Baushka Baushka komentáře u knih

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Pro mě bylo utrpením číst o takovémto utrpení. Navíc, když žádná z postav prostě nemůže být vaše oblíbená. Navíc chování všech postav je postavené na hlavu. V téhle knížce není nikdo normální.

13.10.2018 2 z 5

Vynález zkázy Vynález zkázy Jules Verne

Jak já jsem se zbytečně bála! Knížka je úplně "normální" a krásně čtivá. Žádných extra znalostí fyziky či chemie netřeba!

25.09.2018 5 z 5

Chlapec s kamínky Chlapec s kamínky Sophie Loubière

Spíš než thrillerem bych tuto knížku považovala za trochu psychologický román. Hlavní myšlenka příběhu se mi líbila, ač byla předvídatelná. Styl psaní je nenucený, příjemný ke čtení, lehce i napínavý. Celkem člověka drží v pozornosti. Co ale opravdu nebylo dobré a pochvalu nezaslouží, je dělení na kapitoly. Aby kapitola měla jeden a půl stránky a pak následovala 3/4 prázdná stránka, to je prostě otravné a zbytečně to knihu natahuje. Navíc to nebylo vůbec potřeba, mnohokrát nenastala mezi kapitolami žádná změna, třeba času, místa nebo postavy. Prostě zbytečné roztahování kvůli počtu stránek, tak laciné, že ani v bakalářce by si to nikdo nedovolil.

15.09.2018 3 z 5

Nečekala jsem, že bych přečetla knihu bez děje, bez zápletky, bez příběhu. Toto vyprávění ale bylo milé, plynoucí a až na pár odstavců nenucené. Při čtení jsem slyšela hlas Simony Postlerové a viděla Lauren sedět v bistru u Luka. Gilmorky mám velmi ráda a přesto je dobře, že se knížka nezabývá pouze tímto seriálem. Možná že kvůli Rychleji mluvit nedokážu zkouknu i Famílii.

09.09.2018 5 z 5

Veselí mrtví Veselí mrtví Václav Čtvrtek (p)

Chtěla jsem knížce vylepšit hodnocení, protože si přece žádná knížka nezaslouží jen odpad. Ale o moc zlepšit prostě nejde. Jen hrst povídek byla aspoň jakž takž dobrá. Většina za čtení nestojí. Čtvrtkovi pohádky jsou super, literatura pro dospělé ale jeho parketa není.

20.08.2018 2 z 5

Noc plná lží Noc plná lží Dominik Dán

Moje druhá Dánovka, oproti Smrti na druhém břehu je tato knížka mnohonásobně akčnější, má spád i pěkné zvraty. Přitom je knížka na rozdíl od severských krimi více familiární, uvěřitelná, naše. Moc se mi líbila.

17.08.2018 5 z 5

Vybíjená Vybíjená Michal Viewegh

Příjemně plynoucí vyprávění, bez větší akce nebo zápletky. Nebylo to špatné, ale za měsíc na to nevzpomenu. Klady spatřuji v reálnosti událostí, která dává pocit, že čtete o svých bývalých spolužácích, kamarádech nebo alespoň o spolucestujícím v metru. Knížka je taky velmi upřímná, ukazuje utrpení, které všichni prožíváme, ať už patříme mezi krásné, ošklivé, stydlivé, homosexuálně orientované nebo asexuální. Je to vlastně jedno, protože život připraví utrpení všem, jen u nás ho vidíme lépe, než u ostatních. Ale to neznamená, že není. Zápory knížky jsou, jak už jsem psala, v chybějící akci, neexistujícím příběhu.

27.07.2018 3 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Černý humor mířený na zvířata (tedy pokud to lze pokládat za humor, dle mého to byla spíše jen krutost bez vtipu) je pro mě asi přece jen příliš silné kafe. Ať si umírají lidi, ale na zvířátka mi nesahejte! Jinak autor píše čtivě, lehce, plynně. Líbilo se mi, že se každá z postav dokázala obhájit sama před sebou, že je v právu, i když druhému to může připadat až imbecilní.

24.07.2018 3 z 5

Veršovaný román pro mě zůstane žánrem, který běžně nečtu. Špatně se mi soustředilo na samotný děj a popisy přes hlídání veršů. Nebyla jsem schopná číst bez toho, abych si text v hlavě nepřednášela. Ale verše obdivuji, a ještě více obdivuji překlad.

14.07.2018 4 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Velmi syrově, ale přitom přirozeně a nenásilně popisované hrůzy a děs prostředí i nelidského zacházení s vězni. Člověka až mrazí, když čte o selekcích, o hygienických podmínkách, o hladu, o umírání nebo pohřbívání. Je až šokující, že si dokázali udržet zdravý rozum a vést "jakous takous školu". Tahle část historie je tak otřesná a tak nepochopitelná, že takovýto upřímný příběh, řekne tisíckrát více než učebnice dějepisu.

04.07.2018 5 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Kolikrát jsem knížku chtěla odložit? Příliš mnohokrát. Opravdu je psaná příliš jednoduchým jazykem, neopakují se pouze myšlenky, ale i věty. Téměř mi to přišlo, jakoby měl E. H. za úkol napsat co nejvíce slov na úkor čtivosti. Prvních 400 stran by zasloužilo pokrátit na stovku, přidat posledních 100 stran a pak bych nebyla tolik zklamaná.

E. H. si ani zde neodpustil svou zálibu v býčích zápasech. Navíc některé popisy mi nepřišly převeditelné do představy. Dávám si od E. H. pauzu.

09.06.2018 2 z 5

Přítelkyně z domu smutku Přítelkyně z domu smutku Eva Kantůrková

Perfektní sonda do zlomených duší. Autorka dokázala skvěle popsat a sociologicky rozebrat postavy až do úplného nitra, tak hluboko, že sami postavy jednotlivých žen by se sami takto popsat nedokázaly. Po čas čtení této knížky jsem si představovala, jak by paní Kantůrková definovala mne a jestli vůbec bych já dokázala takovéhle místo zvládnout.

26.04.2018 5 z 5

Tři mušketýři po dvaceti letech - II. díl Tři mušketýři po dvaceti letech - II. díl Alexandre Dumas, st.

Dumas prostě umí psát. Ač je to dlouhé, tak je to čtivé, svižné, akční. A skvěle popsané. Nejsou zde hluchá místa. Nějak si neumím poradit s porovnáním s prvními mušketýry, možná by se pomyslná ručička vah přiklonila k "po dvaceti letech", možná je to ale tím, že je to čerstvější.

05.04.2018 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Alternativní realita. Měla jsem to vědět dřív, dívala bych se pak na knížku jinak. Takhle jsem měla úplně scestná očekávání.
Styl psaní je lehce jiný, ale přivykne se na něj snadno. Děje má knížka poskrovnu, za to popisy a přirovnání skvostné.
Očekávám, že seriál bude značně předělaný, více akční. Jsem na něj zvědavá.

25.02.2018 4 z 5

Dopis Alexandrovi Dopis Alexandrovi Renata Laxová

Bála jsem se, že knížka bude hrát na city. Jsem velmi ráda, že to tak nebylo. Autorka si vlastně vůbec nestěžuje na útrapný život židovské dívky, naopak dává silně najevo, jak moc je vděčná, za každou pomoc i za štěstí, které v životě měla. Nedává svůj životní příběh na rovinu s příběhy z koncentračních táborů. Jedno slovo, které dle mého nejvíce knížku vystihuje je VDĚČNOST. A já jsem vděčná, vděčná za pana Wintona, vděčná za tuto knížku a vděčná za svobodu.

08.02.2018 5 z 5

Život ve dvou Život ve dvou Nicholas Sparks

Takové žalostné naříkání citlivého muže. Tlachání o tom, jak se snaží být pořádným mužem, milovníkem, tatínkem, romantikem, manželem, pracovníkem a že by si ho člověk měl za to vážit. Mě nepřesvědčil. Závěrečné drama mi přišlo, jako by si autor uvědomil, že se toho v knize moc neděje a musí tam něco dojemného dopsat.

24.01.2018 2 z 5

Jak se Martínek ztratil Jak se Martínek ztratil Eduard Petiška

Krásná knížka! Náš Máťa si ji k večernímu čtení oblíbil. Hezké příběhy s poučením i s mravním posláním. Psané ideálně pro děti.

07.12.2017 5 z 5

Pět českých pohádek Pět českých pohádek Karel Jaromír Erben

Pěkně jazykově upravené tradiční pohádky, dlouhé tak akorát na čtení před spaním. Úspěch u nás měli Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Smolíček a Perníková chaloupka, trochu míň se zalíbilo Hrnečku vař a Čert a Káča.

29.11.2017 5 z 5

Chumelení Chumelení Jiří Kahoun

Pohádky jsou hodně krátké, takže žádný extra příběh nelze očekávat. Velmi mi vadilo, že v příbězích dárky dávají například babička, nebo teta se strýčkem, nikoli Ježíšek!!! Hodně pohádek jsem při předčítání musela za běhu upravovat, aby malý mohl dál věřit.

27.11.2017 3 z 5

Paměti hraběte d'Artagnana Paměti hraběte d'Artagnana Gatien de Courtilz de Sandras

Pěkná řádka dobrodružství, jsou ale spíše méně akční než u Tří mušketýrů. Co mě ale velmi udivilo, byla míra "kopírování", které se dopustil Dumas. Takhle doslovně přepsané části děje jsem nečekala viz pranice před míčovnou. Jsem zvědavá, zda i v dalších dílech Tří mušketýrů čerpal z těchto pamětí.

Jazykově je knížka trošku hůře čtivá a některé pasáže s líčením, kde kdo koho obléhal, byly značně nepřehledné.

Když to vezmu v celku, jsem spíše spokojená než nespokojená.

26.10.2017 3 z 5