cérka cérka komentáře u knih

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Neobvyklý pohled na těžkou dobu válečných a poválečných let a možná i díky tomu se mi kniha tak moc líbila.
Nikdo z nás neví jak by se v podobné situaci zachoval.
Stejně jako revoluce ve Francii, tak i revoluce v Rusku byla zoufalstvím hladovějících a strádajících lidí. Kam to obě země, a potažmo i pak celý svět, zavedlo vidíme dnes. Dějiny nezměníme. Válka je a bude vždy hrozným řešením.
Jediná věc, která je pro mne nepochopitelná, je fakt, že se Neonila nikdy nepokusila najít svou vlastní dceru.

02.08.2023 5 z 5

Hledání dobré smrti Hledání dobré smrti Caitlin Doughty

Tak tady na mě zapůsobila velmi silně grafická stránka knihy. Obálka i ilustrace jsou prostě děsivě povedené, něco ve stylu Tima Burtna a to se mi líbí :)

Smrt, téma o kterém se v České republice moc nemluví a kterému se spousta lidí veřejně vyhýbá. Málokdo ji má v sobě vnitřně zpracovanou a všichni nebo většina z nás se jí bojíme. Tady jsou snad ve výhodě věřící lidé, smrtí přeci nic nekončí ;)
A pak je tady druhá stránka věci, co s tělem. Právě díky tomuto tématu procestujete s touto knihou celý svět. Pro nás Evropany je to mnohdy hodně podivná, ujetá, morbidní a snad i odporná podívaná. Prostě co národ to jiná kultura, tradice, zvyk a naložení s tělem.
Já osobně jsem pro kompostování ;)

Souhlasím s autorkou, ač Američankou. Náš způsob pohřbívání při využití kremačních služeb je zoufale neosobní a zbytečně drahý! Stejně jako ona si myslím, že nejlepší a nejpřirozenější je zemřít obklopena pečující a milovanou rodinou.

31.07.2023 4 z 5

Lovec přízraků - Vraždy, které šokovaly republiku Lovec přízraků - Vraždy, které šokovaly republiku Viktorín Šulc

Kniha, která by mě, nebýt čtenářské výzvy na DK, pravděpodobně zcela minula. Důvod je prozaický, v naší knihovně je pouze jediný exemplář a ten není kompletní. Bohužel si stále spousta lidí myslí, že si z půjčené knihy může vytrhnout či vystřihnout co se jim zlíbí. Čtěte potom knihu, když nevíte jak se daný případ dále vyvíjel :( Nicméně se na mě usmálo štěstí a knihu máme v současné době k dispozici v elektronické podobě, tady už naštěstí nikdo nic nezcizí.

Samozřejmě je mi líto, že pan Markovič už není fyzicky mezi námi, ale díky své práci a vzpomínkám taky bude vlastně navěky.

V současné době bývají rozhovory už mnohem lépe zpracované. V této knize je opravdu poznat doba, kdy kniha vznikla. Také je až zarážející to velké množství překlepů, proto jednu hvězdičku odebírám. Nicméně po obsahové stránce je to pěkný nářez. Smekám před prací pana Markoviče a jeho kolegů. Nesmírná brutalita, bezcitnost a absence přiznání si vinny od pachatelů se kterou se musejí při své práci potýkat musí být šíleně vyčerpávající.

Fotografická příloha není pro slabé povahy.

31.07.2023 4 z 5

Velké sny Velké sny Sarah Lark (p)

Kniha je po vizuální stránce moc hezká, ale do rukou poněkud těžká. Její váhu nicméně dorovnává zvolené téma a období, kterému se kniha věnuje.
Ze samotného vyprávění jsem však poněkud rozčarovaná a taky zklamaná. Vždy u podobných knih očekávám trochu té pohádky a přehnané romantiky, ale tady se to autorce nějak zcela vymklo z rukou. I emancipované ženě s výrazným charakterem by v době v které se tento děj odehrává toto chování nikdy neprošlo.
Kniha si své čtenáře jistě najde, mě nijak zvlášť neoslovila.

25.07.2023 3 z 5

Kdo roste v parku Kdo roste v parku Kateryna Michalicyna

Kniha na doporučení a zároveň splněná čtenářská výzva. Konečně jsem ulovila ukrajinského autora/ku u které se netrápím nad lidskou hloupostí, nenasytností a utrpením druhých.

Moc povedená kniha! Nádherné ilustrace, milý příběh a spousta zajímavých informací i pro dospěláka ;)

"Čekám na tebe už spoustu let. A teď jsem konečně šťastný. Protože štěstí - to znamená najít ve světě někoho, kdo se ti podobá." KRÁSNÉ!

20.07.2023 5 z 5

Přísně střežené tajemství Přísně střežené tajemství Jeffrey Archer

Už dlouho se mi nestalo abych za méně než 24 hodin přečetla knihu o 439 stranách a ještě se k tomu dokonale a plně začetla do jejího pokračování.
Ano, tato série nás donutila pořídit si čtečku e-knih (o kterou se teď s manželem přetahujeme), ale také nakupovat, pravidelně po půlnoci, jednu knihu za druhou.
Je to prostě perfektní! Neskutečně čtivé! A návykové!
V tomto díle je sice, díky Gillesovi, trochu více politiky, ale kdo zná autorův životopis, pochopí ;)
Lituji všechny čtenáře, kteří po dočtení tohoto dílu čekají na papírové vydání, neboť ty konce jsou napínavé až k uzofání. Modlím se, aby vydavatel urychleně dokončil překlad a vydání 7. dílu neboť pokud tak neučiní, na konci 6. dílu zešílím já :)
Doporučujeme oba;)

18.07.2023 5 z 5

Prokletí jménem Rozálie Prokletí jménem Rozálie Martina Novotná

Jsem trochu na vážkách s hodnocením, po snad zralé úvaze se přikláním k 3,5*.

Tak třetinu knihy jsem se snažila začíst a rozpomenout se na děj předešlých dílů. No a po té, co jsem si konečně zaškatulkovala jednotlivé postavy a přestala číst názvy jednotlivých kapitol, které vyloženě spoilerují, jsem si příběh začala konečně užívat. I přes svou určitou jednoduchost a prostoru a velký počet mrtvých si autorka nevede špatně. Sice mi hlavní hrdinové svými postupy trochu připomínají hrdiny z pera pana Vondrušky, ale třeba je podobnost čistě náhodná ;)
Trochu mi nesedí, jak hezký se všichni na Cornštejně chovají ke svým poddaným, tady to zavání pohádkou. Nakonec, ale proč ne, aspoň si člověk u takové knihy pěkně odpočine a zasní se o světě, kde vždy zvítězí dobro nad zlem :)

17.07.2023 4 z 5

Ztracený v pustině Ztracený v pustině Jane Harper

Můj rest z loňského léta, autorka na doporučení a možná špatně zvolený titul.

Očekávala jsem thriller a spíše se mi dostalo románu z australského vnitrozemí. Už samotné vylíčení krajiny mě trochu zarazilo. Neustále je zde popisována nelítostná krajina, kde nic nepřežije, ale zároveň se zde pohybují tisícihlavá stáda dobytka. A ty se tedy živý čím? Žádné vysvětlení!

Děj se neskutečně vleče a jednotlivé postavy jsou mi neustále tak vzdálené, že k žádné z nich necítím ani náznak sympatie. Samotný konec se odehrává ve stylu amerického "dojáku", což mě tedy vůbec nedojímá, spíš mě to pěkně vytáčí.
Pokud plánujete vraždu tak jedině v australském vnitrozemí. Nabyla jsem totiž dojmu, že tamní policii to vrásky nepřidá a rodina se s tím už hold nějak srovná.

16.07.2023 3 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Audiokniha

Jak už je u této série zvykem, vyprávění v podání Jiřího Dvořáka nemá chybu.

Všechny tři díly jsou velmi kvalitní, zdařilé, působivé, netradiční svým zpracováním a pěkně na sebe navazují. Až teď se vše "uzavřelo". Škoda, vůbec bych se nebránila pokračování.

Přemýšlela jsem v čem je tato detektivní série jiná. Asi to bude tím, že autor krásně skloubil popisné části, minulost a současnost s myšlenkami a pocity hlavního hrdiny. A v neposlední řadě celá série svou kvalitou vysoce převyšuje většinu současných detektivek. Mohu jen doporučit!

11.07.2023 5 z 5

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

"Rohatče", neskutečně mě bavíš!
Opět skvělé, velmi čtivé, návykové a moc rychle přečtené ;)
Nejvíce mě upoutaly barvité a živé popisy života na Jenčově a Rohatci. Zvolená er forma vyprávění, kdy je středobodem rytíř Ondřej z Rohatce, dodala příběhu punc krásné a drsné historie.

Líbí se mi nenásilné připomenutí předešlých událostí. S velkou netrpělivostí budu vyhlížet pokračování :)

09.07.2023 5 z 5

Otcovy hříchy Otcovy hříchy Jeffrey Archer

Románová rodinná sága, díl druhý:
Perfektní! Pomyslná laťka příběhu se drží pořád proklatě vysoko a nenechala mě ani chvilku na pochybách, že se opět nevyspím :). I přes hromady přichystaných a rozečtených knih toužebně vyhlížím třetí díl ;)
Co dodat závěrem. Tempo příběhu je přímo vražedné a jsem velmi zvědavá kam až nás autor dovede!

07.07.2023 5 z 5

Kořist Kořist Yrsa Sigurðardóttir

Přísahám, že Yrsu miluju a neustále všem doporučuju. Tady, ale musím bohužel konstatovat, že je to nejslabší příběh, který jsem kdy od Yrsy četla (teď bych tady chtěla vložit tak pět plačících smajlíků, ale DK to stále neumí).

Téměř do půlky knihy jsem se nemohla pořádně začíst a pořád čekala kdy to konečně přijde. Nepřišlo. Příběh se totiž neskutečně, a u Yrsy nezvykle, vleče. Velké množství postav se mi neustále pletlo a opravdu divný konec-nekonec to nevylepšil. Spíš mě dorazil.
Asi jsem trochu zklamaná, ale místy jsem se bála, to nebudu zastírat;)
U této autorky jsem opravdu zvyklá na propracovanější příběhy. Zlatá Freyja a Hulgar.

04.07.2023 3 z 5

Jen čas ukáže Jen čas ukáže Jeffrey Archer

Velmi poutavý příběh, který mě naprosto pohltil. Na čtivosti určitě přidává forma vyprávění příběhu, kdy sledujeme určitý časový úsek pohledem více osob a až po jejich přečtení vyplyne celá zápletka. Autor má opravdu vypravěčský talent, už mám zarezervovaný druhý díl :)

PS. Odpočinková kniha, nic hlubšího v ní nehledejte ;)

27.06.2023 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Audiokniha

Opět skvostně načteno Jiřím Dvořákem.

Už chápu proč se Peter May tak moc čte a nechápu proč mi tak dlouho unikal.
Děj, prostředí i charaktery postav jsou skvěle popsány. Po malé chvíli jsem příběhu zcela propadla a on mi pak po celou dobu běžel v hlavě jako film. Skvělé čtení, hned se pouštím do dalšího dílu.

Děj sice jen částečně navazuje na předešlý díl, nicméně já doporučuji číst pěkně popořadě. Budete tak mít ucelenější představu o hlavních postavách.

25.06.2023 5 z 5

Stezka Českem Stezka Českem Martin Úbl

Vše co Martin Úbl napíše mě prostě baví. Nevyhledávám sice (aspoň tedy zatím) dálkové trasy a nerada spím v kempu (všichni psi a ježci se fakt sníst nedají), ale znáte to: Nikdy neříkej nikdy :)
Takže teoretická příprava na jedničku. Teď tedy ještě, aspoň po kouskách, tu praxi :) Stezka Českem mě stále více vábí, láká a chytá do svých sítí.
Tak pane Martine a přátelé, díky za nápad dotažený do konce a opět perfektní knížku ;)

22.06.2023 5 z 5

Bez citu Bez citu Neal Shusterman

Konečně jsem se dočkala druhého dílu a .....(vůbec nechápu, kdy se to stalo) jsem na jeho konci.
Pocity? "Wow! Ty brďo! Skvělé! Bože teď to přeci nemůže skončit! Pecka!

Přátelé, já si četbu této knihy neskutečně užila a to podotýkám, nikdy bych nečekala, že mě žánr dystopie tak zaujme. Vše je do posledního detailů promyšlené, děsivě propracované, skvěle vykreslené, čtivé a doslova přichystáno pro třetí díl.

Kritický hodnotím vazbu knihy a velikost písma. Tady se šetřilo na nepravém místě, i mladí lidé trpí poruchami zraku.

18.06.2023 5 z 5

Dlouhé noční hovory Dlouhé noční hovory Isla Dewar

K této knize mě přivedl Klub milovníků knih jehož červnovým tématem byla Isla Dewarová a skotská literatura. Prvotně a radostně jsem sáhla po Petru Mayovi a byla naprosto nadšena. Pak se ovšem dostavilo ono pověstné černé svědomí v podobě mé kolegyně Andělky. Zaseklo ve mně svůj drápek a mně nezbylo nic jiného než se pustit do čtení této knihy, neboť jiná už nebyla volná.
Milá Terezko, tuto knihu jsem četla jen a pouze kvůli tobě (a ty jsi ani nepřišla). Prvních 120 stran bylo opravdu velkým utrpením. S touto knihou jsem se minula zhruba o dvacet let. Věřím, že kdybych ji četla v devadesátkách, byla bych nadšena. Nyní to z mé strany chtělo hodně odvahy a velké hrdinství a kus sebezapření, abych ji dočetla ;).
Pokud všechny matky vypijí před početím svých dětí tolik hektolitrů alkoholu, jako hrdinky této knihy, nedivím se mentálnímu stavu v jakém se nachází současná společnost.

13.06.2023 2 z 5

Skála Skála Peter May

Audiokniha

Skvěle načteno Jiřím Dvořákem. Prostřednictvím svého hlasu a talentu se mi nádherně vtělil do hlavního hrdiny.

Opět jedna z dlouho odkládaných knih, ke které jsem se konečně pročetla, a to mě ještě popostrčil Klub milovníků knih.

Příběh má detektivní zápletku, ale není to přímo tradiční detektivka. Základním motivem této knihy je starobylý zvyk obyvatel ostrova Lewis a jejich dlouho střežené tajemství. Ovšem hned od prvních kapitol jsem byla přímo vtažena do děje. Napínavý příběh, plný popisů drsné přírody, vztahů a názorů hlavních hrdinů mě mile překvapil.
Určitě si poslechnu pokračování. Doporučuji.

06.06.2023 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Říci o této knize, že je krásná, díky danému tématu nelze, ale...
Je výborně napsaná! Ano, je strašně smutná a temná až deprimující, ale zároveň (překvapivě) zábavná. Moc mě bavil onen "Vychcanův topolovskej dialekt", jak již zmiňuje ve svém komentáři @bacouch. Prostě ta chybějící přímá řeč má něco do sebe.
Snad už se autorka vypsala ze všech svých smutků, protože další, ještě více hluboká a deprimující kniha už by mě rozervala na kusy.

06.06.2023 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Ač mám moc ráda historické příběhy, tuto knihu jsem si vybrala zjištně. Hodila se mi do výzvy (2023), a jsem moc milé překvapena. Čekala jsem jednoduchý, sladký romantický příběh a ona se z toho vyklubala poutavá a velmi čtivá kniha. Autorka umí moc pěkně vyprávět. Za mě tedy zdařilý historický román u kterého by mi vůbec nevadilo pokračování.
Určitě mohu doporučit čtenářům Františka Niedla, tady je pomyslná laťka taky hodně vysoko ;)

24.05.2023 5 z 5