Strach v hrsti prachu

Strach v hrsti prachu https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8317/bmid_strach-v-hrsti-prachu-slA-8317.jpg 4 259 78

Žhavá arizonská poušť, rozeklaná, zlověstná pohoří – pustá země, kde člověk nemá téměř žádnou šanci přežít je místem, kde se odehrává děj románu STRACH V HRSTI PRACHU (Fear in a Handful of Dust). Sem přiváží Calvin Duggai, příslušník indiánského kmene Navahů a vietnamský veterán své čtyři oběti – tři muže a jednu ženu. Zanechá je v rožhavené poušti nahé, bez jídla, pití, jakýchkoliv předmětů, zraněné na těle i na duchu, z povzdálí sadisticky sleduje jejich zoufalý boj o záchranu života. 1.vydání... celý text

Literatura světová , Dobrodružné

Vydáno: , Odeon

Fear in a Handful of Dust , 1977

Baushka
24.03.2024 5 z 5

Audio. Po zdejším hodnocení, komentářích i recenzích audia jsem si natěšeně vzala sluchátka a pustila se do toho. Ale na začátku jsem několikrát zaváhala jestli mám vůbec správnou knihu nebo jsem li pro ni ten správný čtenář (posluchač). Ale že to s knihami nevzdávám, dala jsem jí prostor a čas a postupně se zaposlouchala. Ač místy ne moc uvěřitelné, musím říct že napínavé to bylo. Slušné popisy myšlenek i prostoru a postav. U závěru bych ocenila ještě pár odstavců. Knížka není pro každého, asi nevím komu ze svého okolí bych ji doporučila, ale já jsem s ní nakonec moc spokojená.

stanislava9718
14.02.2024 3 z 5

Knihu jsem četla jedním dechem, autor napsal příběh psychicky narušeného indiánského veterána z války ve Vietnamu, zapracoval prvky, kdy se musí osoby příběhu vypořádat se svou minulostí a hlavně přežít všemi možnými způsoby a prostředky peklo Navažské pouště, kde je z povzdálí pozoruje jejich psychicky narušený trýznitel.

Jochen77
30.01.2024 5 z 5

Výjimečné. Po výletu do pouště vás to chytne a už nepustí. Člověk žasne nad tím, co vše vás příroda a pobyt v ní může naučit a co se hlavně po generace předává. Na to, že to v podstatě vyšlo jako braková literatura, tak je to vybroušené k dokonalosti.

koubin007
28.10.2023 5 z 5

Pěkně to vystihl @Jprst, já bych k tomu dodal, že si v létě zkusím vyrobit vlastní destilační přístroj a zkusím rozdělat oheň kamenem.

Prim
20.09.2023 5 z 5

Tahle kniha vás postupně vtáhne do děje a pak už nemůžete přestat číst.

jprst
02.04.2023 4 z 5

Thriller na rozhraní detektivky a dobrodružného románu - boj o přežití ve vyprahlé poušti pod dohledem šíleného (?) maniaka nepostrádá stupňující se napětí, uvěřitelné vykreslení psychiky a chování jednotlivých postav, zkrátka čtivá kniha až do poslední stránky.

Naďa2411
22.03.2023 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha s příjemným hlasem p. J. Zavřela. Bývalý navažský indián C. Duggai je odsouzený za pětinásobnou vraždu. Utekl z věznice a má již vymyšlenou pomstu pro své odsouzence. Postupně se jich zmocní - čtyř mužů a jedné ženy a odváží je do Arizonské pouště. Nechá je bez oděvů, vody a jídla a zdáli pozoruje, jak odolávají velmi vysokým teplotám. Zajatci musí hlavně logicky uvažovat. Některé situace byly pro mě až moc "nahodilé", myslím si, že realita by byla jiná. Díky knize jsem si připomněla za nás povinnou branou výchovu na základní škole, něčemu jsem se z knihy ponaučila. Určitě vhodná kniha pro boj o přežití v přírodě.

RADIN
10.03.2023 3 z 5

Ešte dobre že ten Mackenzie všetko vedel,ha ha cha

hajrys
01.03.2023 5 z 5

(Audiokniha)
Skvělý psychothriller. Pět postav, poušť, čtyři oběti a jeden pomstychtivý bývalý voják. Jde to i bez potoků krve a tisíců mrtvol. A výborný Jiří Zavřel.

Usire
11.10.2022 4 z 5

Začátek byl slabší a chvílemi jsem si říkal co to vlastně čtu. Následně se děj rozjel a vtáhl mě takovým způsobem, že jsem hltal naprosto každé slovo. Z knihy jsem se hodně naučil o přežití v poušti.

mataaskorice
16.09.2021 5 z 5

Začátek mě na pět hvězd nebavil, ale čím delší a vyhrocenější byl boj hlavních hrdinů o přežití v poušti, tím víc jsem knize propadala. Napínavé čtení.

Kasperle
03.08.2021 1 z 5

Dlouho už se mi nestalo, abych knihu nedočetl; vždy se k tomu nějak donutím. U tohoto titulu jsem se ani nesnažil. Po dočtení 21.kapitoly jsem přeskočil rovnou na poslední a s radostí ukončil čtenářské utrpení.
Knihu mi doporučil (a půjčil) kamarád. Anotace na začátku zněla slibně. Letmé pročtení zdejších komentářů jen posílilo očekávání. Jsem zklamán. Čekal jsem něco ve stylu filmu SAW, ale to co jsem četl byl humoristický román "Pouštním dobrodruhem snadno a rychle aneb jak ve 24 hodinách v pusté poušti holýma rukama vydlabat čtyři jámy, vyrobit několik nožů, založit oheň, ulovit čtyři tucty králíků, ušít 58 párů opánků a 13 bederních roušek, vyčinit šlachy jako nitě na šití, uhníst hlínu a vypálit deset nádob, vyrobit mýdlo" atd. atd. A pozor - to vše pouze v noci, neboť přes den je takový žár, že se nedá nic než ležet ve stínu (aspoň nás o tom autor opakovaně ujišťuje).
Příběh začíná dobře - indiánův útěk a drncání v karavanu jsou popsány sugestivně. Následují však desítky a desítky stran popisů (mnohdy opakovaných) jednotvárných činností. Nic k tomu - žádná hlubší psychologie nebo motivy. Jen vnitřní dohady a prázdné dialogy. Ani ten sex tam neni...
Autor píše tak, aby mu jeho děj vycházel. Je to příliš postavené na náhodách nebo supermanských výkonech. Mackenzie neustále něco předpokládá a tyto předpoklady se plní! Nejlepší je jeho noční cesta pouští, kterou tvoří skály a štěrk. Sleduje stopy zvěře, vidí na 2 km daleko, dokáže rozeznat kdejaké útvary na zemi, ale přehlédne jámu, v níž je Jay (a to už svítá!). Na str.162 jsem se uchechtl větě "...a zdálo se mu, že s ničím zde nebylo hnuto." V neznámém terénu a za úplně tmavé noci:-) Ale str.170 přinesla lepší klenot, u nějž jsem dostal hlasitý záchvat smíchu: "Dělilo je asi tisíc metrů..." (začátek odstavce) "...Duggai měl na sobě kovbojský klobouk, vybledlou plandavou košili a kalhoty; Mackenzie viděl, jak mu ve větříku povlává podolek" (konec odstavce). Páni! Mackenzie je kyborg s optickými implantáty, noktovizí a termovizí dohromady. Unavený a vyčerpaný postarší profesor nakonec přemůže domorodce a profesionálního vojáka.
Ne, nešlo to. Z Duggaie je nakonec pitomec, který má "stupidní výraz". Škoda, autor promrhal dobrý námět a solidní zápletku. Nechal vyhrát bezkrevné intelektuály, a motivaci vietnamského veterána (a indiána k tomu) úplně zazdil.
Psychologii to nemá žádnou a taky už se ani nedivím, že to vyšlo za hluboké normalizace - vždyť tam není nic. Není to vůbec žádné veledílo světové literatury, je to skutečně jen "čtení na dovolenou" (dle názvu edice).

Česneksmedem
19.03.2021 4 z 5

Na pláže, pojďme na pláže, tam se všechno ukáže. Tady to teda úplně pláž není, ale písku a horka je hodně a ukáže se ledacos. V jedné části kniha připomínala Cestu od CM. Docela psycho, ale poučný. Od Metly parádní komentář!

kamila5406
18.03.2021 2 z 5

Není to můj žánr kávy

soupik2012
27.02.2021 5 z 5

Pomsta, je hlavním tématem tohoto psychologického thrilleru, odehrávajícím se v komorním prostředí arizonské pouště. Calvin Duggai se chce pomstít lidem, kteří ho svým svědectvím u soudu pošlou do léčebny pro duševně choré. Boj o přežití může začít. Audioknihu čte pan Jiří Zavřel. Knihu tak jako pokaždé načetl naprosto fantasticky. Nicméně rok vzniku 1988 se na kvalitě nahrávky hodně projevuje. Bylo by milým překvapením, kdyby se tuto audioknihu někdo rozhodl vydat znova.

nai.ivka
11.02.2021 5 z 5

Stará dobrá ... kniha ze sedmdesátek. Děj se sice pomalu valí, jakoby se nic neděje, do konce ale napjatě čekáte čí indiánské kouzlo je silnější.

Finn69
10.11.2020 4 z 5

Drsný thriller o přežití v arizonské poušti, navíc s naprosto dokonalým titulem.
Těžko říct, kdo je tu vlastně zloduch, žádná postava není vyloženě klaďas a také jsou všichni v jistém smyslu oběti. Duggai je veterán z Vietnamu, který už nepozná rozdíl mezi dobrým a špatným a lidský život pro něj nic neznamená. Čtveřice jeho nepřátel/obětí, která podle něj zavinila jeho věznění v psychiatrické léčebně, je navzájem se nesnášející parta psychiatrů. Jeden z nich ale má, stejně jako Duggai, navažské předky, a tak se v poušti odehraje souboj na život a na smrt podle indiánských pravidel.

jiri4861
13.07.2020 3 z 5

Nedočetl jsem.

Skawin
21.05.2020 5 z 5

Stejně jako mnozí "čtenáři" jsem knihu poslouchala namluvenou panem Jiřím Zavřelem. Opět skvělé. Člověk se ocitá v poušti a trpí s oběťmi Duggaiho, ale přitom věří, že se z toho určitě nějak (i když se to zdá nemožné) dostanou. Když jsem poslouchala závěr knihy, tak jsem si sedla, udělala si pohodlí a vychutnala si jej. Pět hvězdiček je namístě.

VikyKleinik
05.04.2020 2 z 5

Ryzí americkej román dvacátého století, pro který je typická "chlapskost".
Kdybych se zničehonič octnul v arizonské poušti, nebyl bych teď tak bezrazdný.

boj o přežití thrillery pouště pomsta Navahové Arizona váleční veteráni

Autorovy knížky

John Ives
americká, 1939 - 2018
1983  88%Strach v hrsti prachu

Kniha Strach v hrsti prachu je v