buitenlander Online buitenlander komentáře u knih

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Dlouho jsem uvažovala jak knihu ohodnotit, jestli mi z ní něco utkví v paměti, ale pořád si pamatuju jen to, že je tam všechno špatně - i nákup jídla je tragédie. Pro mě to byla spíš sbírka negativních epizodek, co špatného by se asi tak mohlo přihodit teď, oproti předchozímu dílu mi to ale nedokázalo vytvořit tu přece jen poetickou atmosféru marnosti.

20.05.2019 3 z 5

Všichni lžou Všichni lžou Seth Stephens-Davidowitz

Kniha pro široké publikum, statistikou a svojí metodikou se nijak podrobně nezaobírá, tedy není nutná žádná předchozí znalost. Z toho asi i trochu těží, já sama bych ocenila víc čísel, co se týče jeho výsledků a stejně tak mám nějaké výhrady k jejich interpretaci, ale zkusím si to dohledat v jeho článcích. Celkově mi jeho vlastní výzkum založený na práci s velkými daty a hlavně daty získanými z Googlu přišel zajímavý, minimálně aktuální díky tomu, že se ho podařilo vydat dost rychle, ale na můj vkus dělá příliš pompézní závěry.

05.05.2019 4 z 5

Dějiny krásy Dějiny krásy Umberto Eco

Nemůžu si pomoct, já Eca prostě nechápu a nebaví mě. Určitě je to velmi vzdělaný pán a obdivuji ho za přesahy, které dokázal dát dohromady do jednoho celku, ale pro mě to neumí příliš dobře předat. Tohle není moje první kniha o umění, ale první u které jsem nedokázala pochopit význam některých vět nebo částí. Nejvíc jsem si užila výňatky z cizích děl a básní, kde jiná estetika a ideály šly cítit, ale právě k jejímu pochopení by se hodila pomoc tolik vzdělaného autora. Je to krásná publikace, ale já těžkost četby považuji za její nedostatek, ne důkaz kvality.

02.05.2019 3 z 5

Tajemství lady Audleyové I. Tajemství lady Audleyové I. Mary Elizabeth Braddon

Takový příjemný krimi románek, lehce předvídatelný, ale se svěžím britským humorem a nadhledem. Četlo se to velmi lehce, taková klasičtější obdoba dnešních ženských románů

19.02.2019 3 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Samozřejmě se mi četla příjemně , líbilo se mi, že měla jistou poetičnost, ale na druhou stranu pak byly zbytečné některé zvraty jako z telenovely, už tak se postavy nechovaly zrovna realisticky, takže některé části už byly trochu přitažené za vlasy.

23.11.2018 3 z 5

Únava materiálu Únava materiálu Marek Šindelka

Nejde necítit soucit, tohle by podle mě měly knihy dělat, ukázat svět z pohledu někoho jiného, zkusit si na chvíli pocity někoho jiného.

01.11.2018 4 z 5

Otrantský zámek / Starý anglický baron / Vathek / Sicilský román Otrantský zámek / Starý anglický baron / Vathek / Sicilský román Ann Radcliffe

Četla jsem pouze Otranto a Vathek, hodně se od sebe lišili a stejně tak byli velmi odlišní od mých představ. Ne že bych se bála, hlavně Otrantský zámek mi přišel více jako telenovela než moderní horor, ale stejně jsem ráda, že jsem si jimi doplnila vzdělání :)

10.10.2018 3 z 5

Návrat Rámy Návrat Rámy Arthur Charles Clarke

Určitě to byla úplně jiná kniha než první díl a bylo trochu zvláštní jak byla rozkouskovaná do různých bloků, ale mně se určitě líbila. Zaujala mě už první, údajně nudná, část tím, že se neorientovala pouze do vesmíru, ale spíš na lidskou společnost, podle mě to k sci-fi taky patří a užila jsem si to. Některá rozhodnutí posádky mi sice nedávala úplně smysl a obecně se mi to zdálo trochu blíž červené knihovně než prvnímu Rámovi, ale stejně si další díly určitě přečtu.

05.08.2018 4 z 5

Architektura štěstí Architektura štěstí Alain De Botton

Kniha spíš o kráse než o štěstí, ale pokud krásu za štěstí považujete, tak vás určitě uspokojí :)

31.07.2018 5 z 5

Anarchista Čtvrtek Anarchista Čtvrtek Gilbert Keith Chesterton

Nedokážu se rozhodnout, co si o téhle knize mám myslet, ale fascinovala mě a těšila jsem se, až si ji budu moct zase číst, takže asi se mi líbila :)

27.07.2018 4 z 5

Robot na konci tunelu Robot na konci tunelu Vladimír Pikora

Rozhodně zajímavé myšlenky, odhad vývoj budoucnosti je samozřejmě pouze odhad, ale v knize argumenty působí velmi logicky. Jsem ráda, že jsem na ni narazila, i kdyby mi sloužila jen k zamyšlení nad současnou společností a politikou, přestože by podle mě zasloužila trochu zkrátit - provázat souvislosti je sice fajn, ale občas se to točilo do kruhu až příliš podrobně.

17.07.2018 4 z 5

Něco víc Něco víc Patrick Ness

Nemám moc ráda young adult literaturu, nepřečetl jsem ji moc, ale to, co jsem zkusila (např. Hunger Games), podle mě až hraničilo se slaboduchostí. Nicméně jsem ráda, že jsem zkusila tuhle knížku, mile mě překvapila. Má takové až pohádkové morální poučení, ale přesto se dá na ni dívat z vícero úhlů a budu o ní ještě chvíli přemýšlet, což je přesně to, co u knih hledám.

13.01.2018 4 z 5

Způsoby vidění Způsoby vidění John Berger

Hutné, ale přesto velmi zajímavé a srozumitelné eseje o umění a současné společnosti vůbec (přestože byly napsány v roce 1972). Ráda se k ní budu vracet a číst znovu, přestože už teď změnila můj způsob vidění obrazů i mnoha jiných věcí.

23.12.2017 5 z 5

Elementární částice Elementární částice Michel Houellebecq

Jistě, beru že nešlo tolik o popis děje jako spíše o vnímání světa a našla jsem si tam pár zajímavých myšlenek, ale bohužel to nemění nic na tom, že mě tuhle knihu nebavilo číst a že ani se nemůžu rozhodnout, který ze dvou bratrů mi přišel bizarnější a vzdálenější mému životu a světu.

20.11.2017 3 z 5

Idioti 21. století Idioti 21. století Vesna Evans - Tvrtković

Velmi inteligentně napsaná kniha, líbila se mi forma i myšlenka. Podobné situace každý zažil, jen tady jsou tak krásně zveličené, že nejde se jim nesmát, moje nejoblíbenější část je ta, kde hlavní hrdina tak tvrdě pracuje na tom zbláznit se.

09.11.2017 5 z 5

Hladová cesta Hladová cesta Ben Okri

Zvláštní román. Mám pocit, že nemám úplně právo ho komentovat, protože nemám dostatečné povědomí o africké mytologii a obecně reáliích, které se prý do příběhu velmi promítaly. Tím pádem pro mě román byl spíš sledem fantaskních historek/představ, ze kterých jsem si nedokázala sestavit příběh a ani si je užít samy o sobě, takže se pro mě kniha strašně vlekla a dočetla jsem ji jen ze setrvačnosti, nicméně věřím, že někomu jinému její specifická atmosféra může sednout lépe.

10.09.2017 3 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Podlehla jsem mediální masáži a hezké obálce a knihu koupila. Naštěstí jsem ji přečetla rychle při jedné cestě vlakem, bohužel jsem u ní tak prskala, že jsem musela vypadat jako duševně narušená. Líbila se mi forma zpracování, jak se jednotlivé příběhy prolínaly, ale to na knize bylo jediné zajímavé, hrdinky byly naprosto ploché podle těch nejzažitějších stereotypů, chovaly se jako naprosté bábovky.

25.08.2017 1 z 5

Frost Frost Oskar Fuchs (p)

Solidní brak, v tom dobrém slova smyslu. Nečekejte žádné náročné popisy ani vysvětlení, pokud tam trochu je, tak spíš zdržuje, tahle akčňárna se prostě valí. Hlášky to celkem vtipně odlehčovaly, jen někdy už byly tak metaforické, že jsem se sotva chytala.

25.08.2017 3 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Nádherná kniha. Náhodou se mi stalo, že jsem viděla film dříve než jsem četla knihu, ale vůbec v ničem mi to nevadilo. Film je natočený věrně podle knihy, věděla jsem tedy, jak to skončí, ale možná právě proto jsem byla schopná si pořádně vychutnat atmosféru a způsob vyprávění hlavního hrdiny. Já knihu četla v původní anglické verzi, takže jen doufám, že v té české se to taky tak odráželo. Podle mě stojí za přečtení, i když to není lehký románek do tramvaje.

12.08.2017 5 z 5

Dělám si to sám Dělám si to sám Martin Váša

Za mě jsou teda pocity daleko více rozpačité. Místy to bylo docela vtipné, místy rádoby vtipné a ten grandiózní konec úplně mimo. Je mi líto, možná jsem měla špatná očekávání, zjevně to nebyl můj šálek kávy od Starbucks.

07.08.2017 3 z 5