlavně ve třetí části pocit, jako by mi byl uloupen kus duše. Řekla bych, že fakt, že mně samotné je patnáct a s kamarádkami mluvíme mnohdy vlastním spíkem, mohl do určité míry ovlivnit, jak na mě kniha zapůsobila.

02.12.2021 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Jen těžko se mi hledají slova. Připadalo mi to jako přesně takové to pomalé, zamotané čtení, kdy si člověk vychutnává každé slovo a nakonec si přeje, aby kniha nikdy neskončila. Cítím obrovskou prázdnotu ve svém srdci.

26.03.2020 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

(SPOILER) To bylo... jak jen to říct? Dost o ničem. Ano, krásné, mladý pár a válka. Ano, smutné, na konci oba zemřou, ale upřímně, nemělo to bůhvíjaký příběh ani myšlenku.

23.09.2019 3 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Co to bylo? Je sice hezké, že se autor pustil do takového tématu, ale to nestačí. Když pominu místy až buransky napsaný překlad, tak mi zbydou postavy bez přirozeného charismatu a slepá místa, kterých bylo více než stránek. Celé jsou to vlastně jen více méně předvídatelné myšlenky Azy, špatné básničky a rádoby hluboké myšlenky. Je krátká, ale její čtení je naprosté utrpení a ke konci už mě bolelo každé slovo. Co na ní ostatní lidé vidí, nevím.

08.01.2019 1 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Tím, že film (2005) se mi líbil, jsem si potvrdila jednu věc, to jest že můj problém nebyl ani tolik s příběhem, jako se stylem psaní. Absolutní minimum popisů, tudíž ta opěvovaná atmosféra pro mě neexistující, mnohdy je těžké sledovat, kdo mluví, pokud čtenář vůbec dostane šanci si přečíst rozhovor a ne shrnutí obsahu konverzace. Pan ten a ten řekl něco vtipného? Krása, ráda bych to viděla. Někdy se to četlo spíše jako plán, kterému autorka pouze opomněla dát jasnou podobu. Často jsem se ztrácela v myšlenkách, pak se musela vracet, no jsem ráda, že už je to za mnou.

14.11.2022 2 z 5

Rudá moře pod rudými nebesy Rudá moře pod rudými nebesy Scott Lynch

Zatímco první díl budu doporučovat, kudy budu chodit, s tímhle to tak úplně nevidím. Teď po dočtení můžu s klidem říct, že to byla solidní kniha. V porovnání s jinými tituly výborná, v porovnání s prvním dílem, no, slabší, řekněme. Nejlepší je na ni hledět jako na kompletně odlišnou, neočekávat to samé, co bylo v prvním díle. Zatímco ten hned na začátku nasadil svižné tempo, tady se to táhne kousek za půlku. Neustále se něco začíná dít a nic moc víc, ale jakmile se člověk překlene přes cca 350. stranu, jde to jako po másle.

26.09.2022 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Takové nemastné, neslané, vskutku zklamání. Co se zpočátku i z anotace zdálo jako napínavé a krásně tajemné, nakonec zůstalo jenom v zárodku a ve finále kde nic tu nic.

18.03.2022 2 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Kde je další díl? Někdy mi přijde, že mám srdce z kamene, když čtu a nic z toho, co cítím není vyvolané samotnými pocity, ale mozkem, který mi říká, jaký postoj mám ke knize zaujmout, abych vůbec něco cítila, ale tohle je jedna z mála vyjímek, kdy mám opět emoce. Líbilo se mi, jak se v průběhu knihy měnily mé sympatie i teorie, jak to dopadne. Buďme upřímní, velké množství knih je nesnesitelně předvídatelných, ale to, co se stalo na konci, mě ani ve snu nenapadlo. Dobře vám radím, nečtěte to dřív, než budete mít po ruce všechny díly, jinak se ukoušete po odpovědích, které ještě nějakou dobu nedostanete.

30.03.2019 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Většinou hledám důvod k tomu, proč mám z knihy jaký pocit. Tady ne. Nebylo kde hledat. Pochybuju, že nějaký byl. A upřímně mi ten podivně smíšený pocit stačí. Ale co se myšlenky týče. Jsem na ni buď moc malá nebo není tak hluboká, jak jsem čekala.

15.02.2019 3 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Já nevím. Možná na to nemám kapacitu, ale netvrďte mi, že to bylo bůhvíjak složité. V průběhu jsem si, pravda, říkala, že se dříve normálně prováděla velká zvěrstva, ale nebylo to nic dojemného. Nic, pro co bych uronila slzičku. Ale dobře. Máme prakticky ničím nezajímavý průběh. Na co čekáme? Ano. Na konec. Sice je nesnesitelně předvídatelný, ale stále dojemný. A chvíli se opravdu zdá, že tomu tak bude i v tomto případě, ale asi už tušíte, nic. Autor si dobře našlápl a pak to všechno pohřbil popisem událostí, které se děly po tom, co je (spoiler) poslali do plynu. On i ten popis toho, jak Bruno vidí plynovou komoru byl vcelku otravný. Takže máme nezajímavý průběh a zpackaný konec.
Ty tři hvězdy jsou opravdu hodně slabé. Uvažuju o dvou.

15.02.2019 3 z 5

Dospelosť je mýtus Dospelosť je mýtus Sarah Andersen

Bezchybná klasika. Se sestrou si rády pročítáme komiksy pořád dokola.

29.10.2018 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Parádní knížka. Ale neměla jsem k ní takhle pozitivní postoj hned od začátku. Prvních nejméně padesát stran se prakticky nic nestalo. No ale pryč od začátku. Tahle kniha patří bez debat k jedněm z nejlepších, které jsem kdy četla a věřím, že se tam i udrží. Dobře použité prvky, úžasně vykreslené hlavní postavy, které mi okamžitě (myšleno při prvním náznaku nějaké větší akce) přirostly k srdci. Bavilo mě napjatě číst, co se dělo dále a mít dobrý pocit, když se něco povedlo. Náhledy do minulosti jednotlivých postav byly taky báječné, řeklo to člověku trochu víc o té dané postavě a proč má s ostatními takový vztah jaký má. Pokračování mě z police láká k přečtení už jak dlouho.

29.10.2018 5 z 5