blowfish blowfish komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Po přečtení téhle knihy zvažuju snížení hodnocení předcházejících knih o hvězdičku, aby to bylo spravedlivé.

13.11.2018 5 z 5

Odloženo na neurčito. Čte se poměrně dobře až na dialogy, které jsou nereálné, trapné a iritující. Lze předpokládat, že děj se bude ubírat k absurditě.

27.09.2020

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Jeden fór (špatná výslovnost) provázená celou knihou. Nudné.

13.02.2019 1 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krátka kniha, která pohladí na duši.

Hodiny z olova Hodiny z olova Radka Denemarková

Skvělá poetická kniha plná hlubokých myšlenek. Doporučuji číst nahlas.

29.07.2020 5 z 5

Edison Edison Vítězslav Nezval

Čtu stále dokola a nemůžu se toho nabažit.

18.12.2018 5 z 5

Svět jako vůle a představa II. Svět jako vůle a představa II. Arthur Schopenhauer

Tuto knihu bych doporučovala všem, kteří rádi přemítají nad světem, životem, přírodou, smrtí a dalšími filosofickými otázkami, protože způsobem, jakým je kniha napsaná, se vůbec nepodobá klasickým filosofickým spisům devatenástého století.
Autor nabádá, abychom knihu četli minimálně dvakrát. Poprvé s ohromnou trpělivostí a teprve po druhé pochopíme myšlenku díla, kterou bychom u mnohých knih pochopili již napoprvé.
Toto dílo jsem četla již čtyřikrát a pokaždé se dozvím něco nového, čeho jsem si při předešlém čtení nevšimla. Kniha skrývá mnoho moudra a zajimavých názorů, že je takřka nemožné je všechny zaznamenat najednou.

15.10.2018 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

(SPOILER) Nic převratného. Důraz na vlastenectví zde není vhodný.

13.08.2020 2 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Po přečtení "Hany" jsem od této knihy čekala více. Autorka píše určitým stylem, díky němuž si získala ohlas od určité sorty čtenářů.

19.01.2019 3 z 5

Severní Korea je tajuplná zejména kvůli málém počtu informací, které o ní víme. Takže ano, tato kniha mi pár pro mě nových informací poskytla, ale zpracováním "nic moc".

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Toto dílo bych nazvala milostnou pohádkou.

Ireniny děti Ireniny děti Tilar J. Mazzeo

Obecně zastávám názor, že je chvályhodné napsat knihu o osobě, která nebyla zcela obyčejná. Nicméně tato kniha mě neoslovila. Nevím jestli v tom hrál roli překlad, jednodušší slovní spojení nebo fascinovanost autorky Irenou. ("Nikdo by to nezvládl líp než Irena"). Nejspíš se není čemu divit, kniha je psána o Ireně.

17.10.2018 2 z 5

Atlasova vzpoura Atlasova vzpoura Ayn Rand (p)

Konec byl divný.

17.02.2021 4 z 5

Descartesův omyl Descartesův omyl Antonio R. Damasio

Kniha je náročná, nevhodná pro laiky.

06.07.2020

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Irving rozhodně umí psát (viz Svět podle Garpa), ale kniha mě nezaujala. Nicméně věřím, že si kniha našla příznivce.

13.12.2019 3 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Zabiják mi zůstal v paměti delší dobu. Ačkoli se jedná o knihu starší, je stále aktuální.

Domov na konci světa Domov na konci světa Michael Cunningham

Tato kniha mě bavila. Sice neobsahovala převratnou myšlenku, ale četla se mi dobře. Navíc každá kapitola byla psána z pohledu jiného účastníka (jako např.u Milana Kundery).

Slunce v úplňku Slunce v úplňku Lenka Procházková

Tato kniha mě nezaujala. Příjde mi odvážné psát o myšlenkách Jana Palacha a uvádět dialogy mezi ním a jeho matkou. Nejspíše to nelze označit za biografickou knihu. Co se týče života Jana Palacha doporučuji film s názvem Hořící keř.

18.12.2018 2 z 5

Muž, který chtěl být šťastný Muž, který chtěl být šťastný Laurent Gounelle

Zajimavé myšlenky v primitivních dialozích.

25.11.2018 3 z 5

Čas zapomnění Čas zapomnění Sharon Guskin

Velmi čtivý román co se týče zpracování. Autorka zjevně psát umí. Začátek se zdál být v pohodě, i přes neobvyklé téma, ale jak děj pokračoval, příběh se stával čím dál více absurnějším.

29.10.2018 3 z 5