Ronin

Ronin https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/6445/bmid_usagi-yojimbo-ronin-kfG-6445.jpg 5 139 18

Usagi Yojimbo série

Příběh Usagiho Yojimba se odehrává v Japonsku na počátku 17. století. Éra občanských válek pomalu doznívá a šógun pevně chopil moci. Společenská třída samurajů vládne celému kraji a ve svém počínání se řídí válečnickým kodexem cti zvaným bushido. Je to čas utichajících nepokojů a politických intrik. Touto zemí putuje samuraj bez pána zvaný Miyamoto Usagi. Kniha, kterou právě držíte v ruce, zachycuje začátek jeho hrdinské cesty. A jak známo, začátky bývají težké. Obzvláště, když Usagimu stojí v cestě krvežízniví démoni, krtčí ninjové, zloději koní, chladnokrevní vraz, dětské lásky... Ale také nebezpečný slepý masér Zato a lovec lidí Gen. Nad vším se navíc vznáší temný přízrak v podobě lorda Hikijiho. Dotisk v roce 2016 se stejným ISBN.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Crew

The Ronin , 1987

Petr874
27.12.2023 3 z 5

Autor zde ukazuje samurajské hodnoty a prastaré japonské legendy.

dr.horrible
27.08.2022 4 z 5

Od 3* do 5*.
Najlepšia časť “Návrat domov.”

Deimos
27.05.2021 5 z 5

Moje první setkání s Usagim a náhodou i první díl této dlouhé série. Jednotlivé povídky mi přijdou kratší, než tomu zřejmě bude později, přesto jejich údernost a vypointovanost je fantastická. Navíc v tom jsou cítit emoce, napětí, krev a poučení. Ještě jsem asi nikdy nedostal tak silný(é) příběh(y) na tak malém prostoru. Ty postavy jsou navíc tak (ne)lidské... Těším se na další knihy. (91%)

klempy2
05.12.2020 4 z 5

Nejdrive me to moc nebralo. Jsou tam zviratka, hlavni hrdina je kralik. Je to cernobile, nejde o jeden pribeh ale o nekolik kratkych pribehu o dobrodruzstvich potulneho samuraje/ronina....kresba mi nijak extra taky nesedela....

Takze proc hodnotim takto vysoko? Protoze Stan Sakai se na zacatku knihy jen zahrival a zhruba od poloviny knihy uz to byla jizda. Mistrne napsano, kresba se mi zacala libit cim dal vic, pozdeji jsem si ji zacal dokonce vylozene uzivat. a vubec celkove jsem pochopil to kouzlo Usagi Yojimba.

Prvni pribehy me moc nebavili, ale jak rikam, Stan Sakai se postupne s kazdym pribehem zlepsuje. Posledni pribehy byly famozni, cetli se jednim dechem.

Taky me okouzlila ta atmosfera feudalniho Japonska, ktera na vas z tech stranek dycha

Tesim se na dalsi dily!

trudoš
04.10.2020 4 z 5

Skrze osamělou pouť sympatického ušáka s katanou ožívají staré japonské legendy. Stan Sakai vsadil na netradiční způsob vyprávění, když všechny protagonisty příběhu okrášlil zvířecími tvářemi - co by se však mohlo zdát kontraproduktivní, se rychle ukazuje jako zásah do černého. On totiž člověk brzy přestane vnímat, jakou má kdo podobu a mnohem spíš si užívá hrátky s jednotlivými charaktery. Ostatně, postavy se lépe pamatují, přestože jejich jména z hlavy nevydolujete už hodinu po dočtení alba. A i když jsou pointy některých epizod předvídatelné, scenárista pokaždé dokáže překvapit nějakým drobným detailem, který vám mimoděk přiblíží mytologii a kulturu země vycházejícího slunce. Přitom nemůžu říct, že by šlo o prvoplánovou agitku oslavující historii, na to je autor příliš světaznalý, než aby si o minulosti dělal iluze. Středověk byl tvrdým a krutým obdobím, přičemž právě hrdinové s citem pro spravedlnost, morálku a čest jsou tím, co mu dodnes dává alespoň rámcový nádech romantiky.

B-artX
02.09.2020 5 z 5

Usagi Yojimbo je velmi zajímavá knížečka, která mě nejvíce zaujala svým vyprávěním a pojetím. Jde o velmi zvláštní dílo. Jako Spiegelmanův Maus zasazený do feuduálního Japonska. Nejvíce zajímavé na ději jsou originální náměty povídek, které by klidně mohli být mnohem delší. V lecčem (hlavně tedy kvůli protagonistovi) mi to připomínalo povídky o Geraltovi z Rivie. Moc fajn čtení se super kresbou. Pokud bych měl něco vytknout, tak asi jen, že kresba mohla být více naturalistická.

martunka
09.02.2020 5 z 5

Perfektní. Tak tohle bylo bez chyby. Už se těším na další....

Mooneylan
18.07.2018 5 z 5

Usagi je ronin, který se nechá najímat jako osobní strážce a komiks zachycuje jeho cesty. Skvěle je tu zachycená jeho samurajská čest i umění meče. Nemůžu se dočkat až přečtu celou sérii :)

Ghandimaster
29.01.2018 4 z 5

Těžko srovnávat hodnocení knihy a komixu ale mám tušení, že tohle je perla mezi komixy. Příběh není nikterak hluboký ale to grafické zpracování je famózní. Chci je mít všechny doma.

MlaW
27.11.2017 5 z 5

Tady to všechno začalo. Naprosto úžasná série. Děkuji pane Sakai.

Atlantis
27.09.2017 5 z 5

Výborná kniha. Příběhy jsou natolik krátké, že nezačnou nudit a provázanost mezi nimi je také nastavena přesně tak, že si nemusíte pamatovat každé jedno slovíčko, abyste pochopili spojitosti.
Kresba je pak kapitolou sama o sobě. Výborně ztvárněný pohyb, emoce a spousta dalších věcí, které by neznalí od kresleného králíka opravdu nečekali.

Mercatino
28.04.2017 5 z 5

No po této knížce se již jen těším na další díly. Prvních pár stran jsem si říkal, že to není pro mě. U těch posledních jsem měl pocit, že ten komiks je stvořený mě na míru. První kontakt s Japonským zajíčkem na jedničku. Líbí se mi zpracování postav do světa zvířatek samuraj- zajíc, Hroch- Válečník, Ninja-Krtek, Ještěrky-Polodinosauři. Jednoduše je to fantazie se vším všudy a někdy jsem se nestačil divit.

jarynek
13.03.2017 5 z 5

První setkání s Usagim a rozhodně stálo za to. Skvělá dobrodružství nepostrádající akci, vtip, samurajskou ctnost, intriky, přátelství i nepřátelství. A spousta postav a příběhů, s nimič se určitě ještě setkáme. Už se na to těším.

Polineus
23.01.2016 5 z 5

Těžko říci, kde bych bez Usagiho dnes byl, protože od takových devíti let jsem četl jenom tohle, pak objevil další komiksy a až na ně navázaly romány...

martinstefko
14.10.2015 5 z 5

Ponořte se do Japonska velkých hrdinů, cti a soubojů. Stan Sakai už od prvního sešitu ukazuje, jak skvělým a zábavným vypravěčem je. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/09/280-usagi-yojimbo-1-ronin-90.html

OldaB
26.08.2012 5 z 5

První setkání s ušounem začalo dlouhou ságu, která doufám ještě dlouho neskončí. Představují se klíčové figury Gena a Ina. Samurajská legenda v nejčistší podobě.

Lusa
30.11.-0001 5 z 5

Úžasný komiks, s Usagim jsem se setkala poprvé v novém zpracování TMNT 2003 a když jsem zjistila, že o tomhle úžasném králíkovi vycházejí i komiksi musela jsem po nich šáhnout.

Xeelee
30.11.-0001 5 z 5

Pane jo! Můj první Usagi Yojimbo mě fakt dostal! Otevřel jsem, zavřel jsem a přečetl ho znovu. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem si zvyknul na autorův styl kresby. Při zběžném nahlédnutí v knihkupectví mě moc neoslnila. Spíš mi připadala průměrná. Po pár prvních stránkách se mi začala líbit (nádherně prokreslené detaily, využití šrafování, vzorů, černých a bílých ploch), ale zamiloval jsem si ji ale až na straně 26. Všimněte si políček se znázorněním pohybu meče v čase. Navíc sousední políčka (nejen) u akčních scén navazují takovým způsobem, že při pečlivějším čtení zjistíte, jak se postavy pohybovaly a jak vedly meč. Prostě fascinující. Schválně kdo z vás se po shlédnutí 5. políčka na straně 72 vrátil k prvním třem políčkům na straně 69 a dlouho nemohl najít to co hledal? Prostě při druhém přečtení jsem si konečně vychutnal návaznost obrázků a dynamiku pohybu. Co se děje týče, tak ten je na první pohled jednoduchý, s výborně prokreslenými charaktery postav a drží se historických reálií. Asijská kultura a vše okolo umění z Asie je mi velmi blízké.