Caa Caa komentáře u knih

Ať vejde ten pravý Ať vejde ten pravý John Ajvide Lindqvist

Příběh nebyl špatný, rychle mě vtáhl, ale nelíbil se mi polovičatý "happyend", kterým kniha skončila.

11.02.2020 4 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Zaskočil mě formát vzájemně provázaných povídek, takže jsem se do čtení musela trochu nutit, ale jsem ráda, že jsem vytrvala. Kniha je čtivým a zábavným úvodem do severské mytologie, který osloví i mladší čtenáře.

04.02.2020 3 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Neal Shusterman je důkazem, že i young adult knihy se dají psát smysluplně a mohou být nejen čtivé, ale i nápadité a obohacující. Už Bez šance bylo super, ale tohle je ještě o level lepší. Rozhodně si přečtu i druhý díl.

23.01.2020 5 z 5

Četlo se to pěkně, bavila mě rozmanitost námětů i pražský místopis. Neoslovila mě pouze povídka od Chaima Cigana.

19.11.2019 4 z 5

Jak zacházet s nemrtvými Jak zacházet s nemrtvými John Ajvide Lindqvist

Rozjezd je pomalý, psaný reportážním stylem, ale celkem věrohodně ilustruje, jak by se asi vláda a jednotlivé instituce chovaly, kdyby musely z ničeho nic řešit oživlé mrtvé. Zhruba v polovině knihy se děj zcela posune do osobní roviny jednotlivých postav, nabírá neuvěřitelné tempo a doslova hýří nápady. Zjevení, Vřesoviště, Rybář, podoba Smrti, utopenec. Nemohla jsem se odtrhnout.

11.11.2019 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Hrozný škvár. Nechápu, jak mohla autorka takhle silný příběh tak dokonale zprasit. Ploché postavy, nulová atmosféra a navíc stylisticky příšerné, takže se to blbě čte. Utrpení od začátku do konce.

02.11.2019

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Kniha, po jejímž dočtení začnete okamžitě zjišťovat, co dalšího autor napsal, protože chcete v jeho společnosti strávit co nejvíc času. Dokonale vykreslený hlavní hrdina, odlehčený styl psaní, množství popkulturních odkazů, neuvěřitelná znalost zbraní, střelby, aut, hry v šach i pražských reálií.
Jediné, co mi v knize chybělo, byl slovníček či přehled policejních zkratek, protože v té rychlosti, jakou jsem ji četla, jsem si prostě nenašla čas si je domýšlet natož googlit.

23.10.2019 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Kde jsou stromy, tam je voda. A kde je voda, tam je život. Ale samo uvědomění si této skutečnosti nestačí. Aby se pustina mohla proměnit v ráj, je třeba začít konat. A jen když člověk ve své snaze vytrvá, dokáže změnit svět.

29.08.2019 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Konečně autorka vsadila na to, co jí jde nejlíp, totiž na vymýšlení ženských životních příběhů a jejich proplétání do fungujícího celku. Kniha je čtivá a i když ne vše je do detailu vysvětleno a mnohé příběhy zůstávají více či méně otevřené, bavila mě. Je pravda, že postav je hodně a pokud čtete pomaleji, orientace v nich je stále težší a těžší, ale to se dá vyřešit jejich seznamem na papíru. Konec mě sice naštval, ale méně než konec Osm, takže za mě zatím nejlepší Třeštíková.

14.07.2019 4 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Nevím, jak to ta Treštíková dělá, prestože vykreslí hlavní postavu tak, že je mi krajně nesympatická (já vím, že má Hanka psychické problémy, ale stejně mě štvala) kniha je natolik čtivá a díky detektivní zápletce i napínavá, že mě ani nenapadne ji zahodit. I když Hanka si mě nezískala, příběhy jednotlivých postav se mi líbily a oceňuju práci, kterou muselo dát poskládat je do fungujícího celku.

14.07.2019 3 z 5

Válka s mnohozvířetem Válka s mnohozvířetem Vladimír Páral

V patnácti jsem z téhle knihy byla na větvi, po dvaceti letech mě stále bavila, i když mě hodně rušilo střídání ich formy s er formou a neúplné věty, které Páral miluje. Kniha vyniká výbornou psychologií postav a uvěřitelností, obávám se, že přesně takhle by lidstvo k obdobnému problému přistupovalo. Začal by se řešit až po tom, co by mu spadl na hlavu, a okamžitě po pominutí aktuální krize by nastal návrat ke konání, které ji přivodilo. Popis techniky AT byl tak podrobný a dlouhý, až mě štval, ale jsem v pokušení si AT podle něj vyzkoušet ;).

04.06.2019 4 z 5

Trošičku šok, protože jsem si chtěla přečíst něco o Gruzii, zatímco kniha je především o jejích obyvatelích. Ale přišla jsem Ladislavovu humoru a sarkasmu na chuť. V knize bylo i několik velmi pěkných myšlenek, které jsou hodné zapamatování. Třeba ta o samurajích, kteří se rozhodovali do pěti úderů srdce, protože jen tak se rozhodli srdcem a nikoliv rozumem.

28.01.2019 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Moje druhá kniha od Zibury, takže už jsem věděla, co čekat.
Ladislav nepíše typické cestopisy ve smyslu místopisů. Jeho knihy jsou především o lidech, se kterými se na cestách setkal. Jeho přístup k životu i k lidem, nezdolná dobrá nálada a radost z cesty samé, bez ohledu na to, kam ho zavede, mě hodně obohatily.

28.01.2019 4 z 5

Krvavý román Krvavý román Josef Váchal

Vůbec mě to nebavilo a do čtení jsem se nutila :(. Snad kdyby byla kniha o polovinu kratší...

07.01.2019 1 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Tahle kniha má nápad a je tak dobře napsaná, že ani nepostřehnete, že čtete young adult. Úspěšně se vyhýbá i všem hlavním klišé tohoto žánru.
Pojďte tedy spolu s jejími hrdiny do ilegality mezi další rozpojence poznávat desátky, bufy, tleskače a sklizňové tábory.

13.12.2018 4 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Moc pěkně se to četlo, člověk se nemohl odtrhnout. Velkým zklamáním však pro mě bylo, že pachatel byl odhalen "jen tak mezi řečí". Nenadchly mě ani dílčí závěry jednotlivých příběhů a otevřený konec.

03.10.2018 3 z 5

Krev elfů Krev elfů Andre Norton

I když je to pořád celkem dobrá kniha, Elvenbane bohužel nesahá ani po kotníky. Třetí díl už číst nebudu.

10.09.2018 3 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Popis psychických problémů hlavní hrdinky byl propracovaný a věrohodný a vsuvky o různých houbách a jejich sběru zajímavé. Kniha se hezky čte, ale příběh mi přišel hodně ohraný. Konec mě zklamal, moc se mi k tomu příběhu nehodil.

SPOILER
Někdo tu psal, že nechápe, na základě čeho se otec zachoval úchylně, že se to přece nemohlo stát jen tak z ničeho nic. Taky nestalo. Matka byla drobná a útlá s tváří děvčete. Už to trochu naznačuje otcovy preference. Když pak po úrazu ztloustla a zošklivěla, začla se mu hnusit a přestal s ní spát. Nebýt toho úrazu, možná by do dceřiny ložnice nikdy nedošel.

05.09.2018 3 z 5

Elvenbane Elvenbane Andre Norton

Knížku jsem četla před patnácti lety a doteď si pamatuju, jak byla skvělá. Střetávají se v ní krutí elfové vládnoucí lidským otrokům, nenávidění míšenci, kteří disponují velkou magickou mocí a prahnou po pomstě, a draci. Moudří tvorové, ovládající hmotu a přijímající prakticky jakoukoliv podobu, dosud se skrývající před lidmi i před elfy.

15.05.2018 5 z 5

Skála Skála Peter May

Tahle kniha pro mě byla velkým překvapením. Na první pohled se tváří jako detektivka, ale už ve třetině víte, že čtete thriller. Vyšetřování vraždy je upozaděno a je mu věnováno minimum prostoru. Osou děje je postupné odkrývání Finovy minulosti a jeho vztahů s lidmi z Ness. Je fakt, že těch mrtvých bylo nakonec až příliš a "velké odhalení" na An Sgeiru už bylo celkem zbytečné. Příběh by totiž stejně dobře fungoval i bez něj a nebyl by tak překombinovaný. Ale i tak je to výborná kniha, napínavá, s mnoha zvraty, s nepokulhávající logikou, s barvitým líčením krajiny a prostředí ostrova a naprosto famózním popisem tisícileté tradice lovu guga.

05.02.2018 4 z 5