Bórborka Bórborka komentáře u knih

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Kde začít?
Knihu začínáte seznámením s hlavními postavami, další informace získáváte ohledem do minulosti, který kniha opravdu hojně využila. Samotná dějová linka je velmi nezajímavá až do poslední části knihy,kde se nám dostane rozřešení zápletek, které si už čtenář sám vyřešil.
Celou dobu jsem s knihou bojovala, ale za konec, který mě lehce překvapil bych knihu úplně nezavrhla, jenom bych velmi jasně vysvětlila, že to se sérií HP nemá nic společného (nanejvýš jako špatná fanfikce). Myslím si, že kniha měla potenciál, který kdyby byl rozpracovaný do více dílné série (třeba od nástupu na Watford), knize by to neuškodilo.

28.12.2019 3 z 5

To nejlepší z nás To nejlepší z nás Nicholas Sparks

Kniha má pomalý rozjezd, a to se mi na ní líbí. Připravuje nás na budoucí dění a najednou je čtenář nakonci a ani neví jak.
Když jsem knihu dočetla, po dlouhé době jsem cítila, že mě romantický příběh opravdu dojal. Ne vždy bych řekla, že je Sparks zaručenou kvalitou, ale jeho o trošku delší díla se číst opravdu vyplatí.

17.09.2019 4 z 5

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů. Po celou dobu sledujeme "obyčejný" chod Bradavic, ačkoliv se nevyhnutelně blíží pád dobra. Celá série je mou srdcovkou, ale tento díl prostě vyniká.

15.09.2019 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Ani nevím, kde začít.
Nejdříve bych začala, klady na této knize. Krásná obálka. Zajímavá myšlenka, ale nadruhé straně mince však vězí nedopracovanost samotné myšlenky. V ději byli díry a samotný příběh mě moc nenadchl. Autor píše svižně, ale spíše pro děti, jenže příběhově bych to dítě vůbec nedoporučila, což mě přivádí k otázce komu knihu doporučit. Po Smrtce mě tahle kniha vyloženě zklamala. Za snahu a námět 2*

02.08.2019 2 z 5

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Příjemné čtení, od kterého nic nečekáte, a proto vás dokáže tak mile překvapit.
První povídka je čtivá, ale její obsah se mi zdál poněkud až MOC.
Druhá příjemná, u které už od začátku tušíte její konec.
Třetí, poslední povídka, je ze začátku pro mě trochu hůře zpracována (zmatená, hůře vtáhnutelná), přesto ve výsledku pěkná jako ostatní.
Ten, kdo zrovna neví, co si přečíst v období Vánoc, touto knihou nesáhne vedle.

18.12.2018 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Kniha se nezabírá moc příběhem, ale postupně nám rozvíjí osobnost Doriana. Občas až příliš rozepsané myšlenky vás nechají se ztrácet a zapomenout o čem vlastně čtete. Tahle knížka má v sobě spousta myšlenek, nad kterými jsem občas jenom kroutila hlavou či nevěřícně přemýtala nad tím jestli to opravdu myslí vážně.

17.09.2018 4 z 5

Cinder & Ella Cinder & Ella Kelly Oram

(SPOILER) Myslím, že autorka si ukousla větší sousto, než zvládla pokrýt.
V knize se vyskytují těžká témata jako smrt, deprese či šikana a autorka s nimi pracuje, jakoby se zjevovala jenom v určitých situacích a nevěnuje je jim zvláštní pozornost. Asi je láska lékem na vše.
Charaktery postav jsou velmi ploché a chybí jim nějaká hloubka.
Hlavní mužský protagonista na mě působil jako nějaký "slizák" a konverzace mezi ním a hlavní hrdinkou opravdu neodpovídaly jejich věku.
Ale jako letní naivní čtení to svou funkci splňuje.

29.07.2021 1 z 5

Mrazení Mrazení Maggie Stiefvater

Možná jsem náročná, ale od knihy jsem čekala více.
Děj byl naprosto o ničem a zápletka jednoduchá. V nějakých situacích chybí přirozená návaznost. Všechny postavy se vyznačovaly jedním charakterovým rysem - chameleon - tedy, že se jejich osobnost měnila, jak autorka uznala za vhodné, i přes to ovšem ani jeden z hrdinů nebyl sympatický.
Jazyk, kterým je knížka přeložena je fádní, bez jakéhokoliv náboje (tedy až na slovo "fištrón").
Knihu bych nedoporučila ani mladší věkové kategorie, jelikož by jí mohla odradit od čtení.

28.12.2020 1 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Mě osobně kniha lehce zklamala. Příběh byl zajímavý s hutnou a tajemnou atmosférou, který mě nutil pokračovat stále dále, ale zpracování mi nějak nesedlo. Kniha se mi četla těžce a příběh utíkal velmi pomalu. Kdyby kniha byla o několik stran kratší určitě by na mě udělala lepší dojem. Přesto doporučuji každému, aby si jí přečetl a udělal si na ní svůj vlastní názor.

09.07.2020 3 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

(SPOILER) Kniha měla vysoký potenciál, ale...
Psychologie postav není domyšlená. Přístup údajných přátel k psychicky narušené osobě je vyloženě směšný, jelikož jejich sobeckost ho nenaštvat a neznepřátelit si ho, jim zabránila mu sehnat psychickou pomoc. Příběhy z dětství jsou hrozivé, ale jejich neustálé opakování ubírá na jejich děsivosti. Asi je to tím, že nežiji v Americe, ale vykreslení většiny jejích obyvatel jako homoaexuáli, nejlépe s pedofilními sklony, se mi zdá zkreslený a přehnaný. Nedokáži si představit, že za 15 let Judova života, nepotkal ani jednu hodnou, respektive normální bytost.
Příběh samotný by mohl být zkrácený o nejméně 100 stran. Na samotném začátku se v knize střídají pohledy všech čtyř kamarádů, ale postupem času dva z nich přestali být pro příběh důležití, a tak jim autorka již moc prostoru nedala.
A osobní výtka - střídání pohledů mezi osobami a do toho zapojení retrospektivy pro mě bylo lehce matoucí.

31.05.2020 3 z 5

Kniha spíše než cestopis připomíná humorný román ze života autora. Pro člověka, který touží po nabytí nových vědomostí a faktů o vybrané zemi, bych to rozhodně nedoporučila, dokonce bych chápala, že ho kniha zklamala, ale pro člověka, který se rád zasměje důvtipu autora a občas se rád dozví nové informace, kterými je kniha prokládána, vřele doporučuji.

16.12.2019 3 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

V druhém díle se seznámíme s novou hlavní postavou, prozkoumáme hluboké myšlenky samotného Nimba, které mě místami opravdu vytáčeli, a vrátím se k příběhu Citry a Rowana.
Upřímně by mě potěšilo kdyby se tam kapitoly postavy Rowana vyskotovaly v hojnějším měřítku. Děj mě na začátku vtáhl, ale postupem času mé nadšení začalo chladnout - tedy až do doby než jsem se dopracovala zhruba k polovině poslední části, která byla naprosto fantastická.

28.07.2019 4 z 5

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti Pierre Choderlos de Laclos

Jediné slovo, co mě napadá, abych popsala tuto knihu, zní intriky. V knize nám autor ukazuje, jak snadné je být zmanipulován člověkem, jemuž důvěřujeme. Vztahy jsou jen pouhou hrou, kterou Vikomt de Valmont a Markýza de Merteuil využívají pro své uspokojení.
Kniha se místy táhla a opakovala tentýž vzorec. Forma textu v dopisech spojovala čtenáře více s postavami.

23.06.2019 3 z 5

Poutavé, kouzelné čtení. Nádherná obálka, která se řádí (s Fantastickými zvířaty) mezi mé nejkrásněji zpracované. Škoda jen, že to je scénář.

13.04.2019 4 z 5

Nad touto knihou jsem uvažovala celou věčnost, až jsem se náhle rozhodla, že si jí pořídím. Její nádherné vizuální zpracování by mě zlákalo, i kdybych nebyla potterhead a neměla o kouzelnickém světě ani zdání. Jednotlivé stránky jsou obohaceny o nádherné ilustrace, které ukončují "dějství". Samotný příběh se četl jedna báseň (a to jsem ze začátku měla strach, že mi forma scénáře bude vadit) a příběh mě tak uchvátil (ačkoliv některé pasáže byly předvídatelné), že knihu nešlo číst jinak než jedním dechem.
Doufám, že pokračování u nás vyjde, co nejdříve, abych mohla zažít zase ten nepřekonatelný pocit, že jsem v "Bradavicích".

27.11.2018 5 z 5

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Tahle kniha se mi hrozně těžko hodnotí. Obsahově byla vynikající (doufám, že můžu použít zrovna tohle přirovnání, ačkoliv ty hrůzy, opravdu vynikající nebyly), ale narazila jsem na tak příšerný překlad, že se kniha nedala skoro číst. Poslední stránky jsem musela už jen zběžně prolistovat, protože jinak by se mi dlouho do jiné knihy ani nechtělo.
Příběh už jsem ze začátku znala a to z knihy Osvětimská knihovnice, ale zažít ho opravdu z pohledu, který si to sám zažil, bylo úplně něco jiného. Vždy mě na příbězích tohoto typu udivuje, jak se to mohlo stát a jak to mohlo vůbec procházet.

21.11.2018

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Dle hodnocení, tady na databáziknih, jsem byla v rozpacích, zda knížku číst nebo raději vybrat jinou.. Ale ihned po prvních stranách jsem věděla, že to je knížka pro mě. Hlavní hrdina je až nezdravě zamilovaný do zadané dívky a čtení si jeho myšlenek v dopisové/deníkové formě vás ještě více vtáhne mezi jeho pocity. Kdybych mohla tak si tuhle knížku zvolím jako maturitní a vřele ji doporučuji, už jen kvůli počtu stran.

09.08.2018 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Tak tahle kniha pro mě byla zklamáním... Všude jsem viděla kladné recenze a to mě asi moc navnadilo. Kniha mě ze začátku chytla, ale pak se to začalo táhnout a stávalo se to zdlouhavé a až u konce mě to zase dokázalo vytáhnout, z čehož vyplývá, že pokračování dám určitě šanci, ale budu muset počkat, až se mi vrátí chuť vrátit se ke Gaunerům a dozvědět se jak to skončí.

03.08.2018 3 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Kniha vypráví životní cestu jedné neobyčejně obyčejné ženy. Ukazuje, že nic na světě není černobílé. A pokud ovšem někdy chybu uděláme, lítost není tím správným řešením.
Hlavní hrdinka Evelyn má silný charakter, který by někoho mohl od knihy odradit, ovšem mě zaujala její celistvost. Její nedostatky jí dělaly uvěřitelnější, a proto se do ní dalo velmi snadno vcítit.
Příběh je doplněn o dějovou linku vypravěčky (často by se dala přirovnat, že představuje samotného čtenáře - předává myšlenky samotné Evelyn přímo čtenářy, aby je pochopil tak, jak si autorka představuje), který ovšem už tak komplexní není. Její charakter je místy plytký.
Kniha je psaná velmi stroze, bez převratných květnaných popisů a dlouhých souvětí. Nicméně k této knize se to vyloženě hodilo. (čteno v originále)

02.10.2022 4 z 5

50 největších mýtů populární psychologie: Opravník obecně oblíbených omylů o lidském chování 50 největších mýtů populární psychologie: Opravník obecně oblíbených omylů o lidském chování Scott O. Lilienfeld

Kniha je schopná vyvrátit některá tvrzení, ovšem její názory můžou být často zastaralé, proto bych na její výpovědní schopnost nespoléhala.
Ovšem čtení je to příjemné, stručné, bez zbytečných odborných termínů a s ukázkami studií, ze kterých vychází, takže se každý čtenář může přesvědčit a zabřednout do hlubších vod psychologických "mýtů".

07.02.2021 3 z 5