BarkaS BarkaS komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Skvěle napsané, pravdivé. Jen jsem se celou dobu snažila pochopit, proč autorka hrdinům tak strašně nakládá, byť samozřejmě rozumím, že taková byla doba. Pro nás již neuchopitelná, nepochopitelná, proto je dobře, že podobné knihy vznikají.

15.05.2022 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Tahle kniha se mi četla strašně těžko. Ano, byla místy “trochu utahaná”, jak si tu někteří stěžují, ale takový už je život. Vlastně bych hlavním hrdinům přála, aby těch turbulencí zažili ještě méně. Je hrozné, kolik osud některým naloží. A jaké zlo se v lidech skrývá. Přála bych si, aby takové hrůzy nemusel zažít nikdo. A nejhorší na tom všem je, že si je lidé dělají navzájem.

Autorka je neskutečně poctivá a pečlivá ve svých rešerších a příběh smyšlené rodiny je neskutečně autentický. Dozvěděla jsem se o tom rázovitém kraji mnoho nového. Děkuju.

14.08.2022 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Fuj! Chce se mi řvát a zvracet. Tohle je jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. O tom, že i hodní lidé v přesvědčení o své pravdě dělají zrůdné věci. O tom, že jsme my lidi taky někdy pěkní srabi. A taky o tom, že NE by mělo být prostě NE a je jedno, kdy zazní.

02.01.2021 5 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Vzhledem k době, kdy byla kniha napsána, si nemohu pomoci: Je to masterpiece. Dobrodružný, milý, zábavný a neskutečně osvěžující.

09.09.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Hlavní “hrdina” Václav není velkým hybatelem dění, spíše takový slaboch a srab, který nechává věci plynout. Všichni ostatní mi byli bližší a jejich peripetie (a že jich v té útlé knížce není málo) zajímavější. Alena Mornštajnová má neskutečný dar, vypráví lehkým perem i ty nejtěžší příběhy.

08.03.2021 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Tohle čtení jsem dlouho odkládala a dnes už asi vím proč. Ne z obavy, že nebudu sdílet obecné nadšení. Možná jsem spíš podvědomě tušila, že přijde čas, kdy budu potřebovat po dlouhé době skutečně propracovaný a promyšlený příběh, který ale bude mít začátek a konec. Vše se zdařilo, až na to ukončení série, naštěstí mám před sebou ještě dva díly, tak budu doufat, že mi vydrží, než vyjde ten čtvrtý.

Netajím se svou “nechutí” k českým autorům, málokdy mě osloví, v literatuře mi je bližší anglosaské nebo i německé a občas i francouzské nebo ruské myšlení. Ale tohle se mi trefilo do vkusu i vnímání. Skvělý, originální, trochu náročný příběh. Díky a doufám, že laťka zůstane takhle vysoko i dál..

27.12.2022 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Malá milá četba. Nic velkého, komorní “divadlo” o pár “hercích”. Klidně bych se obešla bez zbytečně podrobných erotických pasáží (naštěstí byly v podstatě jen dvě větší), 3/4 byly daleko zábavnější než finále, které stále víc klouzalo do klišoidní červí díry, až jsem se málem uchýlila ke třem hvězdám, ale nakonec jsem si řekla Ne. V rámci žánru, který přílišnou inteligencí neoplývá (a ani ji nevyžaduje), je to slušný nadprůměr.

03.11.2021 4 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Tohle je moje srdcovka. Je v ní všechno. Že svět není černobílý, že láska má mnoho podob, že dobro může zvítězit, ale potřebuje ty správné podmínky a taky špetku náhody. Geniální, vtipné, milé. Už se těším na seriál.

19.09.2018 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Není to špatná detektivka, byť až přehnaně a zbytečně krutá a násilná. Ale ze dvou důvodů mě překvapuje to skvělé hodnocení. Je naprosto skvěle napsaná, ale postavy jsou vlastně trochu ploché, obsahuje nelogičnosti. Rozuzlení je vlastně úplné UFO. V podstatě od začátku bylo zřejmé, že ta osoba má něco společného s vrahem nebo se na vraždách podílí (byť jsem tedy nevěděla, že jde o vraha samotného), ale to vysvětlení mě tedy dostatečně neuchlácholilo. Jak tu občas píšu u jiných knih: děr tam bylo jako v cedníku. Ale čte se to snadno a rychle. Ne, že ne.

25.08.2021 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Úplně jsem zapomněla, jak moc se v tom příběhu kouří. Jinak skvělá, nadčasová a zábavná humorná kniha.

22.08.2021 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Krásný příběh, který by nás měl poučit hlavně o tom, že předsudky jsou největší zlo.

06.08.2021 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Krásně napsaný poetický příběh, ale jak jsme u českých autorů už zvyklí, zase je to depka. Autorce se daří popsat věci, lidi i místa tak, že je vidíte i cítíte. Je to hlavně příběh asociálního sobeckého komunisty, který v podstatě ničí životy svým blízkým. Ale stojí za to si ho přečíst. Už proto, že vám pomůže nahlédnout do hlavy i zatvrzelcům dnešní doby, jejichž pravda je jedinou pravdou a kompromisy a naslouchání druhým jsou jim cizí.

23.08.2019 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Ove by asi zabručel, že to je docela slušná knížka. Parvaneh by v ní viděla všechny barvy života. Bude se mi stýskat. Díky.

09.04.2018 5 z 5

Filuta Filuta Terry Pratchett

Pocta Mayhewovi a Dickensovi a připomínka toho, že svět je někdy pěkně ošklivý a špinavý místo. Ale i v něm žijou hodný lidi, který uměj konat dobro a sem tam i dodat nějakou tu vodu na vošplouchnutí. A taky je tu Dáma. Díky, sire Terry. (A díky, pane Kantůrku.)

07.01.2017 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Nic jsem nečekala a díky tomu jsem dostala mnohem víc. Hlavní hrdinka je takovej Mirek Dušín v sukni, hlavní záporák (bývalý) blbec, hlavní chlap předvídatelný a dokonalý, zápletka nekomplikovaná. Žádné překvapení se nekonalo, všechny zvraty byly až průhledné, ale bylo to prostě milé.

08.05.2023 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Skvělý námět, byť tedy na vodě (naštěstí). Celý příběh spíše komorní, člověk má ze socialismu po roce 89 pocit jako z divadelních kulis, před kterými se odehrává drama vykreslené poměrně strohým (ale kvalitním) perem. Po počáteční problémech se začtením jsem se chytla a mohu doporučit, byť s drobnými výhradami (zvlášť nedotaženost některých “jevů”).

22.09.2021 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Je to zajímavé, jak se člověku opakovaným čtením téhož odkrývá nové. Před dvaceti lety mi to nepřišlo zdaleka tak temné jako dnes. Příběh, který děti milují, ale není moc pro děti. Rowlingová má bezpochyby dar, ale vyprávění je s každou další HP knihou stále krutější a krutější.

08.01.2021 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Pro Backmana jsou evidentně deprese, úzkosti a úvahy o sebevraždě velké téma. Není to úplně optimistické čtení, ale plné emocí a postřehů ze života přesně tak, jak jsme u autora zvyklí. Mám ho ráda a doufám, že se svými démony bude bojovat i dál úspěšně.

04.11.2020 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Málokdy se stane, že začnete číst a nemůžete se odtrhnout, protože už úvod vás strhne natolik, že to prostě nejde. Backman je mistr myšlenky, jeho styl nemusí a nemůže sedět každému, ale mně mluví z duše. Směju se, abych za 10 vteřin málem plakala. Nádhera.

29.09.2020 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Hodnotit u takové knihy kvalitu je téměř nemožné. Snadno se četla, ale obsahem se četla jen velmi těžko. Jedná se sice o smyšlený příběh, bohužel ale s reálnými kulisami. Je strašlivé, co museli někteří lidé zažít a vytrpět. Tohle by měli povinně číst všichni zlojedi a kverulanti, kteří se pořád domnívají, jak se mají špatně. Jenže by událostem stejně nevěřili nebo nerozuměli. Je mi smutno hned dvakrát. Ale je důležité vědět a snažit se poučit z minulosti. A teď něco optimistického prosím.

22.01.2020 4 z 5