Crimble Crimble komentáře u knih

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

Vynikající, vyčerpávající pohled nejen na smrt, ale především na život patera Toufara. Díky zevrubnému pohledu na život jsem s potěšením zjistil, že kniha není žádné těžké, ponuré čtení, nýbrž brilantní zpráva o skvělém člověku, který nakonec skončil kvůli nepřející době tragicky. Smekám před autorem, jak dokázal shromáždit tolik údajů že života patera, čímž se mu podařilo sestavit naprosto perfektní životopis.
(Poslouchal jsem jako audioknihu vydanou vyd. Tebenas - skvělý David Matásek i Jana Franková.)

09.03.2016 5 z 5

Ukolébavka Ukolébavka Chuck Palahniuk

Pěkný. Jako vždy u Palahniuka tragikomicky bizarní, komplikované, poměrně náročné na orientaci, ale tentokrát alespoň pro mne nadprůměrně zábavné a svižné.

06.03.2016 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Murakami jako již tradičně za 5. I když mi ten hloupej Nakata i s těma jeho kočkama lezl zpočátku na nervy, tak postupem času se tato dějová linie pro mne stala stejně oblíbenou jako ta Kafkova. Mám prostě rád tenhle typ v zásadě realistických příběhů s příměsí mystických prvků. Takže magický realismus? Tak asi jo.

28.02.2016 5 z 5

Smrt v Benátkách Smrt v Benátkách Thomas Mann

Zajímavé. Mistrně popsaná platonická voyeurská homosexuální (?) láska. Místy až příliš lyrické (na můj vkus), ale stejně jsem rád, že jsem si tuto "povinnou" četbu splnil.

10.02.2016 4 z 5

Nětočka Nězvanovová / Strýčkův sen Nětočka Nězvanovová / Strýčkův sen Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Dostojevskij nemůže dostat ode mě méně než plný počet. Tentokrát dvě tragikomické prózy, zvláště druhá zcela brilantní a báječně vygradovaná.

07.02.2016 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Takže: šel jsem do toho trochu se skepsí, vzhledem k superlativům, které knihu předcházejí. A jak to dopadlo? a/ příliš dlouhý úvod, kde se nic moc neděje, b/ strhující prostřední část knihy, ta se četla jedním dechem. c/ trochu nadbytečný "přídavek" o Wennerstromovi, i když ne úplně nezajímavý. Ale je trochu zvláštní, že rozuzlení hlavní zápletky přijde cca 130 stran před koncem knihy. Takže suma sumárum: výborná detektivka, ale na plný počet bodů to nevidim a žádná nejlepší kniha roku/desetiletí/ever to není. A to ani ve svém žánru.

31.01.2016 4 z 5

Spiknutí proti Americe Spiknutí proti Americe Philip Roth

Prostě vynikající. Do detailu promyšlená alternativní historie. Ale to není to hlavní, důležitý je příběh židovské rodiny se všemi nuancemi jednotlivých postav, s různými postoji v různých částech knihy (nesmiřitelný odpor, kolaborace, váhávost, zištnost, mladické poblouznění, prozření). Strhující, čtivé, propracované. Roth se definitivně tímto dostává mezi mé top autory.

22.01.2016 5 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Spíše oddychový Murakami. Není nutné být absolutně soustředěný a dávat neustále pozor na složité dějové linie. Ale přesto pěkný zážitek. Originální "divné" postavy, zvláštní osudy, tragikomické zápletky. Nechybí nezaměnitelná Murakamiho tesknota, odkazy na Beatles a jazz, inspirace Kafkou jako bonus. Dal bych za 90%, ale protože se hvězdičky nedají půlit, dám plný počet.

13.01.2016 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Velmi zdařilá kniha o temných důsledcích války, nenávisti, fanatismu. Zejména osud Gerty je vylíčen mnohovrstevnatě, není líčena jen jako ubohá, hodná oběť, autorka dokázala zobrazit konkrétní negativní rysy její povahy, způsobené právě tím utrpením.
Někdy možná moc zdlouhavé, někdy moc roztříštěné. Celkově ale vynikající.
P.S.: Nedovedu akceptovat to absolutní nepochopení některých lidí, kteří zde komentovali - tady přece nikdo nezpochybňuje vinu Německa na nesmírném utrpení židů a všech dalších národů za druhé světové války! Tato kniha pojednává o určitém období a určitém místě a zabývá se konkrétními důsledky určitého konání. Není povinností autorky to jakkoli vyvažovat.

06.01.2016 4 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Severská kriminálka ve vysokém standardu. Určitě ne nejlepší, co jsem četl, ale stále dost poutavé, nenudící, přiměřeně šokující a nechutné :) A co se týká stížností na ne zcela reálně působící některé pasáže, tak s tím já nemám problém - je to fikce a tam je dovoleno ledacos.

03.01.2016 4 z 5

Lionel Aspo Lionel Aspo Martin Amis

Zábavné, občas trochu mrazivé. Působivé v popisu chudinského dějiště příběhu ("... v tabulce průměrné délky života by se Diston nacházel někde mezi Beninem a Džibuti ... v tabulce porodnosti by se Diston dostal někam mezi Malawi a Jemen..." :) ) Lionel je celou dobu totálně nesympatický záporák (hloupý, násilnický, buranský ... a ještě ke všemu posléze i nechutné bohatý), až ke konci jsem se přistihl, že přicházejí určitě záblesky sympatií. Je to taky člověk ... Des je jeho pravý opak a nemůžete ho nemít rádi. Výborná kniha.

01.01.2016 5 z 5

Vnější tma Vnější tma Cormac McCarthy

Geniální, kruté, strohé, brilantní, bezcitné. McCarthy v jeho nejsyrovější poloze. Poklona.

27.12.2015 5 z 5