Atlantis Atlantis komentáře u knih

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Je načase si přiznat, že zdaleka ne vše, na co Gaiman sáhne, je skvost hodný vytesání do kamene.
Američtí bohové mají skvělou a nesmírně zajímavou premisu - lidé si berou svoje bohy všude s sebou a tito bohové pak žijí mezi nimi. Úžasný nápad, ze kterého Gaiman ale nedokázal moc vytěžit.
Kniha je roztržitá. Je bolestivě jasné, že autor nebyl schopný se rozhodnout, zda chce psát plnokrevné fantasy, surrealistickou metaforu nebo mrazivou (pun intended) detektivku.
Jistě, je mi jasné, že komentáře a hodnocení budou plná toho, jak jde o skvělou reakci na současnou společnost, konzum a že jde o skvostnou alegorii. Žvásty. Kniha se čte nepříjemně, rozhovory jsou absurdně kousané a mnohdy do sebe nezapadají, přechody mezi prostředími jsou občas nejasně popsané.
Slabá, velmi slabá kniha, kterou u mě osobně zachránila jen linka Mikem Ainselem.

30.08.2017 2 z 5

Cirkus Pepi Cirkus Pepi Jaroslav Němeček

Po letech obrovská nostalgie. Překvapilo mě, jak často se po Čtyřlístku střílelo! Pro děti skvělé a překvapivě výpravné dobrodružství.

24.08.2017 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

S knihami označovanými jako klasiky je to obtížné. Od takového díla prostě očekáváte skvělou zábavu. A já si troufám tvrdit, že Deset malých černoušků je první klasikou, která dokázala tato očekávání pro mě splnit.
Děj se hned po příjezdu na ostrov rozjede a nesundá nohu z plynu až do samotného závěru. Úžasně vytvořená atmosféra, perfektní napětí, zajímavé postavy a jejich motivy, životy a charaktery. Budete se cítit rozpolceni, protože na jednu stranu chcete dočíst, chcete zjistit, kdo je vrahem, ale na druhou stranu budete chtít, aby příběh pokračoval dál a dál.
Rozuzlení se mi ne úplně líbilo, krapet přitažené za vlasy, ale rozhodně nic, za co bych ubral na hodnocení.
Pokud chcete opravdu kvalitní knihu, krátkou, svižnou, napínavou a mysteriózní, zkuste Černoušky. Neprohloupíte.

07.08.2017 5 z 5

Let do nebezpečí Let do nebezpečí Arthur Hailey

Kniha, ze které zcela zřetelně čerpali i tvůrci komedie Připoutejte se, prosím. Jde o svižné čtení, kde se místo nesmrtelnosti brouka budete spíše zaobírat konkrétními detaily. A zde leží největší problém Letu do nebezpečí. Těch technických páček a ukazatelů je tady prostě přehršel. Není výjimkou, že třeba tři strany po sobě čtete o umístění různých čudlíků a metrů a to člověka prostě a jasně po chvíli přestane bavit.

31.07.2017 3 z 5

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Ocelové žezlo je silně nevyvážená kniha. Autor se zjevně nedokázal rozhodnout, zda se snaží psát moderní verzi ruských bájí a pověstí nebo krvavou středověkou fantasy. V první polovině jasně vidíte črty klasické pohádky - kráska a drak, tři kmotříčci, tři úkoly apod. Do toho čtete, jak z někoho vylétávají úlomky páteře smíšené s úlomky lebky a mozkomíšním mokem (úlomky lebky jsou mimochodem Červenákovými oblíbenci, protože se to jimi v knize jen hemží).
Ilja je postava silně nesympatická, nudná a permanentně ubrečená. Už i ten jeho kůň byl zajímavější.
Konec sice navnadil na Kostěje Nesmrtelného, ale budu se muset velice přemáhat, abych se do něj pustil.
Hledáte kvalitní fantasy? Jděte dál. Hledáte kvalitní středověký román? Jděte dál. Chcete si zopakovat odhadem asi pětsettřicetšest pohanských božstev? Tak v tom případě si Ocelové žezlo přečtěte.

25.07.2017 2 z 5

100 nábojů: Posmrtné blues 100 nábojů: Posmrtné blues Brian Azzarello

Temný příběh táhnoucí se jako melasa. Posmrtné blues obsahuje nejméně jednu scénu, kterou si budu pamatovat až do konce svého života (Gabe a železa). Až si z vás bude někdo zase utahovat, že máte rádi komiksy, dejte jim přečíst tohle.
Jedinou chybkou, která mě osobně trhala od čtení byl fakt, že dialogy jsou někdy zvláštně trhané a bubliny na sebe ne vždy lehce navazují. Obávám se, že jde o chybu nezkušeného překladatele.

18.07.2017 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Aristokratka je jako dobrý britský sitcom. Takové Haló, haló. Krátká stopáž a neustále se opakující vtipy. Vy víte, co přijde, protože už jste to zažili v minulých dílech, ale vždycky je tam nějaká miniaturní změna, která stačí na to, abyste se zas a znova bavili.
Oproti prvnímu dílu srážím jednu hvězdu, začátek mi přišel lehce pomalejší.

15.07.2017 4 z 5

Kosmičtí Avengers Kosmičtí Avengers Brian Michael Bendis

Začnu lehce netradičně kresbou. Ta je ve Strážcích naprosto skvělá. Ostrá, přehledná a v kombinaci se skvostným coloringem (jako je například fialový nádech při scénách z jednání) nemá jedinou chybičku.
Co ale chybku má, je příběh. Není vůbec špatný, právě naopak, ale zrovna, když se začne rozjíždět, tak skončí. Prostě a jednoduše střih a to be continued... Velice rád bych obětoval závěrečné krátké (a zbytečné) epizodky za další plnohodnotný sešit.
Tento komiks jsou prostě Guardians of the galaxy, tak jak je máte rádi. Plus Iron man.

10.07.2017 4 z 5

Now 1 Now 1 Park Sung-woo

Korejská manhwa. Nepřehledná, relativně nudná, sáhněte raději po nějaké plnokrevné japonské manze.

07.07.2017 2 z 5

Ztracená brána Ztracená brána Arnošt Vašíček

"Dobrý večer." řekl Pavlota.
"Dobrý." řekl Skruh.
Co se stalo potom, je oba překvapilo.
Konec kapitoly.

"To tedy nevím." řekla Skormová.
"Ale já ano." řekl Brun.
A to ještě nevěděli, co přijde dál.
Konec kapitoly.

"Můžete se na to podívat?" zeptal se Dron.
"Ano." odpověděla Šmondová.
A pak to přišlo.
Konec kapitoly.

Tak nějak takhle vypadá Ztracená brána. Kapitoly mnohdy na půl strany, počet postav se očividně rozhodl překonat všechny díly Game of Thrones dohromady. Jména prakticky nezní česky a jsou si neskutečně podobná, takže mnohdy budete v této ani ne dvousetstránkové knize tápat.
Zakončování kapitol je pak naprostý odpad. Takhle se prostě kniha nepíše. Možná scénář k seriálu, tady to nemá co dělat.
Příběh najednou skončí a vy čekáte na zodpovězení asi sto třiceti dvou otázek, které se ale nedostaví.
Přečteno jen a pouze kvůli čtenářské výzvě.

07.07.2017 2 z 5

Disney: Zlatá klasika Don Rosa Disney: Zlatá klasika Don Rosa Walt Disney

Tak strašně rád bych dal plný počet. Kačeří příběhy jsou pro mě srdcová záležitost a komentáře k jednotlivým příběhům nádherně dokreslují historii tohoto komiksu, ale české zpracování je prachbídné.
Všichni jsme si vědomi odfláknutého letteringu, ale jako člověk, který na těchto komiksech s kačery vyrostl, jej už moc nevnímám. Já mám na mysli nechutně odbytý překlad a korektury. Po přečtení úvodníku jsem měl sto chutí si jít někam stěžovat. Tolik chyb jsem už dlouho neviděl. Chybějící interpunkce, překlady nedávající smysl (schválně, kdo má být v úvodní části mluvčím? Rosa? Šéfredaktor? Překladatel?), příběh "Poslední sáně do Dawsonu" na jedné (JEDNÉ!!) straně přeložen dvěma různými způsoby, některá jména a místa přeložená, jiná ne a mnoho dalšího.
Do očí bijící je například úvod k jednomu z krátkých komiksů, kde se řeší, jakým způsobem bude přeložena anglická pointa. V tomto úvodníku je vtip přeložen velice vhodně jen proto, aby o dvě (DVĚ!!) strany měl překlad naprosto jiný a nevtipný.
Proboha vás prosím, pokud bude toto hodnocení číst někdo od Egmontu (haha), já vám ty korekce udělám klidně zadarmo, přestaňte takhle prznit naše milované Kačeří příběhy. Chápu, jedete na mentalitě z časopisu, kde si nejspíš říkáte: "Pro mrňata dobrý", ale tady jde o knihu za několik set korun.
Pro všechny ostatní shrnutí. Stydíte se, stejně jako já, kupovat si Kačera Donalda na stánku a zároveň vám chybí tyhle skvělé příběhy? Sáhněte tedy po Zlaté klasice. Ano, pokud jste pamětníci, budete si některé komiksy matně pamatovat, ale o to je to čtení mnohdy větší zábava.

01.07.2017 4 z 5

JLA: Babylonská věž JLA: Babylonská věž Mark Waid

Justice League je v troskách. Pekelně ukrutné nástrahy, které vyřadí každého jednoho člena. Jak si s nimi poradí? Ponesou někteří následky až do konce života? Jak dlouho jim bude trvat, než se s pomocí detailně promyšleného plánu vymaní z osidel zla? Půl strany. Opravdu. Stačí pouhých šest panelů, aby bylo vše zase v pořádku. A takhle to vypadá s celým příběhem.
Babylonská věž je neuvěřitelně zkratkovitá. Pořád čekáte, až se něco pořádně začne dít a... ono je to najednou pryč. Bez emocí, rychle pryč, jedeme dál.
Zrychleně vytvořená mi přišla i kresba. Na pokraji karikatur, velice jednoduchá, jen aby bylo hotovo.
Starý příběh je naprostá stupidita, čehož si jsou dobře vědomi i u DC, protože záporák Starro se dále v historii vyskytuje jen jako parodická a parodovaná postava.
JLA: Babylonská věž se tak stává obyčejným komiksem, ve kterém musím ocenit hlavně Plastic mana, postavu, o které nevím prakticky nic.
Pokud stejně jako já nekupujete každé UKK, červené UKK, DC UKK a pouze vyzobáváte to, o čem si myslíte, že bude nejzajímavější a nejzábavnější, zobejte jinde. Babylonská věž je totiž jako narychlo vyhoněné ovoce. Na první pohled zajímavé, ale uprostřed jalové.

01.07.2017 3 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Harry chlastá. Tak trochu. Zase.
Harry balí Ráchel. Tak trochu. Zase.
Harry má novou parťačku. Tak trochu. Zase.
Zločinec je nemocný. Tak trochu. Zase.

Schválně: který díl s Harry Holem jsem právě popsal? Červenku? Pentagram? Ani jedno, správně je Sněhulák.
Problém s Nesbem je v tom, že vydal několik skvělých detektivek a lidé moc rádi zapomněli na polovičaté první dva díly, které byly přinejlepším průměrné. Sněhulák není kvalitativně o moc výše. Drtivou většinu jsme už viděli jinde a vraha odhalíte nejpozději v první třetině knihy.
Kladem je rozhodně závěrečná čtvrtina, kde se dozvíme motivaci a myšlenkové pochody vraha a konečně i u Harryho nastane posun. Doufejme, že k lepšímu.
Na Sněhuláka jsem se poměrně těšil a o to je větší zklamání, že jde jen o velice obyčejnou detektivku.

29.06.2017 3 z 5

Ze zápisníku námořníka Ze zápisníku námořníka Kateřina Doležalová

Mohl bych prakticky okopírovat komentář Sandy_Sandy. Humor neskutečně šustí papírem a tlačí za každou cenu na pilu až do takové míry, že nudí. Nečekejte žádný dějový posun, jde opravdu pouze o zápisník a na nějaký náznak příběhu nenarazíte.
Proč postavy jednou mluví anglicky a potom zase česky? Nesmyslné. Navíc textu v cizím jazyce je tu tolik, že pomalu každá druhá strana má několika řádkové (!) vysvětlivky. Chápu, mělo jít o prvek způsobující vtipná nedorozumění, ale to se prostě neděje.
Nečekejte další Aristokratku, při čtení Zápisníku budete mít spíše pocit, že projíždíte něčí Facebook. A to myslím doslova, protože zde máte fotečky i několik vtipných a hustokrutopřísných meme.
Pousmál jsem se jednou, a to tehdy, když se poslední kapitola jmenovala "Poslední rotace (díky bohu)". Krásně tak totiž byly vystiženy veškeré moje myšlenkové pochody.

24.06.2017 1 z 5

Planeta opic Planeta opic Pierre Boulle

Po přečtení Mostu přes řeku Kwai od stejného autora jsem se Planety opic neskutečně obával. Půjde taky o rasistickou, tupou nudu? S klidným srdcem můžu říct, že ne. Film jsem viděl asi před dvaceti lety, takže nemohu úplně srovnávat, ale co si pamatuji, jde o naprosto něco jiného. Planeta opic je staromilské sci-fi s plynulým dějem, lehce očekávaným (a bohužel značně useknutým) koncem a zajímavou premisou. Nečekejte divokou akci, spíše zamyšlení nad lidskostí člověka a co to vůbec znamená "být člověk".

17.06.2017 4 z 5

Nick Fury Nick Fury Stan Lee

Starý příběh je poměrně slušný, ale postava v něm opravdu nemá s Nickem Furym kromě jména nic společného. Jde o obhroublého, málo inteligentního amerického vojáka, který musí být tvrďák za každou cenu. Nic proti ničemu.
U nového příběhu jsem měl lehký problém s tím, že kromě Quake a bůžka strachu prakticky nikoho neznal, ale nic nepřekonatelného. Kresba zajímavá, velice propracovaná práce s panely.
Rozhodně jeden z lepších červených UKK, část hvězdy strhávám také za to, že autor nového komiksu není schopný si ani vygooglit mapu současné Evropy a udělat hranici mezi Českou a Slovenskou republikou. Však jsme od sebe jenom třicet let, že.

16.06.2017 4 z 5

Most přes řeku Kwai Most přes řeku Kwai Pierre Boulle

Já... já asi četl něco jiného, než drtivá část místních recenzentů. Můj Most přes řeku Kwai byla nudná splácanina, která dokázala jednu jedinou věc - rasistické urážky.
Kniha nenabízí prakticky nic. Nedozvíte se, jak fungovaly pracovní tábory Japonců, ani jak v této oblasti probíhala válka, dokonce ani, jak lidé dokázali v takto nelidských podmínkách přežít. Zato se ale dozvíte, že vše východně od Londýna je barbarské, zaostalé, mentálně choré a ti žlutí opičáci jsou přece tak pod naší úrovní. Děs, hnus.
Dvě hvězdy kniha dostává za jednu jedinou věc, a tou je závěrečný raport (tedy asi dvě poslední stránky). Tady konečně vidíme, jak museli vojáci v krizových situacích přemýšlet, i když byl výsledek mnohdy proti jejich přesvědčení.
Most přes řeku Kwai je nudná, plytká a rasistická kniha. Zapomeňte na to, že má jít o klasiku. I klasika může být očividně zhovadilost.

13.06.2017 2 z 5

Odvaha Odvaha Brian Azzarello

První díl jsem nečetl, ale děj byl pochopitelný i tak. Moje první seznámení s Wonder Woman na stránkách komiksu, takže jsem neměl tušení, co čekat. Když jsem zjistil, že jde o příběh z prostředí řeckých božstev, byl jsem nadšený a například Hádes byl značně originální. Jenže! Celé je to jakési kostrbaté. Nevím, jestli šlo o překlad nebo tak vypadá i situace v originále, ale dialogy byly tak neskutečně lámané přes koleno, že to na plný počet prostě být nemůže.

09.06.2017 4 z 5

Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Arnold Lobel

Milá knížečka s někdy až britským humorem (viz plavky). Ocenil bych lepší rozlišení postav, Kvak ani Žbluňk postrádají silnější charakterové vlastnosti.

09.06.2017 4 z 5

Punisher Punisher Mike Zeck

Nebojím se Punishera označit za nejlepší díl červeného kompletu (vychvalovanou Black Widow jsem nečetl).
První výskyt postavy klasika, nic proti ničemu. Pak ale začne Krvavý kruh a akční béčko jako vyšité. Je tady nádherně vidět, že si autoři psaní užívali a napínali tehdejší komiksový kodex až k prasknutí. Žádná nahota, krev či amputované končetina, a přesto jde o skvělou akci.
Jsem neskutečně rád, že se nekonal žádný crossover a Punisher jasně dokazuje, že po ruce zkrátka nepotřebuje další "hrdiny ulice" typu Luke Cage nebo Daredevil. A ani superpadouch není potřeba.
Jedinou malinkou výtku mám ke kresbě, kde mi občas vadily nepřesně vybarvené detaily (zastřelený má v detailu zrzavé vlasy, ale poté leží na zemi s bílými). Na druhou stranu, když Punisher v jedné scéně tvrdí, že před Fiskovým domem v minulém čísle stálo stejné auto, opravdu ho tam najdete.
Punisher se povedl a to tvrdí člověk, který nemá staré komiksy příliš v lásce.

01.06.2017 5 z 5