Dějiny krásy

Dějiny krásy https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/609/bmid_dejiny-krasy-609.jpg 4 199 10

Na stránkách této knihy, jejímž editorem je Umberto Eco, najdeme obrazy mistrovských děl všech dob. Ilustrace i rozsáhlá antologie textů čtenáři přibližují rozmanité představy o kráse, jak se projevovaly od dob starého Řecka až dodnes.

Literatura naučná Umění
Vydáno: , Argo

Storia della Bellezza , 2004

Kabuky
06.05.2023 5 z 5

Vynikající, kvalitní kniha.

sika444
12.12.2021 3 z 5

Kniha je vlastně slovníkem, což si člověk zezačátku neuvědomuje. Přináší heslovitě přehled představ o kráse, estetických zdůvodnění a rozdílných interpretací uměleckých děl. Ten přehled je hlavní plus knihy. Problém je však právě v té přehlednosti, heslovitosti, hutnosti. Neznalec prostě vezme na vědomí, ale nezapamatuje si, protože chybí souvislosti. Textové ukázky jsou bohaté, mnohé a pestré, leckdy právě ony inspirují, takže čtenář má touhu přečíst si text v jeho původním kontextu. Obrazový materiál je bohatý, ale i zde mi chybí alespoň nějaký komentář - proč je zde reprodukováno právě toto dílo. Z textu to plyne jen někdy.

Zdekat
17.04.2021 4 z 5

Krásné provedení vázané knihy, kvalitní ilustrace, pro čtenáře se zájmem o umění. Eco se zamýšlí nad tím, co bylo považováno za krásné v jednotlivých epochách evropského prostředí a jak byla krása definována filozoficky, umělecky... Občas náročné čtení odkazující k řadě termínů, osobností a definic předpokládající docela velké historické znalosti. Hodně věcí jsem dohledával.

buitenlander
02.05.2019 3 z 5

Nemůžu si pomoct, já Eca prostě nechápu a nebaví mě. Určitě je to velmi vzdělaný pán a obdivuji ho za přesahy, které dokázal dát dohromady do jednoho celku, ale pro mě to neumí příliš dobře předat. Tohle není moje první kniha o umění, ale první u které jsem nedokázala pochopit význam některých vět nebo částí. Nejvíc jsem si užila výňatky z cizích děl a básní, kde jiná estetika a ideály šly cítit, ale právě k jejímu pochopení by se hodila pomoc tolik vzdělaného autora. Je to krásná publikace, ale já těžkost četby považuji za její nedostatek, ne důkaz kvality.

Hospodyňka
07.02.2018 5 z 5

Úžasná a náročná kniha. U Eca prostě potřebuji číst každý odstavec dvakrát, aby mi to hlava pobrala. Skvělé jako dárek pro uměnímilovného člověka.

AllyKumari
10.06.2017 4 z 5

Krásně ilustrovaná, velmi zajímavá, poměrně těžká na čtení.

Sheldon
22.05.2017 5 z 5

Výborný pohled na dějiny krásy z pohledu teoretika, ale i umělce, byť to druhé trochu navzdory své vůli. Poutavě psané pasáže, trefně vybrané texty i umělecká díla. Díky chytré grafice je to kniha, která se dá dobře číst a dávkovat. Za mě úplná pecka.

pistalka
10.03.2013 4 z 5

Dějiny krásy se pro mě staly jakousi odkládací knihou, do které jsem nakoukl tehdy, když nic jiného nebylo po ruce a na ostatní věci nebyla chuť. To nemyslím nijak negativně, ono tomu napomáhá samotné členění publikace do kapitol a podkapitol, které přímo vybízí segmentovat četbu na menší části a tím si jí kořenit večery o něco déle. Není to dáno jen časovou distancí jednotlivých lidských epoch (čtyř set stránková cesta od Věstonické Venuši k Marylin Monroe je pěkně nadupaný výlet), ale také šíří záběru a komplexností zkoumané látky (od krásy tělesné, krásy barev, krásy nástrojů, krásy poezie apod.). Pro lidi, kteří nejsou příliš filozoficky vzdělaní – a já k takovým patřím taky, jak poctivě přiznávám – se četba v některých částech může stávat mírně obtížnou, především v množství literárních ukázek, na kterých je prezentováno vnímaní krásy v průběhu staletí. To se ovšem při četbě knihy, jejímž editorem není nikdo jiný než Umberto Eco, dá očekávat. Právě díky oné náročnosti je lepší četbu neuspěchat a prolouskávat se textem pozorně, pomalu.

Ve zkratce: dějiny krásy pod vedením Umberta Eca se pro mě staly pestrým, intelektuálně náročným a vítaným zpestřením zimních večerů, dlouhou cestou, na jejímž konci jsem byl o něco chytřejší, ale ne natolik, abych všemu porozuměl a knihu už nikdy nevyužil. Právě naopak, rád si ji občasně prolistuju, pokochám se a začtu. Zkuste to taky, třeba na vás trocha té krásy dýchne! :)

Verun
15.12.2011 5 z 5

Lehké čtení to opravdu není, ale číst si před spaním statě o kráse, to se pak zdají krásné sny...aneb jak se i pohled na krásu mění

WEIL
10.09.2011 3 z 5

Umberto Eco nás seznamuje s tím, co jeho samotného zaujalo při seznamování se s dějimami a vývojem estetiky - jak šla století a jak se který kumšt vytvářel a proč právě tak...