Cimeřan Cimeřan komentáře u knih

Arnal a dva dračí zuby & jiné příběhy Arnal a dva dračí zuby & jiné příběhy Ondřej Neff

Skvělé hlášky, plno skrytých vtipů a narážek, vynikající Saudkova kresba, kozaté i ploché ženské, svalnaté i otylé mužské postavy a také zábavný Neffův sci-fi příběh. To vše tvoří jeden z nejlepších ryze českých komiksů, které jsem kdy četl. A už hodněkrát.

06.01.2021 5 z 5

Papež ukrutný Papež ukrutný Alejandro Jodorowsky

Dvě hvězdy dávám za úžasné umělecké zpracování. Nicméně uvažuji, že knihu odevzdám do antikvariátu zadarmo. Ty desítky stran homoerotiky v systému každý s každým považuji za kolosálně otravné. Tohle už nikdy nechci a nepotřebuji znovu vidět...

31.12.2020 2 z 5

Levá ruka boží 1.-3. díl: Levá ruka Boží, Čtyři poslední věci, Tlukot Křídel smrti Levá ruka boží 1.-3. díl: Levá ruka Boží, Čtyři poslední věci, Tlukot Křídel smrti Paul Hoffman

Číst trilogii tak v sedmnácti, bych byl asi ohromen mnohem víc. Díly mají tendenci sinusoidy: první je velice slušný, druhý průměrný až slabý, třetí opět solidní. Líbí se mi využití dobových reálií (z husitských válek) pro popis bitevních scén. Možná by stálo za to trochu proškrtat vatu a udělat z trilogie jeden rozsáhlejší román. Pak by nebylo co vytknout.
69/100.

27.12.2020 3 z 5

To, že je u nás klientielismus, korupce a kamarádíčkování papalášů všude, kam se podíváte není nic neznámého. Ale když ty informace dostanete takhle nahuštěné "v kostce", a to i se známými jmény, daty a místy, dokáže to člověka připravit i o poslední zbytky iluzí o demokratičnosti tohoto státu a slušnosti jeho obyvatel. Tato sonda do nejvyšších kruhů české politiky a státních orgánů je nanejvýš znepokojivá a odráží to, co se děje ve větší i menší míře v celé společnosti.

Robert Šlachta z knihy sice možná vychází jako morální vítěz, ale poražena je celá podstata demokracie. Velmi smutné čtení.

Za občasnou nepřehlednost kauz, jmen a situací dávám hvězdu dolů. 85/100.

26.12.2020 4 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

Dle mého skromného názoru se tahle kniha moc nepovedla. Celé to postavit na vulgarismech a podpásovém humoru, které zastiňují celý děj, je už fakt přes čáru. Jazykově je to jako procházka pražským Sherwoodem za pěkného počasí. Pár dobrých momentů by se našlo, ale asi by bylo lepší, kdyby tento díl vůbec nevznikl. Škoda promrhaného potenciálu.
45/100

25.12.2020 2 z 5

Přečteno a odposloucháno za 2 dny. Audioverzi doporučuji na delší vandry po opuštěných luzích a hájích. Nikdo vás pak neuvidí/neuslyší, jak se každou chvíli chechtáte nějaké Kotletově hlášce, např:

"Bachař bez obušku je jako prostitutka bez natrženého análu."
nebo
"Smrděl jsem víc, než přejetý ježek, na kterého se vyzvracel ochutnávač pomejí."

Tahle vesmírně-dobrodružná, politicky nekorektní, hláškující, zábavná a čtivá oddychovka vám umožní zapomenout na skutečné svinstvo, co se kolem děje. Vulgarismy tu nejsou prvoplánové a děj není tak úplně naivní a předvídatelný. Verdikt: 89/100.

23.12.2020 4 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Chvíli mi trvalo, než jsem se ke knize dostal. Nový Urban už totiž není co býval a u téhle starší "tutovky" jsem dlouho váhal. Ale stálo to za to! Tohle JE starý dobrý Urban ještě v plné síle.

Atmosféra jako z Meyrinkova Golema, všudypřítomný drogový a absintový opar, politické intriky, lehká erotika a velmi uvěřitelný a přesto napínavý příběh z doby asanace pražského židovského ghetta. To vše z Lorda Morda dělá jeden z Urbanových nejlepších počinů.
- - -
P.S.: Zkoušel jsem chvíli audioknihu načtenou samotným autorem, ale radši jsem si to dočetl sám. Urban je uspávač hadů. :)

22.12.2020 4 z 5

Poirot je něco zcela mimo můj záběr, stejně jako cokoliv od Agathy Christie a jí podobných spisovatelů. Nicméně po poslechu audioknihy, fenomenálně načtené panem Ladislavem Frejem, musím přehodnotit své antipatie a dát pomyslně oba palce nahoru.

Smekám před p. Frejem, který svým charismatickým přednesem vdechl příběhům život a pozvedl je o úroveň výš.

22.12.2020 4 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Slušný pokus o postapokalyptický román z českého prostředí. Neuchvátil mne tolik, jako Nářezy a Perunova krev, ale Kotletův hlavní hrdina taky dobře hláškuje a celý příběh (až na pár zaseknutí) funguje spolehlivě jako útočná puška CZ 805 BREN.

Vulgarismy a sexuální scény jsou místy trochu samoúčelné, ale nejsou tak nesnesitelné, jako např. ve Stalingradu. Černobílost postav (armáda ČR versus vygumovaní měnitelé) taky občas bije do očí, ale na druhou stranu, tohle není filozofický román.

Celkově (hodnotím díly 1-3) to vidím na 65%.

17.12.2020 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Nejprve mě začala štvát jména postav - nejen proto, že podobná často slýchávám v pražské MHD. Pak ten vlekoucí se děj. A pak to dorazil "Velký červ" a podobné paskvily. To už jsem nemohl dál.

Použiju podobné přirovnání, jako už někdo pár komentářů přede mnou: je to jakoby Bilbo Pytlík došel jen na konec Dna Pytle, tam ho někdo kopnul do rozkroku a on se s naivním brekem vrátil domů. Tak tohle ne!

Nápad OK, zpracování nikoliv. Nechápu to vysoké hodnocení. Nemohu dát víc než dva náboje...

31.10.2020 2 z 5

Kopytem do hlavy Kopytem do hlavy Joyce Cary

Přestože jsem tuhle knihu četl tak strašně dávno je až kupodivu, jak dobře si na ni pamatuju. Jsou v ní totiž silné myšlenky, které mě vlastně provázejí celý život. Kniha je o tvůrčím procesu a krizi, hledání, nedoceněnosti, bídě, genialitě i až primitivní přízemnosti hlavního hrdiny, se kterým jsem se poměrně hodně ztotožnil. Podobně jako Gulleyho Jimsona i mne fascinuje tvůrčí proces - jak z obyčejného neotesaného špalku postupně vzniká artefakt. A jaká je to vnitřní satisfakce, když se dílo povede...

Ne každý si asi tuhle knihu vychutná tak, jako já, možná má těžkopádnější styl... nicméně pro mě je to srdcovka. 90%

03.09.2020 4 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Hodnotím audioknihu čtenou Pavlem Soukupem.

Skvěle napsané i přeložené severské příběhy s typickou brutalitou i humorem a SKVĚLE přečtené panem Soukupem. Doporučuji k poslechu před spaním. Nebo prostě jen tak. Dohromady už jsem to (per partes) slyšel snad pětkrát a pořád mě to hodně baví. Jen těch příběhů mohlo být jěště trochu více... 89 %

20.08.2020 4 z 5

Chyťte Žida! Chyťte Žida! Tuvia Tenenbom

Tak tahle kniha mě nebavila. A to jsem ji opravdu moc chtěl dočíst, ale zahodil jsem ji po cca 150 stranách. Styl by Tenenbom i měl, ale po nějaké době je to pořád a pořád stejné, potažmo, nezáživné.

Je mnohem zajímavější do Izraele vycestovat a vidět situaci na vlastní oči. A tak jsem tam místo dočtení knihy vyrazil (ještě před karanténou, :) ) a musím konstatovat, že je to ještě větší - v jakés takés rovnováze udržovaný - chaos, než jaký jsem byl ochoten Tenenbomovi uvěřit. Ale zároveň je to krásná, magická a energická země, ze které jsem měl sice smíšené, ale převážně pozitivní dojmy.

Tenenbom není můj šálek čaje, ale za snahu přiblížit široké veřejnosti neřešitelnou situaci v Izraeli a Palestině mu uděluji 60 procent.

02.08.2020 3 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Po první části jsem měl chuť s tím praštit. Ne, že by kniha byla špatně napsaná, ale to téma... Po druhé části se to stalo a já řekl dost! Uběhl ovšem nějaký čas a červík hlodal... Po asi měsíci jsem ze zvědavosti zhltl třetí část, která se mi jevila nejčtivější. Poslední část je ovšem naprosto vynikající, inteligentní, všespojující a vševysvětlující. Dřív bych nevěřil, že to vůbec řeknu, či napíšu, ale TOTO JE SKVĚLÁ KNIHA. Je hnusná i krásná, lidská i bestiální, přitažlivá i odpudivá zároveň. Autorovi se povedlo napsat kousek, na který jen tak nezapomenu. 85 %

24.07.2020 4 z 5

Diosamante Diosamante Alejandro Jodorowsky

Alejandro Jodorowsky o Jean-Claudu Galovi napsal, že to vlastně ani nebyl člověk, ale bájný rek. A že jeho příjmení GAL znamená Génius, Ars (umění) a Labor (práce) - a tím, myslím, vystihl vše. Strany tohoto díla jsou tak dokonalé, že lépe už to prostě nakreslit nešlo. Neuvěřitelná preciznost, ornamenty, fantasticky zvládnutá perspektiva... Z tohoto hlediska jde o absolutní vrchol žánru. Co se příběhu týče, měl bych jisté výhrady, ale kdo jsem, abych soudil. Je smutné, že Gal celou Diosamante nedokončil, ale i z tohoto torza dýchá život. Za mě 95%.

10.07.2020 5 z 5

Zmizelé Sudety Zmizelé Sudety Petr Mikšíček

Člověk si při pohledu na zaniklé osady, kostely, mlýny, atd. - ať už na fotografiích v této knize, nebo přímo na místě - uvědomí, jak je vše pomíjivé. A taky jak si příroda bere zpátky to, co jsme si od ní půjčili. Aplaus autorům za práci v archivech i v terénu!

04.07.2020 5 z 5

I kdyby JKJ napsal jen jednu povídku o cestování se smradlavým sýrem a jednu o vaření ajntopfu, už to by stačilo k tomu, abych ho měl rád. Celé je to lehké, úsměvné až vtipné a velmi příjemně staromódně anglické. O podobný styl se v poslední době snaží Miroslav Macek, žel nijak zvlášť úspěšně.

04.07.2020 4 z 5

Kar Kar Miloš Urban

Urbanův Kar měl pro mne během čtení tak neskutečně sestupnou tendenci, že jsem to skoro nedočetl. Ale bohužel jsem tomu dal šanci a dostal se až k závěru, který je tak hloupý a překombinovaný, že jsem ten brak málem rituálně spálil a pomočil. Nicméně kniha stále ještě straší v mé knihovně a zabírá místo diametrálně lepším počinům.

03.07.2020 1 z 5

Dobyvačné armády Dobyvačné armády Jean-Claude Gal

Vizuálně asi nejúžasnější kniha (komiks), kterou jsem kdy otevřel. Ilustrace jsou naprosto dokonalé - skvěle zvládnuté postavy, obličeje, perspektiva, příroda, skály, stavby, lodě... Prostě fenomenální. Jean-Claude Gal byl génius, škoda, že toho nezvládl udělat mnohem, mnohem více. Absolutně plný počet bodů!

P.S.: Černobílý příběh Katedrála (na konci knihy) je fantastický. Také bych rád měl takovou představivost. Très bien!!!

03.07.2020 5 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Když jsem tuto knihu před více než dekádou četl,nedokázal jsem se odtrhnout. Je tak zvláštní - jak stylem, tak příběhem. Hlavní hrdina, vlastně antihrdina a vrah, si přesto získal mé sympatie a se zájmem jsem se pročetl až ke strhujícímu a symbolickému závěru, který byl neméně působivě vizualizován ve filmové verzi Toma Tykwera.

Tato kniha, ač (a možná i právě proto, že) jsem ji četl v němčině, ve mě zanechala hluboký zářez, který jen tak nezmizí z mého paměťového paláce.

26.06.2020 5 z 5