čef Online čef komentáře u knih

Zuřivý tajfun Zuřivý tajfun Clive Cussler

Dobrodružství na kvadrát, zase výtečné. Samé boje na zemi i na moři, dokonalé léčky a úniky. Ve hře jsou špioni, kriminální gangy, nafetovaní soudruzi komunisti a hlavně naši přátelé z minulých dílů série. Hledáme ukradené umělecké předměty a tajemství kouzelných pilulí, až se i při tom čtení zapotíme. Svět je zlý a kdo to neví, doplatí. Ostatní čtou pohádky.

10.02.2024 5 z 5

Pro oči nevidím Pro oči nevidím Marie Horová

Slušně napsaná česká detektivka. Falešné stopy nastraženy, vztahy mezi postavami řádně napjaty, hrůzné zločiny spuštěny a i na nějakou tu lásku pásku dojde. Závěr mohl být i napínavější, schematická návštěva pachatele bez jištění partnerem, beze zbraně a telefonu příliš o originalitě nepřesvědčuje. Uvidíme jak se autorka dále pochlapí.

09.02.2024 4 z 5

Malá lhářka Malá lhářka Lisa Ballantyne

Námět je dobrý, příběh vcelku také, ale celkově má kniha vše, co nemám rád. Spousta nezajímavých popisů okolí a jednání mimo mísu, žádný druhý plán a postavy jednají naprosto nepochopitelně, jakoby rozum neměly. Takže přenechávám tuto knihu jinému čtenářstvu, které ocení všechno to, co jsem já přehlédl nebo nepochopil.

08.02.2024 3 z 5

Zpověď doktora Mengeleho Zpověď doktora Mengeleho Christopher Macht

Co vede člověka k nemorálním činům. Je to jeho povaha, stádní smysl nebo co vlastně. Jestli si chcete udělat vlastní názor na jednoho z nejhorších válečných zločinců Velkoněmecké říše, tak zde je vaše šance. Nepředpokládám však, že zájemců bude mnoho, máme již dost bližších problémů a hrůzných podivností. Také styl této knihy bude vyhovovat asi málokomu.

07.02.2024 4 z 5

Krev andělů Krev andělů Jaroslava Černá

Kriminální příběh z Prahy roku 1646 je samozřejmě určen hlavně ženám. Hledá se vrah těhotných žen tak, že měly velmi blízko ke slehnutí. Také se odhaluje prasák, který se zaměřil na nedospělé dívky. Hrdinný pašák – soudní vyšetřovatel - jde po nich jako dychtivý stopař a přitom má také svůj sladký románek. No nekup to, když je to tak laciný!

06.02.2024 4 z 5

Po pravdě Po pravdě Gilly Macmillan

Zklamán jsem nebyl. Příběh byl sice vycpán o mnoho stránek, ale výsledek stál přeci jen za přečtení. Schizofrenní spisovatelka je pod velkým tlakem a odolává podezření z dvojité vraždy. Rafinovanost příběhu tedy tkví v drsné zápletce a osobě hrdinky, která trpí hlasem ve svojí hlavě. Není to tedy kniha, která mne nějak o něčem osvítila, ale pro jisté prvky příběhu ji také neodsuzuji.

05.02.2024 4 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

Přestože má tato kniha v současnosti poměrně chabé hodnocení, nemohu se s ním plně ztotožnit a myslím, že jde sice jen o dobrý průměr, ale přeci jen vyšší než současných 67%. Určitě i další čtenáři ocení přehledný styl a podrobný popis rodinných vztahů s mnoha křivdami z minulosti a pomohou toto hodnocení pozvednout. Příběh o podivné vraždě také není až tak tuctový, jsou zde zajímavé prvky a tak se kniha může směle rovnat dalším dílům klasické detektivní tvorby.

04.02.2024 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Tato série má svojí hloubku i šířku. Zde se rozšířila do celé Evropy, ba i na Blízký východ došla. Potírá se islámský terorismus, motivovaný též osobními důvody a i na nějakého toho pomatence se samurajským mečem v Kodani dojde. Osobní problémy vyšetřovatelů oddělení Q jsou také opět na tapetě, některé jsou opravdu drsné. Strhující závěr plný mrtvol vše završil a tak knihu musím hodnotit jako jednu z nejlepších minimálně v této sérii.

03.02.2024 5 z 5

Příběh slunečnice Příběh slunečnice Miriam Blahová

Ani jedno oko jistě nezůstane po přečtení této knihy suché. Pravá láska bude určitě stálicí na obloze literatury. Zvláště když se přidají dramatické kulisy války nebo nemocnice, tak se to bude číst a číst a plakat a plakat. Přečtěte si i tento, na toto téma poměrně krátký, ale zato dvojitý, příběh a nebudete zklamáni.

02.02.2024 4 z 5

Rozbité panenky Rozbité panenky Sarah Flint

Život spodiny v Londýně, plné problémů šlapek a pasáků. Pátrá se potom, kdo způsobil smrt právě narozeného dítěte a několika sexuálních pracovnic. V závěru se zamyslíme, co je to vlastně ta spravedlnost. Vcelku dobré, ale mohlo by být i lepší. Citát z knihy: pásli holky pasáci, teď jsou v base - prasáci.

01.02.2024 4 z 5

Smrt synů Smrt synů Lasse Holm

Třetí díl této dobrodružné série je opět tak výborný jako díly předešlé. Rolf, Rulle, Rollo a synové bájného lupiče a uchvatitele Ragnara Lodbroka a další Vikingové utíkají z Konstantinopole plného vražd a intrik císaře Basila. Cestují skrze různá divoká území a bojují, až se práší za drakkarem a jinými loďmi. Překonávají různé smrtelné překážky, samozřejmě, že ne všichni a pátrají, kdo jim vlastně o jejich životy usiluje. Hlavně však, že série pokračuje.

31.01.2024 5 z 5

Hotel Atlantic Hotel Atlantic Barbora Šťastná

Vcelku zajímavý pohled na vystěhování Židů z ČR před a v průběhu 2. světové války. Sledujeme hlavně osudy dvou hlavních ženských postav, ale postav je zde povícero. Snad o trochu více než může průměrný čtenář, jako já, pobrat. Kniha sice nepřináší nic moc objevného, ale pro připomenutí některých momentů našich a židovských dějin je určitě více než vhodná.

30.01.2024 4 z 5

Dokonalý přítel Dokonalý přítel Naomi Gibson

Zcela jistě určeno mladším, AI je hitem posledních let a bylo jen otázkou času, kdy někdo s tímto typem románu vyleze. Zatím se sice nic takového, jako v příběhu, neděje, ale kdo ví, co bude za pár let. Zatím to beru jako sci-fi trošku možná nadprůměrné, ale nijak ohromující.

29.01.2024 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Byl jsem překvapen úrovní tohoto románu. Hlavní nestandardní hodnocení psychologie hlavní postavy. Nejednoznačné, tápající a v přetěžké situaci se snažící zorientovat, přežít a snad se z toho marasmu vyhrabat.. Rodinné vztahy děsivé, vše okolo neuspokojivé. Depresivní čtení, které může leckomu přinést pochopení problémů znásilňovaných dětí.

28.01.2024 5 z 5

Poslední Vánoce v Paříži Poslední Vánoce v Paříži Hazel Gaynor

Dopisová smršť se mne, abych byl upřímný, zpočátku příliš nedotkla, je zde mnoho balastu a málo příběhu. Dojemné to však je, osudy britských vojáků za 1. světové války to samozřejmě hravě dokáží. O této válce byly již napsány tuny knih, a proto zde přeci jen oceňuji právě originální přístup a zachycení tak trochu duše vojáků na polích flanderských a jejich milých kdesi v dálce.

27.01.2024 4 z 5

S kapkou medu S kapkou medu Helena Žáková

Typická love story, ale milounká. Příběh zasazen na Krétu, postavy dosti neotřelé a neuškodila ani kapička napětí ohledně smyslu cesty za intervijúky pro známe české noviny. Pro mne se zde nemuselo tolik odhalovat krásy koupání ve Středozemním moři, ale nespokojen určitě nejsem.

26.01.2024 4 z 5

Země barbarů Země barbarů Otomar Dvořák

Román z 6. století, kdy Slované pronikali do Čech. Sledujeme válečná tažení prince Langobardů s podporou slovanských bojovníků po Evropě plnou různých znepřátelených kmenů. Erudice autora je nesporná, za textem je skryta hluboká znalost této doby. Literárně už to tak skvělé není, ale pořád zde máme velmi dobrou úroveň. Cením si popisu zajímavých historických událostí a osob (i v pěkném doslovu), fabulace je zde jenom účelová a podložená.

25.01.2024 4 z 5

Jméno ďábla Jméno ďábla Andrew Mayne

Neústupná agentka FBI bojuje s velkou přesilou. Ať už s drogovým gangem z Mexika nebo se svými kolegy a nadřízenými, s kterými ovšem také musí široce kooperovat. Přesto se stále vynalézavě snaží objevit viníky rituální vraždy, a kdo vlastně tak geniální a složitě motivovaný za tím vším stojí. Naštěstí má pomocníky, ne vždy však žádoucí. Kniha mne bavila především spojením zcela nové úrovně technického sledování, manipulace a vyhodnocování stop s kouzelnickými triky.

24.01.2024 4 z 5

Anděl smrti Anděl smrti Vlastimil Vondruška

Oldřich z Chlumu je moje trvalka. Sice jsou tyto detektivní vyprávěnky trochu zdlouhavé, hodně se toho omílá znovu a znovu, ale výsledek je stejně příjemné čtení s docela dobrou logikou. Zde nás autor povodil po skalách v blízkosti Bezdězu, uvedl nás trošinku do satanské sekty a hlavně celý příběh zamotal a znepřehlednil mj. jmény tak, že jde z toho hlava kolem. Čtivost tedy oproti předchozím dílům dost utrpěla, ale pořád zde máme poměrně slušný standard.

23.01.2024 4 z 5

Dobří sousedé Dobří sousedé Adam Nevill

Pro mne jsou horory dobré jenom proto, abych si uvědomil, jak jsou ostatní knihy z jiných žánrů krásné a příjemné. Zde jsem se většinou knihy protrápil, žádné příjemné pocity. Prvoplánová hrůza se spoustou čarodějnictví pro mne vůbec není, ostatním přeji tuto nepříjemnou zábavu. Užijete si jí spoustu. A nenechte se otrávit sousedy(ani horory)!

22.01.2024 3 z 5