Cimeřan Cimeřan komentáře u knih

Conan: Rudé hřeby Conan: Rudé hřeby Robert Ervin Howard

Hodnotím audioknihu Conan z Cimmerie (čte Jiří Schwarz), která je skvěle načtená, hudba je výborně vybraná... a nejsou tu vyloženě hluchá místa. Škoda, že autoru samotnému nebylo dopřáno trošku Tasceliny dlouhověkosti a nenapsal toho víc...
Tuhle fantasy laskominu jsem si po čtvrtstoletí vychutnal jako malý kluk a hodnotím vysoko: 93/100

03.09.2022 5 z 5

Borgia Borgia Alejandro Jodorowsky

Jsem velice rád, že už jsem prošel prvním zatěžkávacím testem v podobě komiksu "Papež ukrutný", který mi kromě fenomenálního vizuálu vůbec nesedl. Nicméně zvědavost nade mnou zvítězila, a tak jsem se odhodlal i k přelouskání Borgiů. A dobře jsem udělal. Důvody: 1. nádherná kresba!!! 2. odsýpající příběh 3. celé to má (ačkoli se v mnohém s reáliemi rozchází) hlavu a patu. Za to vše je můj verdikt následující: 90/100

12.08.2022 4 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Celkem nezáživný návod na změnu životního stylu pro alternativní rychlokvašky a batikované nány, co na radu svého guru nebo osobního kouče odjedou do Indie, Tibetu, Srí Lanky a podobně, a tam rozjímají nad svým prázdným životem, aby se posléze vrátili osvícení a moudří jako Šalamounovo... ehm, víte co.

Tohle na mne vskutku nezapůsobilo. 15/100

12.08.2022 odpad!

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Kvalitní kresba a příběh s hororovým nádechem, les plný oblud a dům plný zatracenců. Proč ne? Sice to není typický Zaklínač, ale mně příjemně zpestřil nedělní odpoledne. Až na tu nehezkou obálku (proč ji vytvořil jiný autor???) a občasné ne úplně logické dějové zvraty hodnotím dost vysoko: 82/100

20.04.2022 4 z 5

300 300 Frank Miller

Naprostá legenda. Testosteron a krev, chlapská záležitost. Není co víc dodávat. 95/100

13.04.2022 5 z 5

Intelektuálové Intelektuálové Paul Johnson

Tato kniha je sice tak trochu bulvár, ale to je asi dobře. Některé pikantnosti ze života slavných jsou celkem zábavné, ale zároveň smutné. Ve škole se tohle nedozvíte, a tak se většinou tito lidé považují za suchopárné a nezáživné páprdy, prostě nuda. Ale ejhle, tito intelektuálové, známé osobnosti, celebrity, jsou nakonec také jen lidé - se všemi problémy, mindráky, úchylkami... Někdy je až šokující, jak moc nepoužitelní někteří byli. Inu, příroda holt někde nadělí, jinde ubere... :)

Audiokniha se poslouchá velice dobře, jen výslovnost některých jmen (Persy Bajš Šeli) mě občas iritovala.

Celkový dojem: 75/100

13.01.2022 3 z 5

Hellblazer: Vzlety a pády Hellblazer: Vzlety a pády Tom Taylor

Takhle nějak jsem si Johna Constantina představoval. Hláškujícího, cynického, sebestředného... Příběh je OK, ale půjčuje si (vykrádá?) motiv ze Syna člověka, postavy jsou sice zábavné, ale trochu nedotažené, kresba je velice přitažlivá, ale občas mi na ní něco vadilo. A za tyhle všechny ALE jdou body dolů. 81/100

04.01.2022 4 z 5

Aztékové Aztékové kolektiv autorů

Velmi kvalitní populárně-naučný kousek do sbírky. Jak po obsahové, tak především po grafické stránce. A recept na aztéckou horkou čokoládu vřele doporučuji, zvlášť teď na zimu. :)

08.12.2021 4 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Zajímavý námět, poutavý a neotřelý děj, skvělé zpracování... a typický závěrečný Gaimanův antiklimax, kvůli kterému jdou hvězdy dolů.
PS: Vhodná látka pro Tima Burtona.

08.12.2021 3 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

O atentátu na Heydricha toho bylo napsáno hodně, ale tohle je asi nejreprezentativnější vzorek: čtivý, akční, přirozený. Ani nevím, co bych vytknul. Snad, že nemá happy end. :)
95/100

19.06.2021 5 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Nevědět, že kniha volně navazuje na Píseň ledu a ohně, tipnul bych to na rytířské příběhy ze středověku s prvky fantasy. Popravdě, Martin mě touto knihou příliš neuchvátil. Je tu spousta postav na relativně malém prostoru a taky spousta vaty. Po celkem slibné první části měly další dvě sestupnou tendenci a ve finále mi bylo snad i fuk, jak to dopadne. Škoda. 63/100

06.06.2021 3 z 5

Ledová sfinga Ledová sfinga Jules Verne

Po spoustě let po přečtení Poeova Pyma jsem objevil tohle volné pokračování. Musel jsem, pravda, trochu zavzpomínat na původní román, který mě vlastně až tak moc nechytl, ale byl přece jen lepší, než Verneova "dvojka". Být to povídka, asi bych ji pochválil. Ale na román už je tu moc vaty. Celé by se to dalo shrnout cimrmanovským "Je pohodlné, tohle driftování. Ale táhne se to." 59/100

21.03.2021 3 z 5

Poslední lov Poslední lov Jean Christophe Grangé

Lov zvěře mne naprosto nebere, zdegenerovanou šlechtou pohrdám a detektivky takřka nečtu. Jsou ale světlé výjimky, kdy jsem o těchto věcech ochoten číst, a jednou z nich je Poslední lov. Sice ne lepší, než Purpurové řeky, ale přesto důstojné a silné pokračování Niemansových případů. Grangé umí psát poutavě a napětí dokáže vygradovat tak, že knihou prostě proplujete. 85/100

07.03.2021 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Po nadšených výkřicích jako "úchvatný", "neskutečný" či "fenomenální" v místních komentářích jsem se rozhodl, že Faje dám šanci. A osobně bych ani jeden z těchto superlativů při hodnocení knihy nepoužil. První dvě třetiny knihy jsem se celkem nudil, je to upovídané a chvílemi takové pubertálně ufňukané (což se dá, pravda, pochopit, když je hlavní hrdince 13). Měl jsem až pocit, že je mi celkem jedno, jak to dopadne. Tak cca od 30 kapitoly mě to ovšem začalo celkem bavit a nakonec jsem poslední stránky obstojně hltal. Pochopil jsem, že nejsem cílovka, ale i tak oceňuji spisovatelčinu snahu a originalitu. 65/100

23.02.2021 3 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Výtečně napsaná kniha s přesvědčivými postavami, (dějem už o kousek méně), zajímavou lokací, neotřelými popisy ("Dům jakoby váhal mezi rubášem a karnevalem.") a hlavně hutnou a mrazivou atmosférou. Nebýt toho, že v závěru knihy do sebe všechno až nápadně hladce zapadá a především kdybych jako první neviděl film (ačkoli je celkově dost očesaný), asi bych hodnotil plným počtem. Stejně ale dávám slušných 90/100.

13.02.2021 4 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Reagana na vás!!!

Chápu, že psát nové knihy a být pořád nadstandardně dobrý vyžaduje buď velký talent, velké úsilí nebo dobrý fet. Možná vše dohromady. Legie se opět hemží vulgarismy, které mi nejsou cizí, ale obávám se, že tady se jim budou smát především puberťáci ve vrcholném stádiu.

Knihu jsem poslouchal v audioverzi při dlouhých vandrech po Českém lese a uznávám, že párkrát jsem se opravdu zasmál. Například "Lord Mrdák" mě fakt dostal. :) Zaujaly mě také různé vesmírné potvory a střípky informací o mimozemských civilizacích... ale když jsem si pak vzpomněl, jak mě bavily Kotletovy starší knihy, vychází pro mě Legie: Operace Thümmel jako jejich chudý příbuzný.

Možná by si pan "Kotleta" měl dát od psaní chvíli oraz a pamatovat na to, že kvantita a kvalita jsou dvě odlišné věci. 62/100.

05.02.2021 3 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Jelikož jsem nedávno četl knihu humanitně zaměřeného vědce/spisovatele (Homo Deus od Harariho), sáhl jsem pro změnu po spisu exaktním. A bylo to zatraceně znát. Občas jsem tápal, ale nakonec mě uklidnila poslední kapitola. Autor v ní totiž prohlásil, že jednotná teorie vesmíru stejně (zatím?) neexistuje a jednotlivé dílčí teorie nejsou stoprocentně prokazatelné, jelikož stále chybějí důkazy.
Přestože se po přečtení této knihy cítím intelektuálně obohacen, můžu i tak konstatovat, že vím, že nic nevím...
80/100

26.01.2021

Dobře napsaná kniha, bezpochyby. Ale občas jsem měl pocit, že čtu 100+1 nebo Enigmu... A občas, a to je asi dobře, jsem měl chuť s autorem polemizovat. Přijde mi totiž, že i on, stejně jako např. ortodoxní věřící, je limitován svou vírou - ve vědu a techniku, a tudíž nepřipouští žádné kompromisy nebo alternativní řešení. Cožpak lze naprosto všechno vysvětlit racionálně? Duše neexistuje, přišli na to vědci v laborce. Ale cožpak jsou vědci naprosto neomylní? A pokud ano, nejsou pak jen dalšími samozvanými božstvy, snažícími se ovládnout nevzdělané masy?
Inu, podruhé si tuto knihu už nepřečtu, ale nejsem vůbec naštvaný, že jsem jí obětoval několik desítek hodin svého života. Nepřináší sice moc nového, ale vkusně servíruje lidskou vševědu v atraktivní a efektní kompilaci. A nutí přemýšlet, což je její výsadní devizou.
69/100.

19.01.2021 3 z 5

Falstaffovo babí léto Falstaffovo babí léto Jan Werich

Popravdě řečeno je pro mne Werichova verze Shakespearova Jindřicha mnohem stravitelnější a zábavnější než originál či Hilského překlad. A když si ho v roli Falstaffa ještě představím, nemám co vytknout. Hrozně rád jsem si pouštěl ty střípky hry na malé desce, která je v obalu skryta. Tato kniha je takový malý zapadlý klenot, ovšem v nejryzejší formě. Lahůdka.

11.01.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Označení pro děti a mládež je u této knihy celkem na místě. Postapokalyptický svět očima sklenařské dívky je sice celkem barvitě vykreslen, ale vůbec mě nechytl tak, jako spoustu čtenářů tady. Úvod je opravdu zdlouhavý, ale pak se přeci jen věci dají do pohybu. Ale vzhledem k tomu, že jsem zvyklý na akci kulhánkovského či kotletovského typu, musel jsem se často nad dámskou představou boje pousmát. Inu, nezavděčíš se každému... 69/100

07.01.2021 3 z 5