Crimble Crimble komentáře u knih

Bez frází 2 Bez frází 2 František Suchan

Pokračování výborného projektu. Některé příběhy překvapivé, strhující (Sluková, Dostal, musher Svoboda), jiné už trochu stereotypní.

23.01.2023 4 z 5

Noc nic nezadrží Noc nic nezadrží Delphine de Vigan

Až nesnesitelně emotivní, upřímná a silná výpověď o matce, rodině, vztazích, temných proudech, utrpeních i vzepětích, nenávisti i lásce. Ohromující dílo!

17.01.2023 5 z 5

Bez frází Bez frází František Suchan

Originální skvělý projekt. Příběhy obyčejné, nečekané, i šokující. Dejte sportovcům šanci, jsou to lid jako my!
Knižní podobu oceňuji, číst delší rozsahy na internetu nezvládám. Velmi kvalitní grafické zpracování.

02.01.2023 5 z 5

Povídky z druhé kapsy Povídky z druhé kapsy Karel Čapek

Ze začátku moc nebavilo, ale nakonec dobrý dojem. Čapek je mistr slova.

30.12.2022 4 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Silné téma, krásný příběh. Vystiženo úsporně, zhuštěně a mistrně na malé ploše. Bez námitek pět hvězd.

28.12.2022 5 z 5

Povídky Povídky Ernest Hemingway

Hemingway v mých očích někdy geniální a jindy zase jen obyčejný ne-tak-skvělý spisovatel. Tahle kniha je spíš ten druhý případ.

19.12.2022 3 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Je užitečné si občas přečíst, jak se žilo ještě před několika málo desítkami let. Lidé by pak možná méně hořekovali nad dnešní strašnou dobou. Zola skvělý, postupný osobnostní rozklad a životní pád hlavních postav je krutě přesný. Těch písmenek a stránek je snad až zbytečně moc.
(Důrazně varuji před vydáním nakl. Omega, 2013. Chyby na každé stránce, přebývající čárky, špatně umístěné uvozovky, překlepy atd. Velmi špatná korektorská a editorská práce.)

24.10.2022 4 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Poučný příběh z exotické oblasti, na tak mladou autorku velmi vyspělé. (audiokniha na ČRo)

20.10.2022 3 z 5

Povídky Povídky Jan Zábrana

Krásně napsané. Lehce, poutavě, výstižně. Talent od boha.

22.09.2022 5 z 5

Sestra Sestra Jáchym Topol

Tohle je ten typ knihy, kde se kocháte jazykem a sem tam si nejste jisti, zda jste se neztratili, ale pak přicházíte na to, že to vlastně ani nevadí. A v tomto případě se audiokniha jeví jako ideální forma.

19.09.2022 4 z 5

Pobavilo, i když nenadchlo. Dobrý čtení na dovolenou.

19.09.2022 3 z 5

Spravedlnost: Co je správné dělat Spravedlnost: Co je správné dělat Michael Sandel

Tentokrát nebudu hodnotit. Někdy mne to bavilo nesmírně, někdy jsem se trochu ztrácel. Dá fušku všemu porozumět a jsou tu povolanější, kteří si mohou dovolit o tomto napsat něco přínosného a odborného. Já jenom mohu poděkovat za zajímavý pohled do světa, kam tak často nezavítám.

08.09.2022

Obecné dějiny hanebnosti Obecné dějiny hanebnosti Jorge Luis Borges

Taková klasika, která mne ničím moc nezaujala. Jestli jsou tam nějaké perličky na dně, nebo skryté hodnoty, nejsem dost dobrý na to, abych je objevil. Not great, not terrible.

02.09.2022 3 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

Klasický Bukowski, i když možná ještě o něco lepší, než jindy. Lehký čtení na dovolenou, a mimoděk se sem tam dozvíte nějakou hlubokou životní pravdu. Je to mistr!

15.08.2022 5 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Sice asi zbytečně moc dlouhé, ale celou dobu víceméně napínavé. Jeden z Adlerových lepších kousků, i když různým klišé a krkolomným nepravděpodobným zvratům se opět nevyhnul.

02.08.2022 4 z 5

David Bowie - Génius proměn David Bowie - Génius proměn Glynis O'Hara

Je to spíš takový delší magazínový profilový článek s opulentní grafickou výpravou. Ale velmi kvalitně a bezchybně zpracováno. Občas z toho moc kouká, že zdroje jsou z Holandska, nezdá se mi, že by bylo tak zásadní umístění v holandských hitparádách :)

16.07.2022 4 z 5

Dějiny a doba postfaktická: Eseje, úvahy, glosy Dějiny a doba postfaktická: Eseje, úvahy, glosy Igor Lukeš

Zajímavé čtení, i když jde vlastně jen o vybrané již publikované statě v různých médiích. S autorem myšlenkově souzním, i tak si všímám někdy až příliš viditelného "fandovství". Nejzajímavější mi přišly poslední dva oddíly knihy.

14.07.2022 4 z 5

Holubí pírka Holubí pírka John Updike

Přečíst si cokoliv od Updikea je prostě vždycky radost už kvůli tomu mistrovskému používání slov. Oproti pozdějším slavným románům se zde nachází o dost méně ironie a cynismu. Nevadí to.

07.07.2022 4 z 5

Jidáš Jidáš Amos Oz (p)

Krásně obyčejná kniha, kde všechno probíhá a dopadne tak, jak odhadujete, že by asi dopadnout mohlo. Trocha poučení jako bonus. Já jsem spokojen, jako pokaždé s Amosem.

24.06.2022 4 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Jistě, první polovina kniha je doslova strhující, a já skoro zapomněl na svoje předsudky vůči severským (vlastně všem) thrillerům/krimi. Jenomže pak zase přijdou obligátní krajně nepravděpodobné události + prapodivné chování postav, které musí pomoci ději a rozuzlení, a já jsem zase na svým ... Ale proč si jako stěžuju, copak mne někdo nutil to číst? Já se fakt nepoučím...

15.06.2022 3 z 5