E.T.007 E.T.007 komentáře u knih

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Táto kniha vám síce nevyrazí dych, no príbeh je to pekný. Taký iný. Mňa zaujal. Navyše sa číta ľahko. Ani Eleonor a ani Park nepatria medzi elitu školy, čo mne osobne imponovalo, lebo v zahraničných knihách zo stredoškolského prostredia takmer vždy aspoň jeden z hlavných hrdinov je buď športovec alebo roztlieskavačka. A ten druhý z nich zas outsider a akousi zhodou náhod sa to medzi nimi akosi zomelie a zamilujú sa do seba.
V tomto smere je táto kniha výnimočná. Odporúčam.

20.06.2022 4 z 5

Túto noc nezaspím Túto noc nezaspím Jaroslava Kuchtová

Taký priemer. Čakala som navyše lepšiu zápletku, čo sa týka jej zamilovanosti do profáka, ktorý jej berie spánok a pre ktorého je schopná spraviť čokoľvek, ako sľubuje anotácia. Jej láska bola v podstate platonická a taká nevinnučká.
Vhodné skôr pre 12 - 14 ročné dievčatá, ktoré by ešte mohla uchvátiť Zuzanina láska ku koňom.

19.06.2022 3 z 5

My deti zo stanice ZOO My deti zo stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Čakala som od tejto knihy viac. Oveľa viac.

16.06.2022 2 z 5

Beznádejná Beznádejná Colleen Hoover

Námet zaujímavý, rozuzlenie suprové. Miestami sa mi to však zdalo príliš zdĺhavé, nudné - neskôr to našťastie nabralo spád. Dosť ma otravovali tie vzdychačkové scény, ktorých tam bolo požehnane (bohužiaľ, na úkor kvality samotného príbehu). Nemám nič proti šteklivým pasážam, ale ak sa skoro všetko vždy končí nimi a opisujú sa na každej tretej strane ďalšie dve-tri strany, tak to mi už lezie na nervy a stráca to pre mňa tú potrebnú iskrivosť.

15.06.2022 3 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Pekné, emotívne, dojímavé, smutné. Autorkin štýl písania je skvelý, číta sa to takpovediac samo.

15.06.2022 4 z 5

Papierové mestá Papierové mestá John Green

Margo bola fakt bláznivá, miestami to až hraničilo s nereálnosťou - len veľmi ťažko si viem predstaviť, že by sa niekto naozaj takto správal -, ale čítalo sa to dobre. Pobavilo ma to. A záver... taký som veru nečakala.

13.06.2022 4 z 5

Kam zmizla Aljaška Kam zmizla Aljaška John Green

Taký priemer. Neurazí, ale ani nenadchne. Aspoň mňa teda nenadchla.

13.06.2022 3 z 5

Bola som tu Bola som tu Gayle Forman

Veľmi pekné napriek ťaživej téme, ktorá je nosným pilierom celého príbehu. No depresie, ktoré môžu viesť až k samovražde, sú súčasťou života, hoci sa nás možno priamo nedotýkajú, a určite pred nimi netreba zatvárať oči.

10.06.2022 4 z 5

Na konci naozaj obaja umrú Na konci naozaj obaja umrú Adam Silvera

Myšlienka bola zaujímavá, no samotný príbeh ma akosi nezaujal. Vôbec ma to nechytilo.

08.06.2022 1 z 5

Hry o život / Skúška ohňom / Drozdajka Hry o život / Skúška ohňom / Drozdajka Suzanne Collins

Veľmi vydarená distopická trilógia. Bolo to napínavé, niekedy smutné, inokedy drsné a aj na trochu romantiky si človek prišiel. Mňa to bavilo, hoci... nechcela by som sa takých hier zúčastniť.

06.06.2022 5 z 5

Nedokonalá dokonalosť Nedokonalá dokonalosť Sofia Schilderová

Wow! Tak toto bola skvelá, neuveriteľne príjemná lovestorka s nejednou peknou myšlienkou zakomponovanou či už do dialógov alebo myšlienkových pochodov postáv.
Sára mi bola hrozne sympatická – fakt super baba – a Alex... no, veď si to prečítajte.
To, čím si musel prejsť...
To, aký bol...
A aký vzťah mal k svojim najbližším...
Vôbec sa nečudujem, že sa doňho Sára zamilovala. Ja by som sa na jej mieste tiež.

Mne osobne sa veľmi páčilo, že autorka nám dovolila nahliadnuť do Sárinej mysle a srdca. Že nevykresľuje len dej, ale dosť podrobne zachytáva aj Sárino vnútorné prežívanie, čím nám umožňuje vcítiť sa do nej.
A pasáže z Alexovho pohľadu... tie boli úžasným osviežením celého príbehu.

Ďalej som veľmi ocenila, že na odhalenie, čo sa Alexovi vlastne stalo, sme nemuseli čakať až do takmer úplného konca príbehu, ako to je v mnohých iných knihách, kde nás autori akoby len naťahovali, lebo vystavali príbeh na nejakej tragédii, ale používajú ju len ako návnadu, čo mňa osobne neskutočne vytáča, lebo sa väčšinou cítim byť oklamaná. Tohto príbehu sa to netýka, čo autorke veľmi kvitujem.

Za mňa má teda Nedokonalá dokonalosť päť hviezdičiek. Odporúčam prečítať.

28.05.2022 5 z 5

Anna a francúzsky bozk Anna a francúzsky bozk Stephanie Perkins

Veľmi vydarená YA kniha. To, že sa dej odohráva v Paríži, ma uchvátilo - najradšej by som si hneď a zaraz zbalila batoh a poď ho do Francúzska. Postavy boli sympatické, príbeh príjemný. Číta sa to viac-menej samo. Okrem romantiky sa tu riešia aj rodinné vzťahy a priateľstvá, v ktorých to občas zaškrípe, občas dôjde k ublíženiu a niekedy aj k ich stroskotaniu.

Veľmi sa mi páčilo, ako autorka poukázala na to, že niekedy zostávame vo vzťahu len preto, že sa bojíme samoty, aj keď vieme, že to s tým človekom nemá budúcnosť - a že to nie je správne. Lebo také vzťahy sú len väzením - síce dobrovoľným, ale aj tak väzením.

26.05.2022 4 z 5

Most kolibríkov Most kolibríkov Enja Rúčková

Dalo sa to prečítať, ale... niektoré pasáže mi prišli úplne od veci, akoby mala autorka pri ich písaní šľahnuté. Ak to mal byť príbeh s fantasy prvkami, tak to autorke akosi nevyšlo. A ak nie, tak je to ešte horšie, než si myslím.

25.05.2022 2 z 5

Frajer na záskok Frajer na záskok Kasie West

Ďalšia fajn oddychovka od tejto autorky.

25.05.2022 4 z 5

Toto je náš príbeh Toto je náš príbeh Ashley Elston

Bavilo ma to čítať. Veľmi. Malo to zápletku, nechýbalo napätie a ani romantické pasáže. Podľa mňa je to veľmi vydarená kniha pre tínedžerov.

17.05.2022 5 z 5

Mozog v plameňoch: Môj mesiac šialenstva Mozog v plameňoch: Môj mesiac šialenstva Susannah Cahalan

Najprv som videla film. Keďže sa mi páčil a celkovo ma zaujímalo, čím si Susannah musela prejsť, rozhodla som sa siahnuť aj po knihe. Dúfala som, že budem môcť do tých jej stavov viac nahliadnuť, že jej príbeh zachytený v písmenkách mi ponúkne hlbšiu sondu do jej mysle a všetkých tých stavov, ktorými si prechádzala. Nestalo sa a navyše bolo dosť náročné prehrýzť sa tou knihou. Čítala sa mi neskutočne ťažko, akosi ma to ani nebavilo, miestami až nudilo. Proste nemalo to tú šťavu, ktorú som si myslela, že to mať bude.

17.05.2022 2 z 5

P.S. Mám ťa rada P.S. Mám ťa rada Kasie West

Roztomilá oddychovka. Občas sa to človeku zažiada - nechať sa unášať dejom a nič neriešiť - a práve Kasie West má na také príbehy talent. Práve preto dávam štyri hviezdičky - lebo splnila svoj účel a spríjemnila mi deň.

16.05.2022 4 z 5

Spolu to zvládneme Spolu to zvládneme Miroslava Varáčková

Obyčajný príbeh obyčajnej tínedžerky, ktorá rieši bežné pubertálne problémy. Neurazí, nenadchne, ale aspoň si pri jej čítaní môžeme povedať, že v tom nie sme sami - že to v živote proste tak chodí.

16.05.2022 3 z 5

Inak normálni Inak normálni Tammy Robinson

Pekný príbeh. Odporúčam.

16.05.2022 4 z 5

Najdlhší deň Adama T. Najdlhší deň Adama T. Patrick Ness

Neurazí, nenadchne. Začnete čítať, dočítate, zabijete pár hodín a idete ďalej...

16.05.2022 3 z 5