Chmur Chmur komentáře u knih

Světové mytologie Světové mytologie Zsuzsa Kulcsár

Jako základní přehled mytologií různých oblastí světa poslouží velmi dobře i v dnešní době. Jednotlivé kapitoly ovšem občas působí trochu nevyváženě.

28.02.2022 4 z 5

Kniha mytologie Kniha mytologie Shulamit Ambalu

Jako základní přehled mytologií různých oblastí poslouží kniha dobře, pokud se však člověk v mytologii příslušných národů trochu vyzná, tak se nic moc nového nedozví. Nejpodrobněji je zpracována řecká mytologie. V té se vyznám velmi dobře a nic nového jsem se nedozvěděl. Dokonce jsem našel dvě drobné chybičky. Ostatní mytologie jsou zpracovány stručněji. Například germánská mytologie a mytologie přední Asie a Indie byly na můj vkus až příliš stručné. I tak jsem se obohatil o drobné základy mytologií indiánských národů, Japonska, Koree, národů Oceánie. V knize je hodně obrázků a schémat. Celkově doporučuji.

26.12.2019 4 z 5

Darebáci Darebáci George R. R. Martin

Soubor povídek průměrné či podprůměrné kvality. Nepřesvědčily ani hvězdy fantasy. Martinova povídka ve skutečnosti žádnou povídkou není. Je to jen ukázka z historie Západozemí. Působí to, jako když student nepochopí zadání slohové práce a místo fejetonu napíše recept. Jediný, kdo potěšil, je Gaiman.

27.09.2019 2 z 5

Velká pětka - Pět jednoduchých opatření, která můžete začít plnit, abyste žili delší a zdravější život Velká pětka - Pět jednoduchých opatření, která můžete začít plnit, abyste žili delší a zdravější život David Fisher

Informace v knize se opírají o studie významných vědeckých a lékařských institucí, které byly uváděny nejčastěji v některém z prestižních světových časopisů o zdraví. V podstatě se ale trochu znalý člověk nedozví až tak moc nového. Navíc většina studií se opírá v podstatě o určitou korelaci. Nevysvětluje jak konkrétně např. vitamín D v těle funguje, ono se to stejně asi ještě neví, ale pouze uvádí korelaci mezi příjmem a snížením rizik nějaké nemoci. Na tomto je založená drtivá většina studií v knize. Nicméně, že pohyb, meditace či relaxace, dostatek vitamínu D apod. mají pro člověka pozitivní vliv, si můžeme každý zkusit ověřit sám na sobě:-)

15.03.2018 3 z 5

Existenciální psychoterapie Existenciální psychoterapie Irvin D. Yalom

Velice zajímavá kniha. Je psána celkem srozumitelným jazykem, i když se nejedná o úplně lehké čtení. Možná se k ní ještě vrátím. Přeci jenom vstřebat ji na poprvé není úplně snadné. Yalom na mě každopádně zapůsobil jako mimořádně vzdělaný a moudrý autor.

31.01.2018 5 z 5

Podminované dětství Podminované dětství Heinz-Peter Röhr

V knize se objevují prvky, které lze nalézt v autorových jiných knihách. Přesto si myslím, že tato kniha má svoji hodnotu a může některé lidi posunout správným směrem. Trochu mě mrzí, že Röhr do knihy komponuje myšlenky z bible. Myslím, že je to zbytečné a některé skupiny lidí to může od knihy odradit.

13.07.2017 4 z 5

Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Heinz-Peter Röhr

Vynikající kniha. V dnešní době, kdy "všichni" podávají šablonovité návody na to, jak být snadno šťastnější, výkonnější a bohatší, jsem za podobné knihy moc rád. Pomáhají člověku nalézt příčiny jeho problémů. Proč, je pro mnoho lidí tak těžké najít klid a pocit spokojenosti? Naše úzkosti a strasti pak předáváme našim dětem jako dědičný hřích a koloběh pokračuje dál a dál. Doporučuji všem, co mají úzkosti, deprese nebo pocit, že je něco špatně a vlastně ani přesně neví co.

18.04.2017 5 z 5

Cesty z úzkosti a deprese Cesty z úzkosti a deprese Heinz-Peter Röhr

Velmi podnětná kniha. Myslím, že výchova a naučené vzorce chování skutečně hrají svoji roli při vzniku depresí a úzkostných poruch. Další věcí jsou genetické predispozice, ale s těmi už vůbec nic neuděláte. Hlubinná archetypální psychologie může pomoci objevit příčiny poruch. V tom je kniha skvělá. Nicméně už moc neukazuje, jak je opravit. Což je škoda. Já osobně doporučuji kombinovat Rohra např. s Praškem. Hlubinnou psychoterapii s KBT a pohybem.

18.03.2017 4 z 5

Uzdravení bez léků a bez lékařů Uzdravení bez léků a bez lékařů David Servan Schreiber

Velmi zajímavá kniha. Myslím, že mnohé postupy skutečně mohou pomoci. O srdeční koherenci existují opravdu zajímavé a celkem důvěryhodné studie. Je ale těžké se ji sám naučit. Zkouším to tak 14 dní a pořád mi to nejde:-) Metodu EMDR používají i někteří atestovaní psychterapeuti u nás. Co se týká mastných kyselin, tak je to opravdu zajímavý spor mezi mnohými studiemi, doporučuji projít si wikipedii v angličtině. I další postupy uváděné v knize lze použít. Nejsem si ale jistý, že by pomohli všem. Spíš asi ne. Někdy jsem měl pocit, že zmiňované postupy řeší následky, ale ne příčiny psychických problémů. Knihu však doporučuji. Minimálně je zajímavá. Je však potřeba číst ji kriticky a sdělované informace si ověřovat.

12.03.2017 4 z 5

Kolejmoří Kolejmoří China Miéville

Miéville ve vynikající formě. Tohoto spisovatele můžete považovat za naprostého blázna, nebo naopak geniálního vypravěče s neskutečnou fantazií. Já se přikláním k druhé straně. Kolejmoří nedosahuje kvalit Perdida nebo Jizvy, ale i tak to stojí za přečtení.

02.09.2016 4 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Tak nevýhodou všech delší sérií je opakování určitého vzoru. To se týká i příběhů oddělení Q. Navíc se Olsen stále nedokáže zbavit zbytečných a přehnaných akčních scén. Často porušuje určitou logiku a příliš si vypomáhá štěstím. Například elitním zabijákům z Afriky dal na prdel patnáctiletý klučík i dánský důchodce. To prostě působí divně. Navíc Marco má takové štěstí, že kdyby si vsadil v Lotu, tak hned na poprvé vyhraje jackpot. Naštěstí má Olsem skutečný vypravěčský dar. Takže jeho knihy, i když jsou chvílemi hloupé, nejsou nikdy nudné. Prostě super oddechovky. Navíc je to velmistr vtipných přirovnání, což opravdu oceňuji.

01.05.2016 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Určitě je kniha psaná velmi čtivě. Konec je podobně jako v Sněhulákovi příliš přitažený za vlasy. Celkově se ale jedná určitě o podařený literární počin.

14.08.2015 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Kniha je napínavá a děj svižně odsýpá. Navíc má po většinu stránek tu správně mrazivou severskou atmosféru. Konec jí trochu ubírá na kvalitě, protože je to taková akční limonáda. Celkově se však jedná o perfektní temnou detektivku.

03.08.2015 4 z 5

Žádný důvod k obavám Žádný důvod k obavám Julian Barnes

Kniha je pro mě zklamáním. Ač je v jednotlivostech jasné, že Barnes psát umí, chybí jí určitý směr a ucelenost. Měl jsem z ní pocit nahodile plynoucích autorových myšlenek, přenesených na papír. Mnohé, zejména týkající se rodiny, se do omrzení opakuje. Jakoby autor pořád omýlal to samé a nikam se neposouval. Navíc, a to je spíš můj problém, často odkazuje na francouzské spisovatele, o kterých toho ale běžný Čech moc neví. Dalším problémem je překlad knihy. Považuji ho za velice špatný. Dělal ho člověk, který nemá smysl pro jazyk. Věty jsou nesmírně kostrbaté a těžko se čtou.

17.12.2023 2 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Musím říct, že mi chvilku trvalo, než jsem pronikl do Simmonsova světa a trochu se v něm zorientoval. Hyperion se v podstatě skládá z šesti příběhu šesti poutníků. První příběh je naprostý úlet a trochu mě vyděsil, ale ostatní už byly snadnějším čtením. Celkově považuji Hyperion za kvalitní čtivo, ale čtenář musí být trpělivý a vydržet možné počáteční zmatení. Líbil se mi i příběh - dodatek na konci románu, který přímo s Hyperionem nesouvisel. Byl takový zasmušilý ale dobře vystavěný.

30.09.2022

Velké kočky a gepardi Velké kočky a gepardi Vratislav Mazák

Trochu nostalgické čtení, které by u dnešní mládeže propadlo - málo obrázků, schémat, zato hodně textu. Informačně však jedinečné dílo. Byť některé informace už nemusí platit, pořád má milovníkům velkých koček co nabídnout. Navíc je jazykově na top úrovni.

20.11.2021 5 z 5

Assail Assail Ian Cameron Esslemont

Naprostá klasika ze světa Malazu. Chvílemi trochu úmorné čtení. Posledních padesát stránek má šťávu a spád, ale těch 450 stránek před tím se někdy prostě vleče. Závěr je lehce překombinovaný a trochu divný. Na druhou stranu spisovatel odkrývá pozadí některých události, které byly načrtnutý v předchozích knihách.

22.08.2020 4 z 5

Druhý mozek Druhý mozek Emeran Mayer

Čtenář se v této knize dozví zajímavé informace o mikrobiomu, ale je potřeba si uvědomit, že se jedná stále o neprobádané území. Autor zbytečně často píše sám o sobě. Je to trochu otravné. Jen malá část knihy se věnuje praktickým informacím jak podpořit vlastní mikrobiom a to co autor uvádí, jsou obecně známá fakta – jíst pestrou stravu s převahou rostlin, zakysané výrobky, nestresovat se, hýbat se atd. Nic převratného se čtenář nedozví.

03.12.2019 3 z 5

Snové písně 1. Snové písně 1. George R. R. Martin

Exkurze do Martinova života mě příliš nezajímala. Je to mimořádně talentovaný spisovatel, není to ale osobnost typu Tolkiena. Navíc mě jako fanouška Písně ledu a ohně v posledních letech nesmírně zklamal. Většinu povídek jsem znal z předchozích knih. To ale nevadí, rád jsem si je připomenul. Kvalita povídek je velice rozdílná. Já osobně mám nejraději povídky Netopýři a Píseň pro Lyu.

25.04.2019 4 z 5

Psychosomatická prvouka Psychosomatická prvouka Radkin Honzák

Kniha působí trochu jako pelmel. Uvítal bych jasnější koncepci a hlubší zpracování některých kapitol. Autor se snaží být často vtipný, ale je to trochu strojené. Pořád se ale jedná o zajímavé a inspirativní čtení.

06.04.2019 4 z 5