Cortegos Cortegos komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

První dvě třetiny mohou být pro náročného čtenáře vlažnější, ale četba té poslední je neopakovatelným zážitkem. Geniálně je vylíčeno prožívání jedince na frontě a jeho naprosto uvěřitelné psychické nastavení. Na člověka až dýchá vzduch s příměsí rozkladu a utrpení. Mnoho zajímavých a podnětných myšlenek.
Tato kniha je přesvědčivým důkazem o absurditě války.
Vřele doporučuji všem.

12.12.2022 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Po mírně depresivní knize o židovském úředníkovi za druhé světové války jsem si chtěl oddechnout u nějakého hezkého historického románu. Ale vybral jsem špatně. Co se literární kvality týče, dílo je na té nejvyšší úrovni. Velice dobře se čte. Samotný obsah je ale hrůzostrašný - nejde však o žádný žánr hororu. Nejhorší je skutečnost, že je to napsané tak realisticky, že čtenáře ani nenapadne přemýšlet o příběhu jen jako o tradiční fikci. Autor mě přesvědčil, že se to skutečně odehrálo. A to je to nejděsivější. Budoucí čtenáře bych chtěl varovat, aby se před čtením psychicky obrnil a připravil se na nejhorší.

03.11.2020 5 z 5

Svět včerejška Svět včerejška Stefan Zweig

Neuvěřitelné. Člověk po přečtení této knihy vnímá historii v jiných konturách. Kniha se čte jedním dechem, protože velká historie ožívá skrze setkávání se známými osobnostmi přímo před očima a díky krásným obrazným obratům geniálního spisovatele.

23.03.2022 5 z 5

Kníška Karla Kryla Kníška Karla Kryla Karel Kryl

Karel Kryl je pro mne osobně zásadní a (troufám si říci) i životní autor. Naprostá virtuozita a genialita. Myslím, že skrze něj mohou mnozí lidé najít cestu k poezii. Až při čtení jeho veršů poznává čtenář hloubku slov, která mu při prostém poslechu jeho písní uniká. Není však jen velkým básníkem a hudebníkem, ale i velkou osobností českých dějin.

17.05.2021 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Po druhém podrobnějším čtení musím říci, že se jedná o úžasné dílo. Ač jsou postavy poměrně schematické, jejich charaktery a motivace jsou komplexní a velice zajímavé. Trochu mě zaráží necitelný krutý obraz světa, který mě nutí k porovnávání s dnešní dobou. Knihu doporučuji i proto, že není náročná, ale zároveň zajímavá k interpretaci.

20.03.2023 5 z 5

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Nádherné a příjemné čtení. Opravdu doporučuji všem, kdo si chtějí u knihy zarelaxovat. V jednoduchosti je krása. Po přečtení jsem měl ihned chuť vyjet na vodu a rybařit. Určitě to není poslední má zkušenost s Otou Pavlem.

06.04.2021

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Dobré počtení, parádní oddechová literatura.

01.06.2023 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Kouzlo fantastického (v obou významech) světa stále působí a funguje, i když si čtenář stále více všímá opakujících se prvků. Konec předkládá nové směřování a nový impuls do dalších dílů.

20.03.2023 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Hezky převyprávěno s krásnými ilustracemi. Může posloužit jako příjemný úvod do tajů starořecké mytologie.

12.12.2022 4 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Hezké a příjemné čtení, při kterém se nezapře Seifertův um. Přesto bych řekl, že kdybych ji četl v jiné etapě mého života, oslovila by mě více.

27.04.2022 4 z 5

Velice silný příběh. Po formální stránce se mi kniha nečetla úplně nejlépe, ale jednoznačně se jedná o velké (svou kvalitou) literární dílo. Ještě zmíním, že (dle mého soudu hlavní) postava Brenskeho byla ve svém mrazivém pragmatickém gentlemanství hodně zajímavá.

18.02.2022 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Skvělé, skvělé, skvělé. Už jsem sice myslím odrostl z kategorie „mládež a děti“, ale přesto jsem si knihu velice užil a hned se pustil do dalšího dílu. Velice doporučuji. Atmosféra fantastická. Mírná utopičnost Rychlých šípů nevadí.

28.06.2021

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Mou četbu trochu ovlivnil kult Milana Kundery, takže jsem začal číst se značně vysokými nároky, kterých jsem se zbavil, když jsem se začetl. Nejedná se o monumentální dílo, které svou pravdou boří mýty, dějiny a společnost, ale o vyprávění, ze kterého čiší radost vypravěče. Poněkud lechtivé příběhy obsahují opravdu zajímavé myšlenky o všem možném. Některé si člověk vezme za své, zatímco jiné odmítne, ale nemůže se jim upřít vnitřní pravda a logičnost.

23.04.2021 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

(SPOILER) Krásná kniha s neobyčejným dějem, avšak nevyhnu se srovnávání s Jane Eyrovou, která se mi oproti Pýše a předsudku zdála mnohem tematicky bohatější a barevnější. Když se nad tím člověk zamyslí, tak Austinová píše jen, jak si několik málo postav povídá na několika málo místech. Ovšem je nutno dodat, že ono „povídání“ má nebývalou dynamiku a čtenáři úplně postačuje.
Trochu mě zarážel fakt, že Elizabeth změní svůj názor na Darcyho v momentě, kdy uvidí jeho krásné sídlo. :)

04.04.2021 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Krása a síla. Jedna z nejhezčích knih, kterou jsem kdy četl. Zdařile vykreslené postavy, prostředí i zápletka. Čtenář s hlavní postavou zažívá radost i lítost, ale největší lítost přichází, když knihu dočte.

27.10.2020 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Pohodové zábavné čtení, i když chápu, že někoho může nudit. Bylo hezké pozorovat příběh obyčejného kluka z města, skrze jeho dětské chápání světa a jeho dětské vyjadřování, které často vykouzlilo úsměv na tváři.

26.10.2020 3 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Propracovaná, bohatá a děsivá kniha. Člověk je zde znázorněn v mnoha polohách, ale nejvýraznější je člověk chamtivec a necita. Velice silná kniha. Přestože zájem někdy uvadal při některých monotónních kapitolách, závěr díla vše vykompenzoval.

26.10.2020 4 z 5

Vinnetou Vinnetou Karel May

Poutavá oddechová literatura. Okrajově otevírá zajímavá témata. Dost často se opakují dějové vzorce, ale jinak není děj předvídatelný a zdá se, že přirozeně a realisticky plyne.

03.09.2023

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Parádní odpočinková činnost při poslouchání audioknihy. Je obdivuhodné, jak všechny události a informace do sebe na konci krásně zapadnou. Kniha má i svůj přesah, když pojednává o „čistotě krve“ kouzelníků – o tom by se dalo s dětmi doma či ve škole hezky mluvit.

10.12.2022 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Naprosto skvělý a originální svět s detektivním pozadím. Člověk si u toho příjemně odpočine. Tuto knihu jsem poslouchal jako audioknihu a byl to skvělý poslech k dalším činnostem.
P. S. Na Durcleovi bych poslal sociálku a do Bradavic školní inspekci :D

10.12.2022 5 z 5