Bramborak81 Bramborak81 komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Nechápu, jak mi tak dlouho mohla unikat tato detektivka s velkým D. Naopak co mě nepřekvapuje je, že jsem se svým tipem na pachatele byla opět vedle, jak ta jedle. Za mě velké doporučení k přečtení.

31.08.2022 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Milá knížka, která se dá číst v jakémkoli věku. A ty krásné kresby a fotografie k tomu, to je kompletní balíček pro radost.

30.08.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Další literární skvost, který jsem díky výzvě objevila. Autorka kronikou ztraceného města přibližuje nelehké životní osudy horníků a jejich rodin v průběhu třiceti let na přelomu 19. a 20. století. Je znát autorčina důkladná příprava podkladů pro napsání knihy. Autentičnosti přispívá také slezské nářečí a polština. Některé momenty jsou tak nečekané, stejně jako je umí naservírovat A. Mornštajnová, že člověk přestane na chvíli úplně dýchat. Velmi poutavou formou se dozvíme o ne často zmiňovaných událostech z naší nedávné historie. Těším se na pokračování.

01.10.2020 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Drsný kraj, těžké osudy poznamenané dobou, ve které se děj druhého dílu odehrává. I když těžké téma, je to kniha, kterou opět nelze odložit dokud není přečtená do poslední stránky. Jsem zvědavá, jak autorka tuto trilogii uzavře, ale nepochybuji, že to zase bude literární zážitek.

11.07.2021 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

To byla paráda procestovat knižně Českou republiku, zasmát se a něco nového se dozvědět. Stává se mou nejoblíbenější Ziburovou knihou. A bez ilustrací Tomski&Polanski si už tyto cestopisy nedokážu představit.

17.10.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Opět skvělá kniha od této autorky. Vyprávění otce a dcery, vše do sebe zapadá do nejmenšího detailu, napsáno krásným jazykem. Už se těším, co příště Alena Mornštajnová pro své čtenáře nachystá.

29.10.2019 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Potřebovala jsem něco odpočinkového, a to Pekárna v Brooklynu splnila na jedničku. Je to ideální "nedělňák", kdy předem víme, jak to celé dopadne, ale vůbec to ničemu nevadí. S radostí jsem otáčela stránku za stránkou a usmívala se, že je to tak, jak je.

19.02.2023 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Třetí přečtená kniha od této autorky, autorčin styl psaní mě baví. Děj plyne svižně, postupně se seznámíme s hlavními aktéry, které spojuje hotýlek. Rodinná sága několika generací se čte jedním dechem. Neobyčejné, ale uvěřitelné příběhy jednotlivých postav, láska, nenávist, radost i smutek, překvapení, napětí, nic v knize nechybí. Potvrzeno, A. Mornštajnovou řadím mezi své oblíbené autorky, a těším se na další její knihu.

08.05.2019 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Uf, to byla dávka depky. Po chvilce čtení jsem se už bála otáčet stránky, s tím co se ještě může stát. A že se děly věci. Opět skvěle napsané. Autorka otevřela mnoho závažných témat na modelu jedné rodiny. Zajímalo by mě, jestli autorka někdy neuvažovala, že by její další kniha byla z kategorie oddychovka, milé čtení, pohlazení po duši. Já teď po něčem takovém sáhnu, abych se z toho všeho vzpamatovala, ale každopádně ať už bude téma další knihy V. Hanišové jakékoliv, nenechám si ji v žádném případě ujít.

31.01.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Děj této knihy alespoň okrajově zná kde kdo, pojem Velký bratr také, ale určitě je dobré si tento nadčasový román přečíst.

29.12.2021 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Byla to pro mne první kniha pro seznámení se žítkovskými bohyněmi. Zajímavě zpracované téma. Líbilo se mi prolínání dějových linek. Postav bylo dost, ale dalo se v nich dobře orientovat. Oceňuji důkladnou přípravu autorky k napsání knihy.

13.07.2021 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Tuto knihu jsem si vybrala na základě vysokého hodnocení v databázi. V knize bylo tak trochu od každého něco, prolíná se sociální drama s detektivní zápletkou, nejvíce na mě zapůsobila krása a divokost přírody. Ale za romantickou linku, chvílemi až trochu červenou knihovnu, dávám jednu hvězdičku dolů. Celkově se mi autorčin styl moc líbil, je to velmi čtivé.

05.06.2021 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Napínavá detektivka do poslední chvíle, která se odehrává v jedné malé české vesnici, byla pro mne prvním seznámením s touto autorkou. Přestože postav je docela dost, autorka je velmi dobře charakterizovala, že se čtenář velmi rychle zorientuje. Doporučuji k přečtení.

30.05.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Jak to paní Mornštajnová dělá, že každá její kniha se čte úplně sama, přestože téma je tíživé, ať už se jedná o předchozí knihy odehrávající se v naší nedávné historii nebo tento dystopický román. Mám ráda tento typ knížek, které po dočtení v nás ještě nějakou dobu doznívají a vedou k zamyšlení. V knize nic nechybí, nic nepřebývá. A těším se, co nám autorka nachystá příště.

26.04.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Navenek spořádaná rodina, ale za zavřenými dveřmi se odehrává rodinné drama. Narušené rodinné vztahy v čele s puntičkárskou, náročnou a často hysterickou matkou a otcem, který je na jednu stranu flegmatik a do chodu rodiny se nezapojuje vůbec, ale pak vybouchne a má násilnické sklony. Dvě dcery, jedna dle matky hodná a šikovná, druhá, opět z pohledu matky, problémová. Je to pořádná dávka emocí. Beznaděj. Přála bych si, aby tyto příběhy nebyly nikdy inspirovány reálnými událostmi, ale byly pouze vyprávěny autory prostřednictvím knih jako varování.

13.06.2020 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

S tvorbou autorky jsem se seznámila díky Mlčícím fontánám, takže jakmile jsem zjistila, že vyšla nová "Sepetys", byla to jasná volba. Opět si vybrala události z poměrně nedávné historie, ne úplně tak známé, tentokrát z Rumunska, protkané romantickou linkou. Čte se úplně samo. Po dočtení bude ještě dlouho rezonovat.

18.02.2023 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Těšila jsem se na další knihu od Fredrika Backmana, na první pohled mě sice trochu znepokojilo v anotaci, že se jedná o bláznivou komedii. A po té jsem si kladla otázku, co má znamenat ta obálka? Vykukující růžová králičí hlava u mužské postavy sedící na záchodě, limetky, pistole. A ano, po přečtení se mi potvrdilo, že všechno toto do sebe zapadá. Knížka je protkaná osobitým humorem, ale plíživě vyplouvají na povrch úzkosti všech zúčastněných.

19.03.2022 4 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Královna detektivek nás tentokrát vezme na plavbu po Nilu. Postupně se seznámíme se všemi účastníky plavby. Postavy jsou velmi dobře vykreslené a vše do sebe zapadá jako mozaika. Nechybí láska, dobrodružství ani napětí. Perfektní detektivka.

07.12.2020 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Napínavé, seversky drsné a promyšlené. Autor čtenáře od samotného začátku nešetří, kdyby to byl film, už si zakrývám oči. A vraha jsem tipovala s jistotou, a to hned dvakrát. Doporučuji číst v létě, na podzim byste si asi procházku do kaštaňáku rozmysleli.

09.07.2020 4 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Zážitek z přečtení této knihy jsem nechala chvíli uležet. Nepotřebuji vědět, co je pravdivé a co není.
Je to dobrý postmoderní román, u kterého je potřeba být ve střehu, střídá se forma vyprávění, sem tam se objevují citace z jiných děl, deníkové záznamy, rozhovor autora se sebou samým. Překvapil mě nečekaně umístěný jmenný rejstřík. Krásná práce s českým jazykem, tento autor je pro mne zajímavým objevem.
Hodnocení snižuji o jednu hvězdičku za časté kňourání, poučování a machrování hlavní románové postavy.

03.04.2020 4 z 5