Atlantis Atlantis komentáře u knih

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Tak takhle neskutečně nabubřelou knihu jsem ještě asi nečetl. Nejde tady o satiru, cynismus nebo snad humor, opravdu ne. To se jen rádoby intelektuálové snaží vysvětlit tento brak.
Spalovač mrtvol je sonda do myšlení psychotického člověka, kterému by v dnešní době byla diagnostikována silná forma autismu. Nikoho si nepamatuje jménem a tak používá nesmyslné přezdívky, všude vidí stále jedny a ty samé lidi, musí se neustále držet zajetých rituálů. Jednoho dne ho pak tato mentální retardace dožene až k dvojnásobné vraždě.
Nevěřte všemu, co vás ve škole učí. Tohle opravdu není veledílo.

18.10.2017 1 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Silně nevyrovnaná kniha. Slibný začátek, dětské radovánky, nádech Olivera Twista. Poté dlouho nic, neskutečně nudná část po soudním přelíčení a slušný závěr. Opravdu nic světoborného.

18.10.2017 3 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Velice unikátní kniha. Nevím proč, ale naprosto jsem nečekal fantasy prvky, myslel jsem, že jde o čistokrevný historický román. A myslím si, že by fungoval i bez nich. Jednu hvězdu odebírám za to, že postav bylo občas příliš, filozofování nad náboženskými texty bylo občas příliš a i těch neustálých útěků bylo občas prostě příliš.

11.10.2017 4 z 5

Stíny smrti Stíny smrti Stan Sakai

Jeden z nejlepších Usagi příběhů. Cross se Želvami ninja překvapivě nebyl na sílu a palec nahoru rozhodně i za "opilého" Usagiho.

11.10.2017 5 z 5

Kozel samotář a dítě Kozel samotář a dítě Stan Sakai

Další skvělý díl, netopýří ninjové mi přišli jako skvělý nápad.

11.10.2017 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Malinké, malinkaté zklamání. To je tak, když knihu všude vidíte, všude jsou na ni reklamy, všude visí plakáty a vy pak čekáte novou světobornou literaturu.
Dívka v ledu je v celku obyčejná detektivka. Začátek je relativně nudný a tuctový a vraha musí každý fanda krimi odhalit během několika stránek.
V jednu chvíli se ale v příběhu něco zlomí a on začne najednou ubíhat krkolomným tempem, dokáže vás vtáhnout a těšíte se vyloženě na to, jak bude vrah odhalen. A díky tomuto zlomu dávám Dívce čtyři hvězdy, jinak by šlo o tuctovou standardní detektivku.

02.10.2017 4 z 5

Samuraj Samuraj Stan Sakai

Nemůžu dát bohužel plný počet. Sice opět skvělý Usagi, ale nemám moc rád flashbacky a odhalování minulosti postav vyloženě na sílu. A navíc příběh s Godzillou byl vyloženě pitomý.

02.10.2017 4 z 5

Blade Blade Marv Wolfman

Na tenhle komiks jsem se opravdu těšil, a proto je pro mě o to větším rozčarováním jeho nízká kvalita. Starý příběh pominu, jako první výskyt Bladea má svoji hodnotu, ale jinak jde o pitomoučkou slátaninu.
Zklamáním je pro mě hlavně nový příběh. Akce je poskrovnu a i poté je nemastná, neslaná a zvláštní kresba, která se vyznačuje hlavně silným šrafováním, mi přišla poměrně odpudivá. Navíc díky ní Blade vypadá, že má 130 kilo.
Blade je pro mě poslední díl z červeného kompletu. Jde totiž o nezajímavé a často špatně vybrané příběhy. Budu raději investovat peníze jinde.

29.09.2017 3 z 5

Ronin Ronin Stan Sakai

Výborná kniha. Příběhy jsou natolik krátké, že nezačnou nudit a provázanost mezi nimi je také nastavena přesně tak, že si nemusíte pamatovat každé jedno slovíčko, abyste pochopili spojitosti.
Kresba je pak kapitolou sama o sobě. Výborně ztvárněný pohyb, emoce a spousta dalších věcí, které by neznalí od kresleného králíka opravdu nečekali.

27.09.2017 5 z 5

Pouštní Kopí Pouštní Kopí Peter V. Brett

Přemýšlím, kdy naposledy mě pokračování nějakého titulu tak zklamalo. Brett zde naprosto boří svůj dokonalý svět z Tetovaného a hlavně, což beru jako to nejhorší, co mohl udělat, všechny špatné věci, které se staly v prvním díle, se zde snaží objasnit a vrhnout na ně lepší světlo. Nejnechutnější postavy z Tetovaného se najednou stávají jen lidmi, které někdo špatně pochopil, znásilnění nakonec byla chtěná, nepřátelé jsou zničehonic nerozluční bratři a tak dále.
K tomu všemu je kniha občas šíleně natahovaná a zdlouhavá a zatímco v prvním díle jsem měl rád všechny postavy, tak zde prakticky ani jednu.
Pouštní kopí dělá Tetovanému ostudu a to dokonce do takové míry, že se do dalšího dílu budu muset dost nutit.

23.09.2017 2 z 5

Vesmírný Usagi Vesmírný Usagi Stan Sakai

První Usagi, kterého jsem četl a jsem naprosto uchvácen. Sakai je mistr v zachycování pohybu. Jednotlivé panely na sebe navazují s takovou přesností a lehkostí, že vypadají, jako by plynuly jako anime film. Třešničkou na dortu je potom spojení feudálního Japonska a vesmírného sci-fi.

23.09.2017 5 z 5

Disney: Zlatá klasika Romano Scarpa Disney: Zlatá klasika Romano Scarpa Walt Disney

Přečteno jedním dechem. Už na první pohled je vidět, že jde o něco naprosto odlišného, než byl první díl. Scarpa má jednodušší kresbu, více expresivní. Používá také výrazně méně barev a panely jsou často hnědé, šedé nebo béžové. Jde ale o skvělou ukázku, jak i "obyčejné" komiksy s Kačery mohou být různorodé.

10.09.2017 4 z 5

Simpsonovi Libová literární nalejvárna Simpsonovi Libová literární nalejvárna Matt Groening

Rozhodně nejlepší český komiks se Simpsonovými. Pokud milujete literaturu (což na Databázi knih se lehce předpokládá), budete ve svém živlu. Spousta narážek, které děti rozhodně nepochopí.

10.09.2017 4 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Rozhodně nejslabší díl aristokratické trilogie. Krásně vidíte, kde se autor snažil o vtip. Chápete, že tady se máte smát, ale ono to prostě vtipné často není. Příjemným a vítaným osvěžením byla tetička. Velká škoda, Aristokratku mám rád, ale tady to prostě nějak drhlo.

07.09.2017 2 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Nehodnotím život paní Věry, vůbec ne. Ten byl příšerný, neskutečný a jen dokazuje, jak jsou lidi ve svojí podstatě odporní.
Hodnotím knihu. A ta je průměrná. Nejvíce mi vadila jedna věc - pokud má jít o Věřiny vzpomínky, jak mohla vědět, o čem se bavili lidé v zavřených kancelářích? Struktura prostě měla vypadat jinak. Po odchodu z tábora mi už navíc přišlo, že kniha (a potažmo i paní Věra) ztratily dech.
Škoda. Na knížku jsem se neskutečně těšil, ale nakonec nic světoborného.

06.09.2017 3 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Rozhodně slabší, než první díl, ale stále zábavné počtení. Škoda mnohdy zbytečných fotek, kdy je vidět, že autor našel několik rádoby dobových fotografií a snažil se na ně naroubovat příběh. Také kamsi zmizela syrovost prvního dílu.

02.09.2017 3 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Je načase si přiznat, že zdaleka ne vše, na co Gaiman sáhne, je skvost hodný vytesání do kamene.
Američtí bohové mají skvělou a nesmírně zajímavou premisu - lidé si berou svoje bohy všude s sebou a tito bohové pak žijí mezi nimi. Úžasný nápad, ze kterého Gaiman ale nedokázal moc vytěžit.
Kniha je roztržitá. Je bolestivě jasné, že autor nebyl schopný se rozhodnout, zda chce psát plnokrevné fantasy, surrealistickou metaforu nebo mrazivou (pun intended) detektivku.
Jistě, je mi jasné, že komentáře a hodnocení budou plná toho, jak jde o skvělou reakci na současnou společnost, konzum a že jde o skvostnou alegorii. Žvásty. Kniha se čte nepříjemně, rozhovory jsou absurdně kousané a mnohdy do sebe nezapadají, přechody mezi prostředími jsou občas nejasně popsané.
Slabá, velmi slabá kniha, kterou u mě osobně zachránila jen linka Mikem Ainselem.

30.08.2017 2 z 5

Cirkus Pepi Cirkus Pepi Jaroslav Němeček

Po letech obrovská nostalgie. Překvapilo mě, jak často se po Čtyřlístku střílelo! Pro děti skvělé a překvapivě výpravné dobrodružství.

24.08.2017 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

S knihami označovanými jako klasiky je to obtížné. Od takového díla prostě očekáváte skvělou zábavu. A já si troufám tvrdit, že Deset malých černoušků je první klasikou, která dokázala tato očekávání pro mě splnit.
Děj se hned po příjezdu na ostrov rozjede a nesundá nohu z plynu až do samotného závěru. Úžasně vytvořená atmosféra, perfektní napětí, zajímavé postavy a jejich motivy, životy a charaktery. Budete se cítit rozpolceni, protože na jednu stranu chcete dočíst, chcete zjistit, kdo je vrahem, ale na druhou stranu budete chtít, aby příběh pokračoval dál a dál.
Rozuzlení se mi ne úplně líbilo, krapet přitažené za vlasy, ale rozhodně nic, za co bych ubral na hodnocení.
Pokud chcete opravdu kvalitní knihu, krátkou, svižnou, napínavou a mysteriózní, zkuste Černoušky. Neprohloupíte.

07.08.2017 5 z 5

Let do nebezpečí Let do nebezpečí Arthur Hailey

Kniha, ze které zcela zřetelně čerpali i tvůrci komedie Připoutejte se, prosím. Jde o svižné čtení, kde se místo nesmrtelnosti brouka budete spíše zaobírat konkrétními detaily. A zde leží největší problém Letu do nebezpečí. Těch technických páček a ukazatelů je tady prostě přehršel. Není výjimkou, že třeba tři strany po sobě čtete o umístění různých čudlíků a metrů a to člověka prostě a jasně po chvíli přestane bavit.

31.07.2017 3 z 5