ElleNora ElleNora komentáře u knih

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Díl tak jiný od těch ostatních a přesto tak vydařený. Krásné vykreslení českých Beskyd, kde Bergman rozplétá případ několika podezřelých úmrtí. Nezklamalo.

28.05.2021 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Kniha vyprávěná z pohledu smrti, která sama říká ,,I smrt má srdce''. Nemám téměř co vytknout, hltala jsem stránky jednu za druhou a to přestože nemám obvykle knihy o světových válkách ráda. Oblíbila jsem si mnoho postav a ty, které ne, se naštěstí rychle vytratily.
Všem doporučuju! Slouží jak k zamyšlení, tak k představě, co taková válka provede s lidskými životy.

24.11.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Několik generací a ještě víc osudů spletených kolem malého hotýlku na vesnici. Vztahy všech se prolínají, často jde o běh na dlouhou trať, životy se mění.
Mohu jedině doporučit.

30.08.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Samota na Žítkové se občas může zdát jako idylické místo útěku před městem a civilizací, ale překvapivě se zde v horách odehrává mnoho fantastických příběhů, kterým se těžko věří. Pokud vám tedy někdo tamější tajemství sdělí, jelikož komunita je zde celkem uzavřená.

Připadala jsem si tak rychle vtažena do příběhu, že jsem občas musela přestat a zamyslet se nad vším textem, který jsem přečetla. Je to jedna z těch tich, která se čte vlastním tempem - a tak je to správně, neboť dva dny by mi na příběh nestačily.

Začala jsem číst knihu k maturitě, ale nakonec to byl zážitek, a k autorce se proto rozhodně vrátím.

01.01.2022 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

V malé vesnici střeží lidé spoustu tajemství a inspektor Bergman musí všem přijít na kloub. Tentokrát se řeší víc vražd a je tu otázka, jestli se jedná o více vrahů, čímž autorka děj ještě víc zkomplikovala. Motiv nemá nejdřív téměř nikdo, ale po druhé vraždě to vypadá, že mohl vraždit kdokoli. Přiznám se, že jsem vraha dostatečně včas neodhalila.
Mnoho postav jsem si zamilovala, víme, co je k jejich chování vedlo. Prostě sympatické, čtivé. Těším se na další knihy.

22.09.2020 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Knihou jsem byla příjemně překvapená, přečetla jsem ji za dva večery, neboť jsem se od ní nemohla odtrhnout. S radostí jsem vše prožívala s Elizabeth, kterou jsem si nemohla nezamilovat hlavně kvůli nebojácnosti a neochotě se podřídit všem výše postaveným. Jsem přesvědčená, že se v budoucnu ke knize vrátím.

24.01.2019 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Nevím, jestli už si nevzpomínám na předchozí díly, ale tentokrát mě kniha opravdu bavila. Jsem ráda, že jsem byla zapletená hlavně to případu, a Kate se už také trochu posunula a neřešila úplně stejné problémy jako v předchozích dílech.

27.10.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Za tuhle knihu si vážím Orwella ještě víc. Vystihl lidskou povahu, a i když to může být trochu depresivní a smutné, je v jeho vyprávění kus pravdy. Ke konci dne se člověk stará jen o sebe, donutí ho k tomu třeba mučení, ale je to tak. Navíc i když věříme, že se jednoho dne něco změní, opravdu to nedokazuje vůbec nic.
Je mi líto, jak to dopadlo s Julií a Winstonem, ale oba si přiznali, že nemá cenu dál bojovat.

12.04.2020 4 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Přijde mi, že pomalu propadám celé trilogii. Sice se v názvech všech míst ztrácím, ale mám slabost jak pro Froda, tak pro celé společenstvo.
Líbilo se mi, jak příběh po rozpadu skupiny pokračoval, a že nás autor nechal v nevědomí, co se stalo s Prstenem, po dlouhou dobu. Efekt se dostavil - kniha byla velice napínavá.
Zmínila bych ráda postavu Stromovouse, jehož činy hrály velkou roli. Co se týče Gluma, věřím, že ten bude ještě dlouho důležitý. Zajímalo by mě, nad čím musí přemýšlet. Samotné mi kniha dala zabrat.

Filmová zpracování jsem odložila až na dobu po přečtení trilogie, takže nemám s čím srovnávat. Akce mi v knize nechyběla.

25.03.2021 5 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

Tolik detektivek, kolik jsem již od autorky přečetla... a přesto vraha nikdy nedopátrám, všechna čest mistru Poirotovi.

11.11.2022 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Těším se, až si na knihu zajdu i do divadla - myslím, že jedině tak může tato komedie vyniknout. Četlo se samo, krátké, ale přesto zaujalo cílem - vykreslit satiricky ruskou vyšší společnost a touhu po moci a penězích.

25.01.2022 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Intenzivní příběh o lásce, které se měla jednoho dne rozpadnout, ale nakonec to osud vyřešil jinak.
Doporučuji přečíst, jde o intenzivní zážitek.

18.09.2021 4 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Pro tuto knihu jsem se rozhodla poté, co jsem viděla novou verzi filmu. A opravdu nebyl moment, kdy bych litovala. Obsahuje příběh 4 sester, které ačkoli vyrůstají pod stejnou střechou, každá je jiná a čeká je také jiný osud.
Rozhodně doporučuji.

12.09.2021 5 z 5

Papírová města Papírová města John Green

O papírových městech jsem se dozvěděla až v této knize. Obdivuji autora, jak pojmul příběh a za konec takový jaký, je. Rozhodně toho hodně říká o iluzích, které si udržujeme o ostatních, a jak se jich nechceme vzdát.

20.03.2020 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Nečekala jsem, že bych se do této knihy tak začetla... ale opak je pravdou. Příběh přátelství, lásky, které vydrží na život a na smrt.

01.11.2021 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Přestože se mi kniha líbila o něco méně než ta předchozí, zanechala ve mně mnoho dojmů. Trochu mi připomněla autorčinu prvotinu Kroky vraha.
Postavy byly jako obvykle vykresleny velice autenticky, vyprávění jsem si užila - působilo opravdově, střet městského života a Hůrky byl neskutečně čtivý.

07.06.2021 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Můžu jen vyzdvihnout propracovanost postav a to především Hany, kterou nám autor přiblížil dokonale. Rozuměla jsem jí, jak se chtěla držet minulosti a svého dětství. Byla pro to schopná udělat velké oběti. Ale nakonec vše musela pustit a nechat za sebou, začínala jí nová etapa života. Jen poučení, že nikdy není pozdě začít znovu.
Byla bych ráda, kdyby nás na konci knihy čekal větší závěr. Co seznam? Můžu jen hádat, jestli Hana později potkala i ty poslední ze seznamu. A jestli její cesta do Čech byla tím, co očekávala.

08.05.2021 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Knihu jsem si už dlouho chtěla přečíst, bohužel mi to po Kanibalovi chvíli trvalo.
Vrah mě tentokrát překvapil, líbil se mi vývoj známých postav. Jsem trochu skeptická ke skutečnosti, jak Jake nahlíží na svého otce. Bylo zajímavé sledovat rozhovor Kate a Petera. I po tom se mu svěřila s případem, jako kdyby si jeho úsudku cenila...

17.04.2021 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Do knihy jsem se rychle začetla, ale musím přiznat, že někdy mi připadal děj trochu zdlouhavý. Zato jsem si ale užívala popis nádherné přírody a ticho okamžiku, ze kterého téměř mrazilo.
Zajímalo by mě, jak se vše nakonec uzavřelo a jak pokračoval život některých postav.

07.02.2021 4 z 5

Vykoupení Vykoupení Martin Goffa

Byla to má teprve první kniha od autora, možná jsem měla začít od začátku... každopádně děj měl spád, líbily se mi všemožné záhady a nečekané zvraty lidských vztahů. Je mi dost líto chudáka psa a malé Moniky, rozhodně si myslím, že se měla na konci dcera ještě objevit, aby byla tahle kapitola trochu uzavřená.
V budoucnu si plánuju přečíst i další díla, myslím, že zklamaná nebudu.

13.07.2020 4 z 5