Filuta

Filuta - dítě ulice a stok a odchovanec nalezince - je oblíbeným příslušníkem komunity chudých obyvatel středu Londýna. Většina z nich se živí činností, která se pohybuje na hranicích zákona. Podobně jako Oliver Twist má ale dar potkávat spíše lidi, kteří jej táhnou nahoru ke slunci než dolů do stoky, i když pravda je, že právě stoky mu dávají živobytí. V divoké bouři zachrání Filuta zraněnou mladou ženu, která vyskočila z jedoucího kočáru. Její strážci ji převáželi neznámo kam. Filuta, vyzbrojený vztekem a párem mosazných boxerů, jim rychle dokáže, že dva muži možná stačí na jednu dívku, ale rozhodně ne na rychlého, mladého a rozzuřeného Filutu. A od okamžiku, kdy Filuta spatří tvář té ubohé zlatovlasé dívky, se jeho život zásadně mění. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/32_/320716/filuta-GRv-320716.jpg 4.289

Dodger (2012)

Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Talpress

soukroma

Docela příjemná (i když místy rozválčná a opakující se) pohádka z Londýna Dickensovské doby. Není mi jasné, proč je román zařazen mezi sci-fi a fantasy, protože je to obyčejná (v dobrém) fikce. Je to trochu na způsob Stoletého staříka, pouze hrdina je mladý, ale potkává významné osobnosti tehdejší doby a taky tu dobu mírně ovlivňuje.

Eridan

Výborná kniha! Na první pohled uchvátí pěkné obrázky na začátku každé kapitolky i její krátký popis. Po estetickém kochání je čas na obsah. Pratchett v této knize má lehce jiný styl než jsme možná zvyklí ze série Zeměplochy. Humor není tak okatý a třeskutý. Stále se smějete a občas propuknete v nekontrolovatelný smích, to ano, vtípky jsou ale lehčí a spíš ve formě narážek. Dílko tak působí komorněji, mohu-li to tak nazvat. A to i dějově. Autor více popisuje a často se ocitáte v hlavě hrdiny a pozorujete jeho myšlenky. Přitom vás to ale stále nutí číst dál. Možná tím napodobuje styl Dickense.
Charaktery jsou jako vždy lehce bizardní - filozofující, lehce prospěchářský a moudrý Žid Salomon, páchnoucí pes Onan, tajemná a okouzlující Simplicita a hlavní hrdina prostě a jednoduše Filuta.
Co se týče historických reálií, nejsem žádný odborník, ale působí věrohodně. Dodatek navíc odhalí jako moc Pratchett do látky pronikl. Takže konečný verdikt: Kniha je psána čtivě, poutavě a vtipně. Dle mého názoru je více popisná a ne tak dějově bohatá jako jiné knihy téhož autora, přesto si zaslouží pozornost a stojí jednoznačně za přečtení.

SBH

Dvojice Pratchett - Kantůrek nezklame v žádné situaci. Nechápu, proč byla tato kniha zařazena do fantasy, (v témže duchu lze považovat za fantasy i Olivera Twista či Janu Eyrovou), ale nakonec proč ne. Hezky se četla, pobavila, přinutila k zamyšlení. Charaktery hrdinů jsou propracované a konzistentní, zápletka sice kapku pokulhává za vrcholnými díly typu Mužů ve zbrani, nicméně vtipně využívá motivu viktoriánského Forresta Gumpa. Určitě po knize sáhnu víckrát.

nase_zuzu

Moje první kniha od Pratchetta a veliké zklamání. Vůbec mě to nebavilo, příliš rozvláčné a děj veskrze žádný. Překlad výborný, takže se mi čeština četla dobře. Co na knize obdivuji, je význam slov mezi řádky, což nutí čtenáře k zamyšlení. Avšak dějově příliš protáhlé, stačila by polovina stránek.

popeluška

Kniha byla velmi hezká a zajímavě napsaná a moc mě bavila :-) Moje první kniha od autora a nadšení opravdu veliké.

kuruteku

No jo, Pratchett. A jeho Dickens, Disraeli, Karl a další a další. Jak to ten člověk dokázal - napsat o stokách tak, že snad i mám chuť si je projít, napsat uvěřitelně o nízkém a vysokém, o dítěti ulice i premiérovi. Snad tohle z naší doby přežije více než sto dalších let.

evonra

Opět skvělý Terry. Jeho styl a humor je prostě nenahraditelný.
A to posazení do viktoriánské Anglie ... nádhera.

Jackjelly

Potřeboval jsem si odpočinout od Zubovových (děsivých) Dějin Ruska a Filuta byl ideální volba. Mám rád Pratchettův inteligentní humor a jeho "výlety" mimo Zeměplochu jsou hodně kvalitní.
Slušný příběh na pozadí reálné a pro mnohé těžké doby, plný Terryho lehkého a přesného humoru, se četl příjemně a s potěšením.

s1atan

Hodně zajímavá kniha o Londýně Dickensovy doby. Překlad musel být extra složitý.

kelve

Moje první od tohoto autora a musím říci, že mě pobavila :-)

LadyKet

Skvělé. Moc příjemně se to čte a čtenář hned od prvních řádků Filutovi fandí :). Líbí se mi zapojení skutečných historických postav do vymyšleného příběhu.

WereNee

Filutu vnímám jako jakýsi návrat ke zlaté éře Pratchettovských knih, než onemocněl a humor jeho knih se trochu změnil. Opět se skvělým a velice propracovaným překladem pana Kantůrka.

czpilar

Na klubových stránkách Terryho Pratchetta (www.discworld.cz) je u knihy Filuta uvedeno, že by se děj měl odehrávat ve stejném alternativním světě jako kniha Národ.

Srovnám-li tyto dvě knihy, tak Národ mě neskutečně bavil a Filuta za ním trochu pokulhává.

Každopádně jedná se o lehké čtivo s humorem, který je Terrymu Pratchettovi vlastní. Kniha určitě stojí za přečtení, už jen pro zkrácení čekání na poslední díl Zeměplochy - Pastýřova koruna.

SteveV

Někde jsem si přečetl, že Filuta se odehrává ve stejném světě jako Národ. Možná ano, možná ne, je to vlastně jedno.
Musím se před Terrym sklonit, jak věrně dokázal zachytit atmosféru dobového Londýna tak, že to na čtenáře dokázalo skutečně dýchnout. To on prostě umí :-)
Na druhou stranu je bohužel pravda, že kariérní vzestup Filuty mi přišel poněkud rychlý a ne zcela uvěřitelný. Jedna věc je být ve správný čas na správném místě, ale tolik štěsteny...to se nad ním opravdu musela držet ruku Dáma. A navíc byl Filuta až příliš nezranitelný, neměl jsem o něj strach. A to je trošku škoda.

Ale abych to shrnul - Filuta mě rozhodně chytl a nepustil, takže i když to nepovažuji za dokonalou knihu, své místo na poličce si rozhodně zaslouží!

Midudedi

Naprosto čtivá kniha s vtipem a spádem. Nevěřil jsem, že Pratchett dokáže srovnat zeměplošsky barvitý a mnohovrstevnatý humor do historicky dobrodružného formátu, a přece se stalo, a to bez ztráty kvality. Tímto románem se vymanil ze zeměplochy, aniž by ztratil šmrnc.

Hodnocení souboje s Cizákem je sice rychlé, ale přesně odpovídá charakteru Filuty a celého příběhu. Takhle zůstal souboj filutovsky uvěřitelný.

Jen mi vadí to zatvrzelé označování za sci-fi nebo fantasy. O sci-fi nejde logicky z definice tohoto žánru a fantasy má rovněž podstatně jiné charakteristiky. Dávám za pět a doporučuji.

snupko

Terry Pratchett sa "zeměplošské" škrupiny už nikdy nezbaví, to je jasné každému. Na druhú stranu, ten kto si niečo o ňom prečítal vie, že by to ani živý, či mŕtvy nechcel. Na tretiu stranu, ľudia sú na niečo zvyknutí a tak len s nevôľou skúšajú iný kabát a hlavne porovnávajú.
Vynikajúci autor sa tentoraz, zo svojho sveta premiestnil do našeho, konkrétne londýn cca 1850 a sleduje fiktívne lapálie mladého Filutu, ktorému sekundujú historicky overené postavy. :) Kniha pobavila a ďakujem dvornému prekladateľovi Janů Kantůrkovi, bez ktorého by bola zábava podstatne na nižšej úrovni.

david5746

Vcelku zajímavý fiktivní příběh, zasazený do skutečné doby, srovnával bych asi s knihou Národ, se kterou mám obdobný problém - prostě mě to tak nechytlo, ikdyž to objektivně není špatné.

Yoaquin93

Fantas(tický)y příběh o Filutovi, který se ze stokaře díky odvaze a dobré povaze vypracoval až k titulu Sir. Jediné, co mi trochu vadilo, a proto nedávám pět hvězd, je velmi rychle popsán největší souboj mezi Filutou a Cizákem. Velmi dlouho se k němu schylovalo a nakonec to skončí na pár řádkách... Jinak vše ostatní bylo velmi precizné, propracované a promyšlené.

Alcarmo

Sir Terry Pratchett, držitel Řádu britského impéria, stvořil nejen sérii knih, povídek, map či kuchařek o fiktivní zemi, díky které si fantasy literaturu oblíbili čtenáři po celém světě. Mimo to však napsal také celou řadu velice čtivých knih, mezi které Filuta bezesporu patří. Všechny jeho knihy, které jsem měl možnost dosud číst, spojuje skutečnost, že dokáží vzbudit v čtenáři tu správnou atmosféru. Podobně jako až neuvěřitelné vyobrazení charakterů jednotlivých postav. Filuta není historický román, ale historická fantasy, proto mi jako čtenáři mírné ohýbání historických faktů nevadí. Poutavý příběh, který v sobě skrývá trochu pocty Dickensovi a Mayhewovi, ale také toho, že svět - ačkoliv není vždy pěkným místem - utváříme sami svými činy. To vše zabaleno ve skvělém překladu Jana Kantůrka.

evka.jurca

Knížka byla velice čtivá, pohled obyčejného kluka s neobyčejných charakterem a pohledem na věc. Akorát poslední čtvrtinou knihy jsem se musela prolouskávat (plánování, náznaky, pro mě divný konec), ale snad to bude i tím, že jsem četla knihu v angličtině.

Kiszoun

Terryho precizně popisný styl vykreslování charakterů postav, krásně funguje i při navodění atmosféry viktoriánské Anglie, včetně vylíčení životů těch nejnižších vrstev (zvlášť se mi pak líbilo, jak se autor snaží čtenáře zasvětit do světa staroanglické měny). Jen škoda, že jsme se nedozvěděli více o Solomonových cestách, které mi tak trošku připomínaly stoletého staříka. Děj docela dobře graduje ač místy na chvíli zastaví aby nabral dech, což by nijak nevadilo, nebýt trošku odbytého závěru, který mě docela překvapil co se jeho náhlosti týče. Za to strhnu jednu hvězdu, ale jinak se opět potvrdilo, že Terry Pratchett je (byl) autor, jehož místo hned jen tak někdo nenahradí...

Liberius

Má první zkušenost s Pratchettem. Kniha se mi líbila, ale nijak extra mě nenadchla. Zápletka byla trochu slabší, zato postavy vše doháněly.

Alma-Nacida

Poněkud nezvyklý Pratchett, trochu připomínka stylu knihy Národ. Méně srandy, hodně reálií, za mě opět již standartních 5 hvězd. :-)

Alix

Filuta se mi líbil, ale je asi chyba na mé straně, že ji porovnávám se Zeměplochou. Dávám ale čtyři hvězdy, akorát si myslím, že kniha prostě nejiskří tak, jako starší knihy TP.

jakub0085

Pohodové čtení, velice se mi líbilo

MC87

Filuta (víc se mi líbí originální jméno Dodger) je odzbrojující kluk, kterej dokázal elegantně proklouznout nástrahám tehdejší doby, samozřejmě s patřičným štěstím....líbí se mi zapojení historických postav a od dokonalosti mě vzhledem k počtu krys v knížce dělí jen zapojení krysího smrťě, který mohl pronést nějakou repliku...ale i tak 5*

BarkaS

Pocta Mayhewovi a Dickensovi a připomínka toho, že svět je někdy pěkně ošklivý a špinavý místo. Ale i v něm žijou hodný lidi, který uměj konat dobro a sem tam i dodat nějakou tu vodu na vošplouchnutí. A taky je tu Dáma. Díky, sire Terry. (A díky, pane Kantůrku.)

laepus
29.12.2016

Pratchetta miluju jako žádného jiného autora na světě a i když Filuta není žádné převratné a do dějinliteraturysezapisující dílo, mám pro něj prostě slabost a tu pátou hvězdu dávám jen tak :) I když vlastně ne jen tak - mám rád viktoriánskou Anglii, mám rád Londýn, líbí se mi zapojení skutečných postav (Dickens, Disraeli, Bazzalgette, Viktorie) i dokonalé vykreslení skutečného Londýna tak, jak se jevil 90% jeho tehdejších (nemajetných) obyvatel, než právě přišel Dickens se svými romány, než přišel Disraeli se svými reformami, než přišel Bazzalgette se svou kanalizací a Viktorie s úžasnými stavbami a muzei. Ač to není Zeměplocha, je to typický Pratchett a za to jsem rád.