dearkiki dearkiki komentáře u knih

Vzpoura v Treblince Vzpoura v Treblince Samuel Willenberg

Knížku jsem přečetla již před měsícem, ale nějak jsem nevěděla, co k tomu říct. Silný příběh od začátku do konce. Knížky s tématikou KT mně hodně zajímají a Treblinka asi nejvíce, vzhledem k tomu, že mně jako první před mnoha lety oslovila kniha R. Glazara (Treblinka, slovo jak z dětské říkanky). Ani Vzpoura v Treblince nezklamala a zaslouží si nejvyšší hodnocení. Dost na mne zapůsobila i druhá část knihy, která se týká odboje a života Polsku.

01.04.2014 5 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Bylo to doslova kouzelné! Knížka se dobře četla, i když jsem se nejdřív bála, že to bude nuda. Nebyla. Trochu mi jen vadilo, jak příběh přeskakoval z jednoho období do jiného a zpět, bylo těžké se v tom orientovat. Ale myslím si, že u téhle knihy samotný příběh není to hlavní. Kouzelná je hlavně ta atmosféra cirkusu, která je nádherně zachycená do nejmenších detailů. Ráda bych takový cirkus někdy navštívila.

16.06.2020 5 z 5

Nevinná zrádkyně Nevinná zrádkyně Alison Weir

Smutná historie, ale velmi poutavě napsaná. Autorka se nádherně vcítila do jednotlivých postav, které se střídají ve vyprávění. Vše se čtenáři odvíjí před očima jako film. Knížka se mi moc líbila a těším se, že si přečtu i další příběhy od této spisovatelky. Mladičké Jane mi tu bylo vážně líto. Dopadla chudák jak se dalo čekat. Politika je ale neúprosná a ani Marie neměla moc na výběr.

27.08.2019 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Hlavní hrdina byl teda vážně nepoučitelný. Na konci jsem jen nevěřícně vrtěla hlavou. No, ale kdo chce kam..., že ano? Jinak se mi to ovšem moc líbilo, i když souhlasím, že se příběh místy trochu zbytečně táhl. Přesto, není to vážně nic, co by člověk měl číst před spaním. Knížku můžu určitě doporučit a myslím, že se kouknu i na filmové zpracování.

17.06.2019 5 z 5

Lágr Lágr Angela Rohr

Úžasná kniha. Se stylem psaní žádný problém nemám, nepřipadalo mi to ani netečné ani odtažité. Spíš naopak. Obdivuji autorku, že tohle všechno vydržela a přežila. A nejen to, dokázala mnoha lidem pomoci, přestože nebyly k dispozici téměř žádné nástroje, léky ba ani jídlo. Nepropadla beznaději a depresi a svým přístupem dodávala odvahu dalším. Dávám plný počet hvězdiček a doporučuji.

14.01.2019 5 z 5

Berlín 1936 Berlín 1936 Oliver Hilmes

Krásně zpracováno. Kniha informuje nejen o olympiádě, ale o nejrůznějších aspektech života v tehdejším Berlíně: např. o opulentních slavnostech, kdy se mocní trumfovali v tom, kdo udělá větší dojem; o nadšení (a také občasném vystřízlivění) návštěvníků i sportovců; o nočním životě smetánky i neradostných starostech prostých občanů. O některých věcech svět neměl zatím vědět, takže byly dočasně skrývány, zatímco jiné ho měly uchvátit a ohromit svou velkolepostí.
Knihu určitě doporučuji.

07.06.2018 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tak jsem si říkala, že po té, co jsem nesčetněkrát viděla filmy, měla bych si celou Potterovskou sérii taky přečíst. První díl mne vůbec nezklamal. I když jsem děj znala, přesto jsem se od knížky nemohla odtrhnout a přečetla ji celou za dva dny. Jen má představivost byla už bohužel ovlivněna filmovým zpracováním, takže to, jak kdo nebo co vypadá, bylo prostě dané.

04.01.2018 5 z 5

Rozhoupaný dech Rozhoupaný dech Herta Müller

Dokonalé, jako všechny autorčiny knihy, které jsem měla možnost přečíst. Jazyk, který používá je tak zvláštní a pohlcující. Vtahuje do příběhu a nedovolí myslet na nic jiného. Celé to táborové přežívání, posedlost hladem a těžká práce nevyzněly nakonec tak strašně, jako osamělost po Leově návratu domů. Najednou je cizí mezi vlastní rodinou, to, čím prošel ho změnilo navždy a přivlastnilo si ho...

31.12.2014 5 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Přečteno za dva dny! Je to skvěle a poutavě napsáno, takže jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Úděsné zážitky malého chlapce, který musel projít peklem, ale s trochou štěstí přežil, aby o tom podal svědectví. Vůbec si například nedokážu představit, jak mohl on a mnozí další vydržet to vražedné pracovní nasazení v táboře při tak žalostném přídělu "jídla" a v neustálé hrůze o život... A i když je takových příběhů v knihách popsáno již mnoho, každý je svým způsobem originální a žádný se neopakuje.

26.04.2014 5 z 5

Den trifidů Den trifidů John Wyndham (p)

Kniha se četla dobře, až na kapitolu o původu trifidů. Tu jsem měla sto chutí přeskočit, ale vydržela jsem. Možná jsem od toho čekala příliš, vzhledem k umístění mezi nejlépe hodnocenými knihami, ale moje očekávání se nesplnila. Myslím, že postavy nejsou dobře vykreslené, autor si s nimi moc práce nedal. Na druhou stranu musím pochválit námět. Kniha určitě donutí čtenáře přemýšlet, představovat si, jak by jednal on sám, porovnávat nejrůznější způsoby přežití v novém světě... a uvědomit si, na čem vlastně v životě opravdu záleží.

09.11.2012 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Moje bezkonkurenčně nejoblíbenější kniha. Nemohla jsem se odtrhnout.

06.04.2011 5 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Kniha se tu jeden čas nedala sehnat. Koupila jsem si ji tedy v angličtině přímo v Osvětimi a nyní na ni konečně došlo. Většina toho, co je v knize řečeno, mi už byla známa z jiných knih i filmů (zde bych chtěla doporučit film Šedá zóna). Vyprávění je to velmi deprimující. Vést bezútěšný život v obklíčení nekonečným umíráním, v práci, o které víte, že nemá valný smysl a přináší jen další utrpení a smrt - a to vše s vědomím, že z toho všeho nevede cesta ven - divím se, že se z toho autor úplně nezbláznil.

16.06.2020 5 z 5

Wolf Hall Wolf Hall Hilary Mantel

Obdivuhodné. Nádherný román z tudorovské Anglie o dobře známých událostech, z pohledu právníka a politika Thomase Cromwella. Tato postava mně fascinovala už v seriálu Tudorovci a jsem ráda, že jsem se dozvěděla o jeho osobě něco bližšího prostřednictvím tohoto románu a jeho pokračování. I když...stejně si nemůžeme být jistí, jak to vlastně bylo doopravdy... o co mu skutečně v hloubi srdce šlo. Byla to rozhodně těžká doba a on se dokázal prosadit a z ničeho se dostat až na vrchol svou pílí a nespornou inteligencí. Jen nechápu, proč je kniha pojmenovaná po sídle Seymourových a ne po něčem, co se Cromwella osobně týká.

15.04.2020 5 z 5

Moje válečná kniha Moje válečná kniha Henrich Hansen

Vážně zajímavé. Kromě dobové propagandy, která pochopitelně zkreslovala jisté skutečnosti tak, aby se líbili rukujícím vojákům, je možné se dočíst o členění jednotlivých složek armády a úkolech, které během války plnily. Kapitola o námořnictvu je složená prakticky pouze z popisů několika skutečných bitev, i když patřičně přibarvena, aby ukázala nepřítele v nejhorším světle, ale to se dá pochopit. Vlastně mně to morální odsouzení dost pobavilo, když si uvědomím, jakých činů se za války dopouštěla německá strana. No nic... knihu můžu jen doporučit, protože podobných autentických svědectví té doby dnes moc nenajdete.

30.05.2019 5 z 5

Dívčí orchestr Dívčí orchestr Fania Fénelon (p)

Fania měla určitě výbornou paměť a vypravěčský dar, protože tu působivě vykreslila život na hudebním bloku, i velmi těžké období v karanténě a později v Belsenu. Hudba opravdu některým dokázala zachránit život. Moc se mi líbila kapitola, kde měly dívky možnost ochutnat na chvíli zase opravdový svět "tam za plotem", i když to bylo pro ni vlastně smutné. Fania skvěle zachytila charaktery svých spolubydlících i některé zvláštnosti esesáků, pro které musely hrát. Sama se bála toho, jak se "potom" znovu všechny zapojí do normálního života, protože je přežívání v lágru tak změnilo. Nikdy ale nepochybovala, že se vrátí.

03.05.2019 5 z 5

Týden blázna Týden blázna Jaroslava Černá

I když to celé mělo jednu nebo dvě přínosné myšlenky, které snad dokáží oslovit nitro čtenáře a ukázat mu směr, celé je to zabalené v takovém sladkém, sentimentálním blábolu, že se mi z toho dělalo nevolno. Všechny ty postavy jsou naprosto neuvěřitelné a ty jejich náhlé "proměny k lepšímu" jak by smet. Ten konec to celé úplně dorazil. Alespoň pro mne, tudy teda cesta nevede.

03.03.2019 2 z 5

Výkupné za duši Výkupné za duši Jaroslav Haidler

Tak tohle mně hodně bavilo. Možná se tu objevuje až moc vedlejších postav, ve kterých jsem se ke konci trošku ztrácela. Ale to není podstatné. Bylo to akční, napínavé a připomnělo to události nedávné historie. Mám takové knížky ráda. Jen ten styl psaní mi připadal sem tam trochu divný - řešení, či závěry některých postav byly prostě občas trochu překvapivé a nedostatečně vysvětlené. Ale možná jsem to jen nepochopila, nevím. Přesto můžu knížku doporučit. Líbilo se mi, že nás autor seznámil s životem každé postavy důkladně, i když se v příběhu objevila třeba jen na chvíli. Bylo to jako číst několik příběhů v jednom.

27.02.2019 4 z 5

Prošel jsem peklem Osvětimi Prošel jsem peklem Osvětimi Kazimierz Tymiński

Knížka se četla velmi dobře a děj rychle ubíhal. Na těch několika stránkách autor stihl ukázat nejen veškeré hrůzy, které v táborech prožil, lhostejnost a krutost, kterým musel čelit, ale i přátelství některých vězňů, které mu dodalo odvahy a odhodlání přežít. Nebýt toho, byl by to jistě vzdal. K trochu lehčímu životu v rámci možností mu nakonec pomohla hudba. Určitě doporučuji k přečtení a těším se, že jednou snad uvidím i film, který podle příběhu vznikl.

06.02.2019 5 z 5

Přežili jsme Stalingrad: Vzpomínky příslušníků 6. armády maršála Pauluse Přežili jsme Stalingrad: Vzpomínky příslušníků 6. armády maršála Pauluse Reinhold Busch

Četla jsem to celou věčnost. Ale to je tím, že se kniha skládá z jednotlivých vyprávění, takže děj nijak nenavazuje a nenutí to čtenáře hned pokračovat. Nicméně mně to vážně dojalo. Hlavně ty příběhy v posledních dvou částech. Svědectví těch, co přežili tuhle šílenou dobu, dokáže zaujmout a sdělit tak alespoň trochu těm, co ještě nebyli na světě, jaké to tam tehdy bylo. Někdy se vážně divím, co člověk dokáže přežít...

31.12.2018 4 z 5

Hitlerova mládež útočí Hitlerova mládež útočí Leo Kessler (p)

Přečteno za dva dny. Tyhle knížky mně stále moc baví a vždycky se těším na další. Tentokrát Kuno, kromě zoufalého pokusu zastavit invazi v Normandii s partou nováčků, řeší i vnitřní konflikt jako mnozí důstojníci v té době - zda se řídit přísahou, nebo se přidat na stranu těch, kdo chtějí uzavřít mír i za cenu zrady. Nemyslím si ale, že by Rommel měl v tom spiknutí tak významnou úlohu, jakou mu tu autor připisuje.
Co mně v téhle knize ale dostalo, byl ten absolutní šok mazáků z Wotanu, když viděli esesáky pít mléko. :-)

03.05.2018 4 z 5