Dvoja Dvoja komentáře u knih

Indonésie - Batoh a já Indonésie - Batoh a já Saša Ryvolová

Jeden z těch cestopisných deníků co by měl zůstat doma v šuplíku a nevytahovat ho před nikým jiným, než před rodinou. Poslední stránky jsem dočítala se sebezapřením, neboť mi samotná Ryvolová přišla vrcholně nesympatická. Názory typu "domorodci mají 6 různých pozdravů! - nejsou primitivní!", neustálé překvapení, že se tamější lidé snaží na všem vydělat a hlavně věcná neznalost mi v 21. století přijde vrcholná. Není mi to vtipné ani s nadsázkou. Téměř neustálý sled fňukání. Nedoporučuji.

17.11.2016 1 z 5

Kanada - Divočinou Severu Kanada - Divočinou Severu Leoš Šimánek

Obdivuji Leošovy a Čestmírovy schopnosti. Zkušenosti, jak si se vším umí poradit, jak se vyrovnávají se stresovými situacemi, jak rychle vyřeší jakýkoliv technický problém, jak umí vařit v mizerných podmínkách, jak rychle zvládnou namáhavou práci....a mohla bych pokračovat donekonečna. Tohle jsou praví dobrodruzi jak mají být a také praví společníci na tak namáhavou expedici. Mít po boku je, odhodlala bych se vyrazit kamkoli :) Šimánkovy příběhy ve mne alespoň trošku uspokojují mou touhu po dobrodružství a v každé knize je zaručená zábava, překvapení, strach i dojetí.

29.07.2016 5 z 5

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

Mé druhé čtení od A. Christie a mé první knižní setkání s H. Poirotem. Příběh pádil a já se nemohla odtrhnout, dokud jsem nezjistila, kdo za vraždou stojí. Karty na stole mne bavily více, než slavných Deset malých černoušků. Líbilo.

26.07.2016 5 z 5

Kníška Karla Kryla Kníška Karla Kryla Karel Kryl

Při četbě Krylových básní se neubráním slyšet jeho zpěv a broukat si melodii, kterou mám k veršům napevno podvědomky přivázanou. Jeho rýmy náš přivádějí zpět do tehdejší doby a o nic méně se hodí na přítomnost a jakoukoli dobu nadcházející. Lidi se nemění.
KK je navždy symbol.

06.06.2016

USA: národní parky Západu USA: národní parky Západu Axel Pinck

Strohé a v mém případě nijak nápomocné.

19.04.2016 1 z 5

Hic sunt leones - Zde žijí lvi Hic sunt leones - Zde žijí lvi Richard Jaroněk

Knihu jsme dostali darem od obchodního partnera. Jelikož jsem měla náladu na něco dobrodružného a na polici na mě vykukovala tato výrazná kniha, dala jsem se do čtení. Richard Jaroněk píše zábavnou formou a jsem ráda, že mne prostřednictvím svých příběhů na těch pár chvil do Afriky mezi zvířata vytáhl. Jeho fotografie sice nejsou můj šálek kávy (oblíbenost "tajemna a tmavých tónů filtrů" nesdílím), ale každopádně moc hezky doplňují děj a přenáší na nás čočkou náladu země. Celkové zpracování je povedené.

19.04.2016 4 z 5

Moře nářků Moře nářků Soesbee Ree

Napínavý a čtivý příběh. Připomíná mi to filmové trháky a fantazie mi při četbě krásně pracovala.
V některých chvílích text skřípal, ale tipuji to na chybu překladu.
Druhý díl se mi (i přestože byl o fous "jednodušší") líbil o trošku víc, ale i tak za mě Moře nářků s klidem dosahuje na 5*.

11.04.2016 5 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Kéž by všichni dědečkové byli tak ctnostní a "vitální"...
Netradiční komiks a pohádka v pojetí (pro mě dosud neznámého) Pavla Čecha mě rozhodně potěšil a tyto mini příběhy mi zpříjemnily pár chvil.
Za mne vítězí Biograf : -)

31.03.2016 4 z 5

Zeď: Jak jsem vyrůstal za železnou oponou Zeď: Jak jsem vyrůstal za železnou oponou Petr Sís

Jsem ráda, že tato kniha vznikla a dostala se do světa a vlastně ze světa zpátky k nám. Knížku bych dala ke čtení všem náctiletým, aby pochopili a dozvěděli se více o naší historii, z tohoto osobního příběhu, jež je pro ně mnohem více přístupný, než strohé informace z učebnic.

Je to i vhled do smýšlení oněch disidentů, jež potřebovali více svobody a vzrůstu a nemínili se smířit s tím, co tu bylo - a to konkrétně ke komentáři od "Petrvs" - ano, samozřejmě, že ona zeď a pojmenování vlastností oněch polovin je zidealizované a růžové, ale takhle přesně se smýšlelo. "Na druhé straně plotu je tráva vždy zelenější" a v tomhle případě obzvlášť. Především právě pro lidi, jež jim je druhá strana zakázaná. Ale kořínky všech vlastností jsou všude společné a stejné.

21.03.2016 5 z 5

Jak se neztratit? Amerika Jak se neztratit? Amerika Paul Watzlawick

V leccčems zastaralé, ale přesto zajímavé čtení o jednom pojetí Američanů, na dvě odpoledne. Pár zajímavých skutečností jsem se dozvěděla a tak účel rozhodně splnila.

01.03.2016 3 z 5

Moje Las Vegas aneb hlavní město zábavy Moje Las Vegas aneb hlavní město zábavy Luboš Xaver Veselý

"Moje Las Vegas" je spíše takový osobní deníček pro sebe a blízké přátele. O zážitcích, které nechtějí být jen tak zapomenuty, o fotografiích, které nechtějí být založeny a o vygooglených informacích, které se nechtějí znovu hledat.
Nejpodstatnější část pro mne tvoří kapitola "Hotely a gastronomie", která mi dala alespoň takový základní přehled, na co se vlastně můžu/můžete na Stripu těšit.
Občas něco překvapilo, něco pobavilo a rozhodně před cestou přečtení této knihy neublíží.
Chybí mi pár odpovědí na otázky, které mi po přečtení v hlavě vyvstaly a které mohly být uvedeny, ale celkově hodnotím kladně.

28.02.2016 3 z 5

Dějiny Británie Dějiny Británie Kenneth O. Morgan

Neubráním se srovnání s nedávno dočetlými Dějinami Spojených států Amerických, které mne zpracováním velmi bavily. Dějiny Británie jsou oproti Dějinám USA okleštilé. Toužila jsem více po životech panovníků, v určitých částech mi chyběly nálady doby a největší mínus vidím v menší provázanosti s ostatními zeměmi. Snad by mi to tak ani nepřišlo, ale jako laik, který neměl na škole dobrý dějepis a historii nikdy nestudoval, jsem postrádala vysvětlení jednotlivých smluv/událostí (kdo, co, proč). Prakticky je člověk spíše pak závislý na jiných zdrojích, aby si je sám dohledal. V tomto případě, jsem se obracela na zmíněné Dějiny USA a infomace, které jsem pozapomněla, dovyhledala tam, což samo o sobě naznačuje neúplnost. Naopak politické dějiny jsou zpracovány přespříliš podrobně, jež jsem přímo nevyhledávala a jsem si jistá, že za pár dní nebudu znát už ani jedno z tisíce jmen uvedených politiků.

23.02.2016 3 z 5

Liščí děti Liščí děti Paul Tobin

Zaklínače Geralta znám spíš jen zběžně. Z trailerů her, povídání přátel, prolétnutím obsahů knih, recenzí. K novému dílu komiksu jsem se dostala náhle. Ani jsem neměla v plánu číst, ale první stránky nepustí, aniž byste to rovnou neprolítli celé. Začátek příběhu je vlastně nejdravější z celého děje a pak už mé nadšení klesalo.
Vadí mi jednoduchost, přímost a strohost příběhu. Baví, neurazí, ale nenadchne.
A konec? Pfff...

23.02.2016 3 z 5

Ostří osudu Ostří osudu J. Robert King

Mé první, neplánované!, knižní fantasy. A líbilo se moc! Všechny rasy si mě rychle získaly a každá postava měla v příběhu správný prostor. Některé pasáže byly opravdu výtečné a při četbě jsem vrněla blahem : ) Přiznávám, že je to možná mým prvním setkáním s tímto žánrem. Hru jsem rovněž nehrála. Trošičku rušivě mi připadalo jen pár z bojů, které skončily až moc jednodušše, ale jako velké mínus to nepočítám.

Každopádně se těším na další díl.

13.02.2016 5 z 5

Deset let s Václavem Havlem Deset let s Václavem Havlem Ladislav Špaček

Lze poznat, že L. Špaček není románový spisovatel a kniha je napsána čistě jako sled vzpomínek, uspořádaných ledabyle, jakoby psal na jeden zátah, tak jak se mu vynořovaly z paměti.
Částečně je to škoda - celý tento osud a jeho zážitky by vydaly na úžasnou tlustou knihu.
V tomto případě je každý minipříběh odvyprávěn co nejstručněji, bez okolků, s drobně se vyskytujícími opakujícími se fakty.
Ikdyž je zastřen potenciál, každopádně jsem velmi ráda, že se p. Špaček rozhodl tuto knihu vydat a bylo to milé počtení. Závěr byl velmi dojemný a tvoří dokonalou tečku. Díky.

08.02.2016 3 z 5

Touha je slepá Touha je slepá Robert Kirkman

I další díl si drží skvělou úroveň. Nedoufala jsem (a ani by to snad nebylo možné), aby byl děj i dalšího pokračování našlapán tolika zvraty a celkovým napětím jako v "Bezpečí za mřížemi". Přesto nemůžu po porovnání dát více než 4,5*.
Já jsem spokojená :)

22.01.2016 4 z 5

Bezpečí za mřížemi Bezpečí za mřížemi Robert Kirkman

"Drsný". Člověk by snad ani neřekl, že komiksem lze vyjádřit tak depresivní a hustá atmosféra. Děj má rychlý spád a stránky se otáčí samy. Grafika je na to tvořená - podvědomé podkreslení na žádné velké pokoukání. Dokonale vyvolává vlnky emocí, které pravé počtení má přinášet.

22.01.2016 5 z 5

Mladík v odboji Mladík v odboji C. D. Payne

Zklamalo mne to. Do čtení jsem se vrhla na popud okolí, kdy jsem o Mládí v hajzlu často slyšela a chtěla jsem tenhle nedostek nevědění o co konkrétně jde, dohnat. Ještě se mi u jiné knihy nestalo, abych si řekla "Tak na tohle jsem už asi stará." Vím s jistotou, že by mé hodnocení v pubertálním věku bylo jiné a především pro tuhle věkovou kategorii je to jistojistě psáno a tak je mé hodnocení možná neadekvátní, ale i přesto...Příběhu by prospělo trošku víc reálna. V první polovině jsem se relativně bavila. Druhá to svedla do kopru..Škoda.

18.10.2015 2 z 5

Dějiny zemí koruny české I. Dějiny zemí koruny české I. Vratislav Vaníček

Něco takového jsem potřebovala...dohnat resty ze základní školy :- ) Kniha mne bavila. Škoda, že si člověk nezapamatuje všechny informace, co si přečte....

12.10.2015 4 z 5

Rodrick je king Rodrick je king Jeff Kinney (p)

K mé škodě jsem tento druhý díl viděla nejprve zfilmovaný, u kterého jsem se skvěle bavila. O to méně jsem se zasmála u knihy. Stále to ale bylo zábavné čtení, kterého není nikdy dost.

10.10.2015 4 z 5