E.Hyde E.Hyde komentáře u knih

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Je to vlastne klasicke ducharske klise.. Mlada divka se nic netusic nastehuje do stare barabizny, ve ktere se zacinaji dit zvlastni veci, objevuje se vic a vic otazek ale zadna odpoved. A uz to jede..

Kniha je napsana trochu jakoby naivne, skoro az detsky. Vubec to nevadi, vypraveni je tak napinave, ze v cloveku probouzi takovy ten archaicky strach z neznama. Ovsem chovani Adrienne mi obcas otviralo kudlu v kapse (predevsim kdyz se nastehuji do stareho domu, co udelam: 1) - CELY ho projdu, 2) uklidim ho! :D )

Ja si ovsem tohle hororove klise uzivala do posledniho dechu, dlouho jsem nebyla takhle napjata, co bude dal. Fakt lahudka, po nocich obzvlaste. :)

PS: Nejspis budu pro sichr kazdy patek zapalovat svici.

14.12.2021 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Do tehle knihy mi moje mamka nutila nekolik let, az jsem ji tedy otevrela na navsteve nasich pri zoufale touze si neco precist. Trochu znechucena jejim nadsenym vypravenim obsahu jsem ji nedavala moc sanci (obycejne ctu jine zanry), ale nakonec jsem byla rada.

Cim dele jsem ji cetla, tim vice jsem se bavila a obcas i nahlas zasmala. Je to psano tak lidsky..!

Proboha, na co si dnes jako stezujeme? Ta Betty byla nadclovek!!! Ja bych asi celou farmu i se slepicarnou vzteky podpalila hned prvni tyden.

Bozi, zitra se vrhnu na Co zivot dal a vzal.

21.05.2021 5 z 5

Strach v hrsti prachu Strach v hrsti prachu John Ives

Super kniha! Jednoduchý nápad, ale přitom je příběh zajímavý, čtivý a hodně rychle, možná až moc rychle ubíhající. Čte se sám a je i plný praktických rad, kdyby někdo třeba v té poušti uvízl ;) Tuto knížku bych doporučila i nenáročnému "svátečnímu" čtenáři, dech se ovšem zatají o těm "sečtělejším"! :)

28.01.2015 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Super čtení, i když některé věci v příběhu mi šly proti srsti, ale bylo zde tolik zvratů, že se to nakonec vše víceméně takzvaně vyžehlilo. Celkově to bylo opět promyšlené, nakonec do sebe hezky všechno zapadlo.

Co ovšem Darcy tentokrát neprominu, je další hlavní postava, která si neustále olizuje rty, a to klidně i dvakrát během jedné jediné stránky. Dalším poznávacím znakem této série od Darcy je petrolejová lampa, kterou pokaždé když zažehnou - "musí počkat, až se plamen ustálí".

Každopádně shrnu-li to, je to zatím kniha s nejpropracovanějším a asi i nejkomplikovanějším dějem, do kterého (což je příjemná změna) Darcy zapojila více postav, kde některé byly zajímavé, já si nejvíce (a asi dost nepochopitelně) oblíbila Bernarda.

06.01.2022 5 z 5

Hory šílenství Hory šílenství Howard Phillips Lovecraft

Na mozek a představivost poněkud těžší čtení, ale rozhodně to stojí za to. Neuvěřitelný, jak bujnou fantazii Lovecraft měl, aby vše takhle dopodrobna vymyslel a popsal. Skvělý příběh a jsem strašně zvědavá a natěšená na film!

Mimochodem - jsem jediná, komu přijde film Vetřelec vs predátor jako taková malá vykrádačka Hor šílenství? :)

13.08.2016 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Fiiiha. Tak tahle serie mne faaakt bavi. Vsichni milujeme stare opustene domy, ve kterych strasi. (A kdo rika ze ne, toho bavi jeste vic.)

Mela jsem trochu obavy kvuli recenzim, ze to bude zklamani. Ale tento dil se mi dokonce libil vic nez ten prvni. Je lepe promysleny, postavy uz nejsou tak charakterove ploche a hlavni hrdina - takovy dobrosrdecny jinoch, kteremu nejde nez nefandit. Ale i ten stejne jako Adrienne z prvniho dilu trpi nejakym zvlastnim tikem projevujicim se castym olizovanim rtu.

Naslo by se par malych chybicek a nedomyslenosti, ktere rada prehlednu, protoze je to nic oproti napaditemu a barvitemu pribehu, ktery je plny napeti a zvratu. Vyvrcholeni zapletky a rozuzleni zahady je malilinko pritazene za vlasy, ale uzavreni celeho pribehu mi takrikajic zahralo u srdicka a skoro by si clovek pral, aby tato dejova linie s hlavnimi hrdiny pokracovala dalsim dilem.

Zajimave je, ze u obou dilu moje predstavivost nabrala nevidane obratky. Mam pocit, ze oba domy i se zahradami zretelne vidim, jako kdybych tam sama byla, coz zazitek ze cteni zveda o deset latek vys. Jak rikam, tohle mne faakt bavi.

- Stejne tak i jeden ci dva suche vtipky behem cele knihy. Z Ashburnu mi utkvelo v pameti "Eleanor velmi pekne hori." A z Craven Manor zase "Proste bez a osol ty dvere, jak to bezne delaji vsichni normalni lide."

Co dodat, kniha presne dle meho gusta.

20.12.2021 5 z 5

Pád výletního mola Pád výletního mola Mark Haddon

Zajimave pocteni..
Kazda povidka je jina a kazda ve me zanechala takovou tu cernou tecku, nad kterou dlouho dumate a diky niz si knihu pamatujete, coz je spravne.
Pad vyletniho mola - hned zkraje takhle zhurta? Ok. 100%.
Ostrov - nevadil mi pribeh, ale styl psani alá je mi 12. 30%
Bunny - no to bylo miloucke, skoro na slzu. 90%
Zeleny rytir - nejak jsem nepochopila pointu, ze by Duch minulych Vanoc..? 80%
Pistole - cekala jsem vic. 60%
Datel a vlk - jooo, napinani jak na skripec. 100%
Dychej - 60%
Jak sli chlapci - ja bych se na ne vyprdla. 100%
Jez - ne kazdy kamos musi byt hned sympatak. 100%

Precteno diky ctenarske vyzve - mene nez 10 komentaru :)

17.04.2019 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Páni.

Jako koncenedočkavý čtenář si velice pečlivě vybírám každou knihu, která má více než 400 stran. Jsem ráda, že u Pilířů země jsem sáhla po zlatě. Follett je génius, který do 928 stran vtiskl několik desítek let života spousty lidí, které jsou navzájem spojeny drsnými osudy i spletitými intrikami.

Lehce stravitelná čtivá kniha naditá pletichami, násilím, nespravedlností, sexem, bídou a umíráním, ale také láskou, něhou, spravedlností a hlavně krásou. I bych měla nějaké větší výtky, ale ty jsou vzhledem k celkovému dojmu z knihy vcelku zanedbatelné. Plný počet Follette.

A teď krátce k seriálovému zpracování: Je jasné, že i do 8x50 minut nevtlačí veškerý obsah 900 stránkové knihy. Co je ovšem k vzteku je fakt, že v seriálu změnili spousty dost podstatných událostí, a to i osudy některých postav - nechápu proč. Jinak herecké ztvárnění kvalitní, všem jsem jejich roli uvěřila, i způsob natočení je velmi povedený.

01.02.2016 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Jedna z nejlepších knížek, která se mi dostala do rukou (a zároveň první kniha od Kinga). Zprvu člověk čte, a řiká si Cože? Pak čte dál.. Cože?! Říkáte si, že horší už to snad být nemůže... ale.. COŽE?!!!

Annie Wilkesová je stvárnění šílenosti a krutosti, ale nejedná se o nějaká bezduchá jatka. Ne, jde o propracovanou psychojízdu plnou napětí, zvratů a chvil, při kterých si propotíte gaťky. Tahle kniha vás natolik vtáhne do děje, že vše prožíváte jako na vlastní kůži - což je dost hrůzunahánějící.

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Kdo se bojí rád, ať si zajde na oběd k paní Wilkesové.

03.02.2015 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

To se cetlo samo.. od Nesba jsem cetla jeste Snehulaka, ten mne bavil o neco vic, ale i tak jsem byla napnuta jak struna. Po precteni jsem shledla film (az pak jsem si uvedomila, ze scenu s kadibudkou mi nedavno s chechotem poustel pritel :D )

Zajimava zapletka, ktera je dost dobre promyslena, jen jsem se nejak nechytla zadne postavy, se kterou bych sympatizovala.

Nicmene nakonec - u rodicu jsem zazila do svych 20 let suchy zachod, takze latrinova kamuflaz mne skoro chytla za srdicko.. :D :)

31.10.2021 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Sice jsem od knihy čekala trochu něco jiného, ale i tak jsem si pěkně početla. Sporadické romantické výlevy a teatrální fňukání nad koncem světa jsem překousla a užívala si super mrazivou atmošku čpící zoufalstvím. Myslela jsem, že to trifidi víc rozjedou, ale i tak mi při vcítění se do takovéhoto světa běhal mráz po zádech. Dobré zamyšlení pro lidstvo.

20.05.2017 4 z 5

Psychiatr Psychiatr Caleb Carr

Pravda je, že zdejší popisek knihy opravdu prozrazuje až moc (asi po třetí větě jsem ho raději zavřela). Nicméně jsem čekala něco jiného. Více temnoty a husí kůže, více psychopatologie, více drsných popisů pokřivené lidské mysli v prostředí smradlavého ukřičeného blázince... Nevím, ale doktor Kreizler je takový Sherlock Holmes (a že já mam Sheryho fakt moc ráda!) mezi psychiatry - všemmocný génius, který má vždy eso v rukávu.

Chvílemi jsem se trochu nudila, ale opravdu jen chvílemi - jinak kniha obsahuje velmi napínavé pasáže. Vyhovovala mi jedna jediná přehledná dějová linie, takže to - jak já říkám - pěkně odsejpalo. Charaktery postav (až na vraha, jehož psychoprofil je do konce prakticky jen spekulace) jsou poněkud ploché - tu jedinou, která mi opravdu zaujala (neprozradím kterou) mi zabili; mimo to mě zpražil konec - směrem, kterým se kniha ubírala a dostávala na obrátkách, jsem čekala konec s mnohem větším WÁÁÁU efektem.

Subjektivně jsem nebyla až tak spokojená, objektivně si myslím, že je kniha napsaná bravurně. 4/5.

18.07.2016 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Myšlenka na hřích je tu vždy.. Dorian Gray se s tím nemazal a užíval si života, jak to jen šlo. Taky proč ne, když za své činy nenesl odpovědnost on. Avšak nic není zadarmo...

Kniha plná zajímavých myšlenek, pohledů na život a svět a krásné kudrnaté vymazlené věty tomuto dílu dávají své nezamenitelné kouzlo. Avšak místy sáhodlouhé popisy a plkání o ničem člověk jen hbitě proletěl očima.

Za nápad a jeho zpracování do omdlení tleskám, byť jde vcelku o jednoduchou myšlenku. Ale - právěže v jednoduchosti je úspěch a tohle dílo rozhodně úspěch má a bude mít, i po takové době.

26.12.2015 5 z 5

Hrůza v Dunwichi a jiné horrory Hrůza v Dunwichi a jiné horrory Howard Phillips Lovecraft

Lovecraft opět nezklamal :) Hrobka měla zajímavou atmosféru, Ultharské kočky zvláštní příběh. Obrázek v domě se jevil malinko slabší, nicméně nezklamal. Děj Pickmanova modelu nebyl příliš složitý, ale pořád mám před očima různé příšery namalované na plátně..parádní!

A dvě nejlepší nakonec..

Lovecraftovy povídky si nejraději čtu v noci, ale husí kůži mi naháněla povídka Hrůza v Dunwichi i za plného denního světla. Řekla bych, že je to zatím asi nejlepší povídka, kterou jsem od tohoto autora četla! Obsáhlejší, propracovanější a se skvělým nápadem.

Poslední povídka Ve zdech Eryxu na mě zprvu nezapůsobila dobře..Cože? Děj se odehrává na Venuši? Blé.. Jak jsem ale četla dál, změnila jsem názor. Neuvěřitelně stísněná atmosféra plná bezmoci, člověk vidí cestu ven, ale zároveň jí nevidí.. Mě by to dohnalo k šílenství. Řadím do top.

Celkově - Lovecraft mě dostává čím dál tím víc. Každá povídka je trochu jiná, trochu jinak psaná, ale přesto má H.P.L. rozpoznatelný styl psaní. Už se těším na večer, až se začtu do další sbírky :)

16.04.2015 5 z 5

NeMáma: Radosti a strasti mateřství NeMáma: Radosti a strasti mateřství Sarah Turner

Paradni oddechovka..dostala jsem ji k predeslym Vanocum od kamaradky, kdyz jsem cekala naseho prtavce Vasika. Precetla jsem ji ted v jeho pul roce, kdy uz na to byl trochu cas (pominulo nocni kojeni a neustale uklizeni vybliteho mlika).

Parkrat jsem se u knihy i nahlas zasmala. Pravdou je, ze si autorka faaaakt strasne stezuje.. ale co? Chapu ji. Kazdy nemuze byt stopro oddany materstvi a detem, ale to neznamena, ze musi byt nutne spatnou mamou. Ale ono si na jeji stiznosti vzpomenu, az ta nase housenecka bude litat po byte a ja budu treba v naruci kojit dalsi drobotinu.

Na mne to mohlo byt vice "natvrdo" s poradnymi detaily porodu a vseho kolem hovinek apod. (ale jo, placenta ala mrtvej rejnok bylo dost detailni), ale ja jsem trochu jina kapacita, ja se v te "temne hnedy" strane materstvi vyzivam.

Vsem matkam vsechna cest, konecne nejake doznani, ze to faaaakt neni zadna pr*el. Autorka ukazala, ze to neni ruzove jak v nejakem casopisu, ale plny blitek, hovinek a revu. Ale taky plny smichu, radosti a lasky :)

Cest vsem matkam a tunu zdravi pro vsechny mrnousy!

14.01.2021 4 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Lovecrafta uz mam sice precteneho, jeho mrazive povidky jsem si ale prala pod stromecek v kompletni tistene podobe. Proto davam teto sbirce 4*, protoze vim, ze me cekaji lepsi kousky.

Doporucene servirovani - vecer, v tichu a osamote.

(Knihu pridavam do vyzvy -lichy pocet stran-protoze at to zkoumam jak to zkoumam, kniha ma vzdy sudy pocet stran, a text teto konci na liche strane, proto beru bod jako splneny.)

02.01.2019 4 z 5

Případ Charlese Dextera Warda Případ Charlese Dextera Warda Howard Phillips Lovecraft

Lovecrafta miluju. Jen nechápu, že mi styl jeho psaní někdy... no uspává. Knížka má (jako u H.P.L. vždy) skvělý nápad, jen je podle mého názoru moc rozvláčná. Obdobné povídky Lovecraft napsal kratší, a dobře udělal. Proto tu jednu hvězdičku odebírám, ač nerada. Ač že jsem spící čtenář je vlastně moje chyba.. :)

27.02.2017 4 z 5

Sny v čarodějnickém domě Sny v čarodějnickém domě Howard Phillips Lovecraft

Sny v čarodějnickém domě a Věc na prahu - skvělé povídky. A číst si je o půlnoci, to je výzva. :)

26.11.2016 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Obyčejně po detektivce sáhnu málokdy, ale jsem ráda, že jsem si Sněhuláka přečetla. Děj byl zajímavý, napínavý a svižný, charaktery postav nijak neretušované a někdy až hrůzostrašně (ne)lidské :) Ano, sex a úchylné násilí se v této knize objevují, ale ne v nijak přemrštěné míře, spíše děj zatraktivní a přikoření. Jediné, co mi dělalo problém, bylo zorientovat se v příběhu, neboť spisovatel skáče z jedné dějové linie na druhou. Knížku doporučuji! :)

11.01.2015 4 z 5

Sherlock Holmes a Boží dech Sherlock Holmes a Boží dech Guy Adams

Fiiiha. Tak to bylo neco. Premyslela jsem nad hodnocenim 5*, ale kvuli jalovemu motivu padoucha/padouchu davam 4*.

Knihu jsem precetla behem 6 dnu, coz na me pomery znamena, ze kniha byla tak ctiva, ze vsechno ostatni slo stranou, pokud mi to ovsem neviselo na noze a nechtelo uvarit krupickovou kasi.

O nadprirozeno v tomto dile neni nouze, dokonce mirne prehlusuje Sherlockovu super dedukcni usudek a logicka vysvetleni, coz bylo trochu na skodu, ale ja jsem jako Holmesofilka spokojena, aaach!

05.11.2021 4 z 5