Bishamonten Bishamonten komentáře u knih

Roj Roj Nick Webb

Je dobojované. Tým nemyslím na žiadne epické bitky v kozme, ale môj osobný boj s knihou. Dlho som nečítal takú zlátaninu. Je to plné logických dier, stupídnych dialógov, klišé a teatrálnosti. Často sa spomína Battlestar Galactica, ale ja som postrehol solídnu vykrádačku filmu Independence Day z roku 1996 (na sequel som už nenašiel odvahu), v ktorom nájdete rovnako všetky neduhy, ktoré som spomenul.
Dej je umiestnený do vesmíru (prevažne slnečná sústava) 27.storočia, no čitateľa bude celý čas prenasledovať pocit, že sa nachádza na palube americkej lietadlovej lodi 21.storočia. Webb by si mal vyskúšať nejaký kvalitný vesmírny simulátor. Možno by potom pochopil, že manévre ako loping či vývrtka sa hodia do filmu Topgun, ale vo vesmíre nemajú svoje opodstatnenie. Prípadne by mi mohol vysvetliť, prečo šéfinžinierka na lodi z ďalekej budúcnosti, chodí po palube v kombinéze špinavej od oleja! Na dobré sci-fi nestačí párkrát spomenúť kvantové pole alebo kvantový reaktor.
Toto nemôžem odporučiť ani hardcore fanúšikom military sci-fi. Kto hľadá niečo jednoduchšie, nech skúsi radšej sériu Černá flotila (Joshua Dalzelle). Pre náročnejších čitateľov jednoznačne Honor Harringtonovú (David Weber).

31.03.2020 2 z 5

Kvazi Kvazi Sergej Lukjaněnko

Lukjanenko to s postavami vie. Jeho "mŕtvi" v sebe skrývajú viac života ako postavy z románov žánrových kolegov. Tuctový zombie námet je tu podaný nevšedným spôsobom a samotný príbeh napísaný skvelou formou povestnou z prvých dielov série Hliadka.

29.03.2020 4 z 5

Geniální zbraně: Umělá inteligence a války budoucnosti Geniální zbraně: Umělá inteligence a války budoucnosti Louis A. Del Monte

Názov Geniální zbraně je tak trochu zavádzajúci. Podtitul Umělá inteligence a války budoucnosti vystihuje presnejšie hlavnú tému knihy. Del Monte rozoberá umelú inteligenciu všeobecnejšie, od jej úplných začiatkov až do momentu singularity - teda superinteligencie, ktorú považuje za veľkú hrozbu pre celé ľudstvo. Podľa jeho odhadov sa nám podarí vytvoriť superinteligenciu do konca roka 2080 a je pravdepodobné, že si to ani nevšimneme.
Celkový dojem negatívne ovplyvňuje najmä, ako sa autor neustále vracia k už spomenutým myšlienkám a témam. Kniha mohla byť aj o 100 strán kratšia a nijakým spôsobom by jej to neuškodilo.

18.03.2020 3 z 5

Star Trek a věda Star Trek a věda Lawrence M. Krauss

Studená sprcha pre "trekkies" a priaznivcov žánru space opera. Lawrence Krauss vo svojej knihe objasňuje, ako ďaleko sme od reálnej možnosti medzihviezdneho cestovania a či vôbec budeme môcť niekedy využívať technologické vychytávky známe z lode USS Enterprise.

22.01.2020 4 z 5

Moc faktov Moc faktov Hans Rosling

Poučná, avšak na môj vkus ukecaná kniha. Roslingov mentorský štýl písania mi od začiatku nesadol. Nezmysel so šimpanzmi, ktorý pravidelne spomína mi postupom času začal liezť na nervy.
Autor sa snaží načrtnúť návod, ako objektívne vyhodnocovať fakty pomocou ovládania prirodzených inštinktov, ale mám pocit, že sám ich nemá pod kontrolou.
Na konci kapitoly "Inštinkt obviňovania" nám radí : "Hľadajte príčiny, nie zloduchov", no len niekoľko strán pred svojím tvrdením píše: "Myslím, že ani bystrým ľudom sa často nepodarí dôjsť k tomu hroznému, pocit viny vzbudzujúcemu záveru, že naše imigračné politiky môžu za utopených utečencov."

04.10.2019 3 z 5

Snění Snění Denis Pierre Filippi

Uznanie si v tomto prípade zaslúži hlavne Terry Dodson. Kresba je skutočne nádherná. Vlastne, neviem si predstaviť, žeby si niekto kupoval erotický komix kvôli príbehu.

30.09.2019 4 z 5

Ikona Ikona Frederick Forsyth

Forsyth vo vrcholnej forme. Pútavý príbeh plný detailných informácií zo zákulisia tajných organizácií. Ak niekoho tieto popisy nudia, zrejme si pomýlil autora, pretože toto je typický Forsyth. Samotný príbeh už má vyše 20 rokov, ale téma studenej vojny a radikálnych politických strán je stále aktuálna.

01.09.2019 5 z 5

Ocelová šlechta Ocelová šlechta Adrian Tchaikovsky (p)

Military sci-fi mám rád, ale do tohto diela som sa nemohol začítať ani po niekoľkých kapitolách. Banálny príbeh, plytké postavy a nepresvedčivé reálie budúcnosti. Nenašiel som tam nič, čo by ma viac zaujalo.

18.07.2019 2 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Mise Saturn je moderná spejska založená na reálnych mechanikách. Technické pasáže, ktoré tvoria jadro príbehu, som si doslovne užíval. Čitateľ nemusí byť raketový inžinier, aby ich pochopil, ale zbežný prehľad je žiadaný - jedná sa predsa len o hard sci-fi. Aj napriek tomu, že dej sa odohráva cca 40 rokov v budúcnosti, pozemské kozmické technológie fungujú na systémoch, ktoré sú už dnes v experimentálnych verziách (raketový pohon čínskej Odyssei sa začal používať v jednoduchej forme ešte v 60. rokoch minulého storočia).
Samotné vesmírne preteky, ktoré pripomínajú studenú vojnu, presahujú do spoločenského a politického súperenia dvoch mocností a poukazujú aj na možné dôsledky získania mimoriadne cenných informácií z oblasti vedy a techniky.
Kniha má svoje chyby (z môjho pohľadu hlavne predvídateľnosť), ale vzhľadom nato, že podobne zameraných príbehov je ako šafranu, pozornosť fanúšika poctivej hard sci-fi si jednoznačne zaslúži.

08.10.2018 4 z 5

Tam nahoře ovce nejsou Tam nahoře ovce nejsou Eda Vlasák

Nemastná-neslaná poviedka, ktorá mala šťastie, že sa dostala do formy útlej knižky. Žáner sci-fi predstavuje len okrajovo. Dej by sa mohol odohrávať na hocijakom odľahlom mieste na Zemi a podstata príbehu by bola stále zachovaná.
Nápad spojiť cestu na Mars so spomienkami na ruskú okupáciu a kupónovú privatizáciu! sa mi zdá absurdný. Nespomínam si, kedy som sa naposledy takto popálil pri výbere knihy.

07.09.2018 2 z 5

Šibumi Šibumi Trevanian (p)

Veľmi dobre napísaný psychologický román so skvelými postavami a silným politicko-národnostným charakterom, ktorý aj napriek tomu, že je časovo orientovaný do 70. rokoch 20. storočia, je nadmieru aktuálny aj v dnešnej dobe. Odporúčam najmä prívržencom orientálnej filozofie a spôsobu života.

09.11.2013 4 z 5