Bishamonten Bishamonten komentáře u knih

Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (zelená obálka) Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (zelená obálka) Jacek Rembiś

Aj napriek tomu, že sa jedná o známe príbehy z poviedkovej tvorby Andrzeje Sapkowského, nemám dôvod strhávať nejaké hviezdičky.
A rovnako ako nižšie KubaHanzelin musím pochváliť nádhernú obálku (zelená verzia), ktorá ma okamžite presvedčila, že je načase si kúpiť prvý komiks zo sveta Zaklínača.

20.02.2024 5 z 5

Třináct měsíců Třináct měsíců David Mitchell

"Já, já bych si přál kopat tenhle zatracenej blbej svět do zubů dokola a dokola a dokola, dokud zatraceně nepochopí, že neubližovat lidem je sakra desetitisíckrát důležitější než mít pravdu."
Takmer obyčajný príbeh chlapca, ktorý sa musí vysporiadať s nástrahami puberty a so svojím hendikepom.
Jemne poetické, občas trochu prehnané...ale možno sa mi to len zdalo a britské deti v 80. rokoch dospievali rýchlejšie.

12.02.2024 4 z 5

Mise na planetě Mise na planetě Michael Mammay

(SPOILER) Priemerné, ako tuctová epizódka zo seriálu NCIS. Na každej strane je poznať, že autor je bývalý vojak, ale o futuristických technológiách veľký prehľad nemá. Respektíve ich náležite ignoruje, a tak nevyužíva potenciál, ktorý mu prostredie ponúka. Aj preto je Carl Butler, ako hlavný vyšetrovateľ, odkázaný na klasický "legwork", kde chodí z bodu A do B, z B do C a zase z C do A a ako jediný nástroj využíva svoju vysokú hodnosť plukovníka. Celkom ma dostalo, keď postava z doby, v ktorej ľudstvo kolonizuje cudzie svety a dokonca má prostriedky ich aj teraformovať, považuje genetické inžinierstvo za námet do brakových filmov. O bod lepšie hodnotenie dávam len za prekvapivý záver.

09.02.2024 3 z 5

Pustá duše Pustá duše Dan Simmons

Nedávno som do firemného dotazníka v rámci predstavovania kolegom na otázku "čo by si sa chcel naučiť" odpovedal slovami "čítať myšlienky ľuďom". Po prečítaní Pustej duše musím toto želanie prehodnotiť.
Simmons napísal veľmi komplexné dielo. Hodilo by sa ako predloha k ďalšiemu filmu Christophera Nolana. Po literárnej stránke nemám čo vyčítať...takmer.
K hlavnej postave Jeremymu som si hľadal cestu pomerne ťažko. Jeho skratové chovanie a surové násilie, s ktorým sa počas svojej púti stretáva, považujem za takú barličku, ktorú autor používa na dotvorenie deja. Nakoniec to našťastie dostáva svoj zmysel. Pripravte sa na emocionálnu jazdu ako na horskej dráhe.

Vyzdvihnúť musím aj skvelý český preklad. Pasáže s matematicko-fyzikálnymi teóriami dali prekladateľke určite zabrať (aj napriek odborným konzultáciam).

12.12.2023 4 z 5

Hrdinové Hrdinové Joe Abercrombie

"Válka je jen o ctižádosti bohatých mužů a o hrobech těch chudých."
Dej opisuje tri dni na prvý pohľad bezvýznamného krvavého konfliktu. Žiadna komplikovaná zápletka...alebo aspoň tak sa to môže zo začiatku zdať.
Joe ako obvykle exceluje pri majstrovskej práci s postavami - obyčajných pešiakov, ktorí dostávajú lekcie, ako dôležité je vždy srať na správne miesto; zocelených profesionálov, ktorých požierajú vnútorní démoni; či chladnokrvných zabijakov, ktorí dokážu vzbudiť u čitateľa aj súcítenie.
Opäť výborný počin do zbierky drsnej fantasy.

12.12.2023 5 z 5

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Mika Waltari

"Největší vědomost je totiž ukryta v lidském srdci, ale člověk ji vždycky objeví příliš pozdě, až mu krev vychladne a všechny dobré dary života se mu v rukou změní v písek marnosti."
Ťažko vybrať jeden citát z knihy Mika Waltariho. Waltari je skutočný majster slova. Jeho diela dokážu čitateľa presvedčiť, že nečíta historický román (teda fikciu), ale skutočné príbehy zaznamenané v kronike.
"Pes šel za mnou a pozoroval mě svým jediným okem, jako by nechápal, jak zlí na sebe mohou být lidé, které on tak obdivuje."

21.08.2023 5 z 5

Co žere vesmír? - A jiné kosmické otázky Co žere vesmír? - A jiné kosmické otázky Paul Davies

"Ten vzácný klíč k pochopení kosmu, jejž držíme v rukou, se sice možná hodí k otevření bran a vstupu do chrámu, ve kterém příroda ukrývá všechna svoje tajemství, jeho vnitřní svatyně pro nás ale zůstane navždy uzamčena."
Paul Davies vo svojej najnovšej knihe prináša aktuálny prehľad kozmologických poznatkov. V krátkosti, ale zato výstižne a zrozumiteľne rozoberá typické témy teoretických (astro)fyzikov. A ako obvykle, evokuje viac otázok než odpovedí.

21.08.2023 5 z 5

Ako naozaj funguje svet Ako naozaj funguje svet Václav Smil

"Úsilie vyhnúť sa zbytočnému využívaniu energie, keďže jej produkcia znečisťuje vzduch a vodu, a poskytnúť ľuďom lepšie životné podmienky, by malo byť večným imperatívom, nie zúfalým konaním s cieľom predísť katastrofe."
"Prítomnosť si ceníme viac ako budúcnosť a podľa toho aj stanovujeme cenu."
Aj napriek tomu, že sa nejedná o ľahké čítanie - kniha je nabitá faktami a štatistickými údajmi - toto by malo byť povinné čítanie a pre každého!

25.07.2023 4 z 5

Transport ledu Transport ledu Alastair Reynolds

Ak by som hodnotil knihu len z hľadiska sci-fi roviny, bol by som skutočne nadšený. Ukážkové hard sci-fi, premyslené a uveriteľné od pomerne blízkeho prostredia z neďalekej budúcnosti až po konfrontáciu s omnoho vyspelejšími mimozemskými civilizáciami.
Škoda, že autor postavil príbeh na konflikte dvoch do krvi pohádaných kamarátok (kapitánka posádky a hlavná inžinierka), ktorých iracionálne konanie ma občas prinútilo, chytať sa za hlavu.

28.04.2023 4 z 5

Tanec papírových draků Tanec papírových draků Petr Brožovský

"Jsme mimo záznam, mimo tabulky, mimo systém. Chvíli jsem Doktora podezříval, že je to jeho soukromý projekt a že se živím jako nájemný vrah, pak mi ale došlo, o kolik je realita horší - jsem fízl."
Trochu taký guláš. Niečo, čo začalo ako akčný triler, skončilo ako Avengers: Infinity War. Občas (najmä zo začiatku) trochu neprehľadný dej, kde akcia strieda akciu a scény sa menia rýchlejšie než v shakespearovskej dráme...inokedy som mal zase pocit, že kapitoly predstavovali pôvodne poviedky, ktoré boli pretvorené do uceleného románu.
Zábava však nechýbala.

07.03.2023 3 z 5

Pôvod: Ako Zem ovplyvnila vývoj ľudstva Pôvod: Ako Zem ovplyvnila vývoj ľudstva Lewis Dartnell

"Zem vytvorila javisko pre príbeh ľudstva..."
Pôvod je presne to, čo od neho očakávate - súbor faktov o tom, ako geologické a klimatické procesy ovplyvňovali vývoj ľudí a ich predkov. Celé je to však podané v čitateľsky atraktívnom štýle, ktorý vytvára kompaktný a pútavý príbeh.

07.03.2023 5 z 5

Jako sama smrt Jako sama smrt Jakub Hoza

Dostal som presne to, čo som očakával. Brutálnu (v tomto smere boli moje očakávania prekonané) a priamočiaru akciu, kde zápletka hrá len druhé husle. Dôležité je len utiecť a prežiť.
Jediný problém som mal len s mierne chaotickým začiatkom, kde nebolo celkom jasné, kto je kto. Čitateľ sa zoznamoval s postavami a ich temnými minulosťami postupne v priebehu celého deja.

04.02.2023 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Drobné puzzle pekných metafor. Ako príjemný sen.

17.01.2023 4 z 5

Molekula šťastia Molekula šťastia Daniel E. Lieberman

Ťažko sa prijímajú fakty, podľa ktorých sme len otrokmi dopamínovej túžby. Ešte ťažšie sa dajú akceptovať tvrdenia, že táto "zázračná" chemická látka môže ovplyvňovať aj povahu či politické názory človeka. Podnetné čítanie.

29.11.2022 4 z 5

Tufova dobrodružství (8 povídek) Tufova dobrodružství (8 povídek) George R. R. Martin

(SPOILER) "neexistuje žádná racionální, spravedlivá, vědecká, technologická či humánní odpověď na dilema populace množící se šíleným geometrickým tempem. Takové dilema mohou vyřešit pouze zázraky....Jako ekologický inženýr jsem dvakrát zklamal a nyní vám navrhují, že uspěju jako bůh..."
Knihu uzatvára poviedka Mana nebeská, ktorá poukazuje na problém populačnej explózie. A dočítal som ju práve v deň, keď populácia na Zemi presiahla číslo osem miliárd.
Najviac sa mi pozdávali tri poviedky na S'uthlame (spojené s témou preľudnenia), ktoré mali najsilnejší odkaz.

15.11.2022 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

„Proces, kterým se člověk pokouší nějak se zorganizovat v lidstvo, je tak starý jako sama civilizace, jako první zákony a první obce; dospělo-li se nakonec po tolika tisíciletích jenom k tomu, že propasti mezi rasami, národy, třídami a světovými názory se prohloubily tak ostrě a bezedně, jak to vidíme dnes, pak už nebudeme zavírat oči před tím, že nešťastný dějinný pokus utvořit ze všech lidí jakés takés lidstvo definitivně a tragicky ztroskotal.“
Dielo erudovaného človeka, ktoré prinúti čitateľa premýšľať. Prostredná časť je priam vedomostná exhibícia autora - klobúk dole pred jeho rozhľadenosťou. Avšak je to celé na úkor čitateľnosti. Viac než zaujímavý príbeh pripomína odbornú esej (a poriadne rozťahanú).

19.10.2022 3 z 5

Hvězdolet Vltava Hvězdolet Vltava Tomáš Lipner

"Vrcholnou touhou inteligence je poznávání pro krásu, ne dobývání."
Jagavý klenot v žánri space opera. Kniha vypiplaná po všetkých stránkach. Od krásnej obálky, cez pútavý príbeh ku komplexným postavám, ktoré prehlbujú čitateľský zážitok.
Autorovi sa podaril vytvoriť pozoruhodný svet za hranicami slnečnej sústavy plný detailov. Samozrejme aj tých technických, na ktorých si zgustne každý fanúšik military/hard sci-fi.
Absolútna povinnosť v rámci žánru.

04.10.2022 5 z 5

Půl války Půl války Joe Abercrombie

"Mít moc znamená být stále jedním ramenem ve stínu."
Na tejto sérii ma zrejme najviac zaujalo, ako sa Joe v každej knihe sústredí na iné postavy. Postavy, ktoré opäť bavili a poukazovali na fakt, aká tenká čiara môže byť medzi konaním dobra a zla. Pri čítaní Půl války som si spomenul na jeden môj obľúbený citát, ktorého autorom je Arthur C. Clarke - "Každá dostatečně rozvinutá technologie je prakticky nerozeznatelná od magie."

25.05.2022 4 z 5

Angličan Angličan David Gilman

Angličan neprináša do žánru nič nové. Postavy sú ako z príručky pre začínajúcich spisovateľov, príbeh lineárny a ľahko predvídateľný. Triler roku? Ani náhodou.

17.04.2022 3 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

"Konečným údělem veškerého inteligentního života je naplnit potenciál svých nejsmělejších představ."
Vzpomínka na Zemi je opäť doslova nadupaná zaujímavými a originálnymi nápadmi. Už len za odvahu opísať tak rozsiahlu éru existencie nielen ľudstva ale aj vesmíru si autor zaslúži veľké uznanie. Fascinujúca fiktívna veda, tajomné príbehy v príbehu inšpirované čínskymi legendami, silné odkazy na etické otázky...jednoducho komplexná kniha pre náročného fanúšika hard sci-fi.
Menší spoiler:
Celá trilógia pôsobí pomerne depresívne a Vzpomínka v tomto smere nijako nezaostáva. Mieru depresie by som prirovnal k McCarthyho Ceste.

25.12.2021 4 z 5