Sběratel

Sběratel https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2057/bmid_sberatel-1Q7-2057.jpg 4 889 162

Hlavním hrdinou, osobitého a experimentálními prvky nabitého „psychothrilleru“ z roku 1963, je psychopatický sběratel motýlů Frederick Clegg, jenž hříčkou náhody získá nemalý obnos, díky tomu si zakoupí nový dům, kam unese a kde vězní krásnou a nadanou studentku malířství Mirandu Greyovou – nechce jí ublížit, chce ji jen vlastnit. Struktura této Fowlesovy prózy je vybudována na střídání dvou působivých vnitřních monologů a především Mirandino vyprávění, jež je pro celou knihu ústřední, vyjevuje děs a absurditu celé situace – stále jasněji se totiž ukazuje, že není vůbec jisté, kdo je zde vězeň a kdo věznitel. Klinicky přesná studie chování člověka a výstavba románu s paralelou k Shakespearově Bouři fascinuje nejen svou bizarní zvráceností, ale i jako alegorie dobra a zla nebo studie niterných muk a vnitřního pekla vychýlené obsese, sublimované do hrozivých a pro okolí nebezpečných libůstek.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Volvox Globator

The Collector , 1963

kurama45
25.03.2024 4 z 5

Pomerne jednoduchý lineárny príbeh, vďaka čomu bol strašidelný pohľad do duše psychopata realistický. Časti z hľadiska väznenej u mňa asi nedopadli na úrodnú pôdu, ale koniec ma zamrazil, aj keď som to tak nejak predpokladala. Hnus.
Interpretácia audioknihy bola geniálna, hlavne vo vypätých úsekoch som zatvárala okná, aby na mňa náhodní okoloidúci nevolali políciu.

Kaduri
12.03.2024 4 z 5

Audiokniha.
Šesťdesiate roky 20. storočia, Anglicko.
Podivín Frederick zbiera motýle, je vášnivý entomológ. Po neočakávanej výhre v lotérii sa rozhodne rozšíriť svoju zbierku. Nový "motýľ" Miranda sa však ukáže ako rovnocenný súper. Odmieta sa zmieriť s osudom uväzneného motýľa a začína boj "kto z koho"...
Kvalitná komorná psycho dráma.
Ani jeden z hlavných hrdinov mi nebol sympatický.
Koniec desivý.

"Každý večer dělám něco, co už jsem léta nedělala. Ležím a modlím se. Ne vkleče, těmi, co padají na kolena, Pánbůh pohrdá. Ležím a prosím ho, aby utěšil mámu a tátu a Minny i Karolínu, která si to jistě dává za vinu, a všechny ostatní, i ty, kterým by patřilo, aby za mě (nebo za kohokoli jiného) trpěli. Jako Piers a Antoinetta. Prosím ho, aby pomohl tomu chudákovi, kterému jsem padla do rukou. Aby pomohl mně."

"Dneska vůbec lidé chtějí všechno hned, sotva je něco napadne, už to chtějí mít, ale já jsem jiný, staromódní, rád se těším na to, co bude, a nespěchám, aby se věci mohly patřičně vyvinout. Jen žádný kalup, jak říkával strýček Dick, když mu zabral nějaký pořádný kus.
Mně šlo jenom o to mít ji, a to ona nikdy nepochopila. Mít ji a dost. Ne s ní něco dělat. Prostě jsem ji chtěl mít, konečně už najisto."

Adele02
21.10.2023 3 z 5

TEN KONEC?!

Zemlja
26.08.2023 4 z 5

Četla jsem ji jako dorostenka na útesu v Chorvatsku. Svítilo slunce, bylo vidět do daleka a kolem se smáli lidi. Naštěstí. Příběh je děsivý, mistrně napsaný.

tonysojka
21.08.2023 5 z 5

Pro mne asi jeden z nejděsivějších psychologických thrillerů, jaké jsem zatím četl.Zpracování dokonalé,rozbor mysli psychopata i oběti a popis jejího utrpení maximálně věrohodné.Z příběhu zůstane zneklidňující pocit ze zvrácených myslí psychopatů.

...."Není to člověk. Je to prázdný prostor v lidské podobě....."

Olous1
13.08.2023 3 z 5

Na tu dobu byla určitě kniha dobrá,ale mě moc nenadchla. Ze začátku dobrý,v půlce se to zlomilo a nějak to nešlo. Konec,no fakt psycho. Prostě to byl psychopat. Asi sáhnu po jiném žánru, poslední dobou mě knihy tohoto tipu hodně ubíjejí. Za mě 75%.

spongy
27.07.2023 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. A nefandila jsem ani jednomu.

smazenaryba
12.07.2023 3 z 5

Neviem úplne čo si mam o knihe myslieť. Áno, je to zaujímavý obraz mysli narušeného (ne)človeka, ktorému chýbajú základné ľudské inštinkty, ale mimo toho, ide o príbeh prostý, posteádajúci väčší zmysel, či literárnu zaujímavosť. Ponúka sa porovnanie s Kingovou Misery, ktorá je tak trochu z iného súdka, no napriek tomu je v mojich očiach po všetkých stránkach oveľa zaujímavejšou knihou. Niekto by mohol namietať, že hľadám v diele niečo, čo tam nie je a byť nemá, za mňa však púha fascinácia chorou mysľou nestačí.

Nuttelka
05.07.2023 4 z 5

(Audiokniha)
Potřebovala jsem jednohubku na odpoledne, tuto audioknihu mám už "na poličce" dlouho, takže na ni konečně došla řada. A teda to byla síla.. nikdy nikdo neví, kdy se komu dostane do hledáčku a neštěstí je na světě :-/ Bohužel takových psychopatů běhá po světě hodně.. a ten konec?! Příšerný, mrazivý, nešťastný, zvrácený..

LukasB.453
25.04.2023 5 z 5

velmi mrazivé. vede to k pochybování o sobě sama. je ten svět co vnímáme skutečný svět? chápeme jak funguje? je to co cítíme láska, nebo jen majetnictví? nehrajeme jen nějaké role v absurdním divadle?

Pablo70
10.04.2023 3 z 5

Víte, že jméno Kaliban je přesmyčkou slova kanibal? Tak to chtěl ve své Bouři Shakespeare (hned jsem si zkusil Bouři přečíst).
Byl jsem zvědav, jak z děje vybruslí autor. To nejmíň namáhavé, to se dalo čekat. Ale možné pokračování bude asi děsivé, jen co je pravda. Brrr! Když odhlédnete od toho dobového levičáctví, je Miranda docela věrně vylíčená. Noví lidé jsou opravdu děsiví. Snad se s nimi nepotkám

smudlajs
22.02.2023 3 z 5

Četla jsem na doporučení kamarádky, sama bych si tuhle knihu asi nevybrala. Část z pohledu věznitele byla celkem zajímavá a čtivá, ale část z pohledu vězněné mě moc nebavila. Za mě tam vlastně vůbec nemusela být. Celkově takový průměr.

iz67
12.02.2023 3 z 5

Ničím to nepohorsi ani nenadchne. Jeden z JF slabších kousků. Vlastně se tam nestane nic, co by vás překvapilo. A tak by to snad být nemělo, ne?!

josska
02.02.2023 5 z 5

Co napsat,,je to skvělá psychologická kniha,,konec mě překvapil a já ji poslouchala jako audio ,,asi i proto se mě líbila,,interpretace nezapomenutelná..

Milosz
08.12.2022 4 z 5

(SPOILER) První půlka (pohled věznitele) vynikající. Druhá půlka (pohled vězněné) už méně, bylo tam až moc flashbacků a salónního levičáctví. Ale konec vše napravil, thumbs up.

playada
28.09.2022 5 z 5

WOW. Jestli se chcete pořádně vyděsit, tak čtěte. Upozorňuji, že vam bude špatně. Ale to k psychu patří, že ? Hodně dobrý, budete spokojení. Tak neváhejte.

Hakate
11.09.2022 5 z 5

Komorní drama, příběh jednoho psychopata, jeho oběti a o lásce.

Příběh začíná velmi nevinně, postupně však nastává velmi mrazivé drama o myšlenkách psychopata Fredericka a jeho oběti Mirandy. Chvílemi máme pocit, kdo je vlastně obětí.
Nečekejte žádné zvraty, nic extra strhujíciho, ale přesto velmi povedené dílo.

Poslech jako audio kniha v podání Jaroslava Plese a Lucie Pernetové je excelentní a rozhodně se nejedná o audiuknihu k nedělními úklidu, spíše k deštivému dnu, s horkou kávou, čajem a dekou.

Knihu mohu doporučit, Pokud uvažujete knihu nebo audio určitě stáhněte po Audioknize, byl to opravdu skvělý zážitek.

boxas
07.08.2022 3 z 5

Ve své době před šedesáti lety to musela být bomba.
Ale dnes a v porovnání jak s takovými příběhy, jako je např. Mlčení jehňátek, tak i se skutečnými případy, ke kterým došlo v USA, Rakousku a jinde, mi vychází pouze šedivý průměr. Zvlášť Mirandina část je slabá.
Víc viz annastasia.j

ddkk
29.07.2022 5 z 5

Fowlesův Sběratel mě dostal. Bylo to nesmírné...Zprvu nenápadné drama muže, malého a plochého ve svých citech, neschopného navázat normální milostný kontakt, které vyvrcholilo na posledních stránkách příběhu, a tragický osud mladé inteligentní a talentované dívky, která mu nevědomky a bezmocně zkřížila cestu. Dokonale popsaný vývoj jejich psychiky až ke konečnému rozuzlení, napínavé a překvapivé...

Nejvíce mne šokoval samotný závěr. Jak snadné může být ospravedlnění sebe sama a vlastních otřesných skutků, jak snadné je doslova se otřepat, překročit a jít dál. Ve své podstatě Fowles dokonale a nenápadně popsal zrod lidské bestie...

"...Nemohl jsem nic dělat, nemohl jsem riskovat...mohla si za to sama, sama si to vykoledovala...a mně už stačilo se jen zabít...aspiriny...Ráno bylo tak krásně. Začal jsem se na všechno dívat rozumně...Láska to tentokrát nebude. Prostě jen - věcný zájem..."

Doporučuji.

jaroiva
22.06.2022 5 z 5

Napínavé od samého začátku. Patová situace, která nutí k zamyšlení. Pěkně vykreslená psychologie postav. Bavilo mě to až do konce.