čtenářka301 čtenářka301 komentáře u knih

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Složitější kniha, to bezesporu. O to větší byla ale výzvou, protože dneska chceme, aby nic nebolelo a všechno bylo snadné. Takže toto je takový dobrovolný návrat do myšlenkové zátěže. Mnohé myšlenky jsou (ne)překvapivě stále aktuální, jako lid jsme vpodstatě pořád stejná. Jsem hrdá, že jsme Komenského měli.

08.04.2018 5 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Kniha, která mě potkala v mládí a navždy vryla stopu. Jedině doporučuji, text vznikl ještě před veškerou politickou korektnost atd., takže jej lze brát opravdu jako autentický, an nic si nehraje, prostě vypráví příběh.

29.09.2020 5 z 5

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Četla jsem ji pod lavicí při hodinách češtiny abych byla napřed, protože spolužáci četli děsně pomalu. Když jsem byla vyvolaná, vždycky jsem nemohla najít, kde jsou. Joj, sladké vzpomínky a kniha je základem.

15.01.2019 5 z 5

Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme David Sinclair

Fascinující kniha! Donutí k zamyšlení nad tím "jak by vypadal svět, kdybychom se všichni dožívali 150 let" a to v plném zdraví. Podle autora je totiž stárnutí nemoc, která se dá léčit. Jen je potřeba k tomu nastartovat ochotu - výzkumné programy atd. Jak by vypadal sociální systém? A celý svět? Uvědomujeme si, jak jsme vlastně silně mentálně zakotveni ve své představě smrtelnosti a "stárnutí" = nemohoucnost, nemoci... jinými slovy, knihu jsem si kupovala doufajíc v sérii tipů a triků o tom, jak zůstat déle fit. Končila jsem čtením fascinujícího eseje o stárnutí, smyslu života, budoucím vývoji společnosti... Doporučuji každému, kdo má rád myšlenkové experimenty a úvahy co by kdyby... a pár triků, jak se dožít v lepším zdraví staršího věku, se tam najde taky...

27.10.2020 5 z 5

Tady ilustrace a barevné ladění sedí dokonale do doby, v které Zátopek žil a o které nám má vyprávět. Skvělá forma pro to, přiblížit dětem - a inspirovat je - jedním z našich velikánů. Příběh akorát zjednodušený, aby tam ovšem byly klíčové okamžiky, vizuální zpracování na jedničku.

01.10.2020 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Vrátili jsme se k této klasice klasik s dětmi a kniha stále žije :) Tempo a popis se zdají na dnešní dobu trochu pomalejší, ale uvědomuji si, že je to mnou a poctivě dětem všechno čtu. A světe div se, poslouchají napjatě. Poklad českých knihovniček.

15.01.2019 5 z 5

Žena, která věděla příliš mnoho Žena, která věděla příliš mnoho Michele Campbell

Skvělá kniha, jako vždy u této autorky.

03.11.2020 5 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Čapek je prostě Čapek, vizionář a skvělý stylista a vůbec všechno. Jeho velikost dokazuje to, že Továrna na Absolutno je, stejně jako většina jeho ostatních knih, stále aktuální.

07.04.2018 5 z 5

Atlasova vzpoura Atlasova vzpoura Ayn Rand (p)

Fantastická kniha. Její smysl je jasný po první třetině. A je to jasná kapitalistická úderka. Autorka s kořeny z Ruska je tím jasná. Taková zvláštní pleasure guilty bichle. Ale zvláštním způsobem stojí za to.

22.01.2022 5 z 5

Kniha, kterou jsem začínala číst několikrát, ale čekala dlouhá léta, než jsem dočetla. Ale to jsem se teda nemohla zastavit. Neskutečná kniha.

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Po minulé knize, která byla zklamáním, jsem se trochu bála, ale opak byl pravdou, výborný příběh, jazyk, odsýpalo to.

29.09.2020 5 z 5

Hranice Hranice Henry Cloud

Velice užitečná kniha, kterou bych rozdávala jako povinnou každému nastávajícímu rodiči. I já jsem si prošla obdobím bezbřehosti, abych bolestně zjistila, že hranice jsou zdravý základ všech vztahů. K sobě i okolí. Rozhodně doporučuji.

03.11.2020

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Nádherná atmosféra v knize, skvěle vykreslené postavy, které potěší. Island je muj dávný sen a nyní vím, že se tam chci jednou určitě podívat.

02.11.2020 5 z 5

Přežít civilizaci: mých 30 cest za obzor (1983–2019) Přežít civilizaci: mých 30 cest za obzor (1983–2019) Martin Vopěnka

Poctivá cestovatelská kniha, na rozdíl od Zibury to není stále ta stejná one man show, ale je to více o respektu k místu a snaze mu porozumět.

10.10.2020 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Některé knihy jsou aktuální. A některé bohužel čím dál aktuálnější.

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Myslela jsem, že kniha jde rovnou na solar a že je skutečně jen o koncentráku apod. Ale místo toho je tam spousta "vaty" ohledně polucí mladého nadějného spisovatele. Mno, byla moje chyba očekávat něco. Jinak samozřejmě velice emoční čtivo.

25.01.2022 4 z 5

Minehava Minehava Eduard Štorch

Kniha mého dětství, u které jsem snila velké sny o divočině a dobrodružství. Myslím, že takovéhle knihy mají co říci i dnešním dětem, je důležité znát historii a chápat, že to jak to tu vypadá dnes není samozřejmost. A také si počíst o nějakých pořádných hodnotách jako čest a odvaha.

18.06.2018 5 z 5

Příjemná a hravá.

11.06.2018 4 z 5

Indigové pohádky Indigové pohádky Martina Mia Svobodová (p)

Knihou jsem nadšená a moje děti též. Krásná, kouzelná a inspirativní. Neustále se k ní vracíme i když děti rostou a pořídili jsme si i CD. Ilustrace jsou nádherné a neotřelé, příběhy jsou psané jasně, vtipně a s jejich poselstvím souzním. Kniha je sympatická i svým větším formátem a poctivým provedením, zdá se nezničitelná :) Jsem ráda, že jsem na tuhle knihu narazila, není v normálních knihkupectvích a autorce držím palce do dalších počinů.

18.05.2018 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha, která ukazuje náš svět jinýma očima, a řekla bych, tak dost pravdivějšíma.