Bedřich63 Bedřich63 komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Autorka píše dobře, ale stejně jako u Hotýlku mi tady něco chybělo, abych mohl hodnotit plným počtem *.
V knize jsou použity a popsány aspoň částečně některé skutečnosti z padesátých a sedmdesátých let ČSSR a jsou vztaženy k alternativní historii let devadesátých a nového století. Podle mě se jedná o docela zajímavou sondu a pokus o vykreslení alternativní přítomnosti, ale s využitím pouze těch prvků, které už jsme v dějinách zažili. Nic nového autorka do knihy nenapsala, žádné převratné myšlenky jsem tam nenašel.
Dovolím si ještě krátký komentář k recenzi na zadní straně obálky:
"A.M. napsala strhující a jímavý příběh, který se v naší zemi naštěstí nestal. V různých podobách se však dodnes odehrává v řadě míst na světě."
Jen poznamenám, že tato krátká recenze už za pár let může pozbýt platnosti a že tento autorčin popis světa může začít nabývat v mnohém shodných rysů se současným světem, jen tam bude cca 35 let zpoždění.
V tom vidím velký přínos knihy, že si můžeme uvědomit, co všechno se může stát.

23.02.2022 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Autorovy knihy 1984 a Farma zvířat by se měly stát pro každého člověka jedním ze zdrojů poznání a informací, tedy jakousi povinnou literaturou. Pak by se nemohlo stát, co se v dějinách stále opakuje. Lidé, kteří čtou takové knihy a mají vědomosti, jsou bohužel v menšině.
Popis uspořádání farmy je naprosto dokonalý.
Spousta ovcí, slepic a hus, které poslouchají na slovo a zabývají se pouze prací a nevnímají postupně vzrůstající omezení.
Kůň Boxer jako dříč a úderník dělá práci za ostatní, ale sám to nikdy nezvládne.
Osel Benjamin si myslí svoje a raději nevystrkuje hlavu, aby se náhodou nezviditelnil.
Vládnoucí prasata v čele se soudruhem Napoleonem mají úžasný život, jen potřebují, ať jim ho ostatní zvířata zajistí svojí prací. A psí armáda udržuje pořádek.
Naprosto dokonalý popis jednoho společenství zvířat. Veškeré podobnosti s lidmi jistě nejsou náhodné, stačí se rozhlédnout kolem sebe.

21.02.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Zase jedna z knih, k jejímuž přečtení jsem byl inspirován čtenáři a komunitou DK a jejich recenzemi.
Nemohl jsem tedy čekat nic jiného, než vynikající knihu se zajímavým námětem.
Moje hodnocení 5* se tedy nebude lišit od více než poloviny čtenářů, kteří knihu hodnotili.
Ocenil jsem popis života a fungování bohyň - léčitelek v rozmezí několika staletí od feudalismu přes fašismus až do socialismu.
Zajímavý by byl pohled na to, jak by se k nim stavěla společnost v dnešní době. Škoda, že už vymřely. :-)
Moderní následovníci, snažící se žít v souladu s přírodou a využívat přírodní prostředky k léčbě, to dnes s pány Kubky, Války atd. atd. také nemají lehké. A nevypadá to, že by se to v budoucnu mělo nějak výrazně měnit k lepšímu.
Určitě si přečtu od autorky i nějakou další knihu, třeba tu poslední - Bílou Vodu.

13.07.2022 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Tak jsem se po více než 30-ti letech vrátil k této knize. Z předchozí četby si pamatuji, že na mě kniha zanechala hodně hluboký dojem, proto je i jednou z prvních knih, kterou po letech otevírám znovu. No otevírám...... zvolil jsem poprvé formu CD a mluveného slova, abych si vyzkoušel, jestli mě tato forma "čtení" osloví.
Současně jsem nahlížel do tištěné verze a viděl jsem rozdíly. Spousta textu na CD je vynechána, nemá to snad vliv na celkový děj, jen to ovlivní požitek z knihy - CD. Na druhou stranu mnohobarevnost hlasů a podání herců, kteří knihu namluvili, tuto redukci textu zastíní. Takže první můj dojem z knihy, kterou nečtu, ale poslouchám, není negativní, ale ani úplně pozitivní. Zůstanu i nadále postaru u tištěných knih, snad nám ještě budou spoustu let k dispozici. Aspoň doufám.
V době, kdy se množí snahy o zrušení bankovek a jejich nahrazení nulami a jedničkami na účtech, v době, kdy se u některých knih vyžadují zásadní cenzurní zásahy z důvodu genderové a jiné vyváženosti, případně jsou přímo zakazovány, není vůbec jisté, že nebude prosazena jen elektronická verze knih.
Samotná kniha Malevil je zajímavou sondou do komunity lidí, která vznikla po blíže neurčené katastrofě. Autor žil v jiné době, takže jeho náhled do společnosti přeživších je hodně umírněný a spousta myšlenek a vzorců jednání je poplatných tehdejší době a idejím. Už tehdy existovaly názorové skupiny které rozvíjely myšlenky, že s tím kapitalismem není všechno tak úplně v pořádku, a to se podle mě odrazilo i v tomto díle R. Merleho.
Dávám 5* nejen z důvodu perfektního zpracování CD a dramatizace celé knihy namluvené opravdu profesionálními herci.

31.01.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Milé a laskavé vyprávění o obyčejném životě neobyčejné ženy.

07.03.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Dobrá kniha. Mně se líbila. Zajímavý styl autorky. Píše dobře. Příběh docela silný. Plný emocí. První část knihy idylická. Spousta násilí v druhé polovině knihy.

20.06.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Po pomalejším začátku se příběh rozjel a na konci už ubíhal přímo mílovými kroky k překvapivému rozuzlení.
Vztahy lidí na vesnici jsou mnohdy komplikované. Autorka mistrně popisuje různé lidi z minulosti příběhu i jeho současnosti, jejich propojení, pohnutky k činům a nelehké životní osudy.
Život v pohraničí není jednoduchý ani v dnešní době, natož po válce. A co teprve na okraji vojenského újezdu, kde platí různá omezení.
Zajímavé téma, postupně odhalovaná zápletka a zajímavé vyvrcholení.

28.08.2022 4 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Autorčin styl už dobře znám, takže trochu pomalejší tempo, absence hromad mrtvol a potoků krve a delší popisné pasáže jsou všechno prvky, které mi v jejích knihách vyhovují.
Byl jsem překvapen, aspoň tedy prvních 120 stran, protože mi opět chyběl Josef Bergman. Pak se ale objevil, i když znovu daleko od svého města. Tentokrát už ale nebyl na dovolené, i když prostředí přírody a samot v Beskydech si užíval, skoro jako na dovolené. Jeho zkušenosti a preciznost ale opět přispěly k vyřešení případu.
Podrobný popis vyšetřování, postupů kriminalistů a zjišťování důkazů tady nenajdete. To co je tady tím nosným prvkem, jsou parádní popisy prostředí, lidí a jejich vztahů a mistrně vypracovaný příběh.

Přidávám se k dlouhé řadě čtenářů, kteří knihu hodnotili velmi kladně. No a další díl si opět nenechám ujít.

18.10.2022 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Tak jsem konečně podlehl a přečetl jsem si svoji první knížku od tohoto autora.
Delší dobu jsem sledoval, že hodně čtenářů čte jeho knihy a tak jsem se také nechal zlákat.
No nelituji toho ani trochu. Jen se teď po přečtení zamýšlím, jestli by se kniha neměla spíš jmenovat Svéhlavý otloukánek. :-)
Není to první inspektorka, která se řítí do problémů po hlavě a nepřemýšlí nad důsledky. Tento model je u spisovatelů oblíbený. Vyšetřování vede nekompromisně, nadřízených se na nic neptá a na následky nedbá.
Je to její první případ poté, kdy před několika měsíci jen s velkou dávkou štěstí přežila policejní zásah proti drogovým dealerům. A hned v průběhu tohoto vyšetřování se opět 2x dostane na pokraj smrti. Série se ale jmenuje Erika Fosterová, tak jsem věřil, že ji autor nenechá zemřít hned v prvním dílu. :-)
Nemám problém s tím, že to tak v praxi asi nemůže fungovat. Detektivka není literatura faktu, slouží pro pobavení čtenáře a občas i pro poučení.
Za mě velká spokojenost. Autor píše dobře a jeho styl mi sedl. Takže se hned poohlédnu po další knize.

21.02.2024 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Před psaním komentáře jsem zlehka nahlédl do několika komentářů mých oblíbených čtenářů. Hodnocení se hodně liší, zřejmě podle zaměření a oblíbeného žánru každého z nich.
Já jsem asi naivní romantik, protože kniha se mi líbila a nemám žádné velké výhrady. Že se vzpomínky protínají s realitou, minulost s přítomností, to se mi velmi líbilo.
Vše se nakonec spojí do překvapivého, ale přece jen očekávaného závěru. Minulost vyjasněna, přítomnost skončí šťastně.
V dnešní době je třeba si život trochu osladit, i když tady to byl dost ledový cukr.
Opět skvělý popis prostředí, osob a jejich charakterů a pracovních postupů. No a ten drsný, ale současně jemný humor mezi oběma hlavními protagonisty nemá chybu.
Ke čtení této knihy jsem přistoupil v krátké době po Když zpívají cvrčci. Styl autora je mi blízký, poohlédnu se po dalších jeho knihách.

26.09.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Autorka vcelku mile popsala nelehké období života obyčejných lidí v 20. století a životní osudy 3 generací žen. Na rozdíl od některých předchozích komentářů se mi více líbila druhá část knihy. Pokud ještě bude pokračovat povinná školní docházka pro naše děti a vnoučata, myslím si, že toto by mohla být jedna z knih, která by mohla být zařazena do povinné četby. Lehkou a nenásilnou formou seznamuje s klíčovými okamžiky nedávné minulosti. Z této knihy cítím pozitivní energii a to je dobře.

01.05.2021 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Skvělá kniha. Autor píše poutavě a vtipně. No a ty úžasné ilustrace doplňující text a přesně vykreslující popisované skutečnosti, místa, příběhy.... To je vlastně něco jako další kniha v knize.
Dávno pryč je doba, kdy skoro každá kniha obsahovala nějaké ty obrázky. Tato kniha je spíš výjimkou.
Naše země je tak bohatá na různá zajímavá místa, pokud by Ládík cestoval několik let, tak by stále nenavštívil všechna.
No a ty vsuvky z historie, které zařadil, krásně dokreslily popis daných míst a událostí.
Za mě super kniha a další si od něj určitě také přečtu.

21.08.2022 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Spousta komentářů čtenářů přede mnou vystihla velmi přesně podstatu knihy. Autor už několik desítek let zpátky docela přesně vystihl, kam lidstvo směřuje a současná doba mu dává plně za pravdu.
Čtení to není radostné, ale je velmi poučné.
Naše populace se ale poučit neumí a tak se aspoň z knihy můžeme dozvědět, jak to může dopadnout a asi i dopadne.
Není moc jiných možností, ale snad se najde něco nebo někdo, kdo to změní.
Současné "elity lidstva" to vedou přesně k těmto koncům, jak autor popsal v knize.
Kniha velmi zajímavá, docela přesně vystihuje mé pocity a současný stav našeho světa. Takže za mě plný počet *.

14.06.2022 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Knihu bych já osobně nenazval jako detektivku. Spíš se jedná o román - sondu do života lidí na dalekém norském severu a popis vztahů v malé odloučené komunitě.
Jsem zvědavý na další díly, kdy už se třeba Josef Bergman nebude dovolenkovat a znovu se ponoří do práce na svém vlastním případu.

04.05.2022 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Moje druhá kniha od této autorky a opět výborná. Vlastně tam nic nechybělo. Láska, nenávist, radost, smutek, strach, uvolněnost, přátelství, obětavost, statečnost, vytrvalost, sebeobětování, hrdinství a na druhé straně hlad, zima, chudoba, ponížení, bída, bezmocnost, síla vůle přežít, bojovat o život, vydržet víc, než je možné.
2.sv. válka byla strašná a my si to asi neumíme vůbec představit, jak to vypadalo. Proto je potřeba číst takové knihy, jako je Slavík, aby poválečné generace získaly představu o tom, co se může stát.
Kniha vzbuzuje emoce, pozitivní i negativní, a asi málokterého čtenáře to vůbec nezasáhne.
Jsem rád, že jsem si tady na Databázi knih tuto autorku a její knihu našel. Rád si přečtu i nějakou další knihu.

16.01.2022 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Moje první kniha od autorky. V rámci našich rodinných večerů jsem viděl několik desítek filmů o Hercule Poirotovi a o slečně Marplové. V těchto zfilmovaných příbězích na mě vždy působil nějaký tak trochu naivismus té doby před 100 lety. Podobně na mě působila i tato kniha.
Více jsem to celé vnímal jako sociální a psychologickou studii, než jako drsnou detektivku, kde se stalo 8 vražd a 2 sebevraždy. Film jsem neviděl, ale dovedu si představit, že by to ve filmu mohlo být zpracováno tak, že divák si nestihne ani na minutu vydechnout.
Autorka píše zajímavě, nápad je to vynikající, osoby jsou popsány dokonale, prostředí už méně. Časem si přečtu i nějaké jiné knihy, abych srovnal filmové zpracování s knižní předlohou. Možná si pak tuto skvělou autorku několika desítek knih více oblíbím.

31.12.2021 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Autorčin styl už dobře znám. Trochu pomalejší tempo, absence hromad mrtvol a potoků krve a delší popisné pasáže jsou všechno prvky, které mi v jejích knihách vyhovují.
To co ale u autorky oceňuji, není tak ani detektivní příběh, ale popis....... přírody, vztahů, okolností.....
Není to jen o vyšetřování a vraždách, ale i o nějakých vazbách, popisech, důsledcích a příčinách, běžném životě lidí a jejich problémech. Inu jako ze života.
Štítky této knihy obsahují např. bažiny, mokřady, močály, chalupy a chaty, lužní lesy, tajemství. Bylo by tam možné ještě přidat další, např. ochrana životního prostředí, byliny, samota, koně, ptáci, stíny minulosti a máme stručně a jasně charakteristiku toho, o čem příběh je.
Věřím, že tato kniha nebude poslední a že časem budeme číst pokračování s Bergmanem a Sedlákovou v nějaké jiné zajímavé lokalitě naší země, kde se odehraje další zločin.

22.12.2023 4 z 5

Letiště Letiště Arthur Hailey

Po mnoha letech jsem se k této knize vrátil a udělal další záznam mezi "Knihy mého mládí". Je to výborná sonda do letištního prostředí. Autor s perfektní znalostí problematiky popisuje fungování velkého letiště a jeho mnoha složek za velké bouře, nesnadný život obyvatel malého městečka v bezprostřední blízkosti letiště, cestujících a také pilotů a letušek.
Při četbě jsem si nostalgicky zavzpomínal na dobu bez mobilních telefonů a mnoha "vymožeností", které přinesla poslední dvě desetiletí.
Před takovými 40 lety to byla opravdu kniha, kterou si přečetl skoro každý, kdo četl knihy.

09.10.2023 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Pro mě tentokrát o něco slabší než předchozí díly, ale pořád ještě velmi dobré. Pomalu se vše u této autorky více přesouvá do roviny psychologického románu než do detektivky. Vyšetřování probíhá na pozadí rozsáhlých vnitřních úvah jednotlivých postav a vykreslení charakterů a prostředí. A jak je poslední dobou moderní, je zde zakomponováno i téma 2.sv. války.
Celkově hodnotím velmi kladně a pokud by série měla pokračování, tak rád budu shánět další díl, abych si vychutnal, kam se autorka posunula a co nového si pro čtenáře připravila.

09.12.2022 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Moje druhá kniha od autora a opět skvělá. Podruhé už jsem přesně věděl, do čeho jdu a těšil se na vtipné a milé vyprávění příhod z cest. Autor píše poutavě a s jemným humorem. No a ty úžasné ilustrace doplňující text a přesně vykreslující popisované skutečnosti, místa, příběhy.... To je vlastně něco jako další kniha v knize.
Samotný text je ještě doplněn o barevná okénka (jak jsem si to pojmenoval já), kde se vyskytují faktické poznámky k některým místům, historii, zvykům apod. Tímto je kniha povýšena ze zábavného čtení o cestování a stopování skoro na úroveň učebnice.
Za mě super kniha a další si od něj určitě také přečtu.

28.11.2022 5 z 5