Atlantis Atlantis komentáře u knih

Nad ošklivkami zataženo Nad ošklivkami zataženo Maryse Dubuc

První Pupíky mě obrovsky nadchly, a tak jsem se na další díl těšil. Čekal jsem opět ten čerstvý a unikátní humor, který se určitě musel postupem času ještě více vytříbit. A ono se to nějak nestalo. Dvojka je první díl v bledě modrém a to je prostě málo. Vtipy mi přišly velmi podobné a hlavní postavy mi začínaly pomalu ale jistě lézt na nervy.
Chválu si ale určitě zaslouží bližší pohled do života mimo školu jedné z holek, čímž postava získala mnohem větší hloubku.

28.02.2018 3 z 5

Ultimates 2: Kniha druhá: Jak ukrást Ameriku Ultimates 2: Kniha druhá: Jak ukrást Ameriku Mark Millar

Nemám rád svět Ultimates a komiksy, které vyšly v UKK byly otřesné, a proto jsem k této knize přistupoval velice skepticky. Jsem rád, že se moje obavy nevyplnily a Ultimates 2 jsou zábavnou jízdou, která nestíhá nudit. Vypíchnout musím naprosto unikátní osmistránkový (!!) panel.
Jediným negativem byl jaksi uspěchaný konec, kdy jednotlivé boje byly mnohdy hotové na půl straně a značná část postav tak nedostala možnost se výrazněji projevit.

28.02.2018 4 z 5

Tři a půl hvězdy, na čtyři epopej bohužel není.
Kniha sleduje několik hlavních postav a to je zároveň její největší problém. Tempo je vysloveně vražedné, takže postavy se mnohdy rodí i umírají v rozmezí jedné či dvou kapitol. Některým postavám je věnována čtvrtina knihy, jiným pět kapitolek.
Toto zběsilé tempo s sebou navíc nese ještě jednu nepříjemnost - naprosto zde chybí jakýkoliv pocit napětí. Hrdinové a jejich příbuzní umírají doslova jednou větou a to je prostě špatně. Doufám, že další díly se nesou v poklidnějším a komornějším tempu.

25.02.2018 3 z 5

300 300 Frank Miller

Jedna z mála knih, kdy se mi mnohem více líbila filmová adaptace, než původní předloha.
Příběh všichni známe, tady nic nového, ale kresba... ta je prostě a jednoduše kamenem úrazu. Zvláštně rozbředlá a nejasná, navíc ve spojení s barvami z tmavší části spektra. Určitě se najdou argumenty, že právě díky tomu dostává kniha atmosféru, ale mně to spíše přišlo, že mi komiks zbytečně přidává práci luštěním jednotlivých výjevů a uměle tak natahuje děj.
Ve zkratce - pusťte se raději film.

25.02.2018 3 z 5

Darkness Darkness Garth Ennis

Komiks, který má dnes téměř již kultovní status. Mě nijak nenadchnul. O Temnotě se nedozvíte prakticky nic a celé je to takové překvapivě suchopárné.
Zážitek vám také masivně zhorší české vydání, které je jaksi nesmyslně zmenšené, takže text je občas lehce rozmazaný a například názvy kapitol ponechané v originále také bijí do očí.

23.02.2018 3 z 5

Perseus Perseus Ryan Foley

Nenadchne, neurazí. Naprosto tuctové převyprávění báje o Perseovi. Zdůraznit musí hloupoučkou kresbu, kvůli které vypadají všichni králové naprosto totožně a i na tak malém prostoru z tohoto důvodu dochází ke zmatkům.

20.02.2018 3 z 5

Simpsonovi - Příběhy ze záhrobí Simpsonovi - Příběhy ze záhrobí Matt Groening

Tak takhle má vypadat Simpsonovský čarodějnický speciál. Kniha plná příběhů (které pravda ne vždy jsou vrcholem kvality) a hlavně až na výjimky žádné experimentování s kresbou, jako v jiných dílech.
Potěší i taková drobnost, že každý příběh má jiný barevný okraj.

10.02.2018 4 z 5

Wolverine: Ještě žiju Wolverine: Ještě žiju Warren Ellis

Krátký uzavřený příběh, na kterém oceníte minimálně to, že nemusíte znát tisíc různých alternativních multiversů nebo každou vedlejší marvelovskou postavu.

10.02.2018 4 z 5

Macanudo 2 Macanudo 2 Liniers (p)

Zajímavý mix komiksových stripů, kde jsou některé k popukání, jiné vás donutí se zamyslet a značná část jsou prostě naprosté ptákoviny.

Nejseš nějaká namyšlená? Nejseš nějaká namyšlená? Maryse Dubuc

Slasti a strasti pubertálních holek. Tím se ale rozhodně nenechejte odradit, protože smát se budou i pánové, kteří už ne tak úplně spadají do této věkové kategorie.
Pupíky jsou svěží komiks, u kterého si budete z počátku říkat, že byste byli rádi za delší příběhy, než jenom na jednu stranu. A pak do sebe začnou zapadat jednotlivé malé detaily a vy nakonec zjistíte, že on to nakonec jeden velký příběh (překvapivě) je.

Atlas zemí, které neexistují Atlas zemí, které neexistují Nick Middleton

Atlas zemí, které neexistují, je precizně zpracovaná kniha, která vás už na první pohled zaujme. Jednotlivé státy jsou jakoby prostřiženy na následující stranu a kladně hodnotím i přehledné mapy.
Obrovským pozitivem je potom fakt, že každá země je popsána jakýmsi mini příběhem, takže nejde jen o suchopárné shrnutí faktů.
Na druhou stranu se ale najdou i takové popisky, které jsou velmi povrchní. Navíc si opravdu nemůžete sednout a přečíst knihu na jeden zátah, protože když čtete už o třetím státě, kde jsou utlačováni Indiáni, nebo o pátém, který zanikl vinou kolonistů, začne přicházet jistá únava materiálu.

Grandville Grandville Bryan Talbot

Grandville má vše nastaveno přesně akorát. Obsahuje tak akorát steampunku, aby to vypadalo, že je opravdu nedílnou součástí světa. Má tak akorát kritiky současné společnosti, aby to nevypadalo trapně. Příběh je tak akorát napínavý, že neděsí, ale ani nijak extrémně nepřekvapí. Hlavní postava je tak akorát drsňák, že se občas přeci jen bojíte o jeho budoucnost. A tak dál, a tak dále.
Rozhodně doporučuji, Grandville mi tak akorát padl do noty.

06.02.2018 5 z 5

Simpsonovi - Hokus Pokus Brutalběs Simpsonovi - Hokus Pokus Brutalběs Matt Groening

Příšerné, rozhodně nejhorší Simpsonovi v češtině. Ohavná kresba u drtivé většiny příběhů. A slovo příběh používám jen velmi volně, protože větší polovinu knihy zabírají různé rádoby vtipné reklamy a rady a zbytek je několik k uzoufání nudných "příběhů".
Nudné, hnusné, pitomé. Není jediný důvod, proč za tuhle věc utrácet peníze.

04.02.2018 1 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Už dlouhou dobu jsem nečetl tak živě a svižně napsanou knihu jako Já, Poutník. Ano, občas si budete říkat, zda jste opravdu potřebovali šest kapitol kvůli odhalení jedné informace, ale příběh je natolik čtivý, že na stížnosti brzy zapomenete.
Malou výtku mám jen k detektivní zápletce, která mohla být úplně vynechána a ve výsledku by se mnohé nezměnilo.

30.01.2018 5 z 5

Poslední hrdina Poslední hrdina Terry Pratchett

S Posledním hrdinou mám velmi silné pouto, tudíž berte moje hodnocení s nadhledem.
Když Poslední hrdina vyšel před lety poprvé, byla jeho cena v částkách, které jsem si nemohl v žádném případě dovolit, a tak jsem dlouhé roky žil s tím, že moje sbírka Zeměplochy je neúplná a nedokončená. O to větší bylo moje nadšení o posledních Vánocích, kdy mi přistála pod stromečkem.
Poslední hrdina, i přesto, že nové vydání vychází nyní, je plnohodnotná "stará" Zeměplocha. Žádné přetechnizované modernosti, žádné nemastné neslané nové postavy, ne. Tohle je prostě klasický Mrakoplaš, Patricij a hlavně Barbar Cohen.
Nejspíš je to kvůli tomu, že je Terry Pratchett již po smrti, ale celou dobu mě POsledním hrdinou provázela neskutečná nostalgie a melancholie a myslím si, že tímto dílem mohla být celá série eventuálně i zakončena. Nechci spoilerovat, ale ke konci téměř i slzička ukápla.
Poslední hrdina je prostě skvělý. Výborné ilustrace (pohled z Měsíce na slony bych chtěl jako plakát), vtipný a svižný příběh, prostě Pratchett jak má být.
Jedna jediná výtka, a to k českému vydání. Na prvních dvou stranách jsou tři hrubky (!!!) a rádoby vtipné poznámky Jana Kantůrka mi už lezly i levou nosní dírkou.

30.01.2018 5 z 5

Zero: Krize Zero: Krize Aleš Kot

Výborné, svižné čtení. V komiksu se střídá několik kreslířů, ale mnozí z nich pracují s panely na výbornou a příběh díky tomu získává další dynamiku.
Změny kreslířů ale také bohužel způsobují, že někdy nevíte, na jakou postavu se právě díváte (viz příběh z Jižní Ameriky). Za co ale musím ubrat hvězdu je závěr. Vypadá to, že z akčního thrilleru v dalších dílech vyleze prachsprosté sci-fi, a to bych nerad.

21.01.2018 4 z 5

Disney: Zlatá klasika Carl Barks Disney: Zlatá klasika Carl Barks Walt Disney

Obrovská škoda. Carl Barks, duchovní otec Kačerů tak, jak je známe a máme rádi, má určitě lepší příběhy, než ty, které nám tady byly představeny. Ano, u některých se pousmějete, ale často je z nich vidět, že už přece jen mají několik desítek let.
Také si myslím, že tématika automobilů byla zvolena nešťastně. To, že se Barks nechával inspirovat ve skutečných modelech šlo odbýt dvěma odstavci a nevěnovat tomu celou knihu.
Obrovským záporem jsou doprovodné texty. Zatímco v prvních dvou dílech hýřily zajímavostmi a poodhalovaly pozadí tvorby jednotlivých příběhů, tady k tomu bohužel nedochází. Zjistíte ale, že obyvatelé Kačorva jezdí v limuzínách, nových autech, starých autech, hezkých, ošklivých, užitkových, futuristických, na dvou kolech, třech, šesti, na pásech.... Ble. Nuda k uzoufání.
Povšimněte si také mnohých grafických chyb. Například když kačírci píší trest na tabuli, je jasně vidět, kde bylo použito Malování, aby se překryl původní text nebo například u uvodního panelu příběhu se jmelím, kde jsou jakési kostky překrývající kresbu.

21.01.2018 3 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Půl na půl. Jedna část přináší zajímavosti, nečekané spojitosti a všeobecně úchvatné informace. Druhá část bohužel vypadá jako skripta do předmětu Úvod do fyziky pro nefyzikáře a je neskutečně suchá a nezáživná. Navíc se v některých místech projevuje stáří knihy, protože například v pozorování neutrin nebo v teorii strun jsem dnes už někde jinde.
Nečekejte vzrušující čtení ani knihu nabitou zajímavostmi. Prostě a jednoduše jde o fyziku v té nejryzejší podobě, jen zjednodušenou pro masy.

14.01.2018 3 z 5

Domeček pro panenky Domeček pro panenky Neil Gaiman

První sešit byl pro mne utrpením. Hlavou mi běželo jenom: "Proboha, další rádoby psycho-fantasy od Gaimana." Ale pak vás Sandman strhne, věci do sebe začnou zapadat a dávat smysl a vy se jen necháte unášet. Zajímavé postavy, zajímavý námět, prostě zajímavý a velice netradiční komiks.

13.01.2018 4 z 5

Filuta Filuta Terry Pratchett

Tohle že byl Terry Pratchett? Můj milovaný a troufám si říct i nejoblíbenější autor? Ne, ne a ještě jednou ne. Pratchettův pověstný humor zde chybí, příběh prakticky také a spousta věcí zůstane nevysvětlených.
Filuta je bohužel nezajímavý hrdina, kterého jsem nebyl schopný (a možná ani ochotný) si oblíbit. A vlastně žádnou z postav románu. Buď jsou přechytralé až to bolí a nebo o nich nevíte prakticky nic, takže s nimi nemůžete soucítit ani kdybyste chtěli.
Filuta je pro mne na úrovni Národa. Příběh je unylý, pomalý a jalový, na postavy zapomenu v nejbližších dnech. Pokud jste od Pratchetta nikdy nic nečetli, udělejte si prosím službu a místo tohoto škváru sáhněte po libovolném dílu Zeměplochy.

09.01.2018 2 z 5