Bishamonten Online Bishamonten komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Bezpochyby zatiaľ najlepšia Weirova kniha. Zaujímavé nápady mal v každom svojom titule, ale tu sa konečne posunul aj po literárnej stránke. S infantilným humorom sa žiaľ nedokázal celkom rozlúčiť. Pôvodne som za to plánoval strhnúť hviezdu, ale nedokázal som to. Tento príbeh mi ostane ešte dlho v hlave. Možno až do filmovej adaptácie (dúfam, že rovnako vydarenej ako Marťan).

28.11.2021 5 z 5

Půl světa Půl světa Joe Abercrombie

"Půl války se bojuje slovy, půl jí vyhrávají slova. Správná slova ke správným lidem."
Dej Půl světa sa sústredí najmä na nové postavy, ktoré doprevádzajú otca Jarviho na ceste za hľadaním spojencov. Pokračovanie je akčnejšie, výpravnejšie a objaví sa aj romantická dejová linka. Vzhľadom k tomu, že séria Moře střepů je určená skôr širšiemu okruhu čitateľov a nebazíruje na komplexnosti sveta a charakterov ako První zákon, nemám čo vyčítať.

17.08.2021 5 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Môj prvý "bureš" a určite nie posledný. Originálne, vtipné, desivé, aktuálne a pútavé. Jedinú výhradu som mal k zbytočnému, moralistickému epilógu.

11.08.2021 4 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Posledné Metro je ako jazda na horskej dráhe. Zaujímavé pasáže strieda vata - najmä vo forme absurdných dialógov. Stále tu máme hutnú atmosféru z pôvodných dielov, no z Arťoma sa stal idiot s mesiášskym komplexom, ktorého máte chuť každú chvíľu prefackať.

11.08.2021 3 z 5

Spriaznené duše Spriaznené duše John Marrs

Z vedeckého hľadiska mi myšlienka geneticky predurčeného partnera príde totálne absurdná. Z literárneho môže vytvoriť zaujímavý námet.
Knihu ťahá hore jednoduchý jazyk a slušná gradácia deja. Dole ju tlačí uveriteľnosť, resp. v tomto prípade neuveriteľnosť. Všetky príbehy majú podobu až extrémne nepravdepodobných udalostí.

10.08.2021 3 z 5

Sex, drogy & cyb'n'roll Sex, drogy & cyb'n'roll Petr Heteša

Celý čas som mal pocit deja vu, že toto som už čítal, len s inými postavami. Heteša je dobrý rozprávač, ale niekde v polovici jeho príbehov mu dochádza plyn a do cieľa sa dovalím len zotrvačnosťou.

22.05.2021 3 z 5

Hranice impéria Hranice impéria Jan Kotouč

Cítil som tu inšpiráciu mojimi obľúbenými sériami Babylon 5 či Mass Effect ale aj Battlestar Galactica či Star Wars (tie nepatria medzi obľúbené). Prečo som nedal vyššie hodnotenie? Jednoduchý jazyk, ktorý autor používa, mi až tak veľmi neprekážal. On sa s týmto žánrom akosi všeobecne spája (česť výnimkám). Hlavný problém som mal s uveriteľnosťou. Neveril som konaniu postáv, taktike ani technológiám. Smrdelo mi to tak trochu determinizmom. Sériu však dokončím, zvedavosť nepustí a potenciál na zlepšenie tu stále je.

10.05.2021 3 z 5

Zakuti v oceli Zakuti v oceli Miroslav Žamboch

Žambochove knihy sa vyznačujú pedantnou prípravou. Či sa jedná o fantasy alebo sci-fi, Žamboch vždy vie, o čom píše.
V Zakuti v oceli je badateľná inšpirácia známymi postapo klasikami ale aj vlastnou tvorbou. Často sa opakuje názor, že prvá cca polovica knihy je pomalá a stereotypná. Osobne si myslím, že v tomto prípade ide o účelové riešenie, ktoré pomáha preniknúť do atmosféry zničenej a vyprahnutej Zeme a lepšie spoznať posádku kovového monštra. Dej sa zameriava viac na postavy než na samotný príbeh a autor sa s tým popasoval skvelo. Ak už začnete čítať, nebudete chcieť knihu odložiť. Minimálne kvôli tomu, že tu nie sú žiadne kapitoly, ale ide v podstate o jeden súvislý text. :)

16.04.2021 4 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

DOOM na sedatívach, len s lepším príbehom. Rukopis sa mal dostať k svedomitejšiemu editorovi, ktorý by nekompromisne osekal abnormálne rozťahaný dej a záplavu infantilných vtípkov. Aj na posledných stranách ma neopúšťal pocit, že záver je vzdialený ako horizont. Nápad fajn, spracovanie mizerné.

19.03.2021 2 z 5

Jednotka Jednotka Don Winslow

„Tady stačí projít jednou ulicí a cestou zaslechnete pět různých jazyků, ucítíte vůni šesti různých kultur, uslyšíte sedm různých hudebních stylů, uvidíte sto různých typů lidí s tisícovkou různých životních příbehů a všechno je to New York.“
Jednotka sleduje príbeh nekompromisného policajta NYPD, ktorý sa pohybuje na ostrej hrane medzi poriadkom a chaosom a jeho náhly pád z trónu kráľa štvrti až na samé dno. Ak hľadáte klasickú detektívku s vyšetrovaním, hľadajte ďalej. Tu hrá prím boj o prežitie v meste prekypujúcom korupciou, rasizmom a nenávisťou voči polícii. Po obsahovej aj formálnej stránke bravúrne zvládnuté. Pre fanúšikov policajného trileru v štýle akčňákov Training Day (Denzel Washington) či Street Kings (Keanu Reeves) absolútna povinnosť.

01.02.2021 5 z 5

Rozplétání duhy Rozplétání duhy Richard Dawkins

"Jsme digitálními archivy afrického pliocénu, dokonce i devonských moří; chodíci úložiště moudrosti starých časů."
Rozplétání duhy sa môže zdať ako súbor nesúrodých textov. Ako celok však predstavuje obhajobu vedy a zdravého rozumu ale aj návod, ako rozlišovať dobrú a zlú "poetickú" vedu. Dawkins si neberie servítky, používa argumenty ako olovené guľky, ktoré triafajú do čierneho.

21.01.2021 4 z 5

Nejlépe chutná za studena Nejlépe chutná za studena Joe Abercrombie

"Pomsta...Není to ten nejlepší motiv, ale i ze špatných motivů můžou vzejít dobré výsledky."
V príbehu killbillovskej pomsty, ktorá prerastá do veľkolepej hry o tróny, dominujú opäť farbisté charaktery, schopné poriadne zamávať emóciami čitateľa.

21.01.2021 4 z 5

Habibi Habibi Craig Thompson

Nadčasový temný príbeh plný symboliky podaný nádhernou kresbou. Skutočne majstrovské dielo.

03.01.2021 5 z 5

Město, nedlouho poté Město, nedlouho poté Pat Murphy

Štylisticky pekne napísané, ale zdalo sa mi to naivné ako YA romány.

16.11.2020 3 z 5

Zábavné béčko. Príbeh mal viac dier ako švajčiarsky ementál. Daniel Kalandra sa veľmi rýchlo pretvoril do roly neohroziteľného vesmírneho agenta, ktorý sa dostane aj z tej najnebezpečnejšej situácie. Ethan Hunt by pri ňom vyzeral ako amatér. Vôbec by som sa nedivil, keby si Daniel spravil piknik za horizontom udalostí Sgr A* a večer stihol zápas medzikontinentálnej moslimskej ligy.

16.11.2020 3 z 5

Ať se rozhodneš jakkoli Ať se rozhodneš jakkoli Jakub Szamałek

"My už v tý dystopický kyberbudoucnosti žijeme. Jenomže interface je uživatelsky příjemnej, takže to nikomu nedošlo."
Ďalší román, kde je ústrednou témou kyberkriminalita a darknet. Tento je síce menej akčný, zato osobnejší a ide viac do hĺbky. Kultúrne aj geograficky blízke prostredie severných susedov navyše umocňuje pocit imerzívneho zážitku. Veľmi príjemné prekvapenie. Rád by som si prečítal pokračovanie.

04.11.2020 5 z 5

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Hodnotím celú trilógiu První zákon.

V subžánri dark fantasy (či grimdark) zrejme nič lepšie nenájdete. První zákon nevyniká originálnou zápletkou či prostredím, ale štýlom rozprávania príbehu. Abercrombie by so svojím rozprávačským talentom spravil aj z kuchárskej knihy bestseller. Samostatná kapitola sú postavy - postavy, ktoré budete súčasne milovať aj nenávidieť. V tomto svete nie je miesto pre rytierov v zlatej zbroji ani pre zloduchov, ktorí chcú z nejasného dôvodu zničiť celé ľudstvo. Každá postava má svoje presvedčivé motívy, ktoré dokážu v čitateľovi vzbudiť sympatie.

04.09.2020 5 z 5

Bounty Bounty Michael Byrnes

"Pojem soukromí byl v digitálním věku stejnou iluzí jako cudnost v bordelu."

Bounty je moderný techno-triler z prostredia kybernetickej kriminality s razanciou snajperskej guľky veľkého kalibru a svižnosťou optického internetu na Taiwane. Hlboké charaktery či obsiahle opisy tu nehľadajte, autor vsadil hlavne na dynamiku deja, čo sa mu rozhodne podarilo a napísal knihu s príchuťou filmového blockbusteru.

04.09.2020 4 z 5

Výdych Výdych Ted Chiang

Rovnako, ako prvá knižná zbierka, čo poviedka, to jedinečný zážitok.

22.08.2020 5 z 5

Borovice Borovice Blake Crouch

O hviezdičku lepšie hodnotenie zvyšujem len vďaka posledným kapitolám, ktoré dávajú celému príbehu hlavu a pätu, aj napriek tomu, že hlavný motív je stále málo vierohodný, ako samotný dej. Ethanovu železnú kondičku by závidel aj John McClane zo série Die Hard.
Typické sú barličky na stupňovanie napätia - v situáciach, keď je hlavný hrdina zatlačený do kúta, prichádza nečakaná pomoc a naopak, keď už vyzerá, že je z najhoršieho von, ocitne sa v pasci. Pri niektorých pasážach som mal chuť knihu odhodiť. Takéto lacné triky by som nečakal od autora s nálepkou "majster trileru". Kniha je však pútavá a priaznivci žánru si takmer určite prídu na svoje.

20.05.2020 3 z 5