Ben Nevis Ben Nevis komentáře u knih

HEX HEX Thomas Olde Heuvelt

Sice má děj pomalý rozjezd, ale autor se nezalekl konce a připravil vskutku hororovou jízdu, které jsem obětovala pár bezesných večerů. Autorovi není nic svaté, takže útlocitné povahy by se měly poohlédnout po jiné četbě.

01.02.2019 5 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Líbil se mi Kingův návrat k velkým románům, na druhou stranu je tu vidět, že to nepsal přímo on. Styl je sice zachován, i některé slovní obraty, ale je to poznat na nedostatečné hloubce postav. Pamatuji si, jak mi bylo líto postav zabitých na začátku Mr. Mercedes, a to byl jenom prolog. Tady nic.

Plus má originální nápad a vyústění, které je pro různé postavy všelijaké. Mínus dávám za nedotaženosti a genderovou agitku.

Je vtipné, jak se snaží muž vcítit do ryze ženského kolektivu a idealizuje ho. Pánové, věřte mi, že byste nechtěli být žena mezi ženami, protože je to peklo obsahující věčnou nevraživost, pomluvy, neupřimnost, vyčleňování obětí z kolektivu atd. Potřebujeme se navzájem, protože jinak spadnou zábrany. Ano, muži bývají násilníci nebo alkoholičtí darmojedi, ale těch není většina. Stejně jako většina žen nejsou hloupé hysterky nebo zlatokopky.

Konec mě spíš zklamal tím, že nepřináší žádné překvapení. Taky jsem se nedozvěděla některé věci, které mě zajímaly.

01.02.2019 4 z 5

Maestra Maestra L.S. Hilton

Podle komentářů to vypadá, že čtenáři (spíš čtenářky) něco očekávali a dostali něco jiného. Tak to se asi nechali nachytat na reklamu nebo hype.

Neříkám, že kniha je něco světoborného. Napsaná je však celkem solidně a většinu čtenářů přivádí do míst a společnosti, kde se dostanou jen díky televizi či literatuře.

Neříkám, že je hrdinka sympatická. Nakonec však neubližuje nikomu, kdo by si to alespoň trošku nezasloužil. Tyto zlatokopky zrovna nemusím, ale nebudeme předstírat, že neexistují. Tahle je navíc maličko psychopatická. Vyprávění možná trošku kulhá, protože vypravěčka musí před námi tajit důležité informace a pohnutky, abychom se pak mohli divit.

Další problém jsou erotické scény. Podle mě nefungují, alespoň já jsem nebyla vůbec ovlivněná. Autorka se asi snažila příběh okořenit, možná i šokovat, ale přílišná vulgarita škodí. Místo Femme Fatale stvořila lacinou děvku. Možná to byl záměr.

Každopádně se knížka dobře četla, příběh odsypal a prostředí galerií nenudilo. Není to detektivka a stačí se podívat na medializované vraždy - kolik jich bylo vyřešeno?

20.08.2018 4 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Viděla jsem film a neodolala knižní podobě. Psaní z pohledu malého kluka má své kouzlo, i když pak začínáme narážet na dění, kterého se Jack neúčastní, takže se moc nedozvíme. Taky není moc elegantně řešen oslí můstek, když Jack prezentuje rozhovor dospělých, aniž by mu rozuměl. To ho opravdu téma otce nezajímá?
Máme tu vlastně dvě knihy, jedna je o životě v izolaci s týranou matkou a druhá je o poznávání neznámého. Ale ani jedna část není detektivka nebo drama, je to příběh o tom, že člověk zvládne psychicky hodně, když má dobrou motivaci.

10.07.2018 5 z 5

Adaptace Adaptace Jeff VanderMeer

Díky autorovi za ságu. Bylo mi líto, že už jsem ji dočetla, protože je to prozatím nejlepší uspávací materiál, na který jsem narazila.
Jinou hodnotu bohužel nemá. Třetí díl se snaží leccos vysvětlit, takže tu máme pohledy hlídače majáku, ředitelky, které se střídají se současným děním. Stejně jsem nic nepochopila. To mi ale vadí nejméně, protože už v prvním dílu je jasné, že máme do činění s něčím naprosto cizím, neuchopitelným. Nejvíce mi vadí, že se to spatně četlo, kapitoly byly naprosto bez gradace napětí a postavy odlidštěné nesympatické figurky (s výjimkou Saula).

10.07.2018 1 z 5

Autorita Autorita Jeff VanderMeer

Pokračování Anihilace vysvětluje, proč byla mise předchozí knížky neúspěšná. Organizace "Jižní zóna", což má být pobočka nějaké americké špionážní agentury, působí stejně chaoticky jako výprava z předchozí knížky. Už po pár expedicích muselo být jasné, že Area X účastníkům ovlivňuje mozek a že tento způsob průzkumu nikam nevede.
Nový ředitel se plácá po pracovišti, zpytuje "mommy issues" a jediná záhada spočívá v tom, kdo je ten tajemný instruktážní "Hlas". Bez tohoto dílu by se sága bez problémů obešla.

10.07.2018 odpad!

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Už dlouho jsem nečetla méně povedenou ságu. Tohle je první díl, ale bude hůř. I díky tomu, že jsem četla v originále, jsem se v textu ztrácela a samovolně přeskakovala pasáže.
Hlavní hrdinka není extra sympatická a aby se neměl čtenář čeho chytnout, ani ostatní postavy nemají jména, pozadí a ani významnější roli kromě křoví. Celá expedice vypadá jako amatérský průzkum thajské jeskyně dětským fotbalovým týmem. Na to, že je to už bůhví kolikátá výprava, dělají pořád stejné chyby. Většina knížky se točí kolem toho, jak bioložka miluje sviňky víc než lidi.

10.07.2018 2 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Dala bych více bodů, ale kniha je moc prošpikovaná osobními antipatiemi. Novináři by politiky neměli mít rádi, ale někdy to vypadá, že když nemají rádi jednoho, tak se přimknou k jeho oponentovi.

Kmenta se naštěstí věnuje jenom špíně z podnikání AB. Nicméně je tu jedna spekulace za druhou a hlavní tah na branku má být spojení Babiše se zahraničními pračkami na peníze.
Nicméně jsem se dozvěděla plno zajímavých souvislostí a dostala přehled, jak Babiš pracuje.

Závěr: Babiš je rádoby oligarcha, moci se nebrání a lže jako běžný politik. Jeho kampaň je vystavěná na iluzích. Ale to neznamená, že je automaticky neschopný vladař nebo že jeho konkurenti jsou lepší. Volební výsledky jasně ukazují, že Babiš zastínil všechny další strany a to přes tuto knihu, Čapí hnízdo a další materiály.

21.02.2018 3 z 5

Hadohlavec Hadohlavec Peter May

Hadohlavec mi byl sympatický tím, jakou dostali uprchlíci čočku a že ta mexická zeď má smysl i pro jejich ochranu. Kdyby, blbci, migrovali do EU, dostanou ubytování, kapesné i právní pomoc bez nutnosti dřít na dluhy v továrně. ;-)

Lehký spoiler: Musím zkritizovat lehkověrný přístup postav ke smrtelné nákaze. "Sice mám v sobě virus, který může zabít miliony, ale nenechám si tím omezovat život. Přece stačí, když se budu vyhýbat nějaké potravině".

08.12.2017 4 z 5

Panenka Panenka Hollie Overton

Kniha je krásnou ukázkou, jak se dá zabít zajímavé téma. Místo thrilleru nabízí pohled na psychotickou rodinu, které se vrátila ztracená dcera. Protagonistky jsou s každou další stránkou méně sympatické, žádná myšlenka není pořádně rozvedena a když se v závěru konečně blýská na nějakou akci, autorka se postará, aby nic takového nehrozilo.

08.12.2017 2 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Nemůžu říct, že by příběh byl bez chyb. Vyšetřování se schválně vyhýbá bodům, které si autorka šetří na závěr. Nebo bylo špatně vysvětleno, proč se vyšetřování neubíralo hned tím směrem. Chování zločinců je taky občas divné. Nicméně musím zatleskat tempu a dobře udržovanému napětí, kde není místo na vatu.

08.12.2017 5 z 5

Zmizelý Zmizelý C. L. Taylor

Trochu je mi líto, že výpadky pamětí matky slouží jenom k většímu vyvolání napětí. Autorka použila i další zavádějící vsuvky, ale funguje jí to dobře.

27.11.2017 4 z 5

Slepá hrozba Slepá hrozba Stephen Booth

Bylo to takové ze života, což přineslo více logiky, ale ubralo napětí. Detektivové dělají občas zbytečnou práci (jako v reálu) a většinu zápletky vyřeší náhoda. Bylo tu minimum postav, ke kterým by si čtenář uměl vytvořit vztah.
Knihu však obohatilo zajímavé prostředí, včetně jeho historie.

27.11.2017 3 z 5

První muž Říma První muž Říma Colleen McCullough

Vynikající dílo talentované autorky. Asi si přečtu i Ptáci v trní. :-)
Bála jsem se, že to bude nějaká romance zasazená do prostředí Antiky (takových knížek je spousta), ale je to čistokrevný životopis skutečných postav, přibarvený samozřejmě tam, kde chybí dobové informace.
Což má i své neduhy, jako například krkolomnější čtivost a místy ne nezbytná rozsáhlost.

Nejvíce mě však zaujalo, jak se římská republikánská politika podobá té naší. Reformátoři narážejí na strach tradicionalistů o svoji moc a majetek. A jak často je dobrý úmysl vykoupený nečestnými prostředky.

13.11.2017 5 z 5

Doktore, fofrem, jde o život! Doktore, fofrem, jde o život! Patrick Taylor

Příjemný doktorský příběh a navíc vtipný i bez křečovitých vtípků nebo absurdních příhod. Jemný anglický humor doplňuje svérázné postavičky irského venkova. Výtku mám akorát ke způsobu potrestání hlavního zloducha a naivní myšlence, že s boháčem lze zatočit jako se spratkem, který šikanuje slabší spolužáky.

11.09.2017 4 z 5

Dobrá žena Dobrá žena Danielle Steel

Kniha obsahuje pár dějových zvratů, ale jinak se táhne jako parlamentní rozpravy. Vzhledem k zasazení do začátku 20. století se řeší ženská emancipace a tehdejší společenská pravidla. Anabelle je tedy prezentována jako oběť systému a mužského šovinismu.
Na jednu stranu se tváří jako silná hrdinka, která zvládne všechno, na druhou stranu se hned vzdává a přizpůsobí, čímž na tom systému spolupracuje. Jak je hrdinka krásná a bohatá, tak je nudná a slouží jako objekt litování.

11.09.2017 3 z 5

Vzestup draků Vzestup draků Morgan Rice

Tohle bylo první setkání s autorkou a nejspíš i poslední, protože paní Rice dává přednost kvantitě před kvalitou.

Máme tu patnáctiletou žábu, která má věrného vlka, protože psi nejsou dost kůl. Je dobrá v boji s dřevěnou holí, kterou dokáže porazit bojovníka s mečem. Ale když potřebuje, přelomí tu hůl o koleno. Kniha je plná dalších podobných nesmyslů, popírá fyziku a logiku. Jakoby autorka vůbec nevytáhla paty ze svého paneláku, ale přesto psala knihy o zálesáctví. A všemu vévodí název pro odporné skřety - Skřítci.

Co se týče samotného příběhu, máme tu neoriginální klasiku o boji dobra proti zlu. Přičemž zlo je černobílé a tudíž nudné. Charaktery jsou tak plytce popsány, že sotva jsem se sblížila s hrdinkou, už je konec.

Kniha je určená pro nováčky v žánru, kteří nikdy nečetli Tolkiena, Martina nebo Sapkowského.

17.08.2017 1 z 5

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Tuhle knihu budou mnozí soudit podle autora. Automaticky dají odpad, ale pochybuji, že se budou namáhat číst. Z hlediska beletrie to není samozřejmě žádné veledílo. Jde vidět, proč to bylo napsáno a co se tím sleduje.

Nicméně stejně to stojí za přečtení, protože i když s Babišem nesouhlasíme, v knize není nic, s čím by se běžný občan neztotožnil. Nejsou to žádné scifárny, protože plno z těch nápadů funguje v jiných státech. Akorát že ty vize narážejí na lidi a ani Babiš nevymění občany za ty jeho aktivní, kteří budou mít z jeho vizí prospěch.
Chyběl mi tam rozbor překážek, proč už to nefunguje teď a návrh, jak tyto překážky obejít.

07.08.2017 3 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Mírné spoilery: První půlka je krásně napínavá, ale pak začne zápletka pomalu směřovat do "wtf". Autor(ři) se nechali inspirovat asi Hanibalem Lecterem, jenže jejich psychopat na to nemá vzdělání a prostředky. Proto jsem měla neodbytný pocit, že tu je opravdu nějaký pohádkový Sandman, který vrahovi dodává informace.

Tady je seznam nejhorších WTF:
- čteme několik kapitol o rodině doktora a pak nic z toho. K čemu jsme potřebovali vědět, že se jeho dcera musí učit hrát s panenkami?
- ženskou dají mezi dva vrahy, aby jí mohli při první příležitosti ublížit.
- Vrah dostane a odešle za 13 let maximálně pár dopisů, ale autor se tváří, že skrze poštu řídí celou mafii a poslaneckou sněmovnu k tomu.
- Na konci se dozvíme pozadí toho všeho, ale kde se ty informace vzaly?

28.07.2017 3 z 5

Večerní zprávy Večerní zprávy Arthur Hailey

Tentokrát je reportáž z pracovního prostředí doplněna o napínavý souboj s únosci. Řeší se tu nejenom morálka zpravodajství, ale i správné chování vůči teroristům. Jenže co když unesou právě vaší rodinu?

I když není zpravodajství v době vzniku knihy tak bulvární jako dneska, stále zůstává aktuální téma, nakolik mít zprávy nezávislé a vyvážené a nakolik vyhovět majiteli.

Opravdu nevím, nakolik diváci potřebují vidět rodinné drama v přímém přenosu a nakolik má jeden obětovat rodinný život práci a zprávám. Naštěstí pro autora román končí dříve, než je nutné tyto otázky pokládat.

Rovněž body strhuji za prvoplánovitost (hrdina vysvětluje manželce důležité věci zrovna den před únosem a další, které vynechám kvůli spoilerům) a nulovou spolupráci s FBI. Být to reálný život, končil by román úplně jinak.

17.07.2017 3 z 5