Crimble Crimble komentáře u knih

Deníky ze Severní Koreje Deníky ze Severní Koreje Nina Špitálníková

Takový ne úplně normální zápisky ze studijního pobytu. Hroznej bizár, ale po pár stránkách už vám to ani nepřijde.

11.12.2023 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Takový klasický thriller, hodně klišé, ale dobře napsáno, takže rychle přečteno. A to je hlavní. Funkci to splnilo.

11.12.2023 3 z 5

Neutěšenci Neutěšenci Kazuo Ishiguro

Občas mi to přišlo, že Ishiguro popisuje moje sny - ty časové nesrovnalosti a nemožnost vyhrabat se z banálních situací, následované nahodilými dějovými asociacemi...
Je to přece jen možná až moc opulentní, nestane se to mojí nejoblíbenější knihou od autora, ale rozhodně nemůžu tvrdit, že tahle tlustá bichle byla pro mne nějaký trápení.

06.12.2023 4 z 5

Roky Roky Annie Ernaux

Zajímavě jakoby nezúčastněně pojatá biografie a kronika nedávné minulosti. Nenápadně ale přesně vystiženo, co bylo pro kterou dobu charakteristické a jak se měnily pohledy společnosti na různé záležitosti. Bavilo mne to.

06.12.2023 4 z 5

Katyně Katyně Pavel Kohout

Precizně dotažené do všech detailů. Dost ujeté, ale to byl záměr. Ta tíha radostně zvrhlého budování pilířů totality. Brrr.

21.11.2023 4 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Pro mne nesmírně silné a autentické. Chápu, že ten styl každýmu nemusí sednout. Ale já nemám námitek, nemohl jsem se od toho odtrhnout.
(Asi k tomu přispěla forma audioknihy s vynikající interpretací Denisy Barešové.)

13.11.2023 5 z 5

V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku Silvie Lauder

Populárně naučná publikace, jak má být. Občas moc hezky vyvrácená klišé. Občas bych uvítal, kdyby autorka ubrala na zapálenosti a volila více neutrální vyjádření. Určitě jsem se hodně poučil i pobavil. A to se počítá.

07.11.2023 4 z 5

Karneval zvířat Karneval zvířat Zuzana Dostálová

Je to takové hořkosladce zábavné, i když tak trochu pořád dokolečka. I tak dost poutavé, je vidět, že autorka ví, o čem píše. Trošku navíc mi přišly ty různé citované "veselé příhody z orchestrů", i citáty Hugo Dunaje. Celkově hodnotím velmi kladně.

03.11.2023 4 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Kingův vysoký standard. Někdy trochu rozvleklý, ale prostě dobrý.

23.10.2023 4 z 5

Rituál Turínského koně Rituál Turínského koně Martin Skořepa

Styl vyprávění, který mi skvěle sedl. Mám rád tuhle sarkastickou citlivost. Tíživé téma, odlehčené podání. Na to, že je to debut, hodně vyspělé. Škoda, že autor už nic nenapíše.

16.10.2023 4 z 5

Zpívej pozpátku a plač Zpívej pozpátku a plač Mark Lanegan

Občas to vyznívá jako nějaký horor nebo thriller, ale je to ze života (někdy se tomu skoro nechce věřit). Opravdu strhující kniha. Z Laneganovy hudby mám rád především jeho pozdnější období, i proto mne tahle heroinová divočina přece jen trochu překvapila.

10.10.2023 5 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Soukupová jako vždy zajímavá a znepokojivá. Tyhle rodinné vztahy ona umí. Už jsem toho od ní četl dost, a někdy mám přece jen pocit, že už se trochu opakuje.

09.10.2023 4 z 5

Radio 1: Život v éteru Radio 1: Život v éteru Jana Kománková

Moje mládí a jak to bylo dál. Skvěle čtivě zapsáno, úžasně graficky zpracováno. Bez námitek.

30.09.2023 5 z 5

Bílá kniha o kauze Adam Juráček Bílá kniha o kauze Adam Juráček Pavel Kohout

Skvělý příběh, zpracování ale pro mne dost nestravitelné.

25.09.2023 3 z 5

Grandhotel Grandhotel Jaroslav Rudiš

Nejdřív mi to přišlo takové moc afektované, ujeté a tak. Nakonec ale bezva zápletka s vtipným vyústěním. A to není málo.

11.09.2023 4 z 5

Pasažér Pasažér Cormac McCarthy

Nakonec dávám plný počet, i když všem výtkám rozumím. Já prostě při čtení McCarthyho mám takový čtenářský požitek, jako u málokoho. Ty dialogy! Třeba je jich příliš, já si to užívám. Děj kolem půlky knihy někam zmizel, to je fakt. No ale kdo jsem já, abych velikánovi říkal, jak to měl napsat? AHA!

11.09.2023 5 z 5

Zmizelá osada Zmizelá osada Karel Klostermann

Jednoduchý drsný příběh o tom, jak hloupé je okřídlené úsloví "bejvávalo dobře".

28.08.2023 4 z 5

Obyčejné lásky Obyčejné lásky Maxim Biller

Nalezeno v knihobudce na bydžovském koupališti. Zvláštní setkání, tak trochu uhrančivé. Dýchá z toho chlad, cynismus, sarkasmus, ale je tam skrytá i ta láska, i když se o ní nepíše tak romanticky, jak jsme zvyklí. Já to tomu Billerovi to prostě věřím, je v tom taková opravdovost.

28.08.2023 4 z 5

V horách šílenství V horách šílenství Howard Phillips Lovecraft

Příběh mne tolik nevtáhl, i když napsané je to mistrovsky. V rámci žánru asi špička. Podle mýho trošku moc dlouhý.

14.08.2023 3 z 5

Bez frází 4 Bez frází 4 František Suchan

Četl jsem i všechny předchozí díly a musím jen konstatovat, že kvalita neklesá. Stále poutavé příběhy, někdy zdánlivě nevzrušivé a obyčejné, někdy na hraně života a smrti, někdy o soubojích s démony. Vynikající projekt po všech stránkách, těším se na další knihy.

24.07.2023 5 z 5