DanaKa81 DanaKa81 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dávám pět hvězd za autorčinu vynikající vypravěčskou schopnost. Kniha se četla jedním dechem. Bylo mi Hany a její rodiny neskutečně líto.... Naštěstí autorka vnesla do tohoto tragického příběhu Hany i trochu naděje . Knihu budu dlouho vstřebávat

24.02.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Vtáhlo mě do děje nepochopitelné chování Svatopluka k jeho dceři a postupně odkrývaná minulost celé jejich rodiny. Tak krásně se příběh četl, že na konci knihy jsem marně hledala další kapitolu. Alena Mornštajnová je pro mě taková sázka na jistotu...

18.05.2020 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Pro mě dříve neznámé téma Žítkovských bohyň a navíc moc zajímavě literárně zpracované. Snad se do tak krásného kraje někdy podívám a zavzpomínám si tak na knižní hrdinky a jejich bohování.

21.04.2021 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Literární dílo, které si rozhodně zasloužilo Pulitzerovu cenu. Dějové linie hlavních postav do sebe zapadly, jako ta dřevěná skládačka domu v Saint-Malo pro nevidomou dívku Marie-Laure! Úžasná kniha se skrytým poselstvím

16.04.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kniha Šikmý kostel se četla jedna radost. Autorka umožní čtenáři vrátit se o několik generací nazpátek a prožít strasti hornických rodin před a po důlním neštěstí. Líbilo se mi i to, že je příběh vystavěn na skutečných událostech a neochuzený o místní nářečí. Doporučuji!

06.08.2020 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

tak tohle dílo od Orwella je mistrně napsané. Kolik takových Winstonů a Julií v naší minulosti už bylo a vzdorovalo totalitnímu režimu...Moc doporučuji

12.09.2020 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Poněkud zajímavá hackerka Lisbeth začne spolupracovat se sympatickým investigativním novinářem Mikaelem. Společně se jim podaří objasnit desítky let starý případ záhadného zmizení Harriet a nejen to...Výborná severská krimi, která se neobejde bez šálku dobré kávy

01.06.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Opět výborně popsané rodinné vztahy zasazené do nelehké doby. Hotýlek se četl sice moc pěkně, ale spisovatelka nasadila s knihou Hana moc vysokou laťku, kterou už těžko překoná.

25.03.2020 4 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

V knize nahlédneme do života jedné rodiny a jejího skrývaného tajemství. Věřila jsem autorce každé slovo v napínavém příběhu z nelehké doby, který se odehrává před a po druhé světové válce. Moc doporučuji, protože se kniha čte opravdu jedním dechem.

09.04.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kniha se ke mně dostala díky povinné četbě mé dcery. Svérázné chování sluhy Saturnina a hlavních hrdinů knihy Vás určitě rozesměje. Pro mladší ročníky jsou některé výrazy sice neznámé, ale určitě poučné:) jako třeba spadly jí šupiny z očí a almara...moc doporučuji

13.01.2021 5 z 5

knižní poklad, kterým je Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů je opravdu vyjímečný. Knize přidává na hodnotě i neobvyklý styl dopisování, s kterým jsem se doposud nikdy nesetkala. Všechny spojuje jediné, láska ke knihám, která zmírňuje tragické osudy obyčejných lidí za 2 sv. války i těsně po ní. Kniha je navíc okořeněná i nemalou dávkou humoru a postupně rozvíjícím se romantickým vztahem. Moc doporučuji

16.05.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Velmi čtivý příběh tří generací na pozadí historických událostí 20 století. Nenašla jsem v knize ani jedno hluché místo, abych ji mohla odložit. Krásná kniha

13.09.2021 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

krásná a zároveň smutná kniha ze samého konce druhé světové války o cestě za svobodou, která pro mnohé skončí tragicky...je jednou z těch knih na které se nezapomíná, moc doporučuji

27.04.2020 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Moc smutná kniha o deportacích do pracovních táborů na Sibiři a o každodenním boji o holý život. S napětím jsem četla kdy konečně dojde ke zvratu a Lina s rodinou bude poslána zpět do rodné Litvy. Doporučuji

06.10.2020 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

úžasný román o odvaze dvou československých parašutistů, kteří s pomocí exilové vlády a domácího odboje uskutečnili atentát na R.Heydricha. Jiří Šulc píše neuvěřitelně čtivě podle skutečných událostí. Moc doporučuji…
“Dokud se neobjeví viditelné činy odporu proti Němcům v naší zemi, nikdy nikoho nepřesvědčíme, že si náš národ dobrovolně nezvolil svou příslušnost k Říši, jak tvrdí Němci. A s Heydrichem u moci bude pro odboj mnohem těžší cokoli podniknout.”

17.06.2021 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Moc krásně napsaná postapokalyptická kniha z francouzské pevnosti Malevil i z jeho blízkého okolí. Lidé se po katastrofě změnili k nepoznání a po zemi se začnou potulovat nepřátelské tlupy a ohrožovat přeživší kamarády z Malevilu. Robert Merle si dal s popisem charakterových vlastností jednotlivých postav záležet. Určitě doporučuji!
“Celý Malevil přemýšlí, hledá, přispívá nápady. Celý Malevil napjal všechny síly k jedinému cíli. Mám v tom okamžiku dojem, že tvořím součást celku, jemuž sice velím, ale současně jsem mu podřízen jako jedno z jeho koleček, celku, který myslí a jedná zcela samostatně jako jediná bytost.”

21.10.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Kniha je vyprávěna po částech retrospektivně a tím se zvyšuje zvědavost co bylo a co bude dál s hlavní hrdinkou, která si musí přivydělávat sběrem hub a jak se vyrovná s traumatizující minulostí. Jedna z knih co nutí k zamyšlení a čte se téměř jedním dechem. Moc doporučuji!

25.02.2021 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Napínavá švédská krimi od začátku až do samého konce. Dva novináři časopisu Milénium jsou zavražděni a do vyšetřování se opět pustí Mikael. Tentokrát je hlavní podezřelou z několikanásobné vraždy Lisbeth, která se před policií i samotným Mikaelem ukrývá. Autor v tomhle díle poodhaluje značnou část z Lisbethiny minulosti. Nakonec zjistíte, že nutně potřebujete i poslední díl z této úspěšné trilogie. Moc doporučuji!!!

12.06.2020 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Přání autorky Karin Lednické se vyplnilo a její zásluhou se příběh karvinského regionu dostal do širokého povědomí. Krásně čtivý román opět příjemně překvapil. Nezbývá nic jiného než si počkat na závěr trilogie

23.03.2021 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Doktorka Vlasta Kálalová di Lotti musela být neuvěřitelně inteligentní, pracovitá a cílevědomá žena. Těžko lze uvěřit, co všechno byla schopná zvládnout v tak kulturně odlišné zemi od naší. Netušila jsem ani jakou životní tragédii dokázala překonat. Knihu moc doporučuji

21.09.2021 5 z 5