Baushka Baushka komentáře u knih

Smrt na druhém břehu Smrt na druhém břehu Dominik Dán

Detektivky nejsou můj žánr. Možná spíš nebyly můj žánr. Smrt na druhém břehu asi mění můj pohled na věc. Dán píše velmi čtivě, příběh je reálný a přesto velmi zajímavý a napínavý. V textu převládají dialogy bez podrobných popisů a přesto jsem si děj přehrávala velmi barvitě. Umím si představit i filmové zpracování.

10.10.2017 5 z 5

Čas ztracených holubic Čas ztracených holubic Sofi Oksanen

Těžká knížka. Vyloženě mi chyběly znalosti, aby se četlo svižněji a lehčeji. O bližší historii Estonska mám pramálo vědomostí a minimálně základ je zde potřeba, jelikož autorka přeskakuje v čase. A přeskakuje i ve vypravěčích, což mi zejména zpočátku dělalo problém. Nechci knížku zatracovat, protože na příběhu nic špatného není, ale upřímně nevím, komu bych knížku vřele doporučila.

25.09.2017 3 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Oblíbená knížka mamči a pro mě rozhodně výzva, protože ve výběru literatury jsme se nikdy neshodovaly.
Když se zaměřím na to, co mi na knížce vadilo, tak rozhodně musím začít chybějící hlavní, ústřední dějovou linkou. Přišlo mi to spíše jako copánek, propletenec nebo síť několika méně výrazných příběhů z jednoho prostředí, žádná hlavní hvězda. Taky jsem postrádala postavu, ke které bych přilnula, která by se stala tou správně oblíbenou. V neposlední řadě bych knížce vyčetla, že v milostných otázkách byla se vším hned hotová. Rande, pusa, žádost o ruku, šup dup. I když se nejedná o milostný román, trochu prostoru by si city zasloužily.

Ale abych nebyla jenom kritická (vždyť dávám 4*)! Prostředí nemocnice "ve vývoji" a prostředí patologie bylo velmi zajímavé. Hezká a napínavá Sofiina volba, dá-li se to tak nazvat. A přestože chybí klasický happy end, je konec vcelku pozitivní. Díky tomu se při myšlence na knížku cítím dobře.

11.09.2017 4 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Příběh je to pěkný, ale nikdo tohle přece nemůže považovat za literární umění. Dovolte mi malou ukázku z knížky, rozhodně nejde o spoiler. "Jsou tady už dost dlouho a ona musí ještě zařídit spoustu věcí, teď těsně před odjezdem se jí to najednou hromadí, všechny ty drobnosti, co odkládala na poslední chvíli, ptá se Maxe, jaké bylo rozloučení v nemocnici, a Max se jen usmívá, Meda mu sedí na břiše a Bruno se natlačil hned před ni, oba se dožadují pozornosti a on přes jejich pokřikování odpovídá Julii, že žádné velké loučení neproběhlo, to je přece pravda, to mi večer Julie jen těžko může předhodit jako další lež, když žádné velké loučení opravdu neproběhlo, když neproběhlo doslova žádné."

Jedna věta. Slohová práce za 5. Knížky od autorky vyhledávat nebudu.

31.08.2017 2 z 5

Les oběšených lišek Les oběšených lišek Arto Paasilinna

Lehké čtivo, zábavný děj. Nesmála jsem se nahlas, ale vždy jsem se těšila, kdy zase zasednu ke knížce. Účastníci tohoto dobrodružství vám přirostou k srdci.

11.08.2017 4 z 5

Vrah ze tmy Vrah ze tmy Oldřich Železný

Klasická detektivka, která má spád, podezřelé ale nevinné, viník se odhalí ke konci. Neurazí, nenadchne. Za plus dávám vzpomínání na dobu v koncentračním táboře kapitána Zemana.

06.08.2017 4 z 5

Tereza Raquinová Tereza Raquinová Émile Zola

Ani dokonalý zločin nezůstane bez trestu. Trestá svědomí, trestá strach, trestají noční můry, běsy. Skvěle rozebrané stavy lidské duše po zločinu, které vyústí v logické a rychlé řešení. Zola jako vždy mistrně ovládá popis, na všechno nalézá mnoho přirovnání, pojmenování...

02.08.2017 5 z 5

Tajemství parfému Tajemství parfému Fiona McIntosh

Slabší příběh košatě rozepsaný, kde jediný den trvá přes 100 stránek. Snaha o probuzení smyslu čichu častými a velmi podrobnými popisy vůni. PS. často opěvovanou obálku já radši zabalila do novin...

01.07.2017 2 z 5

Sbírka pohádek pro 4leté děti Sbírka pohádek pro 4leté děti kolektiv autorů

Četla jsem tedy tříletému drobečkovi, ale ani kdyby byl o rok starší, tak některé pohádky mu přečíst prostě nemůžu. Určitě to nejsou pohádky pečlivě vybírané. Ilustrace jsou pěkné.

22.05.2017 2 z 5

Drak Natlučnos Drak Natlučnos Lenka Rožnovská

Moc hezká dětská knížka, kratší kapitoly s jednoduchým a zajímavým dějem. Líbila se mně i malému.

22.05.2017 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Čekala jsem větší dekadenci. Chvíli mi i trvalo, přivyknout si na jazyk, kterým je kniha psaná. Kapitolu 11 doporučuji přeskočit, ta se číst nedá. Nejvíce se mi ale líbila samotná myšlenka, co všechno se podepisuje na lidské tváři.

22.05.2017 4 z 5

Jane utíká Jane utíká Joy Fielding

Je to čtivá knížka. Občas jsem si na Jane zanadávala, občas člověk hned věděl co přijde a občas zíral s otevřenou pusou. Víckrát si ji nepřečtu, ale jednou za to stála.

03.05.2017 4 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Milostné i nemilostné intriky, bez výraznějšího dějového spádu. Četlo se to ale pěkně, hezké pasáže popisů, které jsou akorát tak dlouhé, aby nezačali nudit.

14.03.2017 4 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Několik dobrodružství malého raubíře a jeho kamarádů, první láska, napětí, strach, spřízněnost, plán, pochopení, smutek a pláč, upřímnost a mnoho dalšího na pár stránkách románu rozhodně nejen pro děti.

06.01.2017 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Silný příběh, plně nabitý emocemi, morální rozkol. Jako jiné E.M.R. knihy i zde jsou jasné strany dobra a zla, ale současně i varování, že se "nyní dobré" může snadno přehoupnout na opačnou stranu, zvolí li se špatná cesta, způsob...

14.07.2016 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Měla jsem asi příliš velké očekávání a to nedošlo naplnění. Neříkám, že by knížka byla špatná, o tom žádná. Je čtivá, zajímavá, jiná a fajn, ale rozhodně jsem u ní nebrečela ani se nahlas nesmála. Co se mi líbilo, byly "vložené příběhy spisovatele Garpa". Možná, že "jeho" knížky bych si přečetla radši. :)

12.08.2015 3 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

Zase jeden příběh popsaný ze dvou, naprosto odlišných pohledů. Je zvláštní, že člověk více přilne, a soucítí s pachatelem, než s obětí. Nebo alespoň u mne tomu tak bylo...

10.07.2015 5 z 5

Rozina Ruthardova Rozina Ruthardova Josef Kajetán Tyl

Zajímavě se vyvíjející děj ve skvělém popisu doby a tehdejší společnosti. Charaktery osob mohly být košatější, jejich popisy se spíše opakují, než aby se rozvětvovali.

03.06.2015 4 z 5

Larva Larva John Fowles

Jeden příběh popsán z pohledu několika očí, lži a výmysly je od sebe odlišují a dělají je zajímavější. Bohužel, logického konce se čtenář nedočká.

04.04.2015 3 z 5