Dějiny a doba postfaktická: Eseje, úvahy, glosy

Dějiny a doba postfaktická: Eseje, úvahy, glosy https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494469/mid_dejiny-a-doba-postfakticka-eseje-uv-p7k-494469.jpg 4 14 14

Igor Lukeš ve svých textech nabízí dva póly svého pohledu – historii a politiku. Studuje české dějiny 20. století s jejich katastrofami a mýty a dnešní politické problémy u nás, ve Spojených státech, Rusku a v globální rovině. Vychází z toho, že z dějin můžeme čerpat poučení. Historie se sice neopakuje, ale při dostatečně kritickém a hodnotově založeném pohledu můžeme odhalit vlastní chyby a stereotypy, nalézt paralely mezi současností a minulostí, které nejsou na první pohled zjevné. Lukeš nezastírá, že je aktivním obhájcem a stoupencem západních liberálních hodnot, jako je svobodomyslnost, tolerance, úcta k pravdě, respekt k druhým, slušnost a lidskost, a neváhá jasně pojmenovat počínání těch politiků a veřejných činitelů, kteří otevřeně a bezostyšně lžou, popírají fakta a vytvářejí tak „dobu postfaktickou“. Kniha je výborem z autorových historických esejů, politických komentářů a úvah o současném světě z let 2004–2021. Tematicky jsou texty rozděleny do několika oblastí, v nichž autor mapuje éru Obamova a Trumpova prezidentství, putinovské Rusko, českou státnost, studenou válku, tajné služby a politické ideje. Vedle poznání a kritických postřehů přináší četba díky autorovu stylu a nasazení také značný čtenářský a emocionální zážitek.... celý text

veronika9761
23.12.2023 5 z 5

Clanky jsou psany se zaujetim a obrovskou skalou znalosti o casech minulych. Rozhodne vyhledam dalsi knihy autora.

LukyK
22.01.2023 5 z 5

Jedná se o výběr autorových článků a statí, které už vyšly v různých českých periodikách v průběhu let minulých (2004-2021).
Knihu jsem přečetl začátkem ledna 2022 a musím říci, že mě až mrazilo, když jsem četl autorovo varování před Putinem a jeho rozpínavostí, sice psané po anexi Krymu, ale před napadením Ukrajiny v únoru 2021. Jak je možné, že autor již v roce 2015 viděl to co my v Evropě ještě dlouho ne? To nás opravdu naše pohodlí tak oslepilo a ohlušilo?
Také pro mě bylo zajímavé jak mi dokázal přiblížit americké prezidentské volby a nebezpečí fenoménu trumpismu, o to pro mě aktuálnější, že teď se jedna Trumpova karikatura snaží stát prezidentem ČR.

Crimble
14.07.2022 4 z 5

Zajímavé čtení, i když jde vlastně jen o vybrané již publikované statě v různých médiích. S autorem myšlenkově souzním, i tak si všímám někdy až příliš viditelného "fandovství". Nejzajímavější mi přišly poslední dva oddíly knihy.

Igor Lukeš
americká, 1950