Baushka Baushka komentáře u knih

Čas mezi šitím Čas mezi šitím María Dueñas

Jedna z nejlepších knížek, které jsem za poslední dobu četla. Ze začátku jsem očekávala úplně jiný příběh, autorka mě ale přesvědčila, že ten její je lepší. Líbil se mi progres mladé hlavní hrdinky v čase. Ostatní postavy rozebrány a popsány tak akorát, aby si je člověk mohl představit. Skvělé byly popisy míst, ať už Maroka, Španělska nebo Portugalska. Žádné zbytečné kudrlinky nebo básnické obraty. Délka knihy na první pohled odradí, ale já bych klidně ještě pár stránek přidala, ráda bych totiž věděla, jak probíhal ten poslední rozhovor.

30.08.2019 5 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Románek obsahuje dost naivních pasáží a některé dialogy byly takové prosťounké, pubertální. Autorka ale jinak píše čtivě, dokázala zaujmout a vzbudit ve mě zvědavost, jak rozplete zápletku.

27.04.2019 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tady bylo už asi všechno řečeno, tak za mě jenom v kostce. Téma bylo moc dobře pojaté, větší část knihy se odehrává před a po "tom nejhorším" a dovoluje tak čtenáři poznat postavy opravdu dobře a zejména se s nimi sžít, přilnout k nim, pochopit je. Hana je psaná velmi čtivě, nemá hluchá místa, zbytečně nedramatizuje.

Od autorky rozhodně šáhnu i po další knížce.

12.04.2019 5 z 5

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

Knížka vzhledově krásná a kvalitně zpracovaná, bohužel tím i nepraktická, těžká. Obsahově zajímavá, autorka nakousne spoustu zajímavých témat. Pro někoho, kdo se o "zdraví a stravování" do teď příliš nezajímal ideální.

03.04.2019 4 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Mnoho postav (některé i jménem podobné), těžko se mi dařilo pamatovat si, kdo je kdo a kdo je za koho. Hlavní myšlenka na mě působí příliš patriarchálně.

21.03.2019 2 z 5

Tři mušketýři ještě po deseti letech aneb Vikomt Bragelonne - III. díl Tři mušketýři ještě po deseti letech aneb Vikomt Bragelonne - III. díl Alexandre Dumas, st.

S třemi mušketýry jsem se sžila. O to víc mě asi mrzí ten konec. Tedy z jedné strany mě mrzí, že konec nastal, že již nebudou žádná další dobrodružství, žádné další plány a intriky. A z druhé strany mě mrzí, že konec nebyl tak pompézní jak jsem čekala, jak jsem si přála a jak by si tři mušketýři zasloužili. Jediný Portos opustil příběh, dle mého vhodným způsobem.

V souhrnu ale i tak tři mušketýry miluji a ctím a všem doporučuji.

18.03.2019 5 z 5

Tři mušketýři ještě po deseti letech aneb Vikomt Bragelonne - II. díl Tři mušketýři ještě po deseti letech aneb Vikomt Bragelonne - II. díl Alexandre Dumas, st.

Z lásky k třem mušketýrům dávám plný počet hvězdiček, ale přece jen... Je to asi nejslabší část, bez závratného děje a plná intrik a vedlejších postav. Chování některých postav mi potom úplně nešlo do hlavy a ani některé intriky nepobraly příliš logiky. Těším se na závěr.

23.02.2019 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Audio. Kniha je rozhodně zajímavá, odlišná a neotřelá se zajímavým prostředím, nikoli pak už s tak zajímavým příběhem. Jde spíše o volně plynoucí život Dory. A při tom volně plynoucím vyprávění se postupně odhalují více nebo méně překvapivé nebo zajímavé součásti děje. Líbil se mi silný a přitom nepřepálený zápal pro věc hlavní hrdinky. Některé bohyně se mi pletly, ale mohlo to být způsobeno delšími odmlkami v poslechu. U audia mi až nervydrásajícím způsobem vadily hudební vsuvky, které byly příliš hlučné a přespříliš dlouhé.

18.02.2019 3 z 5

Tři mušketýři ještě po deseti letech aneb Vikomt Bragelonne - I. díl Tři mušketýři ještě po deseti letech aneb Vikomt Bragelonne - I. díl Alexandre Dumas, st.

Mušketýři jsou láska a je jedno o jaký se jedná díl...

06.02.2019 5 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Příjemně napsaná povídka s otevřeným koncem, aneb jak to bylo si domyslete sami. Což není úplně můj šálek kávy. Mám vždy dojem, že se autor/autorka sami nedokázali rozhodnout...Slabší 4*.

26.01.2019 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Měla jsem větší očekávání. O knížce i filmu jsem se snažila nezjišťovat si žádné informace, ale vyhnout se jim úplně nešlo. Asi proto to lehké zklamání. Styl psaní je čtivý, příjemný, ale ničím nepřekvapí. Stejně tak děj, který není ani příliš popisný, jak bych očekávala dle oficiálního popisu, ani příliš zvratový a překvapivý.

26.01.2019 4 z 5

Večer tříkrálový nebo Cokoli chcete Večer tříkrálový nebo Cokoli chcete William Shakespeare

Ze začátku rozvláčné, od poloviny už má knížka spád. Ráda se na hru i podívám.

14.01.2019 5 z 5

Největší skandál v dějinách lidstva Největší skandál v dějinách lidstva Eduard Martin (p)

Stáhla jsem si tuhle knížku omylem, byla jediná z knížek zdarma a zvládla se stáhnout za jízdy v metru. Já si ale nevšimla, že se nejedná o Petišku, ale o Petišku mladšího. Sci-fi a fantasy normálně nečtu. Brala jsem to spíše jako takové pohádky. Psáno je to moc hezky, čte se to přirozeně, nenásilně, příjemně. Nejvíce oceňuji hloubku daného problému, dané otázky, do které autor dokázal v krátkých pohádkách zajít. I mě napadlo, jaké by to bylo nestárnout a podobné, ale nedošla jsem nikdy ani do půlky. Sci-fi a fantasy ale budu i nadále obcházet.

09.01.2019 4 z 5

Deník morového roku Deník morového roku Daniel Defoe

Nedočteno. Mám ráda popisné knihy, ale potřebuji k nim děj, zápletku, nějaký vývoj. Snažila jsem se hodně, ale každá stránka mě bolela. Autor se opravdu hodně opakuje.

07.01.2019 1 z 5

Advokátova dcera Advokátova dcera Anthony Franze

Svižné. Čtivé. Poutavé. Zajímavé. Akční. Napínavé. Já téměř nemám co vytknout. A to málo co bych vytkla, jsou velmi krátké kapitoly. Trochu mě to při čtení rušilo. Ale jinak bezva čtení, které drží čtenáře v pozornosti a nenechá ho vydechnout.

08.12.2018 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Lehčí zklamání z toho, že vše bylo příliš okaté. Mravní ponaučení je přímo hlavním námětem povídky. Moc pěkně jsou popsáni duchové a jejich působení na Skružovu duši a svědomí.

27.11.2018 4 z 5

Mango, láska a kari Mango, láska a kari Valijah Klásová

Dvě hvězdičky jsou málo, tři zase moc... Velmi oddychové nenáročné čtení. Děj pro mě splynul do: Tak dlouho ho využívala, až ji začal mít rád. Něco z receptů ale vyzkouším.

23.11.2018 3 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Do půlky knížky bych nevěřila v takovéhle hodnocení. Ale! Až přivyknete jazyku týnů, bude to jízda. A přivyknout se dá. Já například slovo chorošně začala používat. Jinak co tento přiběh může čtenáři dát? Každý ať si najde to své. Například co je víc, možnost rozhodnout se podle sebe ikdyž společensky nepřijatelně nebo za možnost volby vyměnit ideálnější svět?

13.11.2018 5 z 5

Zemřít na jaře Zemřít na jaře Ralf Rothmann

Ze začátku pro mě bylo obtížné se začíst, ale povedlo se a nakonec se nečetla tak špatně, jak to zpočátku vypadalo. Umím si určitě představit i lepší překlad. Z celkového pohledu mám pocit, že je knížka neúplná, nedokonalá, že jí prostě něco chybí. Není celistvá, má hluché pasáže, a prostor na citovou hloubku není zcela využitý. Z druhé strany námět knížky z konce války je zajímavý a jistě i důležitý. Dává to člověku větší šanci pochopit, že i na té "špatné" straně nelze házet všechny do jednoho pytle, že se zbytečně umíralo na všech frontách. Nepřirovnávala bych tuto knížku k Remarqueovi, ale za přečtení rozhodně stojí.

01.11.2018 4 z 5

Dash & Lily: Kniha přání Dash & Lily: Kniha přání Rachel Cohn

Měla jsem se pořádně na knížku podívat. Nejenom na anotaci, ale třeba i na to, pro koho je určená. Normálně bych po knížce pro teenegery nesáhla. Tohle byl omyl. Ale dal se zvládnout. K větám : Jsi mladý muž? Bylo mi šestnáct a hlásil jsem se k požadovanému pohlaví..." jsem se pro jistotu vrátila, zda dobře vidím! :-) Není to vlastně vůbec špatné. Ústřední motiv zápisníku se mi moc líbil (ve verzi s dospělými aktéry si umím představit i film). Víc mi seděli kapitoly od Davida Levithana, bylo v nich méně klišé a mladistvé naivity. Hodně mě zaujala obálka a největším mínusem byl konec.

17.10.2018 4 z 5