Eridan Eridan komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Ke knize jsem se dostal více méně náhodou v rámci čtenářské výzvy. Nic jsem o ní nevěděl a to doporučuji, protože mě děj neustále překvapoval. Co se týče příběhů - kniha první a příběh Miry: ten mě vtáhl a hlavní hrdinka mi byla hned sympatická. Autorka skvěle popisuje svět viděný dětskýma očima i první lásky a kamarádské konflikty. Kniha druhá - Ti přede mnou byla pro mě trošku zklamání. Zmizela ich forma, místo ní se vyrojilo spoustu postav. Odkrývání záhad zmizelo a čtenář má najednou k dispozici obsahy myslí všech aktérů. Nic nezůstává skryto. Což je na jednu stranu zajímavé, jako Bůh vidíme vše, na druhou stranu mizí realističnost a prostor pro dohady. Připomíná spíš nějakou rodinnou ságu. Třetí kniha - Já Hana, se vrátila k formě vyprávění knihy první. Tedy opět ich forma, dohady, pocity, soustředění jen na jedince a jeho prožívání. Skvěle vykreslené charaktery a krásný jazyk. Poslední kousky skládačky do sebe zapadly. Příběh mě pohltil. Vřele doporučuji.

20.01.2021 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

(SPOILER) Kniha ztělesňuje American dream v tom nejlepším možném světle. Muž se postaví nepřízni osudu a svou vytrvalou prací a inteligencí nakonec zvítězí s pomocí celého světa, který se (bez ohledu na finance) spojí, aby ho zachránil. Krásné. Z pohledu dnešního chaosu neskutečné. Ale ne nemožné, jak dokazují vlny solidarity během katastrof. Watney je sympatický hrdina, tak trochu mizera, ale s velkým smyslem pro humor. Ten světák, který má pod čepicí. Bavil mě. Vědecké popisy mě nerušily. Příběh hezky plynul. Film (se naštěstí) držel předlohy v 95%. Andy je mistr pera a jediné, co mě na něm mrzí, je že toho zatím nenapsal víc.

01.11.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Unikátní kniha. Napsána v roce 1949 (autor zemřel o rok později), kdy se toho o totalitách přece jen nevědělo tolik jako dnes. Proto mě překvapily až prorocké pasáže a popisy manipulace Strany. Některé pasáže jakoby vypadly z budovatelských deníků ČSSR. Dílo je rozděleno do tří knih, z nichž každá mi připadala natolik odlišná, že jsem chvíli přemýšlel, zda ji napsal tentýž autor. První je racionální a až suchopárný popis totalitního režimu, druhá emocemi nabitý milostný vztah a třetí kniha je jednoduše řečeno psycho-teror. Přesto to drží pohromadě a zejména ve třetí knize se jednotlivé roviny propojí. Občas mě zamrazilo. Kniha mi dlouho zůstane v mysli. Společně se 451 stupňů Farenheita ji považuji je jedno z nejzdařilejších anti-utopických děl.

05.06.2019 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Moje první setkání s Kingem dopadlo na výbornou. Knihu jsem žil. Jinak se to nedá nazvat. Svět 50. a 60.let dokázal King tak skvěle popsat, že jsem měl reálný pocit, jako bych tam vážně byl. Dýchal jsem vzduch Dallasu a krčil se u komínu v Derry. Zamiloval se a opravdu dlouho neplakal. Vystřídal Jsem celou škálu emocí a jsem rád, že strach byl jen na okraji. Napětí je asi ta, co převládá. Prostě se v tom světě rozplynete. Pro americké čtenáře to musí znamenat ještě mnohem víc. Cítím z autora fascinaci násilím na nevinných. Jednoznačně doporučuji. Je to ten druh knih, který ve vás rezonuje ještě několik dní.

31.01.2023 5 z 5

Quo vadis? Quo vadis? Henryk Sienkiewicz

Monumentální freska souboje dvou světů - pohanského a křesťanského na pozadí milostného shakespearovského příběhu Romea a Julie alias Vinicia a Lýgie. Děj začíná jako detektivka, pak se z něj zrodí milostné drama a nejednou sahá k tragédii. Uchvátila mě autorova znalost historie, mytologie i různé narážky, pozdravy a celková plastičnost světa. Vývoj charakterů je místy překvapivý. Několik soubojů dodává ději šťávu - Tigellinus versus Petronius, Petr versus Nero, Chilón versus Glaukos. Charisma křesťanů je nakažlivé. Několikrát mě autorovo líčení dojalo a citově pohlo. Skutečně mistrovské dílo! Otevřelo se mi úplně nové zákoutí literatury.

07.07.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Vynikající kniha! Snad ještě lepší než Hana. Rukopis autorky je charakteristický (tak trochu rodinná sága vinoucí se přes desetiletí a v popředí ženské hrdinky bojující proti temné totalitě strachu). Poslední čtvrtinu knihy jsem četl jedním dechem a nedokázal ji ani na okamžik odložit. Reptalům, kteří děj vidí jako přitažený za vlasy vzkazuji, ať si prostudují třeba 50.léta u nás a pražské jaro a následnou normalizaci. Mohlo se to stát, soudruzi, mohlo... Naštěstí však žijeme v jiném světě. I když...?

05.05.2021 5 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

Kniha Stalker (nebo v dřívější edici Piknik u cesty) vás uchvátí hned z několika důvodů:
1) Je psaná svižným jazykem
2) Hlavní charakter není čenobílý klaďas, spíš se pohybuje ve sféře šedých takřka reálných osob
3) ve vykreslení světa (včetně nástrah Pásma) a vynálezů techniky cítíte invenci a obdivuhodnou kreativitu autora
4) kniha má lehký filozofický přesah, myšlenku. Ta je předána nenásilně a poutavě. Přestože mnoho postav mluví o lepších zítřcích a o tom, co by kontakt s mimozemskou civilizací mohlo přinést dobrého, autor nás nenechává na pochybách, že to o čem píše není nudná oslava lidského ega, ale právě pocit zklamání z nebetyčné lidské chamtivosti a přílišné pýchy.
Je to ten druh knih, který ve vás chvíli zůstane.
Doporučuji všemi deseti!

16.04.2016 5 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Nic podobného jsem asi nikdy nečetl. Knihou jsem totálně pohlcen. Hlavní příběh je rozstříhán a vynořuje se jako zdánlivě nesouvisející příhody (asociace paměti). Postupně je ze střípků vzpomínek utkáváno hlavně spousta otazníků - o absurditě života, smrti ale i o přátelství a (ne)svobodě. Autorka má neuvěřitelný přesah a některé myšlenky ve mě ještě budou doznívat. Oslovilo mě i střídání žánrů - kniha se tváří na začátku jako nostalgická komedie, přechází do hororu (scéna z lesa mi dodnes nahání hrůzu), otře se o lovestory i ezo-psycho filozofie. Přesto je to konzistentní a nic mě nerušilo. Naopak příběh graduje a vzájemně se doplňuje. Každý střípek má své místo a nepřišla mi ani jedna vzpomínka zbytečná. Naopak bavilo mě jejich vzájemné prolínání, doplňování a obohacování. Bravo! Tuhle autorku určitě budu sledovat.

01.09.2021 5 z 5

Svět bez stížností Svět bez stížností Will Bowen

Osobně mi tento americký styl psychologie života sedí. Když otevřete knihu psychologie evropského typu, čeká vás spoustu definic a třídění pojmů, přitom v praxi vlastně nevíte, jak poznatky uplatnit. Většinou je závěr těchto knih: Najděte si psychoterapeuta. Tím Bowen netrpí. Místo psychologů cituje filmy a hudební texty. Místo sbírky pouček dostanete jednoduché instantní moudro a k tomu hezkou praktickou metodu jak si ho osvojit. Používá selský rozum. A zasmějete se. Že to je pořád dokola? No a? Vy byste s tou výzvou začali, kdyby to bylo napsáno jinak? Pochybuji... Já s ní začal a zatím se stále nemohu přehoupnout přes první den. Je to boj, ale věřím, že to dám! Díky za inspiraci Bowene!

11.03.2019 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

(SPOILER) Po přečtení knihy mám ambivalentní pocity. Líbí se mi autorův atmosférický přístup. Popis různých detailů, pocitů a duševních pochodů, přibližuje čtenáře k hrdinovi. Ale zapomíná na dějovou linku. Ta se v té atmosféře někdy úplně ztrácí. Prakticky až po 300 stranách, v době kdy jiné knihy končí, se začíná něco dít. A myslím, že jako čtenáři bychom si zasloužili nějak uzavřít linku s diamantem. Když už ne osobní návštěvou Marie v Saint Malo, tak alespoň nějakou úvahou, zamyšlením. Reflexí. To mi tam citelně chybělo.

24.05.2022 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Zhruba od poloviny knihy jsem se ptal na dvě otázky: 1) Proč to autorka napsala? 2) Proč to někdo chce číst? Na první otázku mi odpověděl rozhovor v DvTv (postihnout historii regionu z pohledu ženy a trochu ho očistit od generalizací v mysli společnosti). O druhé otázce stále přemýšlím. Proč? Připomíná to klasickou literaturu (rodinná sága). Ale rušilo mě několik věcí. 1) Charaktery jsou hodně ploché - přestože je tam hodně postav, časem jsem měl dojem, že vlastně čtu jen o dvou hlavních postavách. Archetyp ženy - zpočátku plná energie, diva, postupem času vyčerpaná, udřená, melancholická osoba. Bez přítomnosti muže (buď mrtev nebo v hospodě), beznaděj. Rodinu má sice ráda, ale přináší jí spoustu starostí. Archetyp muže - zpočátku docela sympaťák, časem štamgast, který se otočí za každou sukní a rodiny si moc nevšímá. Světlou výjimkou je Ludwik a jeho rodina. 2) Časové skoky a množství postav mě někdy pocitově dost mátly. Nedokázal jsem si nějakou postavu vyloženě oblíbit, dýchat za ni. Většinou z toho důvodu, že když už se mi začala líbit, děj poskočil a postava zmizela na několik desítek stran nebo se proměnila v někoho nesympatického. Méně je někdy více. Osobně by mi vyhovovalo spíš něco ve stylu Morštajnové - dvě, tři silné postavy, jejichž osud sledujeme kontinuálně a individuálně. 3) Některé historické motivy byly dost nevyužité - třeba první světová válka. O tom se Ludwik zmíní ve dvou větách a pak se už řeší jen lazaret. Co se mi naopak líbilo, byla poslední čtvrtina knihy - česko-polské vztahy.

Tedy proč to někdo čte? Asi se ujistí, že žije v docela dobré době, že jeho rodinné vazby jsou fajn. Věřím autorce, že takto se skutečně žilo. V regionu mám rodinné kořeny. Přesto mi chyběl nějaký přesah, nějaká moudrost, prostě nějaká silnější myšlenka než jen popis tehdejší bídy a postavení nejen žen. Všeobecná melancholie mě spíše ubíjela a chyběl mi nějaký pozitivní nadhled (jako na pár stránkách ukázal Jurek než se z něj stal morous). Druhý díl si nechám ujít.

21.10.2021 3 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Gump si mě získal. Zprvu to bylo takové nervózní nedůvěřivé očichávání, které ale zejména závěr proměnil v srdcovou záležitost. Pohledem psa je ten náš svět docela chladný a někdy hodně krutý. Snad je ta naivita skutečně chrání před šrámy na psí duši. Hezké dílko k zamyšlení. Něco sladko-bolného ve vás po přečtení zůstane...

17.05.2021 4 z 5

Deník Anny Frankové Deník Anny Frankové Anne Frank

Kdybych měl jedním slovem vyjádřit, o čem kniha byla především - pak řeknu o dospívání. O hledání sama sebe, nezávislosti na rodičích a jejich kritice, o růstu sebevědomí a vyrovnávání se s pocity méněcennosti. O hledání důvěrnosti, intimnosti a přítele. Holocaust není hlavní téma, jen tohle všechno urychlil. Kniha je stejně rozpolcená, jako její hlavní hrdinka. První polovinu píše kritická hádavá holčička, druhou polovinu melancholická bytost, která hledá sama sebe a své místo ve světě. Je mi líto, že nikdy nemohla dospět a splnit si tak svůj sen stát se spisovatelkou. Na druhou stranu by tak asi nikdy nevyšel její deník. Myslím, že by ho přepracovala na knihu o zadním domě.

24.10.2020 4 z 5

Červený trpaslík – Omnibus Červený trpaslík – Omnibus Rob Grant

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče: Kniha vyšla v roce 1989, kdy měl seriál za sebou první dvě sezóny a před sebou ještě dalekou cestu. Více nebo méně v ní narazíme hlavně na epizody Konec, Ozvěny budoucnosti, Kryton, Já na druhou a Lepší než život. Některým fanouškům se kniha příliš nelíbí a musím říct, že i já jsem byl zejména první polovinou knihy překvapen. Proč? Člověk očekává seriál, ale autoři pracují s knihou a chtějí maximálně využít její potenciál. V seriálech sází na skeče a povrchní charaktery, rychlý děj. Marnivý kocour, neurotický Rimmer, pohodářské prasátko Lister a uklízecí maniak Kryton. (Ne)souhra těchto charakterů vyvolává komické situace. V knize tohle všechno samozřejmě nechybí, ale dostaneme i hlubší vhled do postav, do jejich mysli, přemýšlení a charakterů. Musím říct, že občas mi bylo Rimmera nebo Listera líto. Postavy najednou získávají na lidskosti a není to jen výplach smíchem. Myslím, že to je to, co lidem očekávajícím smích od začátku do konce nemusí sednout. Já jsem si zvykl a přijal to. Oproti seriálu se dozvíte spoustu detailů navíc (jak se poznal Lister s Rimmerem, proč se Lister upsal službě na Trpaslíku nebo proč šel do stáze). Vše je navíc propojeno do jednoho příběhu. A některé myšlenky jsou propracovány víc, než jim seriál dovolil, něco je dokonce od seriálu odlišné. Takže se nemusíte bát, že znalost seriálu pro vás bude handicapem. Doporučuje pět z pěti toustovačů!
Lepší než život: Kniha vyšla v roce 1991, kdy měl seriál za sebou čtvrtou sezónu. Zpracovává zejména díly Lepší než život, Trosečníci, Bílá díra, Polymorf a Pozpátku. První kniha byla takový remaster seriálu nebo chcete-li director´s cut. Starý dobrý obsah, plus pár nových příběhů a lehce vyleštěno do krásy hloubky knihy. Druhá kniha se vydává odlišnou cestou. Seriál v ní připomíná spíše pár ozvěn a volnou inspiraci. Fantazie autorů se jím nedává spoutat, tak jako v první knize, ale tvoří nové příběhy. Musím říct, že ani tentokrát jsem nebyl zklamán a výtečně jsem se bavil. Hold vzdávám Juanitě a Toustovači. A asi zkouknu film Život je krásný.
Poslední člověk: Kniha navazuje na Lepší než život, stejně jako Grantovo Pozpátku vydané o rok později. Každý z autorského dua měl tak jedinečnou šanci na sólo konec Červeného Trpaslíka. A za mě se to mnohem lépe povedlo právě Naylorovi. V mnohém je styl (akční jízda) a někdy i děj (uvězněni ve virtuální realitě, útěk z vězení) podobný předchozí knize. Přece jen je ale vyprávění konzistentnější a překvapivější. V Lepší než život mě bavila nespoutaná akce, u Nekonečna hlubší popis charakterů než umožnil seriál. A tyto klady si plně bere i Poslední člověk. Přidává ještě trochu epičnosti v závěru. Proměna charakterů (Lister 2, Rimmer) je nenásilná, zapadá do konceptu a vede k zamyšlení. Což je nadstavba, které předchozí díly neobsahovaly. Kochanskou jsem si oblíbil. Za n.u.n.s.j.z a McGrudera dávám 10 bodů!
Pozpátku: Autorské duo Grant Naylor se rozpůlilo a to nejen jako spisovatelské ale i jako tvůrci seriálu. V roce 1993, kdy má seriál za sebou 6 řad v něm již Grant nepokračuje a na dlouhé 4 roky má seriál pauzu, než ho Naylor vzkřísí. Ještě před tímto povstáním z popela vydávají autoři své sólo knihy. A za mě by měla být kniha Pozpátku třetím dílem tetralogie. Proč? Inu, Naylor přeci jen uzavírá příběh Trpaslíka lépe, než se to povedlo Grantovi a teoreticky by mohla kniha Pozpátku pokračovat Posledním člověkem (naopak nikoliv). Pamatuji si, že mě docela zklamalo, když jsem po Posledním člověku šel v ději zpět k Pozpátku. V knize jsou zejména seriálové díly Pozpátku, Jiná dimenze a Pistolníci z Apokalypsy. Stejně jako v knize Lepší než život je seriál jen volnou inspirací pro nové příběhy. Tempo knihy je také podobné - akční jízda bez sebemenší přestávky, snad jen na trochu toho sarkasmu cestou. Nestačil jsem se nudit, bylo to fajn. Možná jen ta jízda byla celkově méně cenzurovaná - brutálnější a sprostší. Pravdou je, že mě Nekonečno a Lepší než život bavily krapet více. Občas něco nebylo úplně dotažené - např. puberta chlapců v polovině knihy jaksi zmizela a začali se chovat dospěle. A závěr mi přišel lehce uspěchaný a ne moc věrný charakterům, které celou dobu Grant buduje. Zejména Lister se zachoval nelisterovsky. Ale autor to pak napravil, takže závěr mě pohladil.

26.06.2020 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Agatha mistrně ovládá lidskou psychiku a má neuvěřitelnou fantazii při vymýšlení zápletky. Pohltí vás paranoia a když už si budete myslet, že víte, kdo je vrah, Christie vás opět doběhne. Všechny mé 4 teorie byly postupně zborceny jako domeček z karet, i když pravda byla někde uprostřed. Bavil jsem se, bál a lámal si hlavu. A tohle vše má pořádná detektivka přece mít.

05.02.2019 5 z 5

Můj pohled na život nijak zásadně neovlivnila. Kniha, která má být o smyslu života, mi spíše připomíná sbírku klišé, které se dá najít v jakémkoli lepším hollywoodském filmu. Tedy hlavní myšlenky? "Peníze a kariéra Ti chlapče nepřinesou štěstí. Víc se zaměř na vztahy. Nebuď sobec a dávej." Toť vše. Nic víc moudrosti vás nečeká. Ano, je hezky napsaná, ano, plná pozitivních emocí. Ale myšlenkově to je docela nuda. Škoda...

23.11.2020 2 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Můj první Bradbury a určitě ne poslední. Stále aktuální. Děj se povětšinou odehrává hlavně v chytrých dialozích. Je jakousi inspekcí do světa, který zapomněl na hloubku a vše prožívá jen povrchně skrze monitory televizorů. Tuto hlavní dějovou linku ještě autor občas protká dalšími otázkami, které jsou aktuální i dnes - např. jaká je hodnota humanitních oborů (např. dějepis, filozofie) oproti těm ´praktickým´? K čemu povede přílišná tolerance a snaha se přizpůsobit každému (v éře inkluze hodně probírané téma, taktéž v éře multikultury a otázek kolem islámu a islamistů)? Jak by mělo vypadat vzdělávání (jen hustění informací do žáků nebo je učit přemýšlet)? Musím říct, že jsem byl knihou pohlcen a nedokázal jsem úplně odhadnout její děj. Bradbury mě napínal do posledního okamžiku. Děkuji, mistře.

15.08.2017 5 z 5

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Rob Wilkins

Životopis hodný sira. Plastický podrobný obraz velikána fantasy ("Nesměj se, Terry"). Díky němu mám opravdu pocit, že jsem mohl být chvilku vedle něj a sledovat, jak píše další dvě knihy, jí svou oblíbenou kapustu, hraje Morrowind, rozšiřuje skleník nebo absolvuje další tour s fanoušky a ano - rozčiluje se. Asi nejvíc mě bavily střípky z tvůrčího procesu - jak vznikla ta a ona postava, co ji vlastně v reálném světe odráží. Díky Robe!

01.08.2023 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Prvních 5 stránek mě totálně odbouralo, válel jsem se smíchy. Dalších sto stránek jsem se dobře bavil, a něco přes 100 dalších stránek to byla docela nuda s občasným vtipem. Sám si říkám proč? Moje teorie zní: 1) Charaktery jsou dost ploché. Autor si vystačí s jednoslovnou charakteristikou, na které staví všechny vtipy. Otec - skrblík, Spock - hypochondr, matka - Američanka, Josef - nesnáší muflony, apod. Dříve nebo později vás to prostě musí přestat bavit. 2) Chybí něco dramatického - není tam žádný vrchol, vlastně ani příběh, který by se odněkud někam odvíjel. Možná by pomohl pocit ohrožení nebo vztahu (linie s Maxem je totálně nevyužitá).
Chvílemi to připomíná svou absurdností Pelíšky nebo Saturnina. V obou byl však nějaký příběh, riziko, vztah. To mi u Aristokratky chybělo. Přesto to není špatná kniha a prvních sto stran je úchvatných!

27.11.2017 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Příjemná, vtipná a dojemná kniha o nelehkém tématu umírání a rakoviny. Postavy jsem si zamiloval. Dějová linka s pokračováním knihy Císařský neduh mě bavila i napínala. Závěrečné myšlenky byly fajn. Žádný zbytečný kýč, spíš nadhled.

01.01.2021 5 z 5