BrooksWasHere BrooksWasHere komentáře u knih

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Neskutočne vtipné pokračovanie, ktoré vôbec nezaškodí si prečítať.
Táto séria bola výborná, kým sa nestala takou prekombinovanou ako v nasledujúcich častiach.
90 %

17.09.2022

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Nestarnúca klasika, ktorá ma nikdy neomrzí...
Stále si spomínam na vynikajúce vtipy, ktoré mi prídu zábavné a inteligentné aj dlhý čas po prečítaní tejto legendárnej sci-fi knihy.

17.09.2022 5 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

"Svetová vojna Z" je rozhodne veľmi zaujímavo spracovaná kniha, ale aj napriek tomu som od nej čakal o trochu viac. Myslím si, že je to práve tým, že som nebol vopred pripravený na formu, ktorou je táto kniha napísaná.

Množstvo rozhovorov, ktoré spolu ani v najmenšom nesúvisia ma zo začiatku veľmi bavilo čítať, no postupom času mi všetky tieto časti spolu nejako splynuli a prišli mi veľmi podobné, aj keď si teda až také podobné neboli.
Dozvedel som sa napríklad, ako ľudia počas apokalypsy prežívali na mori, v stredovekých hradoch, pod zemou, ba dokonca aj na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS a potešila ma ja zmienka o českých a slovenských hradoch.

Aby som to zhrnul, táto kniha ma teda veľmi nenadchla, ale keďže som fanúšik zombie tematiky, tak "Svetovej vojne Z" nemôžem dať menej ako 70%, aj keď filmové spracovanie s Bradom Pittom ma určite oslovilo viac ako jeho knižná predloha.

CITÁT: "Panika je daleko nakažlivější než zárodky viru Z."

17.09.2022 4 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Lunapark je veľmi pohodovo napísaná kniha, pri ktorej som sa ani chvíľu nenudil.

Veľmi sa mi páčila zápletka s brigádou v zábavnom parku, pri ktorej pomalým (a mne vyhovujúcim tempom) odhaľujeme detaily vraždy, ktorá spôsobila to, že v Dome Hrôzy straší.

Pekný hororový nádych a jemne tajomná atmosféra tejto (na Kinga) krátkej knihe veľmi prospievajú.
Ale aj tak mi príde, že som už z Kingovej tvorby čítal ďaleko lepšie knihy.
Za mňa 80 %

30.08.2022 4 z 5

Ten velký svět Ten velký svět Robert Kirkman

Nový kontakt, nové postavy, nová hrozba.
V tejto časti sa prvýkrát ocitáme na mojom, zo seriálu obľúbenom, Hilltope. Ak by som pred touto časťou nevidel seriál, tak by som až do poslednej chvíle nevidel, čo sa chystá, ale keďže som spravil presný opak, tak viem, čo bude nasledovať a ja sa na to veľmi teším... NEGAN...

Opäť veľmi vydarený diel, ale aj napriek tomu si myslím, že päť hviezd je lepšie si ušetriť na tie nasledujúce.
85 %

Kým chceme být? Kým chceme být? Robert Kirkman

Trochu hádok, trochu nesúhlasiacich susedov, ale hlavne trochu nudy.

V tomto dieli sa dej nijako neposúva, a to preto, že všetci tu riešia iba to, ako sa vysporiadať z katastrofou, ktorá nastala v predchádzajúcej časti.
Tomu rozumiem, ale prečo to museli takto naťahovať?
To neviem a nevadí mi to.
Niektoré veci je lepšie neriešiť...

Za mňa 80 %

Není úniku Není úniku Robert Kirkman

Po dvoch častiach, ktoré ma nijako neohúrili, prichádza táto, ktorá ma vyslovene pohltila.
Toľko nemŕtvych pokope tu už niekoľkokrát bolo, ale v žiadnom prípade nepredstavovali hrozbu pre takúto veľkú komunitu...
Za mňa jedna z výborných častí s parádnym vyvrcholením, z ktorého ma striaslo aj v komiksovej, ale aj v seriálovej verzii.

Určite aspoň 95 %

CITÁT:
"Nechápu, že jsem si to uvědomil až teď. Tak dlouho jsme se nechávali hnát z jednoho místa na druhé... Uvědomil jsem si, že problémem byli vždycky LIDI. Je neuvěřitelné, že to říkám... Ale mrtví...
... Jsou ZVLÁDNUTELNÁ hrozba."

21.08.2022 5 z 5

Těžká cesta zpět Těžká cesta zpět Robert Kirkman

Zatiaľ najnudnejší a najnaťahovanejší diel. Jediným svetlým bodom bola záverečná scéna, ktorá ma ako jediná odradila od trojhviezdičkového hodnotenia.

Možno som si už jednoducho zvykol na trošku vyšší štandard.

Nemám, čo dodať, už sa teším na ďalšiu časť.
75 %

Život mezi nimi Život mezi nimi Robert Kirkman

Po toľkých častiach plných dobrodružstva som si už asi zvykol na určité množstvo napätia, a preto mi táto časť prišla nudná. Zo Živých Mrtvých sa stali Živí Živí...

Dostávame sa do Alexandrie, bezpečnej zóny, ktorou sa dej síce nikam poriadne neposunul, ale aspoň dodala postavám a aj mne určitú nádej.

Ale prečo je toto prvá časť, ktorej som nebol ochotný dať 5 hviezd?
Odpoveď je jednoduchá... Príliš málo oživlých mŕtvol.
To, čo vytváralo nervydrásajúcu atmosféru všetkých predošlých častí sa tu vytratilo. Dúfam, že nie natrvalo...

Ale, tak, či tak, vydarený a oddychový diel.
85 %

18.08.2022 4 z 5

Střez se lovců Střez se lovců Robert Kirkman

Ďalší nadupaný a napínavý diel, pri ktorom som sa ani chvíľu nenudil.
Na scénu prichádzajú lovci, ktorých vsuvka mi prišla odporná, ale zároveň aj zaujímavá, podobne ako v seriáli.
Cesta do Washingtonu D. C. stále pokračuje a ja som veľmi zvedavý, čo sa Rickovej skupine stane nabudúce, po prípade, či sa už dočkajú svojho cieľa.
95%

17.08.2022 5 z 5

Pes baskervillský (komiks) Pes baskervillský (komiks) Jan Štěpánek

Veľmi pekné spracovanie doplnené podarenými ilustráciami, ktoré výborne vystihli atmosféru tohto svetoznámeho príbehu.

Zatiaľ som sa ešte nestihol dostať k pôvodnému románu sira Arthura Conana Doylea, ale to v tomto prípade vôbec nevadí, pretože príbehu som ľahko porozumel aj v takomto prevedení.

"Vyhýbejte se blatům v hodinách temnoty, kdy jsou síly zla nejmocnější..."

Jediné, čo mi vadilo na tomto komikse je jeho (podľa mňa) priveľká formalita a potom ešte to, že žiadna z postáv si nezískala moje sympatie.

No, v konečnom dôsledku je toto celkom podarený komiks.
80 %

16.08.2022 4 z 5

Čím se stáváme Čím se stáváme Robert Kirkman

Tento diel je pohodový, ale zároveň aj mrazivý a napínavý. Máme tu čo dočinenia s bandou zlodejov, obrovským stádom chodcov, ale hlavné je podľa mňa to, že na scénu sa vracia už takmer zabudnutý Morgan.
Počas celého čítania som ani raz nemohol oči odtrhnúť, takže za mňa opäť parádna práca, celý komiks som prečítal asi za 45 minút.

Každá ďalšia časť komiksu Živí mrtví je podľa mňa lepšia ako tá predošlá. A to je už, čo povedať.

15.08.2022 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Najkomplexnejší a najlepší román o cestovaní v čase, aký som kedy čítal a zároveň asi aj najväčšie dobrodružstvo, aké som s knihou Stephena Kinga prežil.

Námet je perfektne originálny a počas celého príbehu som Jakeovi/Georgovi neskutočne držal palce. Dúfal som, že sa mu jeho cieľ v minulosti podarí splniť a bol som aj veľmi zvedavý, aké následky budú mať jeho činy v budúcnosti, pretože s minulosťou je neradno si zahrávať...

"Minulost se změnám vzpírá. Minulost je zatvrzelá."

Dallas 63 má takmer 800 strán, no pre mňa to ubehlo veľmi rýchlo a s istotou by som zvládol týmto štýlom prečítať aj ďalších tisíc. (Miestami mi Dallas pripomínal Mŕtvu zónu, ale to je len môj názor.)
Veľmi ma prekvapilo, že pri toľkých stranách, ani jedna nie je zbytočná. Parádne vymyslené je napríklad to, že o záchrane prezidenta Kennedyho sa hovorí hneď na začiatku, no kým sa k finálnemu dňu dostaneme, ubehne 680 strán. Medzitým ma potešili prepojenia na "TO", v podobe Bev a Richieho, tiež som bol veľmi zvedavý, ako prebehne záchrana rodiny Dunningovcov, alebo ako Jake vlastne prežije päť rokov v minulosti, ale nakoniec mi Stephen poskytol všetky odpovede na moje otázky. Klobúk dole.

Náramne sa mi páčil aj Jakeov vzťah so Sadie, do ktorej som sa viac-menej zamiloval aj ja, vďaka tomu, ako realisticky bola jej postava, ale aj celá kniha napísaná.

"Ale to by vám muselo být patnáct, aby z náhodného doteku na záhradní párty byla láska na první pohled."

Ak by som to mal zhrnúť, v Dallase 63 je prakticky všetko - láska, humor a dokonca aj napätie, pri ktorom som som svoju čítačku držal tak pevne, že skoro začala praskať :)
Rozhodne odporúčam, ak ste toto ešte nečítali, tak neváhajte a určite sa nenechajte odradiť počtom strán...

"Tohle byl závod, který jsem hodlal vyhrát. Byl jsem Jake Epping, středoškolský učitel. Byl jsem George Amberson, budoucí romanopisec. Byl jsem Jimla, který každým krokem, jejž dělal, ohrožoval celý svět."

Fantastický zážitok.

15.08.2022 5 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

(SPOILER) Rýchle, zaujímavé, dychvyrážajúce. Tieto tri slová podľa mňa dokonale opisujú "Da Vinciho kód".

Dan Brown vytvoril pútavé dobrodružstvo, počas ktorého som sa skoro ani chvíľu nenudil, najmä vďaka akčnosti tejto knihy a tiež aj vďaka tomu, že sa tak dobre číta.
Tiež ma veľmi bavilo objavovať spojenia medzi vierou a históriou spolu s Robertom a Sophie a práve vďaka týmto spojeniam mi prišiel "Da Vinciho kód" dychvyrážajúci. Akonáhle v knihe Langdon prišiel na to, že celá kresťanská viera by mohla byť vymyslená a Ježiš má reálnych potomkov, zamrazilo ma a nabehla mi husia koža, možno preto, že mi autor predhodil veľmi vierohodné dôkazy a vysvetlenia a možno preto, že som nad touto témou nikdy v tomto smere nerozmýšľal.

CITÁT: "Nehľadajte Svätý grál; Svätý grál si nájde vás.

No, tak či onak, svižné tempo a sympatické postavy pridávajú tejto knihe na kvalite, len škoda toho záveru, čakal som, že všetky zistené skutočnosti o kresťanstve napokon budú odhalené a verejnosť spozná pravdu.
Ale, samozrejme aj napriek všetkým okolnostiam, musím túto knihu brať s rezervou, pretože je to iba fikcia :)

Určite odporúčam všetkým konšpirátorom :D

23.07.2022

Tábor mladých vědců Tábor mladých vědců Jody Houser

Dustin je jedna z mojich obľúbených postáv, a preto som sa rozhodol, prečítať si tento komiks.
Príbeh nemal žiadne slabšie miesta a na postavy som si rýchlo zvykol, no jediné, čo ma zaráža je to, že v seriáli Dustin o svojom dobrodružstve nikomu nepovedal :)
80%

15.07.2022 4 z 5

Na Západe nič nové Na Západe nič nové Erich Maria Remarque (p)

Erich Maria Remarque vo forme tejto útlej knižky popisuje tie najhoršie z vojnových hrôz, ktoré postihli najmä tých nevinných.

V niektorých častiach knihy som nemohol uveriť tomu, že od samej pravdivosti tohto príbehu sa mi trasú ruky. Áno, autor geniálnym spôsobom popisuje to, ako vojna zničila celú vtedajšiu generáciu.
Často sú tu naozaj srdcervúce pasáže, ale aj úsmevné a vtipné momenty, no na konci som sa aj tak nemohol ubrániť slzám a zimomriavkam.
100 %

CITÁT:
"Mne pripomína front strašidelný vír. Aj keď je človek ešte ďaleko od jeho centra, v pokojnej tíšine, cíti už jeho saciu silu, čo ho pomaly, neodvratne, bez veľkého odporu priťahuje."

14.07.2022 5 z 5

Smutek nás pozůstalých Smutek nás pozůstalých Robert Kirkman

Po neuveriteľne napínavej ôsmej časti prišla táto, ktorá je síce o niečo pokojnejšia a pomalšia, ale myslím si, že presne takúto oddychovku všetci čitatelia, vrátane mňa, potrebovali.

Väzenie sa stalo neobývateľným a Rick spolu s Carlom sa vydávajú na neistú cestu plnú nebezpečenstva a nástrah.
Ja sám som zvedavý, či ich táto cesta privedie tam, kde ich priviedla aj v seriáli - do TERMINUSU.

29.06.2022 5 z 5

Zrozeni k utrpení Zrozeni k utrpení Robert Kirkman

(SPOILER) Neskutočne napínavá časť, pri ktorej som až do poslednej chvíle dúfal, že Guvernér bude porazený a väznica zostane Rickovej skupine. No nestalo sa tak...

Veľmi ľúto mi bolo Hershela, ktorý si získal moje sympatie hneď na začiatku, Tyreesea, ktorého drsnosť a neústupnosť mi budú strašne chýbať, a v neposlednom rade mi slzy do očí nahrnula smrť maličkej Judith, ktorú som vôbec nečakal, pretože v seriáli ju tvorcovia nechali žiť až do konca.

Excelentná práca, klobúk dole všetkým tvorcom...
105 %

28.06.2022 5 z 5

Ticho před bouří Ticho před bouří Robert Kirkman

Siedmy diel ponúka krátky odpočinok, pred tým, čo sa chystá v nasledujúcej časti.
Opäť sledujeme Rickovu skupinu ako si žije v menšej nevedomosti z toho, čo im hrozí. Guvernér sa postavil na nohy a je poriadne rozzúrený.
Toto pre obyvateľov väznice nemôže dopadnúť dobre...

Pomalý diel, ale zo seriálu už dávno viem, že to, k čomu sa schyľuje bude neuveriteľné, priam až neskutočné...

27.06.2022 5 z 5

Život plný utrpení Život plný utrpení Robert Kirkman

Šiesta časť "Život plný utrpení" iba dokončila rozrobenú prácu, práve tam, kde tá predošlá výborne dupla na pílu.

Tento diel mi pripadá zatiaľ spomedzi všetkých, čo som čítal najakčnejší a najbrutálnejší. Áno, na mysli mám práve neskutočnú pomstu, ktorú odviedla Michonne. V seriálovej verzii to bolo o dosť poľahčujúcejšie, pretože tam Guvernér prišiel "iba" o oko, no v komikse sa musel vzdať aj ruky, a to ani nehovorím o tom, akým spôsobom o ňu aj o oko prišiel.

Robert Kirkman, skvelá práca :D

26.06.2022 5 z 5