eDex eDex komentáře u knih

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Speachless. In tears.
Srdce roztrhané na cucky.
Tím obsahem, stylem psaní, stylem odvyprávění celého příběhu.
Smekám před autorkou, kolik času musela věnovat rešerším a pilování knihy k dokonalosti.
Protože stvořila literární skvost, v nejlepším slova smyslu, ke kterému se jen málokomu z nových českých autorů, kor těch nově vylíhlých, povede přiblížit.
Ten styl psaní, ta úspornost, umí vyvolat celou širokou škálu emocí, které vyvolat mají, a které dělají z výborného příběhu právě tou vypsaností zkušené autorky vynikající knihu.
To umí málokdo.
Smekám, tleskám s úzkostí svírající srdce a utírám slzy.
10 zasloužených zářících hvězd.
A těším se na nový mysteriózní román autorky.

03.05.2024 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Prvni prectena kniha od autorky a ...páni, nemam slov. Dechberouci atmosfera. Hluboky pribeh.
Ta kniha je "o nicem" a soucasne "o vsem". Magicka, poeticka, a soucasne silna, syrova.

13.04.2024 4 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

První díl série z českého prostředí mě překvapil, jak dobře a čtivě je napsaný. Líbil se mi, vyvolal všechny emoce, jak měl, zkušený rukopis autora vás vede příběhem bez dechu až k závěru.
Další, nově objevený český autor ukázal, že i u nás jdou napsat skvělé příběhy, bez přehnané marketingové podpory. Dobrá kniha si cestu ke čtenáři najde, a podle více než tisícovky hodnocení (92%) je vidět, že oblibu a kvality knih mladého českého autora potvrdilo mnoho dalších čtenářů. Doporučuji.

05.05.2024 5 z 5

Tak toto byla paráda.
Musím říct, že toto bylo lepší, poutavější, zajímavější čtení, než jakákoliv česká detektivka, paradoxně.

Autor je zkušený novinář, což však samo o sobě není zárukou dobrého autora (a ano, neodpustím si rýpnuti do nových autorek- novinářek, holt někdy míň je víc), ale Martin Moravec má kromě vytříbeného, lapidárního stylu a sebejistého pera v sobě ještě něco víc; umí vymyslet a napsat poutavou knihu, vybrat si zajímavý námět a "hosta", pokládat dobré otázky a celé to poskládat do exluzivního balíčku.
Pan plukovník Mareš je důstojným sparing partnerem autora, jeho vypravění bylo zajímavé.

Tato kniha je už autorův několikátý úspěšný multi-bestseller v řadě a není divu.
Kniha je čtivá od prvních řádků a neodložitelná až do konce.

Nedivím se dalším nadšeným komentářům a takovému kvantu vysokých hodnocení. Je zasloužené.

04.05.2024 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Povedeny dil, velmi ctivy.
Stridani dvou linii dodavalo pribehu napeti a gradaci.
Vsechno ostatni tu uz bylo napsane. Velke doporuceni.

29.04.2024 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Fredrik Backman a ja. Laska az na druhy pohled, ale zacala touto knihou.
Je neobycejna v te uplne nejlidstejsi, kazdodenni obycejnosti.
Jednoduchy pribeh, ktery pohlti, a vyvola vsechny mozne emoce, je odvypraven jistym perem autora, stejne, jake jsou i jeho prispevky na socialni siti. Plne lidskosti, pochopeni, shovivavosti.
Tato kniha, jakoz i vsechny knihy autora ma v sobe neco, co jim dodava uplne jiny rozmer.
Filmove zpracovani s Tomem Hanksem uz je z jine kategorie, ale knihu doporucuji a davam ze zasazeneho srdce 5 hvezd.

01.05.2024 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Mám ráda autorovu sérií s Harry Holem a za nejlepší díl, kromě filmově a thrillerově střiženého Sněhuláka považuju SPASITELE. Jeho čtení bylo jak návštěva chrámu. Bojíte se dýchat, sáhnout na cokoliv, jen tiše žasnete.
Jenže pak se mi dostal do čtečky tento autorův standalone a to už je úplně jiný šálek kávy. Donutil mě před autorem smeknout.
Absolutně jednoduchá zápletka vyprávějící příběh dvou bratrů, kdesi na konci světa na severu Norska, vás obejme jak laskavá náruč hned při prvních řádcích a nepustí vás až do konce. Jednoduchý děj odsýpá slušným tempem a nemá hluchých míst. Příběh má všechno, co byste od hutného románu mohli čekat a taky to vrchovatě dostanete. Perfektně vystavěný příběh ze současnosti se prolíná s flashbacky bratrů a vedlejších postav, kterých není mnoho, hlavní postavy nejsou černobílé, ale jsou brilantně vykresleny tím co dělají, jak se chovají a přemýšlí. Nebudete vědět, co od nich čekat. Jsou rozpoznatelné, stejně i jejich motivace a vývoj vzájemných vztahů.
Budete s postavami dýchat, držet jim palce, bát se a modlit za ně.
Masterpiece. 5 hvězd je málo.

27.04.2024 5 z 5

Pán hory Pán hory Anders de la Motte

Přečteno jedním dechem. Svižný, napínavy thriller s atmosférou od zkušeného autora, ještě víc rozevírá nůžky směrem k dokonalosti. 5/5

02.04.2024 5 z 5

Druhý díl napsaný možná ještě líp, než ten prvý, jestli se to tak vůbec dá říct.
Jedním slovem- výborný.
Autorovi tleskám a knihy autora doporučuji.

05.05.2024 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Ale jo! Oddechovka, jako vyšitá. Jednoduchá, ale napsaná jistým perem, vtipná, skvěle napsané rozeznatelné postavy, přes všechen dějový a časový posun se v nich dá dobře orientovat, ze života. Uvěřitelný příběh, jako by člověk četl o svých sousedech. Za toto všechno a za píčusi (víme, že? :) ) dávám 4 rozesmáté hvězdy.

29.04.2024 4 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Úžasná Joan Rowling aka Robert Galbraith.
Ať napíše cokoliv, ráda si to od této královny pera přečtu.
Série s Cormoranem je půvabná, hezky se čte, má skvělé zápletky a je neodložitelná. Britského ducha cítíte z každé stránky.
I tento díl je skvěle vymyšlený a odvyprávěný. Žádné slovo z 1150 stran není zvytečné a má své místo.
Doporučuji, přečtěte si to i celou sérii.

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Toto byl skvělý začáek série.
Rychlý, napínavý, ze zvratů se vám sice zatočí hlava, ale jako celek to funguje na 100%. Velké doporučení.

Vykoupení Vykoupení Martin Goffa

Martin Goffa se stal mým oblíbeným autorem během covidu a od té doby vyhlížím každou jeho novou knihu.
Líbí se mi jeho dobře promyšlené zápletky, způsob psaní a odvyprávění příběhu. Dobře popsané postavy a napínavý, uvěřitelný závěr. Miko se sympaťák a knihy z této série stojí za přečtení.
Nadšené komentáře mluví za vše.

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Tim Weaver je sympaťák.
Britský autor, jehož celou sérii s Davem Riekerem jsem si pořídila jako e-knihy. Nevím proč.
A jako první ke čtení jsem si vybrala zrovna tento, devátý díl série. Taky nevím proč.
Možná to bylo téma, co mě zaujalo, možná vysoké hodnocení (předpokládám, že u zahraničních autorů bude pravdivé a odpovídající :) ).
Každopádně jsem se začetla do Ženy mého života a nelituju. Dalších, vynikajících 13 dílů je přede mnou.

Není to typická detektivka, David se živí tím, že pátrá po ztracených lidech, ale princip výstavby děje je de facto paralela s detektivkou.
Tento příběh se osobně dotýkal Dejva, a umožnil mi tím poznat ho blíž ( takže možná přece jen dobře, že jsem začala uprostřed).

V první řadě je kniha velmi dobře napsaná. Sebejistým perem zkušeného autora.
Má velmi dobře propracovanou zápletku, napětí od prvních stránek, pár zvratů, které zamíchají tím, co jste si mysleli, všechno to převrátí, abyste otáčeli stránky rychlej a zjistili, kdo, co a proč.
Závěr je jen třešínka na dortu.

Kniha je velmi čtivá a rozhodně její čteni doporučuji. Sama se vrhnu na další díly a budu jimi prokládat čtení tvorby nově vylíhnutých českých autorů, na spravení chuti.
Tohle je ale pětihvězdičková záležitost.

03.05.2024 5 z 5

Šikmý kostel 3 Šikmý kostel 3 Karin Lednická

Dočteno. Nemám slov.
Smutné, těžké čtení, výborně napsané. Paní autorce tleskám a doufám, že se od ní ještě dočkáme další románové ságy.

16.05.2024 5 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Knihy Jana Štiftera nejde nemilovat.
Laskavé, poetické, lidské. Uvěřitelné, autentické české prostředí, postavy ze života.
Doporučuji moc.

06.05.2024 4 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Tak trochu jiná kniha, ale potřebná.
Velmi silná, těžká a napínavější než thriller. Škoda, že autorka už trochu vykrádala z předchozích knih sama sebe. Ale bylo to napínavé, drásající a smutné čtení.
Díkybohu za naše hezké, pohodlné životy.

05.05.2024 4 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

A mě tento psychologický thriller moc bavil!

Četla jsem ho po české autorce knihy Ňěkdo z nás, K.Trpkové a bylo to, jak když se na nedělním pochodu vytáhnete z bahna na rozkvetlou louku, vonící všemi vůněmi, uslyšíte štěbot, cvrlikání a modré nebe.

Tohle všechno tato kniha totiž měla. Plnokrevnost, rafinovanost, a víc než se slovy pracovala s dějem a náznaky, které vás nutili obracet stránky.

Kniha má na Goodreads přes 2 miliony hodnocení (wow !!!) a drží si vysoké hodnocení 4.2.

Skvěle gradované, šokující zvraty. Ma konci vám spadne brada.

Každá takováhle kniha na českém trhu jen ukazuje, jak tristně propastný rozdíl je mezi českou tvorbou ( např. K. Trpková) a tou zahraniční.

Autorovi vyšel v angličtině nový thriller, The Fury, doufám, že se dočkáme brzy překladu.
4-5 hvězd a velké doporučení.

01.05.2024 4 z 5

Obhájce Obhájce Victor Methos

Skvělá jednohubka, první od autora, který se díky tomu stal mým oblíbeným. Uvěřitelná zápletka, dobře vykreslené postavy, napínavé, čtivé.
Doporučuji.

29.04.2024 4 z 5

Než zjistíš pravdu Než zjistíš pravdu Elena Minářová

Další hezký psychologický thriller. Útlou jednohubku jsem slupla v letadle během letu a mohu jen doporučit.

08.05.2024 4 z 5