Elis.n Elis.n komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

(SPOILER) Čtivý román s výjimečným příběhem. Jak se asi mohl cítit člověk, který přežil Terezín a Osvětim? Jak se mohl cítit člověk, kterému odvezli transporty celou rodinu? Jak se z toho všeho vzpamatovat?
Nejděsivější na tom celé je, že ta, která strávila X let zavřená v jednom baráku ve strachu, že ji někdo objeví a všechny okolo zastřelí, zažila v podstatě to nejmenší zlo...

07.09.2022 5 z 5

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

Právě jsem dočetla dceři a jsem nadšená. Krásný příběh o nevinnosti, bezelstné lásce a také o veškeré nádheře Alp. Přečetla bych ji klidně jen pro svoje potěšení.

20.01.2023 5 z 5

Paní Curieová Paní Curieová Ève Curie

Dávám 5 hvězd a sama se divím, že mě takhle uchvátil životopis. Opravdu výjimečná skromná vědkyně, matka, žena. Snad ještě víc nežli její úžasné vědecké úspěchy mě fascinoval její život v Polsku a strastiplná cesta za snem stát se univerzitní studentkou v Paříži.

06.04.2021 5 z 5

Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť Mary Ann Shaffer

Dala jsem pět hvězdiček a to se moc nestává. Co mě na tom ale udivuje ještě víc je to, že jsem dala pět hvězdiček něčemu, co je napsané formou dopisů ( nemám to ráda)... Spisovatelka, která se vydala na ostrov Guernsey psát příběh členů spolku, kteří byli přímo zasaženi válkou, mě ohromně upoutal. Každá postava přidala střípek ze svých vzpomínek a všichni byli tak báječně úžasní a podivní, smutní, ale zároveň veselí. Tak si říkám, že bych se tam mohla v létě vypravit :).
O knize jsem se dozvěděla díky filmu, na který se teď po přečtení těším ještě víc.

23.04.2018 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Dlouho jsem se Babičce bránila, protože se o ní mluvilo jako o té klasické literatuře, co nikoho nebaví a každý ji čte jen z povinnosti. Hmmm... jenže když se dneska mých kamarádů zeptám, kdo ji četl, tak mi téměř každý odpoví "to fakt ne". A já to nechápu. Babičku jsem si zamilovala, jasně, nejsou tu vraždy, sex ani peníze, ale zas je to pěkné, miloučké povídání o venkově a opravdu kouzelné babičce, kterou by chtěl každý.
Možná se mi líbí, protože jsem sama z vesnice, která se postupně utápí v přívalu lidí z města a ztrácí tak svoje venkovské zvyky.
Neberte to prosím, jako kritiku města, o to mi opravdu nejde. Jen chci říct, že se díky této knize vracím na malebný venkov, takový jaký kdysi býval a jsem ráda, že jsem Babičku nakonec otevřela.

27.07.2015 4 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Zábavné a napínavé dospělácké fantasy. Autor zdárně provází dějem pomocí několika hlavních postav, všechny se charakterově liší, ale zároveň je mnohé spojuje a všichni tři hlavní protagonisté se mi líbí. Určitě chci pokračovat ve čtení.

21.11.2020 4 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Tuhle knihu jsem četla pěkně dlouho. Mohla za to spousta práce, ale taky to, že jsem ji četla vážně pomalu a některé pasáže i dvakrát. Prostě jsem ji potřebovala vstřebat. Beru ji jako morální výchovu a mnoho pasáží jsem si v knize (nestoudně) podtrhala. Steinbeck mi zodpověděl spoustu otázek, ale i ty, na které jsem se neuměla zeptat.
Zvláštní, jak jsem se dokázala vžít do několika postav, ne vždy, ale během situací, kterým zrovna čelili. Cala jsem neměla ze začátku ráda, ale postupně jsem mu opravdu fandila, protože on sváděl ten vnitřní boj dobra a zla, asi jako každý normální člověk...
Nejspíš jsem si měla psát během čtení poznámky, protože těch dojmů bylo opravdu mnoho. Jestli tohle není Steinbeckovo nejlepší dílo, tak už se opravdu těším na Hrozny hněvu a další...

03.07.2016 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

O Myších a lidech/Jejich království nebeské bylo moje první dílo od Steinbecka a hned jsem věděla, že ho chci číst dál. Na tak málo stránkách je toho tolik napsáno.
Je to novela o přátelství, trpělivosti, svědomí, žárlivosti, vzteku a zodpovědnosti, ale i o lásce a něžnosti. Rozhodně doporučuju.

11.12.2016 5 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Opravdu povedený román, zasazený do počátku 20. století. Už jen to je krása.
Za sebe můžu říct, že snad nebyla chvíle, kdy by mě nějaká část knihy nebavila. Hltala jsem ji už od začátku, pevně jsem doufala, že se chudák Cetta dočká alespoň maličkého štěstí. A Christmas se stal jednou z mých nejoblíbenějších postav literatury.
Jak už tady bylo zmíněno, děj je často velmi naturalistický,což myslím podtrhuje příběh chudinských čtvrtí v New Yorku, ale zároveň nechybí humor nebo ta romantika. Já si užila všechno a rozhodně doporučuji.
"My jsme Diamond dogs"

27.02.2016 5 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Výborná kniha, jedna z mých opravdu nejoblíbenějších. Doufám, že se k ní ještě dostanu. Viděla jsem i film, radši bych měla říct, že jsem se pokoušela dívat, ale asi po 30 minutách jsem to vzdala. A proč? Filmové zpracování rozhodně nepřinese divákovi tolik, co kniha čtenáři.
Musím přiznat, že přes začátek jsem se trochu prokousávala, už kvůli tomu, že tam bylo mnoho pohledů a postav, ve kterých se člověk musí zorientovat. Ale právě tyto různé pohledy na válku i na obyčejný život na jednom malém řeckém ostrůvku jsou tím nejlepším z knihy. A kapitán Corelli byla moje láska hned, jak se tam objevil :). (Bohužel mi ho Nicolas Cage ani trochu nepřipomínal, právě naopak).
Líbila se mi ta romantika, napětí, ale i odhodlanost zemřít ve válce pro kamaráda. Smutné a zároveň vtipné. Více takových knih.

18.09.2015 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Velice smutné čtení, které přivede člověka k zamyšlení o životě, co s námi dělají moc a peníze. I když bajka zpodobňuje Sovětský svaz, dá se jistě aplikovat i na dnešní společnost.
Vřele doporučuju.

27.07.2015

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Začátek mě velmi oslovil, četlo se to samo a já chtěla pořád vědět víc a víc. Velké kouzlo příběhu je v tom, že Žítkovské bohyně existovaly a jsou součástí naší bohaté historie a folklóru. Mám rozhodně chuť přečíst si o bohyních něco navíc.
Jednu hvězdičku jsem sebrala za trochu unáhlený konec.

17.08.2020 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Nepochybuju, že po písemné stránce je román výborný, ale po té obsahové byl pro mě naprosto hrozný.
Neměla jsem ráda ani jednu postavu. Možná jsem občas sympatizovala s Catherine ml., ale ta mě taky dost štvala.Takhle depresivní čtení asi není nic pro mě. Heathcliff věší štěňátka a Catherine st. je zase rozmazlená holka, která touží po pozornosti.
Pardon, vím, že je to pro mnohé oblíbený román, ale u mě teda ani jedna ze sester Brontëových nezabodovala.

18.08.2015 2 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Děsivé a zároveň vynikající. G. Orwell popisuje svět totální diktatury a ovládání lidské mysli v obrovském měřítku, které nás doufám nikdy nepotká. Při čtení románu jsem měla pocit, že v jeho světě doopravdy žiju a občas jsem byla skoro paranoidní.
Kniha je nadčasová a ti, kdo knihu četli, mi jistě dají za pravdu, že jisté věci se dokonce vyplňují.
K přečtení určitě doporučuju i pro ty, kteří čtou knihy jen z povinnosti k maturitě, tahle stojí zato. (Jen hrozí mírná deprese).

27.07.2015 4 z 5

Zvony Londýna Zvony Londýna Ben Aaronovitch

Závěru prvního cyklu dávám bohužel nízké hodnocení. Vůbec mě to nechytlo a dočetla jsem to jen z povinnosti. Nejspíš mě to odradilo od případného pokračování, protože kdybych někomu měla vyprávět, co se tam dělo, tak toho nebudu ve srozumitelné formě schopná. A to jsem to právě dočetla. Škoda, potencionál to na začátku série mělo.

29.10.2020 2 z 5

Záludné léto Záludné léto Ben Aaronovitch

Záludné léto se stalo mým nejoblíbenějším dílem série (alespoň zatím). Asi to bude tím, že Peter pro změnu pobíhal po anglickém venkově a společnost mu dělala bezprostřední Beverley. Trošičku mi bylo líto, že Nightingale zůstal někde v teple Rozmaru, ale co člověku může chybět, když čte o tlupě masožravých jednorožců a bojechtivých víl.

27.06.2019 4 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Moje srdcovka z dětství, která je navíc doplněna krásnými kresbami Josefa Čapka. Připomněla jsem si ji při uspávání neteří a bavila nás všechny :).

07.05.2017 5 z 5

Právě jsem to dočetla, ale už během čtení jsem přemýšlela, jak knihu ohodnotím. Nemůžu se rozhodnout,moje pocity jsou rozporuplné. Strašně jsem se na dalšího HP těšila, alespoň něco, co mě zase přenese do kouzelného světa. Nechci tento počin hodnotit jen negativně, ale na původní díly to rozhodně nemá. Nejsem vyhrazená vůči dramatu, ale Rowlingová je mistr detailu a promyšleného příběhu a to mi v Prokletém dítěti fakt chybělo. Navíc některé pasáže jaksi nedávali úplně smysl (alespoň podle mě). Nicméně jsem ale ráda, že jsem se zase setkala se skvělými postavami, magickými předměty a kouzli obecně. Takže nehodnotím zcela negativně, ale mohlo to být lepší.

12.01.2017 2 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jedna z knížek, ke které se můžu stále vracet. Na těch málo stránkách je napsáno tolik pravdy, škoda jen, že si z toho nebere víc lidí příklad.

27.06.2016 4 z 5

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Santiago, to zná každý, říkala jsem si. Jak to může být zajímavější než třeba cesta do Jeruzaléma nebo putování po Číně, ale světě div se, mně se tahle novinka líbila zatím úplně nejvíc. Přiznávám, líbily se mi všechny, ale tahle má ještě něco bonusového, a to jsou postavy, které s Larrym putují.

Je to zábava, je to odpočinek, je to motivace a taky trochu poučení, alespoň pro mě. “Camino do Santiaga je jako letní tábor pro dospělé.

20.01.2024 5 z 5