Crimble Crimble komentáře u knih

Perník Perník Helen Oyeyemi

Tak po pravdě jsem to vůbec nepochopil. Ale možná to ani pochopit nešlo. Občas vtipný, občas jsem to jen tak přelétával. Twin Peaks je sice taky hodně divný, ale bavilo mne o dost víc. Nevadí.

23.07.2023 3 z 5

Než potkala mě Než potkala mě Julian Barnes

Taková definice termínu "tragikomedie". Celou dobu jsem se skvěle bavil, i když z toho docela mrazilo. Není mi moc jasný, proč kniha má poměrně špatné hodnocení, já jí nemám co vytknout. Další výborný Barnesův kousek!

10.07.2023 5 z 5

Nokturna Nokturna Kazuo Ishiguro

Geniální povídky! Užíval jsem si, jak z té všudypřítomné melancholie probleskuje groteskní jednání a dialogy postav. Tohle se Ishigurovi opravdu povedlo.

04.07.2023 5 z 5

Co se stalo Veronice Co se stalo Veronice Tereza Nováková

Vyprávění sice svižné, ale poněkud roztěkané. Některé postavy se objeví jednou a pak se na ně zapomene. Vlastně nevím, o čem to bylo, avšak Veronika působí věrohodně, sympaticky i autenticky.

02.07.2023 3 z 5

Lepidlo Lepidlo Irvine Welsh

No dlouho mi ležela na nočním stolku, než jsem jí dočetl ... Přemítal jsem, kde je chyba - jestli u Welshe, který pořád recykluje to samé, anebo u mě, který už prostě z těchhle témat nějak vyrostl. No asi od obojího trochu.
Závěrečná cca třetina knihy mne svou poutavostí trochu usmířila a v posledních dnech jsem po ní sahal docela natěšený. Tak nakonec dobrý, i když ne výborný.

26.06.2023 3 z 5

Město nad městem Město nad městem Lucie Brejšová

Nějakou dobu mi trvalo, než jsem si ujasnil, o co v knize vlastně jde. Ale pak už to bylo jenom lepší. Zajímavý dobře napsaný příběh.

12.06.2023 4 z 5

Lístek na cestu z pekla Lístek na cestu z pekla Jaroslav Žváček

Koupeno na veletrhu za dvacku... asi to zas moc velkej sukces nebyl. Ale bavilo mne to. Musím souhlasit, že těch témat a dějových linií je tam trochu moc a někdy to moc nedrží pohromadě. Líbí se mi na tom ten hrdinův občasný skeptický pragmatismus a přiznávání si, že nemáme vždy tak ušlechtilé pohnutky a cíle, jak by se v ideálním světě slušelo. Sem tam nějaká nelogičnost, ale i tak nakonec dávám tu čtvrtou hvězdu, protože ta kniha na mne prostě působí sympaticky.

25.05.2023 4 z 5

Až se ti zatočí hlava Až se ti zatočí hlava Ondřej Štindl

Tak já knize nemám co vytknout. Expresivní jazyk, sarkasmy jak řemen, příběh dobrý a spád to mělo solidní. Štindl je sympaťák, a jako spisovatel taky dobrý.

18.05.2023 4 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Zajímavé téma, nápadité střídání hlavních hrdinek, rychlé tempo vyprávění, absence hluchých míst. De Vigan se s tím nemaže a mně se to líbí, a proto jako obvykle dávám pět hvězd.

08.05.2023 5 z 5

Světlo dne Světlo dne Graham Swift

Zpočátku trochu chaotické, zároveň však důmyslně vystavěné vyprávění s neustále se střídajícími časovými rovinami. Musím přiznat, že předchozí autorova kniha mne vtáhla více, přesto nelze neobdivovat Swiftovu práci s jazykem a schopnost vygradovat příběh.

21.04.2023 4 z 5

Království Elmet Království Elmet Fiona Mozley

Tak moc mne to neoslovilo, i když je mi asi jasné, co chtěla autorka sdělit. Hrdinové trošku "weird", ale koneckonců v zásadě sympatičtí. Prostě mi to nějak nedrželo pohromadě, žánr neujasněný a děj často poněkud přitažený za vlasy. Not great, not terrible.

11.04.2023 3 z 5

Dům spánku Dům spánku Jonathan Coe

Opravdu hodně zábavná kniha, občas mrazivá, občas hodně vtipná. Děj plný důmyslných nečekaných propojení a zvratů.
(Pravda je, že někdy až moc "vyšpekulované", ale nakonec jsem hvězdičku neubral.)

03.04.2023 5 z 5

Škoda že tu nejsi se mnou Škoda že tu nejsi se mnou Graham Swift

Silný příběh o tom, že život není ani snadný, ani předvídatelný. Dovedně poskládáno ve střídajících se časových rovinách s rafinovaně stupňovaným dramatickým závěrem.

28.03.2023 5 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Dělat dobré skutky má smysl, i když naděje na šťastný konec je mizivá. Další krásná kniha od de Vigan.

27.03.2023 5 z 5

Samotář Samotář Teddy Wayne

Zdejší hodnocení sice nic moc, ale podle mýho brilantní kousek. Jak se z trochu nadprůměrně inteligentního introverta a outsidera nenápadně stává nebezpečný predátor. Zábavné, ale i mrazivé.

23.03.2023 5 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

De Vigan mne ještě nezklamala, a už se těším na další kousek od ní. I když to povětšinou opravdu není veselé čtení. Ale i přes tu nemilosrdnost lze postřehnout občas záblesky naděje.

20.03.2023 5 z 5

Flaubertův papoušek Flaubertův papoušek Julian Barnes

Líbí se mi tyhle experimentální formy na pomezí žánrů. Dozvěděl jsem se ledacos o Flaubertovi, pobavil jsem se, poučil, tak co chtít víc?!

17.03.2023 4 z 5

Linie krásy Linie krásy Alan Hollinghurst

Není to nějaká divoká jízda, co se týká děje. Ale ta práce s jazykem, popisy situací, postav či dojmů jsou opravdu excelentní. Tohle neumí každý (z těch, kteří ano, mě napadá třeba Cunningham).

07.03.2023 4 z 5

Židovský policejní klub Židovský policejní klub Michael Chabon

Velká očekávání po fenomenálním Kavalierovi & Clayovi nebyla tak zcela naplněna. Práce s jazykem vynikající, občasné humorné šrapnely top, ale jinak musím souhlasit s některými komentujícími - až moc odboček, což způsobuje velkou roztříštěnost a horší tempo vyprávění.

23.02.2023 3 z 5

Bez frází 3 Bez frází 3 František Suchan

Tahle mi ze série přinesla nejvíce zajímavých, někdy strhujících příběhů. Šimůnek, Kozák, Korbel, Kayamba, Martincová, Nocar (nejen oni). Vynikající!

14.02.2023 5 z 5